منوی اصلی
محیط زیست ما ...
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه
 • عضو انجمن سه شنبه 16 خرداد 1396 05:45 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده: شبنم کرمی
  پلات سطحى محدود از مرتع است که اندازه‌گیرى روى آن انجام مى‌گیرد. کوآدرات وسیله‌اى است که با آن مى‌توان منطقه‌اى را به مساحتى مشخص محدود و مرتع را در محدودهٔ آن اندازه‌گیرى کرد. اندازهٔ پلات و تعداد آن به نوع پوشش گیاهى و نحوهٔ مطالعه بستگى دارد. در اندازه‌گیرى گیاهان بزرگ از پلات‌هاى بزرگ و در اندازه‌گیرى گیاهان کوچک از پلات‌هاى کوچک‌تر استفاده مى‌شود. شکل پلات‌ها مختلف و ممکن است مربع، مربع مستطیل، یا دایره‌اى باشد که با استفاده از کوآدرات‌هائى با همین شکل‌ها (شکل‌هاى ذیل) مى‌توان آنها را محدود و مشخص کرد. سطح پلات‌هاى بزرگ را مى‌توان با علامت‌گذارى روى زمین و میخ‌کوبى و استفاده از طناب و سیم مشخص و اجزاء کوچک‌تر از یک متر نیز در آنها ایجاد کرد. در پلات مربع شکل از کوآدرات مربع شکلى که اضلاع آن به قطعات ۲۰ سانتى‌مترى تقسیم شده است و در هر مترمربع ۲۵ مربع کوچک با اضلاع بیست سانتى‌متر دارد، استفاده مى‌شود. در مناطقى که تغییرات پوشش گیاهى خاک و پستى و بلندى زیاد باشد از پلات بزرگ و در مناطقى که پوشش گیاهى انبوه و یکنواخت است از پلات‌هاى کوچک استفاده مى‌شود.
  براى ساختن پلاتى با سطح دلخواه، از جدول (ارتباط مساحت شکل‌هاى مختلف با اضلاع و شعاع‌هاى مختلف) استفاده مى‌شود. که در آن برحسب اینکه شکل پلات دایره‌ای، مربع یا مربع مستطیل باشد: شعاع دایره، اندازه‌هاى اضلاع و نسبت اضلاع به ‌یکدیگر براى مساحت‌هاى مختلف پلات مشخص شده است. براى ساختن پلات‌هاى دایره‌اى با سطح مشخص مى‌توان با استفاده از فرمول‌هاى زیر ابتدا شعاع دایره و سپس پیرامون دایره را محاسبه کرد.
  R = √ S / лR2= s / лمساحت دایره s = л R2
  P=2 л (√ S / л)پیرامون دایره P=2 л R
  P= 2 √ л S
  آخرین ویرایش: سه شنبه 16 خرداد 1396 05:47 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن دوشنبه 15 خرداد 1396 07:36 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده : شبنم کرمی

  گزارش بازدید:

  این بازدید با حضور اساتید مربوطه  و همچنین به همراه دانشجویان گروه محیط زیست و آبادانی توسعه در روز یک شنبه مورخ 17/2/96 صورت گرفت.

  در ساعت 8:35  صبح حرکت به سمت محل مورد نظر (سراب گیان) شروع و در ساعت 16:00 بازدید به اتمام رسید و درراس ساعت 19:00 به مبدا (همدان) رسیدیم.

  که شرح کاملی از ویژگی های این منطقه به همراه پیوست در زیر ارایه می نمایم.


  Image result for ‫عکس از سراب گیان‬‎


  آخرین ویرایش: دوشنبه 15 خرداد 1396 07:40 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن شنبه 6 خرداد 1396 12:19 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری 
  تصویر مرتبط

  مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز تبریز از احداث مجموعه بزرگ کریدور فضای سبز در فضایی به وسعت 50 هکتار در تبریز خبر داد.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی آذربایجان‌شرقی،«محمدحسین حسن‌زاده» در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان این مطلب اظهار کرد: این کریدور سبز در راستای حفظ باغات موجود و ایجاد باغ و فضای سبز جدید در دامنه کوه‌ها و اراضی موجود در بخشی از تبریز ایجاد می‌شود.

  وی با اشاره به مکان احداث این پروژه عظیم، گفت: این پروژه به طول دو و نیم کیلومتر و در محل بین انتهای خیابان شریعتی در ولیعصر(نرسیده به میدان فهمیده) تا خیابان توانیر امتداد پیدا می‌کند.

  حسن‌زاده با تأکید بر این‌که فاز نخست این پروژه بر اساس برآوردهای اولیه بیش از 22 میلیارد تومان هزینه خواهد داشت، گفت: هدف اصلی از اجرای این پروژه ایجاد محیط و محلی برای محیط‌زیست و گردشگری، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و محیطی آرام جهت استفاده شهروندان است.

  مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز تبریز با بیان این‌که بخش عمده‌ای از زمین‌های این منطقه جهت اجرای این پروژه تملک شده‌اند، اظهار کرد: ارزش زمین‌های موجود در این قسمت که اکثراً تملک شده‌اند، بیش از 200 میلیارد تومان است.


  آخرین ویرایش: شنبه 6 خرداد 1396 12:36 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن شنبه 6 خرداد 1396 12:09 ق.ظ نظرات ()
  بهار انصاری

  دریاچه ها یکی از جاذبه های طبیعی هستند که در سراسر جهان به شکل های گوناگون وجود دارند و مناظری متفاوت را در طبیعت ایجاد کرده اند. گاهی این دریاچه ها در قلب جنگل و در کنار درخت های سر به فلک کشیده هستند و به تفرجگاهی زیبا تبدیل شده اند. گاهی هم سر از کوهستان ها در می آورند و یا در دل کویر به صورت دریاچه نمک ظاهر می شوند. به هر حال هر یک از آنها می توانند تجربه ای تازه از سفر و گردشگری را برای ما به ارمغان بیاورند و خاطره ای متفاوت را برای ما رقم بزنند.

  کشورمان ایران نیز در بسیاری از نقاط خود میزبان دریاچه هایی تماشایی است که هر یک ویژگی خاص خود را دارند و در اقلیم های متفاوتی به چشم می خورند.

  کرمانشاه یکی از استان هایی است که تعدادی از این دریاچه ها را در خود دارد. در این استان، مجموعه ای از دریاچه ها با عنوان سرآب شناخته می شوند و  نام های مختلفی دارند. سرآب ها از جمله دیدنی های شاخص طبیعت کرمانشاه می باشند و از اهمیت خاصی برای طبیعت این استان برخوردار هستند.

  سراب نیلوفر

  آخرین ویرایش: شنبه 6 خرداد 1396 12:18 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن جمعه 5 خرداد 1396 11:53 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری

  طبیعت همیشه برایمان شگفتی های تازه ای دارد. در هر فصلی که به سراغش برویم می توانیم جلوه ای تازه را در آن ببینیم و آرامش را از آن هدیه بگیریم. ایران به دلیل موقعیت جغرافیایی خاص خود، به سرزمین چهار فصل شهرت دارد و در هر زمانی از سال، گوشه گوشه ی آن، رنگ تازه ای به خود می گیرد. در این میان مناطقی وجود دارند که نمایشی خاص از هنرنمایی طبیعت هستند و می توانند برای ساعت ها با آغوشی پر از آرامش میزبان شما باشند. شمال ایران یکی از همین مناطق است که به عنوان دیار سبز ایران شناخته می شود و سایه اش را بر سر این سرزمین افکنده است.

  استان مازندران یکی از استان هایی است که جاذبه های طبیعی مشهوری را در خود دارد و سالانه گردشگران زیادی را به ویژه از میان علاقه مندان به طبیعت  گردی به سوی خود می کشاند.

  دشت دریاسر


  آخرین ویرایش: شنبه 6 خرداد 1396 12:06 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن جمعه 5 خرداد 1396 09:54 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده: شبنم کرمی

  کاراکال یکی از ۸ گربه سان وحشی ایران (پلنگ، یوزپلنگ، کارکال،  سیاهگوش، گربه شنی، گربه پالاس، گربه جنگلی و گربه وحشی) بوده و از گونه های کمیاب کشور به شمار می رود.

  کاراکال عمدتا در نواحی بیابانی و حاشیه بیابان های مرکزی ایران زندگی می کند اما در برخی مناطق کوهستانی نیز مشاهده شده است.

  کاراکال به لحاظ جثه از گربه وحشی، گربه جنگلی و گربه شنی بزرگتر بوده و به دلیل مهارت بالا در شکار و جثه نسبتا بزرگ، علاوه بر طعمه های کوچک و پرندگان، پستانداران بزرگتری نظیر آهو، جبیر، بره ها و بزغاله های وحشی و گوسفندان اهلی را نیز شکار می کند.

   

  آخرین ویرایش: جمعه 5 خرداد 1396 09:55 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن جمعه 5 خرداد 1396 09:50 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده : شبنم کرمی

  گربه پالاس با نام علمی Otocolobus manul یکی از هشت گربه سان  وحشی ایران (پلنگ، یوزپلنگ، کارکال، سیاهگوش، گربه شنی، گربه پالاس، گربه جنگلی و گربه وحشی) محسوب می شود که اطلاعات اندکی از جمعیت و پراکنش آن در کشور وجود دارد.

  ………….تصویر: گربه پالاس مشاهده و زنده گیری شده در شهرستان برخوار اصفهان / تیرماه ۱۳۹۴۵

  از ابتدای سال ۱۳۹۳ تا پاییز سال ۱۳۹۵ تنها پازده مورد از مشاهده مستند این گونه منحصربفرد در کشور در خراسان شمالی، کرمان، اصفهان، نیشابور، تفت ، قوچان ، شاهرود، اسفراین و فیروزکوه به ثبت رسیده است.

  آخرین ویرایش: جمعه 5 خرداد 1396 09:52 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن پنجشنبه 4 خرداد 1396 01:19 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده: شبنم کرمی

  ارزیابی توان اکولوژیکی محیط زیست /سرزمین، مرحله میانی فرایند آمایش سرزمین یا برنامه ریزی محیط زیست است (بازینسکی 1985). در واقع ارزیابی سرزمین اطلاعات اساسی برای مرحله دوم آمایش سرزمین که شامل انتخاب متناسب‌ترین استفاده از سرزمین و نظام مدیریت است، را فراهم می‌نماید، زیرا هدف آمایش سرزمین تعیین نتایج فیزیکی، بیولوژیکی و اقتصادی اجتماعی انتخاب متناسب‌ترین و ممکن‌ترین نوع کاربری سرزمین در یک تکه از سرزمین (منطقه برنامه ریزی) است. در راستای برآورده کردن این هدف، ارزیابی توان اکولوژیکی سرزمین / محیط زیست در تعیین نتایج فیزیکی و بیولوژیکی (اکولوژیکی) انتخاب یاد شده نقش دارد. از این قرار، ارزیابی سرزمین شامل پیش بینی (بر اساس تجربیات محلی) یا سنجش (بر اساس استنتاج اطلاعات بدست آمده از محل و یا جای دیگر) کیفیت سرزمین برای یک کاربری خاص از نظر تولید (محصول یا ظرفیت برد)، آسیب پذیری (فرسایش، آلودگی، کاهش تنوع گونه‌ای) و نیازمندیهای مدیریت است.

  این سنجش با مقایسه ویژگیهای اکولوژیکی (تجزیه و تحلیل و جمع بندی شده در یگانهای زیست محیطی) و مدلهای اکولوژیکی ساخته شده برای کاربریها انجام می‌پذیرد. در ایران نیز ارزیابی و طبقه بندی محیط زیست / سرزمین با انجام مقایسه بین ویژگیهای اکولوژیکی آبخیز و مدلهای اکولوژیکی به عمل می‌آید.

  مدلهای اکولوژیکی که برای این هدف در ایران توسط نگارنده ساخته شده‌اند حاصل مرارتها و تجربیات پیش کسوتان علوم منابع طبیعی و محیط زیست ایران (از سالهای 1340) و سایر کشورها (از 1960) هستند. به عبارت دیگر با جمع آوری نتایج بررسیهای انجام یافته در سرزمین ایران و کشورهایی که از نظر اکولوژیکی به ایران شباهت دارند، یک دسته مدل اکولوژیکی در ایران تهیه گردیده‌اند (مخدوم 1364). به مرور با انجام بررسیهای متعدد و ارزیابی توان اکولوژیکی سرزمین، مدلهای اکولوژیکی یاد شده اصلاح شده. به شکل حاضر درآمده‌اند

     

  آخرین ویرایش: دوشنبه 15 خرداد 1396 07:46 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو