عضو انجمن چهارشنبه 18 مرداد 1396 06:33 ب.ظ نظرات ()
نویسنده: شبنم کرمی

 ایران برای ثبت شهرهای تالابی کشور در فهرست جهانی تمام تلاش خود را به کار می بندد.

مصوبه کنواسیون رامسر با موضوع معرفی شهرهای تالابی (wetland city) در سطح جهان، شهرها و مناطق جمعیتی حاشیه تالاب هایی را در بر می گیرد که در ایجاد تعامل میان تالاب و شهر در مجموعه مدیریت شهری خود موفق بوده اند.
 مدیریت شهری موفق در حفاظت و بهره مندی خردمندانه از تالاب، در کنار حفظ تمامی کاربری های شهری برای کنترل آلودگی ها و استفاده از ظرفیت تالاب به عنوان یک منبع الهام بخش در اموری همچون گردشگری، پژوهشی و آموزشی در سیاست های شهری خود گام بر می دارد.
 پس از ابلاغ دستورالعمل اجرایی کنوانسیون رامسر برای معرفی شهرهای تالابی در جهان، کمیته ملی کنوانسیون رامسر در ایران نیز بدون اتلاف زمان با تشکیل جلسه ای در 7 مردادماه سالجاری و ترجمه دستورالعمل ها، ضوابط و معیارهای کنوانسیون و ارسال ابلاغیه ای از سوی سازمان حفاظت محیط زیست برای ادارت کل حفاظت محیط زیست استان ها، موضوع را در دستور کار قرار داد.
 بندرانزلی و تالاب انزلی، کیاشهر و تالاب بوجاق، فریدونکنار و آب بندان های فریدون کنار، مریوان و دریاچه زریوار، گندمان و تالاب گندمان، لافت و تالاب حرا قشم، نقده و تالاب حسنلو یا درگه سنگی، مهاباد و کانی برازان، زابل و تالاب هامون، ورزنه و تالاب گاوخونی از جمله اولویت های مطرح شده در کمیته ملی کنوانسیون رامسر بود. 
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: البته جمع بندی نهایی پس از دریافت پیشنهادات ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها صورت می گیرد.