منوی اصلی
محیط زیست ما ...
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه
 • عضو انجمن شنبه 18 شهریور 1396 11:18 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده: شبنم کرمی  اکران فیلم های ششمین جشنواره بین المللی فیلم سبز ایران از شنبه 18 شهریور ماه همزمان با عید غدیر خم در محل همایش های بین المللی و قرآنی همدان آغاز می شود.
  به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان اکران فیلم های این جشنواره همزمان با سراسر کشور به مدت 5 روز تا 22 شهریور ماه در 4 سانس صبح و عصر در ساعات 10، 16، 18 و 20 صورت می گیرد.
  مرکز همایش های بین المللی و قرآنی همدان در بلوار ارم همدان واقع شده است و اکران فیلم ها برای عموم رایگان می باشد.
  همچنین اکران ساعت 10 صبح ویژه کودکان و نوجوانان است و به انیمیشن های کوتاه اختصاص یافته است. مراسم افتتاحیه جشنواره در همدان نیز روز یکشنبه صبح با حضور مسئولان، هنرمندان و عموم مردم در محل مرکز همایش های بین المللی و قرآنی همدان برگزار خواهد شد.
  آخرین ویرایش: شنبه 18 شهریور 1396 11:20 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن شنبه 11 شهریور 1396 09:33 ق.ظ نظرات ()

  نویسنده : بهار انصاری


  زمین شناسى پزشکى، مطالعه اثر زمین و عوارض آن روى سلامت انسان، حیوان و گیاه است

  از گذشته دور تاثیر عواملى چون آب و هوا، میزان رطوبت، دما و ارتفاع و دیگر عوامل محیطی روى، انسان‌ها شناخته شده است.

  این علم دانشى میان رشته‌اى است که به تبعات دیگر شاخه‌هاى مختلف علوم چون بیولوژى، شیمى، فیزیک، ریاضیات،آمار، کشاورزى، آب و هوا شناسى، مینرالوژى، ایمونولوژى، اپیدمیولوژى، پاتولوژى و پزشکى جغرافیایى مى‌پردازد.

  بررسى و تفحص در هرشاخه از این علم، دنیاى وسیعى ازاجزاء بهم پیوسته و مرتبط با کل را به ما مى‌نمایاند. با کشف قوانین حاکم بر این ارتباط، به ماهیت کلى هدف زمین‌شناسى پزشکى مى‌رسیم که این هدف همان شناخت عوامل ژئوژنیک و تأثیر بر سلامت موجودات زنده است.

  همانگونه که پوسته زمین از عناصر مختلف تشکیل یافته است اعضاء و اندام‌هاى موجودات زنده نیز از عناصر مختلف بوجود آمده‌اند. براى مثال بیش از 99 % وزن اندام‌هاى انسانى از 6 عنصر اکسیژن، کربن، هیدروژن، نیتروژن، کلسیم و فسفر تشکیل یافته است.

  آخرین ویرایش: شنبه 18 شهریور 1396 11:25 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن جمعه 10 شهریور 1396 11:04 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده: شبنم کرمی


  کتاب درسی انسان و محیط زیست پایه یازدهم تحصیلی در همدان رونمایی شد و دبیران سراسر کشور کارگاه های سه روزه آموزشی-توجیهی درس انسان و محیط زیست را برای آمادگی تدریس در سال تحصیلی جدید، آغاز کردند.
  به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان این رخداد همزمان با هفته دولت توسط ادارات کل حفاظت محیط زیست و آموزش و پرورش استان همدان در محل دانشگاه آزاد اسلامی واحد همدان انجام شد.
  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان در ابتدای مراسم رونمایی از کتاب و افتتاح کارگاه های آموزشی بیان کرد: نظام آموزشی ما در خصوص آموزش محیط زیست دچار یک غفلت مزمن بوده است و این در حالی است که موضوع آموزش محیط زیست در دنیا بالغ بر 70 سال سابقه دارد.
  محمدرضا محمدی با بیان اینکه ریشه مشکلات محیط زیست در فقدان آموزش و فرهنگ سازی است بر ارتباط عینی دانش آموزان با طبیعت در جریان آموزش کتاب انسان و محیط زیست و استفاده از فارغ التحصیلان محیط زیست برای آموزش کتاب تاکید کرد.
  وی همچنین با اشاره به بین رشته ای بودن درس انسان و محیط زیست ابراز امیدواری کرد: با توجه به اختیاری شدن این درس در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی از سال تحصیلی جدید، درس انسان و محیط زیست برای همه رشته های دانشگاهی اجباری شود تا از این طریق و ایجاد مسئولیت اجتماعی در این راستا، بتوان بر بحران های محیط زیست فائق آمد.
  وی اضافه کرد: کارگاه های آموزشی-توجیهی درس انسان و محیط زیست با حضور مربیان 31 استان کشور طی سه روز و در سه گروه با تقسیم بندی جغرافیایی و بومی ادامه خواهد داشت.
  سرگروه تالیف و ویراستار علمی کتاب نیز بیان کرد نیروهای آموزش و پرورش می توانند کتاب را تدریس کنند و افزود: امیدوارم در استخدامی های بعدی آموزش و پرورش برای تدریس این کتاب از فارغ التحصیلان رشته محیط زیست نیز بهره گرفته شود.
  نازیا ملک محمودی با بیان اینکه کار تدوین کتاب انسان و محیط زیست از مهر ماه سال گذشته آغاز شد گفت: این جرقه اولیه است و امیدواریم با تدریس این کتاب، دغدغه ملی در خانواده ها و دانش آموزان ایجاد گردد و همه مردم ما بخواهند که محیط زیست پاکی داشته باشیم و برای آن تلاش کنند.
  در ادامه کیومرث کلانتری مدیرکل دفتر آموزش سازمان حفاظت محیط زیست به قرائت پیام عیسی کلانتری، رئیس این سازمان پرداخت.
  کلانتری در این پیام با تبیین معضلات و بحران های محیط زیستی آورده است:
  تربیت نسلی که دارای فهم محیط زیستی و سواد اکولوژیکی است و انگیزه های درونی و عشق و علاقه خود انگیخته نسبت به شناخت و حفظ محیط زیست دارند کار خطیری است که وظیفه همه ما را در این راه سنگین تر و حساس تر می کند.
  آخرین ویرایش: جمعه 10 شهریور 1396 11:10 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن شنبه 4 شهریور 1396 12:36 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری

  علوم سبز: با پیشرفت توسعه صنعتی و اقتصادی در سطح دنیا، مسایل و بحران های محیط زیستی نیز پیچیده شده است.معضلات پیچیده نیازمند اجرای راه حل های پیچیده مبتنی بر دانش و علوم کاربردی جدید است.به عنوان مثال امروزه برای حل مشکلات مربوط به چالش تغییرات آب و هوا، بشر نیاز به استفاده از طیف گوناگونی از رشته های علمی، فنون مدل سازی، علوم ریاضی، پیش بینی های قابل اتکا و... دارد. به همین دلیل است که در بسیاری از دانشگاه های دنیا در سال های اخیر علوم بین رشته ای، چند رشته ای و میان رشته ای که مستلزم همکاری بین ده ها تخصص متفاوت برای رسیدن به یک هدف مشترک است شکل گرفته اند. در دنیای امروز برای حل معضلات مختلف در حوزه محیط زیست شاهد شکل گیری علوم و رشته های مختلفی از جمله: آمایش سرزمین، اقتصاد محیط زیست،برنامه ریزی محیط زیست، تغییرات آب و هوا و... هستیم.کشور ما نیز به تبع اکوسیستم غنی اما شکننده و حساس خود و تاثیرپذیری از روند کلی حاکم بر شرایط محیط زیست جهانی نیازمند بهره گیری از این تخصص ها برای بهبود شرایط محیط زیست ملی است. بنابراین توسعه علوم نوین، تحقیقات و پژوهش های سبز و کاربردی در چارچوب این تخصص ها، یکی از انتظارات مهم در همکاری های بین بخش های محیط زیست و آموزش عالی کشور است.بدیهی است در چارچوب همکاری های فی مابین سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با مشارکت های علمی،مالی و حمایت معنوی توسط هر دو بخش مهیا گردد.

  تصویر مرتبط

  آخرین ویرایش: شنبه 4 شهریور 1396 12:59 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic