منوی اصلی
محیط زیست ما ...
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه
 • عضو انجمن شنبه 25 آذر 1396 08:58 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده : شیوا اکبری
   
  -------------------------

  اندیشه تامپسون

  آیا میدانید که ذهنیت وتصورات ما  از  دنیای حشرات  کاملا متمایز با چیزی است که واقعا هست ؟

  ذهنیتی که تامپسون از دنیای  موجودات کوچک داشت  برای بیشتر زیست شناسان  زمان وی بیگانه بود  وحتی در حال حاضر نیز وضعیت واقعی  محیط زیست موجودات کوچک  ونحوه ی ارتباط  مرفولوژیک  یا فیزیولوژیک ورفتاری  آنها با عوامل ونیروهای فیزیکی  دنیای اطراف به درستی معلوم نیست .

   

  آخرین ویرایش: شنبه 25 آذر 1396 09:00 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن شنبه 25 آذر 1396 08:52 ق.ظ نظرات ()

  نویسنده : شیوا اکبری 

  -------------------------

  در روزگار امروز در حالی با افزایش روز افزون آلودگی رودخانه ها ، کاهش مساحت جنگل ها ، نابودی تالاب ها ، تشدید آلودگی هوا و کاهش ذخایر دریایی و منابع آبی مواجه هستیم که سال ها پیش از این ، در ارتباط با نابودی آنان هشدار داده شده بود.


  آخرین ویرایش: شنبه 25 آذر 1396 08:53 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن شنبه 25 آذر 1396 08:42 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده : شیوا اکبری 
  ------------------------

  بعضی از موجودات زنده خصوصاً گیاهان، طیف وسیعی از تركیبات موسوم به متابولیت های ثانویه را تولید می كنند. در مفهوم كلی، متابولیت های ثانویه تركیباتی آلی هستند كه نقش ضروری در رشد و نمو موجود زنده ندارند. گیاهان برای بیوسنتز این مواد انرژی زیادی را به كار می برند. زمانی كه این تركیبات اثری بر رشد و تمایز گیاه نداشته باشند، قاعدتاً باید منافع دیگری داشته باشند.

  نگاهی به مهندسی تولید متابولیت های ثانویه  آخرین ویرایش: شنبه 25 آذر 1396 08:43 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن شنبه 25 آذر 1396 08:41 ق.ظ نظرات ()


  نویسنده :شیوا اکبری

  ------------------------

  اخیرا کیت های اندازه گیری نیترات نیز به بازار آمده اند که روش دیگری بدون کادمیوم را به کار میبرند و بنابراین خطرات کیت های قدیمی را ندارند

  نیترات یک ماده شیمیایی به فرمول NO۳- است. نیترات اکسیده ترین شکل نیتروژن است که در سیستم های طبیعی یافت می شود.

  نیتروژن یک یون با بار منفی (آنیون) است که با یونهای بار مثبت (کاتیون) ترکیب می شود و به صورت نمک های نیترات پتاسیم یا نیترات سدیم در میآید. نیترات یکی از محلول ترین آنیون هایی است که شناخته شده است. نیترات به صورت نیترات سدیم و نیترات پتاسیم به عنوان کود کشاورزی به کار می رود.   آخرین ویرایش: شنبه 25 آذر 1396 08:41 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن شنبه 25 آذر 1396 08:39 ق.ظ نظرات ()

  نویسنده : شیوا اکبری

  ------------------------


  بنتوزها گروهی از موجودات زنده هستند که در روی یا کف بدنه آبی زندگی می کنند. نام بنتوز از یونان گرفته شده و به معنای « اعماق دریا» است. جوامع بنتیک طیف وسیعی از گیاهان، حیوانات و باکتریها از تمام سطوح تغذیه ای را شامل می شوند.

  موجودات بنتیک به سه گروه مجزا تقسیم می شوند: 


  آخرین ویرایش: شنبه 25 آذر 1396 08:40 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن شنبه 25 آذر 1396 08:38 ق.ظ نظرات ()

  نویسنده : شیوا اکبری

  ------------------------

  اهمیت اقتصادی و کاربردی جلبکهای دریایی جلبکهای میکروسکوپی ( ریز جلبکها ) از قدیمی ترین ساکنان اقیانوسها و آبهای شیرین می باشند، خلقت آنها به میلیارد ها سال قبل از تاریخ حیات بشر بر می گردد.


  اهمیت اقتصادی و کاربردی جلبک های میکروسکوپی 
   

  اهمیت اقتصادی و کاربردی جلبکهای دریایی جلبکهای میکروسکوپی ( ریز جلبکها ) از قدیمی ترین ساکنان اقیانوسها و آبهای شیرین می باشند، خلقت آنها  به میلیارد ها سال قبل از تاریخ حیات بشر بر می گردد. 
  آخرین ویرایش: شنبه 25 آذر 1396 08:39 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن شنبه 25 آذر 1396 08:37 ق.ظ نظرات ()

  نویسنده : شیوا اکبری 

  ---------------------

  توسعه صنعت‌برق كشور از سال 1346 شروع شده و همچنان ادامه یافته و هم‌اكنون توانسته است پاسخگوی انرژی مورد نیاز بخش‌های مصرف (خانگی- صنعتی و كشاورزی و خدماتی) باشد.

  با توجه به افزایش میزان سرانه تولید انرژی برق و افزایش جمعیت سال 1374 نیاز انرژی الكتریكی برای این جعیت معادل 106*82719 كیلووات ساعت بوده و انرژی حرارتی مورد نیاز معادل 106*206800 كیلوكالری خواهد بود كه 90 درصد آن با سوزاندن سوختهای فسیلی به دست خواهد آمد به عبارتی دیگر معادل 22 میلیون تن مازوت برای تأمین كل تولید انرژی سالانه مورد نیاز است.

  با توجه به فاكتورهای انتشار آلودگی ناشی از سوخت‌های فسیلی كه هم عملاً‌ اندازه‌گیری و هم بطور تئوری محاسبه شده است مقدار بسیار زیادی ذرات معلق و گازهای دی‌اكسید‌گوگرد و اكسیدهای ازت و هیدروكربورها و دی‌اكسیدكربن و منواكسید كربن در هوای مناطق مختلف كشور تخلیه می‌شود.

  مطالعات انجام شده در قالب بررسی اثرات زیست‌محیطی نیروگاههای كشور همان طوری كه در ا ین مقاله ملاحظه خواهد شد نشان داده است كه نیروگاهها با تخلیه آلاینده‌های گازی، ذرات و پسابها باعث آلودگی در محل استقرار شده‌اند لذا جلوگیری و یا كاهش اثرات آلودگی به پیشنهاداتی كه در این گزارش برای رفع آلودگی شده است توجه لازم بعمل آید و برای نیروگاههای جدید و یا توسعه نیروگاههای موجود به منظور حفاظت محیط‌زیست، پیش‌بینی‌های لازم انجام گیرد و گزینه بهینه برای كاهش اثرات نامطلوب انتخاب شود.

  آخرین ویرایش: شنبه 25 آذر 1396 08:38 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن شنبه 25 آذر 1396 08:36 ق.ظ نظرات ()

  نویسنده : شیوا اکبری 

  ---------------------

  زباله اصطلاحا به فضولات جامد، نیمه جامد یا مایعی گفته می شود كه ظاهرا به درد نخور بوده و دور ریخته می شود. زباله خانگی شاید مهمترین بخش زباله محسوب شوند كه در صورت تفكیك و مدیرت صحیح بتوانند بخشی از سرمایه های ملی را باز گرداند.


  آخرین ویرایش: شنبه 25 آذر 1396 08:37 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن شنبه 25 آذر 1396 08:34 ق.ظ نظرات ()

  نویسنده : شیوا اکبری

  ----------------------

  صرفه‌‌جویی و مصرف صحیح و به ‌اندازه هم از هزینه‌های اضافی می‌کاهد، هم مصرف آب و انرژی را پایین می‌آورد و از تولید بیش از اندازه زباله جلوگیری می‌كند. بنابراین جداسازی زباله را نباید فراموش کرد...

   اما چگونه؟ با مراجعه به مکان‌های بازیافت زباله که امروزه در بسیاری از میادین‌ تره‌بار و حتی در بیشتر پارک‌ها موجود است. می‌توانید کیسه‌‌های مخصوص زباله‌را تهیه کنید و آنها را به تفکیک درون این کیسه‌‌ها قرار دهید.

  آخرین ویرایش: شنبه 25 آذر 1396 08:35 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن شنبه 25 آذر 1396 08:31 ق.ظ نظرات ()

  نویسنده : شیوا اکبری 
  سازمان بنادر و دریانودری بعنوان مرجع دریایی کشور ، براساس مفاد کنوانسیون های بین المللی مکلف شده تا نسبت به ایجاد ساز و کارهای مناسب جهت حفاظت محیط زیست دریایی اقدام نماید. در همین راستا بخش حفاظت محیط زیست دریایی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با بهره گیری از نیروی کارشناسی متخصص  و استفاده از تجهیزات  در راستای پیشگیری و مقابله با انواع الودگی های دریا اقدام می نماید.
  آخرین ویرایش: شنبه 25 آذر 1396 08:32 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن یکشنبه 12 آذر 1396 09:24 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده: شبنم کرمی

  این که پیش از وقوع یک زلزله ویرانگر، موش ها شهری را ترک کرده اند داستانی عامیانه به نظر می رسد ولی واقعاً به نظر می رسد که قبل از رخداد یک زلزلهتغییراتی در رفتار جانوران به وجود می آید. به همین دلیل دانشمندان معتقدند جانوران می توانند نقشی در سیستم هشدار دهنده زلزله ایفا کنند.

  گزارش هایی مبنی بر این که پیش از وقوع یک زلزله بزرگ حیوانات خانگی غیب می شوند و یا جانوران وحشی ناپدید می شوند وجود دارد. یک مطالعه بین المللی هم برای اولین بار تغییرات در رفتار حیوانات وحشی قبل از رخداد لرزه را تأیید کرده است.

  در این مطالعه دانشمندان دوربین هایی را در پارک ملی یاناچاگا در پرو مستقر کردند و دریافتند بیش از سه هفته قبل از وقوع زلزله 7 ریشتری ای که در سال 2011 منطقه را درنوردید، تغییرات قابل توجهی در رفتار حیوانات رخ داده است.

  در یک روز عادی دوربین ها 5- 15 مورد رؤیت حیوانات را ثبت کردند، اما در طول دوره 23 روزه قبل از وقوع زلزله، آنها رؤیت پنج مورد یا کمتر را ثبت کردند.

  در نهایت در پنج تا هفت روز قبل از زلزله، هیچ حرکتی در جانوران ثبت نشد. این پدیده ای غیر معمول در منطقه ای کوهستانی با جنگل های بارانی محسوب می شود که به طور عادی حیات وحش در آن در تکاپو هستند.

  یک محقق در زمینه زیست شناسی جانوری  و محیط زیست عقیده دارد یون های مثبت داخل هوا ممکن است در تغییر رفتار جانوران کلیدی باشند. وقتی سنگ های زیر سطح در نتیجه ساخت یک زلزله تحت فشار هستند، تعداد زیادی یون مثبت تولید می شود.

  جانوران یون های مثبت را دوست ندارند و انسان نیز از آن علایم منفی دریافت می کند.

  عدم تعادل در یون های مثبت به عنوان «سندرم سروتونین» شناخته می شود. به نظر می رسد که سروتونین هورمونی است که خلق و خو را تنظیم می کند.

  دانشمندان فکر می کنند جانوران از منبع متمرکز یون های مثبت فرار می کنند. انسان ها هم ممکن است دچار سردرد، تهوع، اضطراب و بی قراری شوند. جانوران به طور کلی از محرک های ناخوشایند دوری می کنند.


  آخرین ویرایش: یکشنبه 12 آذر 1396 09:27 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن چهارشنبه 8 آذر 1396 06:11 ب.ظ نظرات ()
  بهار انصاری
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 8 آذر 1396 06:16 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن چهارشنبه 8 آذر 1396 05:42 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده: بهاره انصاری

  شناخته شدن به عنوان برندی که دوستدار محیط زیست است، کار آسانی نیست. خصوصا زمانی که برندهای بسیاری خود را به عنوان حامیان محیط زیست معرفی می کنند و در شبکه ­های اجتماعی و رسانه­ های سنتی کلی بابت این قضیه سر و صدا به راه می ­اندازند، و با اینکه عملکرد آنها به واقع متناسب و مرتبط با محیط زیست نیست، اما این رویکرد را در استراتژی بازاریابی خود جای داده اند.

  بهترین و اخلاقی ­ترین راه برای آنکه برندتان با موفقیت به عنوان حامی محیط زیست پیشرفت کند، آن است که واقعا به یک دوستدار محیط زیست تبدیل شوید.

  در ادامه چند نکته قابل اجرا مطرح می ­شود که با انجام آنها می ­توانید رد آسیب­ های محیط زیستی خود را پاک کنید و تلاش های دوستدار محیط زیستی خود را به مخاطبان­ تان نشان دهید و برندسازی خود را بر این اساس پایه ریزی کنید.

  برند دوستدار محیط زیست

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 8 آذر 1396 06:10 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic