منوی اصلی
محیط زیست ما ...
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه
 • عضو انجمن پنجشنبه 30 اردیبهشت 1395 09:37 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری
  كانسارهای ماگمایی گروه بزرگ و مهمی از منابع معدنی شناخته شده و مورد استفاده بشر را تشكیل می‌دهند. این گروه از كانسارها كه تأمین‌كننده بخش عظیمی از نیاز بشر به موادی نظیر فولاد، مس، پلاتین، تیتانیوم، كروم می‌باشند، مستقیماً با ماگما و مراحل تبلور آن در حین صعود از اعماق زمین به طرف بخش‌های كم‌عمق‌تر پوسته در ارتباط هستند.
  تنوع كانی‌سازی در این گروه از كانسارها ناشی از تنوع تركیب ماگماهای كانسارساز و تفاوت در منشاء و مسیر صعود آنها می‌باشد.
  بطور كلی كانسارهای ماگمایی را می‌توان به دو گروه كانسارهای مرتبط با ماگماهای مافیك و اولترامافیك و كانسارهای وابسته به ماگماهای حدواسط و اسیدی تقسیم نمود. وجه مشترك تمامی كانسهارهای ماگمایی در این است كه ماده معدنی در حین مرحله اصلی تبلور ماگما متبلور شده و معمولاً به صورت یكنواخت و كم‌عیار در زمینه سنگ‌آذرین پراكنده می‌باشد (كانسارهای الماس و مس پرفیری). اما در برخی از موارد ممكن است ماده معدنی به واسطه اختلاف وزن مخصوص زیادی كه با مذاب سیلیكاته دارد در شرایط مناسب بتواند پس از تبلور در مخزن ماگمای مذاب سقوط نموده و در بخش‌های تحتانی مخزن ماگما به صورت لایه‌ی‌ مشخص و بسیار وسیع تجمع یابد (ذخایر كرومیت و پلاتین تجمع یابد).
  آخرین ویرایش: پنجشنبه 30 اردیبهشت 1395 09:47 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن پنجشنبه 30 اردیبهشت 1395 09:26 ق.ظ نظرات ()
  بهاره انصاری 

  اقتصاد محیط زیست چیست؟

   

  اقتصاد محیط زیست به طور کلی رابطه بین آثار اقتصاد بر محیط زیست و آثار محیط زیست بر اقتصاد را بررسی می‌کند.اقتصاد و محیط زیست، از طریق دو جریان با یکدیگر در ارتباط هستند. منابع تجدیدپذیر و پایان‌پذیر در حال حرکت از محیط زیست به سوی اقتصاد هستند و از سوی دیگر، اغلب پسماندهای محصولات که به وسیلهٔ فعالیت‌های اقتصادی تولید می‌شوند، در حال حرکت از اقتصاد به محیط زیست هستند. هنگامی که جریانات مواد و ضایعات از ظرفیت و قابلیت واقعی محیط تجاوز می‌کند، ظرفیت منابع طبیعی و زیست‌محیطی کاهش می‌یابد. جریان سریع منابع پایان پذیر به درون چرخه اقتصادی این خطر را به وجود می‌آورد که ذخیره منابع پایان‌پذیر ممکن است سریعتر تمام شود.

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 30 اردیبهشت 1395 09:37 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن دوشنبه 27 اردیبهشت 1395 12:07 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده: ساناز رعنایی:

   جانور دیدنی


  سفر برای دیدن حیوانات اتفاق تازه‌ای نیست. نگاهی به پیشینه تورهای پرنده‌نگری در جهان گواه این مورد است. هرچند موضوع تازه‌ای نسبت به انواع دیگر گردشگری دارد، اما هنوز كه هنوز است دلبستگان زیادی در میان گردشگران دارد. ایران هم به دلیل جغرافیای خود مامن بسیاری از گونه‌های جانوری بوده و هست.

   

  هر چند این عصر، روزهای سیاهی برای این گونه‌ها در ایران است و سرعت انقراض آنها بسیار زیاد شده و شهرنشینی انسان‌ها را وادار به ورود به محیط زندگی این جانوران كرده است، اما هنوز هستند افرادی كه چمدان سفر را به دلیل دیدن این حیوانات می‌بندند. در این جا ده گونه جانوری را معرفی می كنیم كه می‌توان در ایران آنها را دید.

   

  گلخورك‌ در‌ جنگل‌های‌حرا

  در میان درختان بر آب نشسته حرا، ماهی منحصر به فردی زندگی می‌كند كه گرچه نام ماهی را به دوش می‌كشد، اما بر اثر سازگاری با محیط زیستش، بیشتر شبیه دوزیستانی چون قورباغه و وزغ شده است. این ماهی درشت چشم بیشتر اوقات خود را خارج از آب می‌گذراند و می‌تواند روی بستر گلی بخزد، بجهد یا بسرعت در حفره‌های گِلی خود را پنهان كند.

  10 جانور دیدنی

  این ماهی حتی روی ریشه‌های درخت مانگرو نیز دیده می‌شود. معمولا هنگام فرونشینی آب (جزر)، راحت‌تر می‌توان این ماهی شگفت‌انگیز را پیدا كرد و دید. گلخورك‌ها موجودات سریعی هستند كه روی كفه‌های گلی عریان هنگام جزر اغلب در حال جابه‌جایی و حركت دیده می‌شوند.

  حركات آنها در واقع به وسیله باله‌های سینه همراه با جهش یا جست و خیز است. گلخورك‌ها برخلاف سایر ماهی‌ها به جای آبشش، توسط كیسه‌های مشبك هوا كه در حفره دهانشان است تنفس می‌كنند. جنگل‌های حرای قشم، محل زندگی این‌گونه حیوان است.

   


  آخرین ویرایش: دوشنبه 27 اردیبهشت 1395 12:09 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن دوشنبه 27 اردیبهشت 1395 11:41 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده: شبنم کرمی

  در حال حاضر مهمترین علت انقراض و در خطر بودن پرندگان ، تخریب زیستگاه های این گونه ها در ایران و جهان است ؛ تالاب ها و جنگل هایی که در حال نابودی اند و درختانی که بی رویه قطع می شوند و با نابودی هر یک آشیانه و آشیانه هایی نیز نابود شده و به فراموشی سپرده می شوند. علاوه بر آن متاسفانه اسلحه و تفنگ های بادی در دست مردم زیاد است

  آقای محمد توحیدی فر، دانشجوی کارشناسی ارشد محیط زیست چهار، پنج سال است روی پرندگان کار می کند. از او خواستیم ما را بیشتر با پرندگان ایران آشنا کند

  ‌چندگونه پرنده در ایران داریم؟

  براساس آخرین فهرستی که در مجلات علمی چاپ شده ۵۱۷ گونه پرنده داریم. از این تعداد که متعلق به ۸۰خانواده و ۱۰راسته اند ، حدود ۳۲۰گونه شان در ایران زادآوری می کنند، ۹۰گونه مهاجر زمستانه اند و ۲۴گونه مهاجر عبوری اند. بقیه هم جزو پرندگان کمیاب ، اتفاقی و رها شده از قفس محسوب می شوند. اگر بخواهیم آماری بگوییم حدود ۷۰درصد پرندگان ایران مهاجرند که یا در زمستان وارد ایران می شوند یا در فصل تابستان برای زادآوری به ایران می آیند.

  چه تعداد از این پرندگان گونه خاص ایران هستند؟

  گونه اندمیک یا بومی انحصاری ، گونه ای است که در هیچ کشور دیگری مشاهده نشود. از این لحاظ ایران تنها یک گونه اندمیک دارد و آن هم گونه زاغ بور است. پرندگان زیادی هستند که خاستگاهشان فلات ایران است ، اما پرنده ایران نیستند؛ مثلا سینه سرخ ایرانی گونه ای است خاص فلات ایران اما جزو گونه های اندمیک ایران محسوب نمی شود.

  پرندگان چگونه خود را آماده مهاجرت می کنند؟

  پرندگان به خاطر بعد مسافتی که در پیش دارند باید خود را از لحاظ فیزیک بدنی و تغذیه آماده کنند. افزایش تغذیه پیش از مهاجرت منجر به افزایش چربی در بدن آنها می شود که این چربی در طول سفر به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد. غیر از آن ، پرنده قبل از مهاجرت حالت بیقراری دارد. در مورد این رفتار پرنده ، روی گروههایی مثل سار یا سهره کار شده است که طبق مطالعات پرنده در قفس در فصل مهاجرت بیقراری از خود نشان می دهد و سریع تر بال بال می زند و تغذیه اش هم بیشتر می شود. اینها نشان می دهند پرنده به طور غریزی تمایل به مهاجرت دارد.

  در حال حاضر کدام گونه های پرندگان در ایران در معرض خطر انقراض قرار گرفته اند؟

  تا الان حدود ۲۰مورد پرنده هستند که در خطرند. در ایران ۲ مبحث وجود دارد: یکی گونه هایی که از نظر اتحادیه جهانی حفاظت IUCN جزو گونه های در خطر محسوب می شوند و دیگری گونه هایی که از جانب قوانین سازمان محیط زیست ایران در معرض خطرند؛ مثلا ممکن است گونه پرنده ای در دنیا خیلی وضعش وخیم نباشد، اما در ایران در معرض خطر انقراض باشد. از میان گونه هایی که در معرض خطرند گونه درنای سیبری است.

  پرندگان شکاری عمدتا در فهرست IUCN قرار دارند که یا در خطرند یا آسیب پذیر مثل بالابان. پرندگانی مثل خروس کولی شکم سیاه بشدت در معرض خطر و در بعد جهانی نیز در خطر انقراض قرار دارد. پلیکان خاکستری ، کورکور حنایی ، اردک سرسفید و… هم در خطرند.

  چه عواملی پرندگان را در ایران در معرض خطر قرار داده است؟

  مهمترین مساله ، تخریب زیستگاه است ؛ تخریب زیستگاه از چرای دام مفرط گرفته تا ورود فاضلاب یک مجتمع مسکونی یا کارخانه به داخل یک تالاب. از طرفی بریدن درختان ، بوته کنی و نابود کردن جنگلها همگی باعث می شوند زیستگاهی که مناسب گونه هاست از میان برود. بعلاوه آنقدر تعداد اسلحه و تفنگ های بادی زیاد است که باعث شکار پرندگان و پستانداران می شود.

  علت قاچاق کردن پرندگان شکاری چیست؟

  کشور ما به دلیل وسعتش فون بسیار خوبی برای پرندگان است. تنوع پرندگان بخصوص پرندگان شکاری خیلی خوب است. به همین دلیل بیشتر این پرندگان شکاری به وسیله شکارچیان بومی گرفته می شوند. معمولا یکی دو ماه که از سن جوجه ها می گذرد آنها را از آشیانه شان برمی دارند یا به دلال هایی در تهران یا شهرهای جنوبی کشور می فروشند. آنها هم این پرندگان را به کشورهای عربی منتقل می کنند. عرب ها از پرندگانی مثل بالابان ، بحری و شاهین برای قوش بازی استفاده می کنند ؛ مثلا با بالابان ، هوبره شکار می کنند. گاهی حتی دیده می شود عرب ها با همین پرندگان دست آموز ایرانی در زیستگاه های ایران مشغول قوش بازی هستند، در حالی که شکار هوبره و دیگر پرندگان ممنوع است ، شکار کردن با پرنده شکاری هم ممنوع است و مهمتر گرفتن یک پرنده شکاری هم ممنوع است. اینها همه ممنوع است ، ولی انجام می شود!

  آیا در چند سال اخیر گونه جدیدی از پرندگان در ایران مشاهده شده است؟

  بله. برای اضافه کردن گونه ها ۲ قسمت وجود دارد. یکی این که گونه ای برای کشور ایران جدید باشد و دیگری این که به خاطر اطلاعات تاکسونومی و ژنتیکی اسم گونه ای تغییر کند؛ مثلا گونه کاکایی نقره ای به خاطر اطلاعات جدید ژنتیکی که به دست آمد به ۲ گونه کاکایی تقسیم شد. گونه های جدیدی که وارد ایران می شوند هم کم نیستند مثلا سسک چشم سفید هندی که به تازگی کشف شده و نوعی مگس گیر قهوه ای که برای اولین بار در خاورمیانه در ایران رکورد شده است.

  پیشنهاد شما به عنوان یک پرنده شناس برای حمایت و حفاظت از پرندگان ایران چیست؟

  متاسفانه ما در ایران خیلی اوقات این مشکل را داریم که شناخت گونه فقط در حد متخصصان است ، یعنی این فقط متخصصان هستند که مثلا یک سسک را از یک سهره تمییز می دهند؛ اما در کشورهای دیگر ما ۲ مبحث در پرنده شناسی داریم ؛ یکی پرنده نگری BIRDWATCHING است ، دیگری اومیتولوژی یا علم پرنده شناسی است.

  پرنده نگری در واقع نوعی سرگرمی است که هر کس را می تواند جذب کند. هر کسی که به پرنده ها و دیدن آنها علاقه دارد. وقتی دانش عامه مردم نسبت به موضوعی بالا می رود پیگیری هایشان هم نسبت به آن مساله بیشتر می شود؛ مثلا کشور انگلستان چهار پنج میلیون پرنده نگر دارد. اینها مردم عادی این کشورند اما آنقدر تخصص پیدا کرده اند که براحتی می توانند حتی با شنیدن صدای پرنده ای آن را بشناسند؛ اما در ایران فقط ۲۰ تا ۳۰ نفر هستند که اینها هم در این زمینه متخصص اند.

  عجایب پرندگان

  هر ساله ۵۰میلیارد پرنده در دنیا مهاجرت می کنند. این رقم شگفت آور، اهمیت و عظمت مهاجرت پرندگان را نشان می دهد. در مهاجرت پرندگان شگفتی ها و عجایب بی شماری وجود دارد که در این مقاله نمی توان به تمامی آنها اشاره کرد، اما شاید بد نباشد بدانید رکورد طولانی ترین مسافت پرواز در مهاجرت را در دنیا معمولا متعلق به پرستوهای دریایی قطبی می دانند. این گونه که از نزدیکی قطب شمال تا نزدیک قطب جنوب پرواز می کند مسافتی حدود ۳۰هزار کیلومتر را طی می کند. برخی گونه ها در اقیانوس آرام ، مثل تلیله و سلیم حدود ۵۰۰۰ تا ۷۰۰۰ کیلومتر را بدون توقف پرواز می کنند. برای چنین فاصله ای این پرندگان باید ۱۰۰ ساعت بی وقفه پرواز کنند.

  وقت شناسی دقیق پرندگان را حتی در پرندگان داخل قفس هم می توان دید. پرندگانی که در قفس می مانند هنگام مهاجرت بیقراری می کنند و بال بال می زنند و جالب این که مطالعات دانشمندان روی این پرندگان در قفس نشان داده که حاصلضرب مدت بال زدن پرنده در معدل سرعت پرواز پرنده ، برابر با فاصله مهاجرت پرنده به محلی است که برای زمستان گذرانی می رود. پرندگان جهت مهاجرت خود را بخوبی می دانند. آنها می دانند کی باید مهاجرت خود را شروع کنند، به کجا باید بروند و کی باید بازگردند. بعضی از آنها مجبورند چند شبانه روز بی وقفه پرواز کنند و از جنگل و کوهستان ها و رودها عبور کنند؛ اما همیشه با وجود تمامی این سختی ها و خطرها راه و مسیر خود را می یابند و به مقصد نهایی و درست خود می رسند.می بینیم که شگفتی ها و زیبایی های این موجودات بسیار زیاد و باورنکردنی است.

  پس نگذاریم پرنده ها در قفس بمانند یا شکار شوند. آنها باید آزاد باشند و به سفرهای دور و دراز بروند و مردم با مشاهده دسته های آزاد آنها حس آزاد بودن و زنده بودن را دریابند.

   


  آخرین ویرایش: دوشنبه 27 اردیبهشت 1395 12:05 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 21 اردیبهشت 1395 11:50 ق.ظ نظرات ()

  نویسنده : شیوا اکبری 

  آلودگی آب و فاضلاب

  آب شرط وجود حیات می باشد و اکثر قریب به اتفاق واکنشهای شیمیایی در محیط آبی صورت می گیرد. آب به علت پاره خواص ویژه اساسی نقش تنظیم کننده ای در طبیعت داشته و آن را در برابر تغییرات ناگهانی دما حفظ می کند. آب بعد از مصارف گوناگون (خانگی ، کشاورزی و صنعتی و …) تبدیل به پساب می شود. برای جلوگیری از آلودگی آب و محیط زیست توسط این پسابها باید راهکارهایی برا ی تصفیه و استفاده مجدد از آنها اتخاذ کرد

  آخرین ویرایش: سه شنبه 21 اردیبهشت 1395 11:55 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 21 اردیبهشت 1395 11:24 ق.ظ نظرات ()

  نویسنده : شیوا اکبری 
  پراکندگی جغرافیایی باران های اسیدی

  تا کنون گمان می رفت که باران اسیدی مسئله ای منطقه ای بوده و بیشتر گریبانگیر کشورهای صنعتی نیمکره شمالی است . چون در بخشهایی از اروپا و آمریکای شمالی ، بارانهای اسیدی بر پنج تا ده میلیون هکتار از سرزمینهای این دو قاره ، اثر منفی گذارده بود ، ولی بررسی های انجام شده نشان داد که مسئله بارانهای اسیدی یک مشکل فرامرزی است . در همین رابطه در سال 1982 به دنبال فعالیت های مسئولان طرح همکاری برای تعیین و برآورد انتقال دوربرد و فرامرزی آلودگی در اروپا ، قرارداد میان دولتهای کانادا و آمریکا در زمینه آلودگی فرامرزی در هوا را به امضاء رسانیده است 

  در ضمن باید یادآورشد که شدید ترین باران های اسیدی در جنوب شرق کانادا ، شمال شرق ایالات متحده آمریکا و غرب اروپا، نازل می شود . بدین ترتیب مشخص می شود که آلودگی های ناشی از صنایع سنگین کشورهای صنعتی جهان ، موجبات بارانهای اسیدی را فراهم می سازد .


  آخرین ویرایش: سه شنبه 21 اردیبهشت 1395 11:55 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 21 اردیبهشت 1395 11:23 ق.ظ نظرات ()

  نویسنده : شیوا اکبری 

  چگونه از طبیعت حمایت کنیم؟

  مقررات

  حفاظت از طبیعت می‌تواند از سه طریق زیر انجام شود. حمایت قانونی از انواع موجودات ، حمایت قانونی از محل‌های ویژه ، فضاها ، حفاظتگاهها و ... ، سلاح قدرتمند ، اما گرانقیمت خرید زمین ، در فرانسه سازمان حفاظت محیط زیست در طی 15 سال ، 6 درصد از طول سواحل دریایی یا دریاچه‌ای را خریداری کرده است. 

  شش اهرم برای عمل

  قوانین

  قانون مربوط به موسسات ناسالم یا خطرناک به سال 1917 بر‌می‌گردد. قوانین متعدد جالب توجه در زمینه‌های مختلف مربوط به محیط زیست پایه گذاری شده است، بویژه قوانین 1961 و 1980در مورد آلودگی آب ، 1975 در مود فضولات ، 1985 در مورد کوهستان ، 1986 در مورد ساحل دریاها 1987 در مورد خطرهای جدی دیگر. اگر این قوانین به نحو احسن اجرا شوند و میان مجریان قوانین همکاری و هماهنگی وجود داشته باشد، می‌توان تا حدودی به حفظ محیط زیست امیدوار بود.

  آخرین ویرایش: سه شنبه 21 اردیبهشت 1395 11:57 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 21 اردیبهشت 1395 11:00 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده : شیوا اکبری
  تلاش گران و محققان پس از چند ماه فعالیت موفق شدند اولین خط تولید باطری لیتیومی که نسل جدید باطری در دنیاست را در ایران راه اندازی کنند. این اقدام راه را برای تولید موتورسیکلت و خودروی برقی در ایران باز می کند. یکی از جهت گیری های مهم برای کاهش آلودگی هوا در شهرهای بزرگ استفاده از خودروهای برقی و هیبریدی است که آلودگی ندارند. برای تشکر از این تلاش ها به همراه وزیر صنعت، معدن و تجارت دیروز صبح از این خط تولید بازدید داشتیم.


  وزیر صنعت در این بازدید گفت که در این خصوص در مقررات صادرات و واردات امسال در دولت تصویب کردیم که تعرفه ساخت و واردات خودروهای برقی و هیبریدی تقریباً صفر شود، یعنی 4 % که دریافت می شود مربوط به مالیات همه کالاهاست. البته این مشوق کفایت نمی کند و دو هفته پیش بسته حمایتی برای تشویق تولید کنندگان و مصرف کنندگان خودروهای برقی وهیبریدی (دوستدار محیط زیست که آلایندگی کمتری دارد) برای تصویب به هیات دولت ارایه شد. همچنین با شهرداری هم صحبت شد و قرار است شهرداری هزینه یک باطری موتورسیکلت های پاک را تقبل کند و این باطری برای چندسال قابل استفاده خواهد بود.
  آخرین ویرایش: سه شنبه 21 اردیبهشت 1395 11:06 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن جمعه 17 اردیبهشت 1395 10:14 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری
  یکی از معدود تاثیرات مثبت تغییر آب و هوا، حداقل در کوتاه مدت، افزایش غلظت دی اکسید کربن در جو است که می تواند سرعت رشد گیاهان را زیاد کند. این پدیده برای کشاورزی مفید است (البته افزایش دما و تغییر الگوی بارش در زمینی که گرم تر شده، می تواند این مزیت را از بین ببرد). اما هیچ فایده بدون عیبی در تغییرات آب و هوا وجود ندارد. 
  تحقیقات اخیر نشان می دهد که گرم شدن زمین آلرژی های تنفسی را نیز تشدید می کند، زیرا غلظت دی اکسید کربن، میزان گرد افشانی را به میزان زیادی تشدید می کند. آسم و سایر ناراحتی های تنفسی به خودی خود در دنیا در حال افزایش است. 
  نفش گرم شدن زمین در گسترش آلرژی

  آخرین ویرایش: جمعه 17 اردیبهشت 1395 10:23 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن جمعه 17 اردیبهشت 1395 10:11 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری
  وقتی سر دیوید کینگ، مشاور ارشد تونی بلر- نخست‌وزیر سابق انگلستان - برخی از ستادهای حاصل از پژوهش‌های خویش و گروه ارشد تحت سرپرستی‌اش را اعلام کرد، بسیاری از دیرباوران نیز نگران شدند، چه رسد به دانشمندانی که از سال‌ها پیش خطر گرمایش جهانی را گوشزد کرده بودند. بر بنیاد مطالعات کینگ، رابطه بین میزان دی‌اکسیدکربن هواسپهر و گرمای کره زمین در ۷۴۰ هزار سال گذشته به روشنی و شفافیت آشکار شد. دانشمندان گروه کینگ توانستند برای نخستین‌بار تا ژرفای سه کیلومتری یخ‌های جنوبگان نفوذ کرده و عمر لایه‌های مختلف را تعیین کنند.
  ناامنی در جهانی گرمتر
  آخرین ویرایش: جمعه 17 اردیبهشت 1395 10:14 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن جمعه 17 اردیبهشت 1395 10:05 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری
  در زمین نواحی وجود دارند که در آنجا مؤلفه‌های مغناطیسی بطور ناگهانی تغییر می‌کنند و مقادیری به خود می‌گیرند که با مقادیر مربوط به محلهای مجاور تفاوت فاحشی دارند. این نواحی ، نواحی با ناهنجارهای مغناطیسی نامیده می‌شود. در اغلب موارد ناهنجاری مغناطیسی ناشی از فشار توده بزرگی از سنگ آهنهای مغناطیسی در زیر سطح زمین است. به این دلیل مطالعه ناهنجاریهای مغناطیسی اطلاعات با ارزشی در مورد وجود و محل مخازن و سنگهای مغناطیسی ارائه می‌دهند. 
  توفان مغناطیسی
  آخرین ویرایش: جمعه 17 اردیبهشت 1395 10:11 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن جمعه 17 اردیبهشت 1395 10:00 ب.ظ نظرات ()
  بهار انصاری
  ازون (Ozone) کلمه یونانی است به معنی A«بوA» و بالاحض A«بو تندA» اطلاق می شود. اوزن ( ) مولکولی با اتم سه اتم اکسیژن است مولکول اکسیژن ( ) دارای دو اتم اکسژن است اما تفاوت در یک اتم اکسیژن در این دو مولکول تفاوتهای اساسی را در این دو مولکول بوجود آورده است. 
  ازن تراپی چیست ؟
  آخرین ویرایش: جمعه 17 اردیبهشت 1395 10:03 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن جمعه 17 اردیبهشت 1395 09:49 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری
  ● ویژگیهای طبیعی آتشفشان 
  از مهمترین ویژگی های محیطی و سیماهای زمین شناختی بیشتر آتشفشانها وجود چشمه‌های آب گرم آبفشان ، دهانه و مخروط آتشفشانی است. چشمه‌های آب گرم از ویژگی‌های هیدرولوژیکی و سیماهای زمین گرمایی هستند در بسیاری مناطق نظیر دماوند و سبلان دیده می‌شوند. 
  بهره برداری از آتشفشان
  آخرین ویرایش: جمعه 17 اردیبهشت 1395 09:55 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن جمعه 17 اردیبهشت 1395 02:46 ب.ظ نظرات ()

  نویسنده : شیوا اکبری

  ده عادت روزانه که محیط زیست را از بین می برد


  Daily-Habits-killing-the-environment


  عده ای معتقدند که 21 روز طول می کشد تا هر عادتی شکل بگیرد. همه ما عادتهای روزانه ای داریم که به آرامی محیط زیست را از بین می برد. در این لیست ده عادت عنوان شده است که به راحتی می توانیم آنها را تغییر دهیم تا تأثیرات مخربمان بر محیط زیست را کاهش دهیم، راه حل هایی نیز برای جایگزین کردن آنها با عادات جدید و دوستدار محیط زیست ارائه شده است.

  turn off lights


  1- رها کردن چراغ های روشن
  احتمالاً این مطلب را قبلاً میلیون ها بار شنیده اید، اما خاموش کردن چراغ وقتی اتاق را ترک می کنید حتی اگر برای چند دقیقه باشد واقعاً تفاوت زیادی را در محیط زیست ایجاد می کند، چون موجب صرفه جویی در منابع محدود انرژی می شود که نمی توانند جایگزین گردند. اطلاعات بیشتر در مورد فایده های خاموش کردن چراغ در هنگام ترک اتاق (صرفه جویی های متفاوت بسته به منابع مختلف روشنایی ) در این لینک وجود دارد.

  اگر شما یا دیگر اعضاء خانواده تان فراموشکار هستید، احتمالاً چسباندن برچسب یا نوشتن یادداشت یادآوری کننده صرفه جویی با خاموش کردن چراغ وقت ترک کردن اتاق و چسباندن آن کنار کلید چراغ برق می تواند مفید واقع شود.  آخرین ویرایش: جمعه 17 اردیبهشت 1395 02:48 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن جمعه 17 اردیبهشت 1395 02:42 ب.ظ نظرات ()

  پرینت معکوس، دستگاهی برای نجات درختان


  نویسنده شیوا اکبری 

  print-saving the trees  محققان دانشگاه کمبریج موفق به ساخت دستگاهی شده اند که به وسیله لیزر، جوهر را از روی کاغذ پاک نموده، به شکلی که امکان استفاده مجدد از کاغد فراهم می شود.     هرچند که بازیافت کاغذ راهی برای پیشگیری از قطع بی رویه درختان است، اما از یک طرف تمامی کاغذ ها مورد بازیافت قرار نمی گیرند و از طرف دیگر این روش نیاز به هزینه و وقت و امکانات بسیاری دارد تا کاغذ مصرف شده را مجدداً به کاغذ قابل استفاده مجدد تبدیل کند. اما در روش جدید می توان با استفاده از دستگاهی شبیه به پرینترهای معمول در کمترین زمین مسیر پرینت گرفتن کاغذ را به شکلی معکوس طی نمود. یعنی کاغذ را درون دستگاه قرار داد و از طرف دیگر کاغذ سفید تحویل گرفت. محقق های دانشگاه کمبریج از پالس های کوتاه لیزر برای پاک کردن کلمات و تصاویر از روی کاغذ استفاده کرده اند. لیزر در واقع جوهر روی کاغذ را بخار می کند. اما به گونه ای که آسیبی به خود کاغذ زده نمی شود. آنها می گوید این امکان را می توان در آینده به پرینتر ها و دستگاه های فتوکپی اضافه کرد تا یک دکمه Unprint هم داشته باشند. این روش روی جوهر مدل های بسیار متنوعی از پرینترها و دستگاه های فتوکپی کار می کند و به راحتی قابل استفاده است. تیم سازنده می گوید شرکت های مختلفی برای داشتن این فناوری به آنها مراجعه کرده اند تا اولین دستگاه Unprint دنیا را به بازار بفرستند. اگر استفاده از این فناوری فراگیر بشود صرفه جویی زیادی در مصرف کاغذ به وجود آمده و جان هزاران درخت نجات پیدا می کند. 

  آخرین ویرایش: جمعه 17 اردیبهشت 1395 02:43 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن جمعه 17 اردیبهشت 1395 02:37 ب.ظ نظرات ()


  نویسنده : شیوا اکبری

  کشاورزی ارگانیک، بهترین انتخاب برای حفظ محیط زیست و سلامتی


  مطالب بررسی شده در این مقاله:

  ·         تعاریف و ضرورت کشاورزی ارگانیک

  ·         اثرات مضر کشاورزی متداول بر سلامتی انسان

  ·         مضرات زیست محیطی کشاورزی متداول

  ·         فواید کشاورزی ارگانیک

  ·         فواید مصرف مواد غذایی ارگانیک

  ·         نجات کره زمین

   

   

  تعاریف و ضرورت کشاورزی ارگانیک

   

  کشاورزی ارگانیک، که به کشاورزی زیستی، بیولوژیکی و پایدار نیز معروف است، نوعی کشاورزی است که در تولید و فرآوری محصولات آن، از کودهای شیمیایی، سموم، هورمون‌ها و دستکاری های ژنتیکی استفاده نمی شود و همه مراحل تقویت زمین، کاشت، داشت و برداشت با استفاده از موارد طبیعی مانند کود زیستی، کمپوست‌ها، حشرات سودمند و میکرو ارگانیسم‌های سودمند انجام می شود.

  کشاورزی ارگانیک، در واقع به نوعی مدیریت منابع زیستی و تولید محصولات کشاورزی، به روشی کاملاً پایدار و مطابق با اکوسیستم است که در آن، سلامت خاک، گیاه، انسان و سیاره زمین بعنوان یک موجود زنده یکپارچه، اصول پایداری زیستی، کمیت و کیفیت محصولات از تولید تا فرآوری و انتقال به مصرف کننده، مد نظر است.

  آنچه که امروزه سبب رشد کشاورزی ارگانیک شده، تاثیر نامطلوب و اثرات باقیمانده و دراز مدت مصرف انواع کودهای شیمیایی، سموم و هورمون های موجود در محصولات کشاورزی بر افراد و محیط زیست می باشد. در كشاورزی سنتی و متعارف بیش از 300 تركیب شیمیایی خطرناک و مصنوعی نظیر آفت كشها، علف كشها و كودهای شیمایی برای كنترل آفات و حشرات و حاصلخیز سازی خاك مورد استفاده قرار می گیرند كه بقایای این مواد پس از ورود به بدن میتواند موجب مشكلات عدیده ای گردد.

   


  آخرین ویرایش: جمعه 17 اردیبهشت 1395 02:44 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن جمعه 17 اردیبهشت 1395 02:01 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده : شیوا اکبری 

  عوامل بالابرنده حرارت محیط زیست ما و نحوه کنترل ان...

  عوامل بالا برنده دمای محیط زیست شهرمون:

  اول-تابش مستقیم آفتا به سطح زمین: اکه آفتاب رو قبل از رسیدن به سطح زمین متوقف کنیم میتونیم از گرم شدن محیط بشکل محسوسی جلوگیری کنیم. استفاده از درختان پر برگ میتواند  بهترین شکل برای سایه انداختن بر زمین و کنترل گرما باشد. شهرداری لامرد درختان خوب و با فایده را از بین برده و بجای آن چمن کاری میکند. چمن کاری مفید است اما خود چمنها برای بقا به درختان احتیاج دارند. جنایتی که شهرداری لامرد در حق درختان انجام میدهد بیشرمانه و غیرقابل بخشش است. باید درختانی مثل انواع کهور(کور) کاشت که زیبا هم هستند(نه کورهای وحشی که کنار خیابان ها کاشته اند) کورها انواع مختلف و زیبایی دارند که شما با انواع آن آشنا هستین. باز درختانی مثل صدر( کنار) و یا گز. درختانی مناسب محیط گرم و خوشک هستند. آیامیدانیداگر هر سال مردم لامرد در روز درخت کاری فقط یک نهال بکارند بعد 5 سال زمین بایر و بدون درخت باقی نمی ماند؟منطقه ما محیطی گرم وخشک دارد: فواید درختان: جلو گیری از تابش مستقیم آفتاب به سطح زمین و ایجاد سایه و جلوگیری از گرم شدن سطح زمین. دوم مرطوب نگه داشتن هوا و کنترل دما ورطوبت هوا. سوم جلوگیری از بوجود آمدن بادهای آتشین(تش باد). چهارم کنترل گردو غبار ناشی از خشکی و وزش باد. پنجم ایجاد فضایی سالم و پر از اکسیژن برای سلامتی روح و جسم. همینطور که میبینین مشکلات زیست محیطی ما دقیقن با کاشتن درختان حل میشود.

  چرا اقدام به درختکاری نکنیم؟ هر کسی فقط یه درخت بکاره و تا بزرگ شدنش ازش مراقبت کنه. مشکل حل میشه.


  آخرین ویرایش: جمعه 17 اردیبهشت 1395 02:37 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395 11:45 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری
  یاه برای حیات خود به 16 عنصر ضروری نیاز دارد که 3 عضو این گروه اعم از O,C,H بدلیل فراوانی همیشه در دسترس گیاه هستند . 13 عنصر معدنی دیگر به دو گروه ماکرو و میکرو المان ها تقسیم میشوند که گروه اول ، پرمصرف و گروه دوم عناصر کم مصرف مورد نیاز گیاه به شمار میروند .
   
  با توجه به شرایط انجام یک واکنش که شامل دما ، رطوبت و PH محیط است که باعث انجام واکنش و یا تسریع یک واکنش می شوند میتوانیم نتیجه بگیریم که با مهیا شدن این شرایط برای هر کدام از عناصر معدنی می توان در واکنش ها شرکت کرد که در نتیجه می تواند کاهش و یا افزایش ماده مورد نظر را در محلول خاک باعث شود .
   
  با توجه به تعریف PH که برابر است با عبارت زیر :
  [PH=-log[H
   
  [ph] برابر است با غلظت یون هیدرونیوم داخل محلول خاک که هر چقدر PH به عدد صفر نزدیک تر باشد میزان غلظت یون هیدرونیوم در خاک بیشتر است .
   
  PH هم به صورت مستقیم بدین صورت که با تثبیت مواد معدنی باعث کاهش مواد معدنی موجود در محلول خاک می شود و هم به صورت غیر مستقیم با جابجا کردن ظرفیت تبادل کاتیونی خاک بر دسترسی گیاه به مواد معدنی تاثیر میگذارد .
   
  آخرین ویرایش: پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395 11:47 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395 11:32 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری
  از میان انرژی‏های تجدیدپذیر، انرژی‏های دریایی از پاکترین و پرظرفیت‏ ترین انرژی‏ ها به شمار می روند. و به همین دلیل کشورهای پیشرفته دنیا برنامه ‏های جامعی برای استحصال انرژی از دریاها و اقیانوس‏ها دارند.
  ز میان انرژی‏های تجدیدپذیر، انرژی‏های دریایی از پاکترین و پرظرفیت‏ ترین انرژی‏ ها به شمار می روند. و به همین دلیل کشورهای پیشرفته دنیا برنامه ‏های جامعی برای استحصال انرژی از دریاها و اقیانوس‏ها دارند. در ادامه به معرفی مختصر انواع انرژی‏ های تجدیدپذیر دریایی پرداخته می‏شود. منشا انرژی‏ های دریایی نیز مانند همه انرژی‏ های مورد استفاده ما، خورشید است. انرژی‏ های قابل استحصال از دریا به طور کلی شامل منابع زیر است، که به اختصار در ادامه می آید :

   جزرومد : روش سنتی به دام انداختن آب و ایجاد اختلاف تراز

   امواج: شامل امواج خط ساحلی، نزدیک ساحل و فراساحلی

   باد فراساحلی

   جریانات: عموما ناشی از جزر و مد

   اختلاف گرمایی: سامانه‏ های موسوم به OTEC

   اختلاف چگالی (شوری)

   منابع زیستی و رسوبات دریایی

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395 11:41 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395 11:26 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری
  مدیر کل دفتر برنامه ریزی منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران از تهیه نرم افزار مدل رایانه ای ارزیابی آثار زیست محیطی سدها خبر داد. به گزارش پایگاه خبری وزارت نیرو، مهندس "محمدتقی توکلی" در کارگاه آموزشی "نرم افزار مدل رایانه ای ارزیابی آثار زیست محیطی سدها"، به اهداف تهیه این نرم افزار اشاره کرد و گفت: پروژه تهیه مدل رایانه ای ارزیابی آثار زیست محیطی سدها و سازه های آبی به عنوان یکی از محورهای طرح مدیریت کیفی آب توسط شرکت مدیریت منابع آب ایران به عنوان کارفرما از سال 1383 با هدف یکپارچه سازی مقیاس، روش، دقت و صحت مطالعه ارزیابی آثار زیست محیطی سدها و سازه های آبی، برای انجام به شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس واگذار شد که نتایج مربوط از طریق نمایندگان این شرکت، در همین کارگاه ارایه خواهد شد. وی در ادامه به دستاوردهای مهم این پروژه اشاره کرد و افزود: طراحی روش جامع ارزیابی آثار زیست محیطی سدها و سازه‌های آبی، بررسی و پیشنهاد مدل های ریاضی و تجربی به منظور پیش‌بینی میزان تغییر زیست محیطی، تعیین معیار و نحوه کمی کردن آثار پیامدهای زیست محیطی و تهیه سامانه رایانه‌ای ارزیابی آثار زیست محیطی سدها و سازه‌های آبی، از دستاوردهای مهم این پروژه هستند. توکلی، سپس درباره اهمیت سدسازی گفت: با در نظر گرفتن نقش محوری آب در برنامه‌ریزی‌های توسعه کشور، مهار سیلاب ها و آب های جاری، احداث سد همواره از اقدام های اساسی و زیربنایی محسوب شده و برای نیل به خود‌کفایی اقتصادی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
  آخرین ویرایش: پنجشنبه 16 اردیبهشت 1395 11:31 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 3 1 2 3
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic