منوی اصلی
محیط زیست ما ...
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه
 • عضو انجمن یکشنبه 23 آبان 1395 09:33 ق.ظ نظرات ()
  بهار انصاری
  صنایع پتروشیمی با توجه به ترکیبات متنوع آن و نیز به واسطه دارا بودن فلزات سنگین، از پتانسیل ایجاد آثار سوء بر بهداشت و سلامت افراد و تخریب محیط زیست را برخوردارند. در این مطالعه اثرات زیست محیطی ناشی از فعالیت صنعت پتروشیمی تولید کننده PET- PTA واقع در منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر مورد بررسی قرار گرفته است. با توجه به اینکه عمده صنایع پتروشیمی موجود در این منطقه در مجاورت خورها احداث شده اند، آلودگیهای ناشی از این صنایع، خورهای موجود در منطقه را بعنوان مهمترین اکوسیستمهای دارای تنوع زیستی بالا تحت تاثیر قرار 
  می دهد. جهت بررسی آثار سوء ناشی از صنعت پتروشیمی مورد مطالعه از روش تحلیل سلسله مراتبی (AHP) استفاده شده است. در این روش دو معیار اثر بر سلامت و بهداشت افراد و تخریب زیست محیطی مورد سنجش قرار گرفته است. معیار اثر بر سلامت و بهداشت افراد با اولویت بندی اثر انتشار آلاینده ها بر کارکنان منطقه ویژه و افراد بومی پیرامون آن و معیار تخریب زیست محیطی از طریق اولویت بندی دو معیار میزان آلودگی و حساسیت محیط پذیرنده نمره دهی و ارزشگذاری شده است. بر اساس نتایج اندازه گیریهای دوره ای و ماهیت فعالیتهای صنعت پتروشیمی مورد مطالعه، 9 نوع آلاینده عمده شامل فلزات سنگین، ترکیبات نفتی،COD ، TSS،H2S ، CO، NOx ، SOx و ذرات معلق ارزشگذاری و مورد مقایسه قرار گرفته اند. نتایج این مطالعه نشان می دهد که آلودگی آب، مهمترین عامل آلاینده محیطی ناشی از فعالیت صنعت مذکور می باشد. همچنین آلودگی زیست محیطی ناشی از تخلیه پساب خروجی سیستمهای تصفیه مجتمعهای صنعتی به خورهای اطراف به ویژه خور زنگی قابل تامل است. میزان TSS و ترکیبات نفتی با وزنهای بترتیب 326/0 و 235/0 مهمترین آلاینده های آب به لحاظ میزان آلودگی و آثار سوء وارده بر محیط پذیرنده شناسایی شده و می بایست کنترل گردد. تاثیرگذاری آلودگی هوا ناشی از  انتشار آلاینده های گازی شکل و ذرات معلق نیز در اولویت دوم اهمیت شناخته شده است.

  آخرین ویرایش: یکشنبه 23 آبان 1395 10:02 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن یکشنبه 23 آبان 1395 09:29 ق.ظ نظرات ()
  بهار انصاری
  مهاجرت فلامینگوها به کرانه های خلیج فارس در استان هرمزگان آغاز شد.

  به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از هرمزگان، همه ساله فلامینگوها با پشت سر گذاشتن سرزمین های سرد شمالی و مناطق گرم آفریقایی به هرمزگان مهاجرت می کنند.
  مرداب های ساحلی کم عمق ، سواحل گِلی ، ماندابهای حاصل از طغیان دریاچه ها و باتلاق ها مهمترین زیستگاه فلامینگوهاست.
  بیشتر فلامینگوهای مهاجر برای جوجه آوری به کلونی بومی خود به جایی که در آنجا بدنیا آمده اند باز می گردند و شماری هم به جمعیتهایی در همسایگی خود می پیوندند.
  معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست هرمزگان در این خصوص گفت : پارسال در سرشماری نیمه زمستانه پرندگان آبزی و کنار آبزی ، هزار و 230 قطعه فلامینگو در سواحل و تالابهای هرمزگان شمارش شد .
  میثم قاسمی افزود: این پرندگان در دیماه ، که اوج مهاجرتشان به هرمزگان است ، شمارش می شوند و هر سال با سرد شدن هوا ، نوار ساحلی هرمزگان پذیرای بیش از 70 هزار قطعه پرنده از 99 گونه آبزی ، کنار آبزی و شکاری است.
  وی تصریح کرد: خانواده سلیمیان ، کاکائیان ، حواصیلیان ، پلیکانیان، باکلانیان، آبچلیکیان و پرندگان شکاری از جمله عقاب ماهی گیر و عقاب تالابی پرندگانی هستند که به سواحل هرمزگان مهاجرت می کنند.
  هرمزگان با دو هزار کیلومتر نوار ساحلی در همسایگی خلیج فارس و دریای عمان، طولانی ترین نوار ساحلی را در کشور دارد.

  آخرین ویرایش: یکشنبه 23 آبان 1395 09:32 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 18 آبان 1395 12:56 ب.ظ نظرات ()

  نویسنده: شبنم کرمی

  به اطلاع دانشجویان گرامی می رساند انتخابات انجمن های علمی به شرح ذیل برگزار خواهد شد:

  روز چهارشنبه ۱۹/آبان/۹۵ گروههای محیط زیست، عمران، نقشه برداری

  روز پنج شنبه ۲۰/آبان/۹۵ کلیه دانشجویان ارشد

  روز یکشنبه ۲۳/آبان/۹۵ گروه کامپیوتر


  default_image
  آخرین ویرایش: سه شنبه 18 آبان 1395 01:00 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن دوشنبه 17 آبان 1395 11:07 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده: شبنم کرمی
  بررسی‌های جدید بانک جهانی نشان می‌دهد آلودگی هوا چهارمین عامل مرگ و میر زودرس در جهان است.

  همچنین بررسی ها نشان می دهد هوای آلوده عوارض اقتصادی سهمگینی برای کشورهای در حال توسعه به همراه دارد و سالانه بیش از ۵ تریلیون دلار هزینه در سطح جهانی صرف تعطیلی روزهای کاری در اثر آلودگی هوا و هزینه های پیشگیری از مرگ و میر زودرس می شود.

  به گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، بر اساس گزارش جدید بانک جهانی، آلودگی هوا سالانه بیش از ۵٫۵ میلیون کشته و بیش از ۵ تریلیون دلار هزینه برای اقتصاد جهانی به همراه دارد.

  این گزارش با اشاره به این که آلودگی هوا روند رشد کشورهای در حال توسعه را کند می کند، خطرات ناشی از آلودگی هوا بر سلامتی را در کشورهای در حال توسعه بیشتر از کشورهای توسعه یافته ارزیابی کرده است. بر اساس این گزارش، کشور چین بیشترین ضرر را از ناحیه آلودگی هوا متحمل شده و در سال ۲۰۱۳ رقمی معادل ۱۰ درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور هزینه آلودگی هوا گشته است
  آخرین ویرایش: دوشنبه 17 آبان 1395 11:09 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن چهارشنبه 12 آبان 1395 09:53 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری

  زمین خواری ، تصرف اراضی اعم ازدولتی و شخصی از سوی اشخاص یا مراجعی است که با استفاده از نفوذ و روابط خوددر دستگاه های مختلف اداری و یا با شناسایی خلا های قانونی و گاه نیز با جعل اسناد و مدارکی به سو استفاده های مالی و ملکی می پردازند.

  به گزارش بانکی دات آی آر، مردم انتقال اراضی ملی‌شده برای مصالح عمومی به اشخاص خصوصی را از مصادیق زمین‌خواری عنوان می‌کند. وی به کاربری مسکونی از اراضی زراعی یا جنگل‌ها را نیز نوعی زمین‌خواری می‌دانند.

   زمینخواری اصطلاحی است که چند سال اخیر به علت سوءاستفاده های مختلف و کثرت کلاهبرداریها در املاک و اراضی رواج یافته است و در قوانین عنوان خاصی تحت نام زمین خواری وجود ندارد. اگر زمین خواری از جلوه های کلاهبرداری محسوب شود، مجرم بر اساس قانون به مجازات جرم کلاهبرداری محکوم می شود.( عده ای نیز زمین خواری را مشمول ماده 690 قانون مجازات اسلامی می دانند)یکی دیگر از قوانین در مبارزه با امر زمین خواری، قانون ثبت مصوب سال 1310 است و با افرادی که مال دیگری را به طور تصنعی مال خود معرفی کرده و برای آن سند دریافت می کنند، برخورد می شود.

  نتیجه تصویری برای زمین خواری

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 12 آبان 1395 10:03 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن چهارشنبه 12 آبان 1395 09:39 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری

  کنوانسیون تنوع زیستی

  Convention On Biological Diversity

   CBD

  ریو دوژانیرو-1992

  (1371 ه.ش)

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 12 آبان 1395 09:45 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن چهارشنبه 12 آبان 1395 07:20 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده : شبنم کرمی  کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی سازمان ملل متحد
  مصوبه 26 دسامبر 1966/ قطعنامه A 2200 قدرت اجرائی بنابر ماده 49، 23 مارس 1976

  ترجمه: ن. نوریزاده


  دیباچه:
  دولتهای عضو این میثاق:
  با توجه به اصولی که در منشور ملل متحد اعلام شده است، شناسائی حیثیت ذاتی و حقوق برابر و غیر قابل انتقال کلیه اعضاء خانواده بشر، مبنای آزادی، عدالت و صلح در جهان است، ·نظر به اینکه، حقوق مذکور ناشی از حیثیت ذاتی شخص انسان است،
  با توجه به اعلامیه جهانی حقوق بشر، کمال مطلوب انسان آزاد، بهره مندی از آزادی سیاسی، مدنی و رهائی از ترس میباشد و دستیابی به این شرایط فقط بوسیله بهره مندی هر کس از حقوق سیاسی و مدنی خود و نیز حقوق فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی میسر است، با توجه به منشور ملل متحد، دولتها متعهد برعایت و احترام به حقوق و آزادیهای انسان وترویج آنها در سراسر جهان میباشند، با درک این حقیقت که افراد نسبت به یکدیگر و اجتماعی که بدان تعلق دارند دارای مسئولیت در جهت اعتلا و ترویج رعایت حقوق شناخته شده مندرج در این میثاق میباشند، (دولتهای عضو این میثاق) با مواد زیر موافقت میکنند:

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 12 آبان 1395 07:22 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن چهارشنبه 12 آبان 1395 07:02 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده : شبنم کرمی


  آدرس سایت های کنوانسیون ها

  معاونت

  عنوان کنوانسیون

  آدرس سایت مرجع

  آدرس سایت در ایران

  آدرس سایت اشتراکی

  توضیحات

  معاونت محیط زیست دریایی

  کنوانسیون لندن

  WWW.TEHRANCNVENTION.ORG

   

   

   

  سازمان منطقه ای راپمی (کویت)

  WWW.ROPME.ORG

   

   

   

  برنامه محیط زیست خزر (تهران)

  WWW.CASPIANENVIRONMENT.ORG

   

   

   

  معاونت محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی

  رامسر

  WWW.RAMSAR.ORG

  WWW.IRANWETLAND.BLOGFA.COM

   

   

  سایتیس

  WWW.CITES.ORG

   

   

   

  تنوع زیستی

  WWW.CBD.INT

   

   

   

  گونه های وحشی مهاجر (CMS)

  WWW.CMS.int

   

   

   

  معاونت محیط زیست انسانی

  تغییرات آب و هوا

  WWW.UNFCCC.INT

   

  WWW.CLIMATE-CHANGE.IR

   

  وین

  WWW.OZONE.UNEP.ORG

   

   

   

  بازل

  WWW.BASEL.INT

  WWW.BCRC.IR

  WWW.SYNERGIES.POPS.INT

   

  استکهلم (POPs)

  WWW.POPS.INT

   

  روتردام (PIC)

  WWW.PIC.INT

   

   

  جیوه (میناماتا)

  WWW.MERCURYCONVENTION.ORG

   


  آخرین ویرایش: چهارشنبه 12 آبان 1395 07:07 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 11 آبان 1395 09:37 ق.ظ نظرات ()

  گرد آورنده: لیلا فتح الهی

  کاهش بودجه محیط زیست

  در شرایطی که محیط زیست با مشکلات زیادی مواجه است و در آخرین رتبه‌بندی معتبر بین‌المللی اعلام شد ایران در جایگاه صد و چهاردهم از بین 130 کشور قرار گرفته، انتظار می‌رفت برای کاهش این مشکلات و به دست آوردن جایگاه بهتر بودجه بیشتری به محیط زیست اختصاص پیدا کند. با این حال آنچه اتفاق افتاد این بود که بودجه محیط زیست در سال 92 با کاهشی 30 درصدی مواجه شد. کاهشی که اگرچه در مجلس مورد موافقت قرار گرفت، اما مجلسی‌ها دیر ارائه شدن لایحه بودجه از طرف دولت و همکاری نکردن سازمان محیط زیست برای بررسی‌های همه‌جانبه این موضوع را به عنوان مقصر معرفی می‌کنند به طوری که به گفته آنها سازمان محیط زیست در لایحه جدید طرح جدیدی درخصوص کاهش آلودگی هوا و احیای دریاچه ارومیه ارائه نداد و همچنین ردیف بودجه جلوگیری از آلودگی هوا نسبت به سال گذشته ۳۹ درصد کاهش یافت.


  گردوغبار در شهرهای جنوبی و غربی 

  یکی از مشکلات محیط زیستی که پیش از این هم وجود داشت ولی در سال‌های اخیر شدت گرفت، گردوغبار شدید در شهرهای جنوبی و غربی کشور بود که گاهی تا حدی زیاد می‌شد که زندگی روزانه مردم را هم با مشکل مواجه می‌کرد. این معضل در حالی روز به روز ابعاد بیشتری گرفت که اگر مسئولان برای آن اهمیت بیشتری قائل بودند و راهکارهای مدبرانه‌ای در نظر می‌گرفتند بخش زیادی از آن رفع می‌شد چرا که درست است که به گفته آنها، بخش زیادی از این مشکل از کشورهای همسایه ناشی می‌شود اما به گفته کارشناسان محیط زیست از طرفی با همکاری با آن کشورها و مالچ‌پاشی و از طرف دیگر با رسیدگی به وضعیت تالاب‌های در حال خشک شدن کشور خودمان، امکان کاهش این میزان گرد و غبار وجود داشت. این بی‌توجهی به مساله ریزگردها تا حدی بود که در سال 91 بر خلاف سال 90 که صد میلیارد تومان اعتبار برای مهار ریزگردها و ساماندهی تالاب‌ها و دریاچه‌ها بودجه اختصاص داده شده بود ردیف بودجه خاصی برای این مباحث در نظر گرفته نشد

  آخرین ویرایش: سه شنبه 11 آبان 1395 09:56 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic