منوی اصلی
محیط زیست ما ...
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه
 • عضو انجمن شنبه 27 آذر 1395 11:08 ق.ظ نظرات ()

  مجمع عمومی سازمان ملل متحد سال 2011 را به عنوان سال بین­ المللی جنگل به منظور بالابردن سطح آگاهی­ها در ارتباط با مدیریت پایدار، حفاظت و توسعه پایدار از جنگل­ها اعلام نموده است.

  در مجمع عمومی سازمان ملل متحد یكبار دیگر با تاكید مجدد بر تعهد اعضاء نسبت به بیانیه غیرالزام ­آور دستور كار 21 ، از اصول برای توافق جهانی در مدیریت، حفاظت و توسعه پایدار از جنگلها به تصویب رسید.

  در كنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل متحد، بیانیه ژوهانسبورگ مبنی بر توسعه پایدار و طرح پیاده­ سازی اجلاس جهانی توسعه پایدار بوده كه در شهر ژوهانسبورگ افریقای جنوبی در سال 2002 مصوب گردید. با اشاره به كنوانسیون تنوع زیستی سازمان ملل متحد، كنوانسیون تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد، كنوانسیون مبارزه با بیابان در كشورهایی كه دارای تجربه جدی در خشكسالی و یا بیابان به ویژه در افریقا و دیگر كنوانسیونهای مربوط برای مقابله با پیچیدگی مسائل مربوط به جنگل طرح گردیده است.

  از جمله اهداف توسعه هزاره شناخت جنگل­ها و مدیریت پایدار جنگل است كه می­ تواند نقش مهمی در ریشه­ كن كردن فقر و دستیابی به اهداف توسعه توافق شده بین­ المللی داشته باشد.

   

  آخرین ویرایش: شنبه 27 آذر 1395 11:09 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن پنجشنبه 25 آذر 1395 10:59 ق.ظ نظرات ()


  شیوا اکبری


  15 جنگل عجیب و غریب در جهان (عکس)
  اگه میخواهید به عظمت خداوند بیشتر پی ببرید حتما سری به جنگل های انبوه بزنید که زیبایی های طبیعت در این جنگل ها نهفته است. گاهی هم این جنگل ها علاوه بر داشتن درخت های انبود و سر به فلک کشیده دارای ویژگی های منحصر به فرد و گاهی هم عجیب و غریب هستند که آنها را از بقیه جنگل های جهان جدا کرده است که ما در ادامه 15 جنگل عجیب و غریب را در جهان معرفی می کنیم.


  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن پنجشنبه 25 آذر 1395 10:42 ق.ظ نظرات ()
  شیوا اکبری

  معرفی منطقه ای بی نظیر محیط زیست در دل کویر

  پوشش گیاهی:منطقه حفاظت شده کالمند در ناحیه رویشی ایران و تورانی و زیر ناحیه استپی قرار دارد و به طور کلی ۱۰ تیپ گیاهی مجزا در منطقه حفاظت شده کالمند – بهادران تشخیص داده شده است که در اکثر تیپ ها نام درمنه به عنوان عنصر گیاهی غالب اول یا دوم مشاهده می شود.

  در همین راستا ۱۱۵ گونه گیاهی متعلق به ۳۵ تیره و ۱۰۰ جنس در قالب اشکال رویشی مختلف اعم از گیاهان فصلی، یکساله، علفی، چندساله، بوته‌ها و درختچه‌ها در این منطقه رویش دارند.

  معرفی منطقه ای بی نظیر محیط زیست در دل کویر
  آخرین ویرایش: پنجشنبه 25 آذر 1395 10:46 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن پنجشنبه 25 آذر 1395 10:32 ق.ظ نظرات ()
  شیوا اکبری :

  چگونه از محیط زیست دریا حفاظت کنیم؟
  محیط زیست به همه محیط‌هایی که در آن‌ها زندگی جریان دارد گفته می‌شود. مجموعه‌ای از عوامل فیزیکی خارجی و موجودات زنده که با هم در کنش هستند محیط زیست را تشکیل می‌دهند و بر رشد و نمو و رفتار موجودات تأثیر می‌گذارندحفاظت محیط زیست درقرن21 به عنوان یکی از هشتهدف توسعه هزاره و یکی از سه پایه توسعه پایدار شناخته می‌شود
  محیط زیست انسانی شامل هوا ، آب ، خاک ، گیاه ، بیشه ، مرتع ، دریا ، دریاچه ، رودخانه ، چشمه ، آبزیان ، حیوانات ، کوه ، دشت ، جلگه ، کویر ، شهر و یا ده می باشد . آلودگی محیط زیست مهمترین مشکلی است که انسان را با دشواری هایی روبرو ساخته است.
  اماسوالی که دراین قسمت مطرح است که چگونه می توان از محیط زیست دریا حفاظت کرد؟کشور ما ایران جزء کشورهایی است که هم در شمال وهم در قسمت جنوب آن مرزهای آبی دارد وبه دلیل اینکه دریا ومرزهای آبی نقش مهمی هم در اکوسیستم دریایی وانسانی وهم در اقتصاد کشور نقش دارد بنابراین پرداختن به حفظ محیط زیست آن از اهمیت به سزایی برخوردار است.
  برای حفظ این موهبت الهی روش های متعددی وجود دارد که میتوان در تقسیم بندی کل به موارد زیر اشاره داشت:
  اولین گام در حفظ محیط زیست دریایی شناخت مبدا الودگی ویا به طور آسان تر شناخت عوامل آلوده کننده است.با رشد شهرها وتمدن بشری و وایجاد نیازهای نو وسایل آلوده کننده نوینی نیز پدید آمدند که مهمترین آنها میتوان به الودگی ناشی از مواد شیمیایی(پساب ها) حاصل فعالیت های خانگی وکارخانه ای اشاره داشت.البته چون فعالیت های کشاورزی نو وابستگی شدید به کودهای شیمایی پیدا نموده اند این امر نیز در مسیر پایانی آن موجب آلودگی های زیست دریایی می شود.

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 25 آذر 1395 10:39 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن چهارشنبه 24 آذر 1395 03:28 ب.ظ نظرات ()

  لیلا فتح الهی

  -مبارزه با فرسایش و حفظ و تولید خاك:

  جنگل به كمك شاخ و برگ درختان از سرعت باد می‌كاهد و با ریشه گیاهان، خاك را حفظ می‌كند و مانع ایجاد فرسایش می‌شود. به علت آرام بودن هوای داخل جنگل، تبخیر بسیار ناچیز بوده و خطر خشك شدن خاك كه از شرایط مهم آغاز فرسایش است، از بین می‌رود

  تفرجگاه انسانها:

  . توسعه فضای سبز شهری در جهت كاهش آلودگی‌های شیمیایی هوای شهرها در كنار عواملی همچون ایجاد منابع گذران اوقات فراغت برای شهروندان ازجمله ضروریات زندگی شهرنشینی می‌باشد. فضای سبز عامل مهمی در جلوگیری از آلودگی‌های مختلف نظیر آلودگی هوا، آلودگی‌های صوتی، تقلیل دما، افزایش رطوبت نسبی و جذب گرد و غبار می‌شود. و یكی از مهمترین اثرات فضای سبز درون شهرها باعث شده تا زندگی كردن در جامعه شهری و صنعتی‌شده را برای انسان قابل تحمل كند.

  نقش فضای سبز در تقلیل دما، افزایش رطوبت نسبی و جذب گرد و غبار:

  فضای سبز درختی با توجه به وسعت سطح برگی خود نسبت به سایر اشكال گیاهی می‌تواند از طریق تعرق سبب افزایش رطوبت نسبی، كاهش دما و تلطیف هوا می‌گردد. درختان دما را كاهش داده، هوا را به حركت و جریان وامی‌دارند و از خشكی هوا جلوگیری می‌كنند. همچنان كه می دانیم فضای سبز به عنوان بخش جاندارِ ساخت كالبدی شهر از عملكردها و بازدهی مختلف برخوردار است. اما بهترین بازدهی آن بهبود شرایط محیط زیست، كاهش آلودگی هوا، تأثیر مثبت بر چرخه آب در محیط زیست و افزایش كیفیت آبهای زیرزمینی است. افزایش نفوذپذیری خاك و كاهش آلودگی صوتی را باید بر این فهرست افزود.

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 24 آذر 1395 03:42 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن چهارشنبه 24 آذر 1395 03:07 ب.ظ نظرات ()

  لیلا فتح الهی

  کمترین زباله را تولید کنید:
  در سفرهای خود از مواد، وسایل و مواد غذایی استفاده کنید که کمترین زباله را تولید کند.

  - زباله ها را جمع آوری و به سطح زباله برسانید:
  تا جای ممکن زباله‌های خود را تا شهر و به نزدیک‌ترین سطل زباله حمل کنید. می‌توانیم با کمترین هزینه (همراه داشتن کیسه‌ی زباله) زباله‌های خود را جمع‌آوری کنیم و به نزدیکترین سطل زباله در مسیر برسانیم.

  - چهره طبیعت را زشت نکنید:
  زباله‌های تر خود را با فکر برگشت‌پذیر بودن به طبیعت و قابل بازیافت بودن آن، در طبیعت رها نکنید، چهره‌ی زیبای طبیعت را برهم نزنیم.

  - هیچ اثر در طبیعت برجای نگذارید:
  سعی کنید همان‌گونه که به طبیعت وارد می‌شوید به همان‌صورت طبیعت را ترک کنید، به آن معنی که افراد بعدی فکر کنند، کسی به آنجا راه نیافته است.

  - احساس مسئولیت داشته باشید:
  در صورتی که زباله‌ای در طبیعت می‌بینید، خود را مسؤول بدانید و آن را بردارید و در کیسه‌ی زباله قرار دهید." فرهنگ‌سازی کنید "

  - در طبیعت اختلال و آلودگی ایجاد نکنید:
  در طبیعت از صدای طبیعت (صدای پرندگان و جانوران، رودخانه و برگ‌ها) لذت ببرید و از سر و صدا و بلند کردن صدای موزیک بپرهیزید، چرا که باعث اختلال در حیات وحش منطقه می‌شود.

  - از یادگاری و نمونه برداری خودداری کنید:
  خواهشمندیم خاطرات خود را با برداشتن عکس از جاذبه‌ها به ثبت برسانید و از برداشت هرگونه نمونه‌ی جانوری و گیاهی و زمین‌شناختی، رسوبات و فسیل‌های دریایی بپرهیزید، چراکه برداشت هر تکه از آن، چرخه‌ی اکوسیستم را برهم می‌زند.

  -

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 24 آذر 1395 03:27 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 23 آذر 1395 11:31 ق.ظ نظرات ()
  بهاره انصاری

  پل طبیعت به دلیل وسعتی که دارد یکی از بزرگ‌ترین پل‌های عابر‌پیاده نه تنها در کشور بلکه در سطح خاورمیانه محسوب می‌شود.

  tabiatbridge


  آخرین ویرایش: سه شنبه 23 آذر 1395 11:36 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 23 آذر 1395 11:10 ق.ظ نظرات ()
  ملیکا رستمی
  هرچند که فضای سبز در ایران قدمت چندین هزار  ساله دارد ولی وضعیت فضای سبزشهری ایران در حد مطلوب نبوده که مهمترین دلیل آن را می توان به خاطر عدم مدیریت فضای سبز شهری ذکر کرد. با مدیریت فضای سبز شهری می توان هر شهری را با توجه به ظرفیت و پتانسیل موجود فضای سبز متناسب با محیط فراهم کرد که سالهای سال اثرات مطلوب خود را به شهر ارزانی دارد .مهم ترین اثرات فضای سبز در شهرها ، کارکردهای زیست محیطی آنها است که شهرها را به عنوان محیط زیست جامعه انسانی معنی دار کرده و با مقابله با اثرات سوء گسترش صنعت و کاربری نادرست تکنولوژی (تعادل بخشی درمتابولیسم شهر) از یک سوء و بالا بردن سطح زیبایی از سوی دیگر ، سبب افزایش کیفیت زیستی شهرها می شوند  با توجه به اینکه گسترش از یک سو ارتباط ارگانیک با تکنولوژی واز سوی دیگر با آلودگی دارد (گریزی نیز از آن نیست) برای تداوم آن باید کلیه عوامل لازم به کار گرفته شوند . مؤلفه های اثرات گسترش در شهرها، به طور گوناگونی نظام زیستی شهرها را می توانند مختل کنند.

  تاثیر فضای سبز بر محیط زیست شهری


  آخرین ویرایش: سه شنبه 23 آذر 1395 11:17 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 23 آذر 1395 11:07 ق.ظ نظرات ()
  مهتاب قره غانی

  اکو توریسم چیست:

  توسعه پایدار

  لغت Eco Tourism که فرهنگستان لغات با کمک سازمان میراث فرهنگی کشور آن را معادل طبیعت گردی معنا کرده است، از نظر ریشه لغوی از دو جزء Eco  و Tourism  ساخته شده است که که پیشوند eco  برگرفته از  ریشه ای یونانی به معنی آمیزه ای از مفاهیم محیط زیست و زیستگاه و tourism به معنای گردشگری است؛ این مفهوم بیش از هر چیز طبیعت را تداعی می کند.
  در فارسی کلمه بوم را معادل eco  قرار داده اند و به نوعی به Eco Tourism ، «بوم گردی» نیز می گویند. (بوم = سرزمین و زیستگاه)

  آخرین ویرایش: سه شنبه 23 آذر 1395 11:10 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن جمعه 5 آذر 1395 10:55 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری

  از جمله مشکلاتی که امروزه صنایع نفت با آن مواجه هستند آلودگی های ناشی از حفاری چاه های نفت می باشد. با توجّه به افزایش تقاضای انرژی، وابستگی شدید اقتصاد به نفت و لزوم تثبیت سهم ایران در اوپک، انجام عملیات حفاری امری ضروری و حیاتی است. صنعت حفاری یکی از بخش های اصلی صنعت نفت و یکی از تخصصی ترین فعالیت های صنعتی در جهان بشمار می رود. این صنعت مانند هر فعالیت صنعتی دیگر در پایان پسماندها و ضایعاتی را به محیط بر می گرداند و در صورتی که برنامه ریزی مناسبی برای پردازش، تصفیه و حذف آن وجود نداشته باشد، در دراز مدت اثرات نامطلوبی را با توجّه به شرایط اقلیمی بر محیط اطراف برجای خواهد گذاشت. با در نظر گرفتن نیاز به حفظ محیط زیست  برای نسل های آینده، شناخت عملیات حفاری و آسیب های ناشی از این عملیات بر محیط زیست، ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

  فرآیند حفاری و تولید نفت ، تولید کننده گونه های مختلفی از انواع آلودگی ها می باشد.قوانین زیست محیطی موجود ، شرکت ها و کارخانجات را ملزم به کاهش اثرات منفی زیست محیطی این آلودگی ها کرده است.یکی از مهم ترین عوامل در کاهش اثرات منفی زیست محیطی ، مدیریت صحیح است به گونه ای که برخی مواقع هزینه های مورد نیاز در حذف آلودگی ها ویا کنترل انتشار آلودگی ، با اعمال مدیریت صحیح و ابتکاری به میزان چشمگیری کاهش پیدا می کند.

  کلمات کلیدی:صنعت حفاری، آلودگی، گل های حفاری، مدیریت زیست محیطی

  آخرین ویرایش: جمعه 5 آذر 1395 11:08 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن جمعه 5 آذر 1395 10:19 ق.ظ نظرات ()
  بهار انصاری

  چکیده 
   

  در سال های اخیر رشد جمعیت و افزایش تقاضا برای تهیه ی مسکن موجب شده است، توسعه ی صنعت ساختمان شتابی روزافزون بگیرد و با وجودی که دانش و توان بالا بسیاری از اعضای جامعه ی مهندسی و صنعت ساختمان در کشور ما خود موضوعی برجسته و افتخارآمیز است، لیکن تهیه و تدوین مدارک و مستندات فنی ساختمان بر طبق استانداردها و آیین نامه و مقرررات ملی کُند گردیده است و نقطه ضعف آشکاری را در عرصه ی خدمات مهندسی ایجاد کرده است. با توجه به دلایل مذکور و رشد سریع ساخت و ساز در شهرهای بزرگ از جمله اصفهان بدون رعایت مسائل زمین شناسی و ژئوتکنیکی مشکلات فنی و مهندسی زیادی را به همراه داشته است که از جمله می توان به موارد ذیل اشاره کرد. 
  ریزش و یا ترک خوردگی ساختمان ها، نشست ناهمگون ساختمان، بالا آمدن سطح آب زیرزمینی که در نقاط پست می تواند مشکلاتی را برای پی ساختمان ها به وجود آورد، عدم تشخیص دقیق سازند مورد حفاری در پروژه ها نظیر مترو، عدم تشخیص گسل ها و پتانسیل لرزه خیزی آن ها در هنگام تعریف شهرهای جدید، روان گرایی خاک در هنگام زلزله و محل عبور گسل ها از زیر پروژه های عمرانی، عدم دقت به مکان دفن زباله های شهری و استقرار شهرک ها روی خاک های مسأله دار و مشکلات فراوان دیگری از این قبیل که اطلاع از خصوصیات زمین شناسی و ژئوتکنیکی محل انجام پروژه را امری اجتناب ناپذیر می سازد. 
  کلید واژه ها: خاک مسأله دار، ژئوتکنیک، تزریق، ریزش، گودبرداری، تراکم، تثبیت، مقاومت برشی.

  آخرین ویرایش: جمعه 5 آذر 1395 10:48 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic