تبلیغات
محیط زیست ما ...
 
 
 
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه

هواكره چیست؟

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 11:43 ق.ظ - دوشنبه 30 فروردین 1395

نویسنده: شبنم کرمی


ما بر روی كره زمین و در كره ای از هوا زندگی می كنیم. به همان شكل كه آبزیان دریا، دور تا دور آن ها را آب فرا گرفته

است، ما را نیز هوا در بر گرفته است. اما ما هوا را نمی بینیم! زمانی كه باد می وزد تنها می توانیم آن را حس كنیم. اما

واقعاً این پوشش هوا كه در زیر آن،  زندگی می كنیم و آن را هواكره می نامیم تا كجا ادامه دارد؟ آیا می توان دقیقاً

ضخامت هواكره را اندازه گیری كرد؟

در پاسخ باید گفت كه اندازه گیری ضخامت هواكره كاری بس دشوار است. زیرا هواكره یك دفعه به پایان نمی رسد

بلكه كم كم رقیق می شود و سرانجام ناپدید می گردد اما می توان گفت كه:

%99 از هواكره در فاصله 30 كیلومتری از سطح زمین قرار دارد.

هواكره نیز مانند دریاها و پوسته زمین، معدنی سرشار از مواد شیمیایی است و ظرفی برای دور ریختن مواد شیمیایی

زاید نیز به شمار می آید. ما به هنگام تنفس، سوزاندن سوخت ها و اجرای فرآیندهای صنعتی گوناگون از برخی گازها

موجود در هواكره استفاده می كنیم.

ب) هوا، تنفس و ادامه زندگی

دانشمندان معتقدند كه هواكره فعلی، مدت ها پس از پیدایش آب روی زمین تشكیل شده است. اما با این حال هوا و

آب هر دو، ادامه زندگی گیاهان و جانوران را امكان پذیر كرده است.

توجه ( 1) : یك نقش مهم هواكره، فراهم آوردن گاز اكسیژن مورد نیاز برای تنفس انسان و جانوران است.

توجه ( 2): یك نقش دیگر مهم هواكره، فراهم كردن گاز كربن دی اكسید مورد نیاز برای عمل فتوسنتز گیاهان است.

 

نوع و درصد گازهای موجود در هوای دم و بازدم

با توجه و دقت به اجزای سازنده هوای دم و بازدم و تركیب درصد اجزای آن ها، می توانیم نتایج مهمی به دست آوریم

كه اكنون آن ها را بررسی می كنیم.

 

ذخیره گاه زیست كره چیست؟

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 11:41 ق.ظ - دوشنبه 30 فروردین 1395

نویسنده: ساناز رعنایی

 

اعلام ذخیره گاههای زیست كره برای پاسخگویی به چالش مهم دنیای امروز، مبنی بر جلوگیری از تغییرات برگشت ناپذیر و بهره برداری ناپایدار ازمنابع طبیعی ،‌در عین نیاز به انتفاع و بهره برداری از طبیعت( باتوجه به رشد روز افزون جمعیت) شكل گرفته است و به یكی از تقسیم بندیهای مهم حفاظتی جهان بدل شده است.
طرحهای ذخیره گاههای زیستكره با بیش از 30 سال سابقه اجرائی و تجارب گوناگون در سراسر جهان به یك مقوله مهم حفاظت از طبیعت و توسعه پایدار به صورت توامان تبدیل شده اند. درحقیقت ذخیره گاههای زیست كره مناطق حفاظت شده دریك تقسیم بندی مورد توافق بین المللی هستند كه علاوه بر حفاظت، دستاوردهایی نظیر ارایه سایتهای مطالعاتی كم نظیر به دانشمندان و تجربه مهارت انسان در پشتیبانی از توسعه پایدار را نمایان می سازند.
در حال حاضر بیش از 400 ذخیره گاه زیست كره در بیش از 100 كشور جهان معرفی و ثبت شده اند.
كشور ایران با تنوع اقلیمی و زیستی كم نظیر خود، از سالها پیش جهت حفاظت از منابع طبیعی ، تنوع زیستی و چشم اندازه های بی بدیل خود تقسیم بندیهای متفاوتی از حفاظت مانند پاركهای ملی،آثار طبیعی ملی، پناهگاههای حیات وحش ،مناطق حفاظت شده و مناطق شکار ممنوع را به مرحله اجرا گذارده است. علاوه بر مناطق تحت مدیریت ذكر شده كشور ایران در سال 1976، 9 منطقه تحت مدیریت خود را به عنوان ذخیره گاه زیستكره معرفی و ثبت نموده است. این مناطق به شرح زیر می باشند:

 
1. منطقه حفاظت شده ارسباران با وسعت 52000 هكتار
2. منطقه حفاظت شده ارژن با وسعت 65750 هكتار
3. منطقه حفاظت شده گنو با وسعت 49000 هكتار
4. پارك ملی گلستان با وسعت 125895 هكتار
5. پارك ملی كویر با وسعت 700000 هكتار
6. منطقه حفاظت شده حرا با وسعت 85686 هكتار
7. پارك ملی دریاچه ارومیه با وسعت 462600 هكتار
8. پناهگاه حیات وحش میانكاله با وسعت 68800 هكتار
9. پارك ملی و پناهگاه حیات وحش توران با وسعت 1000000 هكتار

 

 

ذخیره گاه های زیست کره ایران

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 11:39 ق.ظ - دوشنبه 30 فروردین 1395

نویسنده: ساناز رعنایی

حفاظت و مدیریت مناطق و عرصه­های با ارزش اكوسیستمی و دارای غنای ژنتیكی بالای گیاهی و جانوری بدون در نظر گرفتن جوامع محلی و نقش مشاركتی آنها در روند مدیریت بهینه و توسعه پایدار عملاً امكان پذیر نبوده و تجربه دهه­های گذشته نیز بر این امر صحه گذاشته است. لذا در دهه 1960 متخصصین و كارشناسان ارشد محیط زیست بر ایده نوینی تحت عنوان ذخیره­گاه زیست­كره به توافق رسیدند و از همان سالها ایجاد و تاسیس ذخیره­گاه زیستكره در یونسكو به جدیت پیگیری شد. وجه تمایز ذخیره گاه های زیست كره از دیگر طبقات حفاظت شده، روش برنامه ریزی و مدیریت مناسب آنهاست كه بر پایه استفاده های چند منظوره و سپردن نقش اساسی و سازنده به جوامع محلی استوار است. در این برنامه ریزی ها، توجه به ارتباط متقابل انسان و منابع طبیعی و استفاده پایدار، زمینه حفاظت و حمایت از منابع ژنتیكی گیاهی و جانوری، پژوهش، نظارت و كنترل پیوسته زیست محیطی را فراهم می سازد.

  

منطقه شکار ممنوع مک سرخ "حیات وحش سیستان"

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 11:35 ق.ظ - دوشنبه 30 فروردین 1395

نویسنده: شبنم کرمی


منطقه شکار ممنوع مک سرخ از مناطق زیبا و دست نخورده در 110 کیلومتری جنوب غربی زابل و غرب پناهگاه حیات وحش هامون قرار دارد.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از اوشیدا،منطقه شکار ممنوع مک سرخ از مناطق زیبا و دست نخورده استان در 110 کیلومتری جنوب غربی زابل و غرب پناهگاه حیات وحش هامون قرار دارد.
این منطقه با مساحت تقریبی ۱۳۰۰۰۰ هکتار در شهر زابل واقع شده و از گونه های شاخص گیاهی آن می توان به گز- تاغ- اسکنبیل- درمنه- بنه- کهور و از گونه های شاخص جانوری آن می توان به هوبره، جبیر، کل و بز، قوچ و میش اشاره کرد.
منطقه شکار ممنوع مک سرخ با وسعت ۱۳۰۰۰۰ هکتار با در طول های E۶۰۵۱۶۰ تا E۶۰۳۰۰۰ و عرض های N۳۰۴۳۴۱ تا N۳۰۰۹۱۶ در استان سیستان و بلوچستان و شهرستان زابل واقع گردیده است.
محور زاهدان – نهبندان از شرق منطقه عبور می کند به گونه ای که مرز شرقی منطقه به حساب می آید و نزدیکترین شهر به منطقه، شهر جدید رامشار به فاصلة حدوداً ۵۰ کیلومتر است. حداکثر ارتفاع از سطح دریا ۱۹۷۸ و حداقل آن ۵۸۰ متر می باشد. از نظر توپوگرافی ۷۰% منطقه کوهستانی و ۳۰% دشت و تپه ماهوری است.
پوشش گیاهی آن گز، قیچ، ترات، نی، زیروک، و خارشتر است و حیوان هایی مانند کرکس سیاه، دلیجه، خرگوش، کبک، تیهو، باقرقره، عقاب صحرایی، کفتار، شغال و جبیر در حیات وحش آن زیست می کنند.
تنها جادة آسفالته قابل دسترسی به منطقه جادة زابل - نهبندان است که از شرق منطقه عبور می کند و در واقع مرز شرقی منطقة شکارممنوع مک سرخ را تشکیل می دهد. جهت دسترسی به منطقه مورد مطالعه از زابل حرکت کرده و پس از طی ۱۲۵ کیلومتر به سه راهی دشتک رسیده سپس در جادة زاهدان – نهبندان پس از طی ۲۰ کیلومتر به محدوده موردنظر می رسیم. 

اسامی پناهگاه های حیات وحش ایران

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 11:23 ق.ظ - دوشنبه 30 فروردین 1395

نویسنده: شبنم کرمی

- پناهگاه حیات وحش انگوران، زنجان

 

- پناهگاه حیات وحش امیرکلایه، گیلان

 

- پناهگاه حیات وحش بختگان، فارس

 

- پناهگاه حیات وحش بیستون، کرمانشاه

 

- پناه‌گاه حیات وحش سمسكنده، سارى

 

- پناه‌گاه حیات وحش سوتاو، بوکان

 

- پناهگاه حیات وحش توران، سمنان

 

- پناهگاه حیات وحش جزیره شیدور، هرمزگان

 

تصاویری از گل کاکتوس

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 01:11 ب.ظ - یکشنبه 29 فروردین 1395

بهار انصاری     

شناسایی مشکلات اراضی کشاورزی و خاک قلیایی ایران، ارائه راهکارهای اجرایی برای اصلاح خاک و افزایش بهره

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 01:31 ق.ظ - شنبه 28 فروردین 1395

بهارانصاری
شناسایی مشکلات اراضی کشاورزی و خاک قلیایی ایران، ارائه راهکارهای اجرایی برای اصلاح خاک و افزایش بهره وری محصولات زراعی

مصرف بی رویه کودهای شیمیایی، گذشته از هزینه گزافی که بر کشاورز تحمیل می کند، اثرات زیانباری را نیز در پی دارد. از جمله:- مسمومیت ناشی از استفاده زیاد از این عنصر که در اثر جذب بیش از حد آن اتفاق می افتد و باعث بالارفتن غلظت این عنصر در بافت های گیاهی و به هم خوردن تعادل عناصر غذایی می شود- کاهش کمیت و کیفیت محصول- تجمع بور، کادمیوم و سایر فلزات سنگین در گیاه- کاهش جذب مس، آهن و سایر ریز مغذی ها توسط ریشه- تخریب ساختمان خاک
  

همانطور که می دانیم جذب تعداد زیادی از عناصر معدنی در خاک های آهکی به کندی انجام می گیرد در بین این عناصر می توان آهن، فسفر ، روی، کبالت ، پتاس و غیره را نام برد. در خاک های آهکی ایران مسئله کمبود و عناصر کمیاب در حقیقت مطرح نیست زیرا این عناصر در خاک هستند و حتی به مقدار زیاد ولی به علت وجود آهک و یون کلسیم فراوان، جذب عناصر کم مصرف با مشکلات فراوان انجام می گیرد. برای اصلاح و بهبود خاک های آهکی روش و متدهای زیادی وجود ندارد.
 

ارزیابی اثرات زیست محیطی EIA

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 08:04 ب.ظ - جمعه 27 فروردین 1395

نویسنده : بهار انصاری  ارزیابی اثرات زیست محیطی (EIA)  (Environmental Impact Assessment)

ارزیابی اثرات زیست محیطی (EIA) (Environmental Impact Assessment) ، روشی است که در آن اثرات ناشی از انجام یک پروژه یا عملیات آن بر محیط زیست بررسی و پیش بینی می گردد تا در هنگام انجام پروژه، با توجه به شناخت وضعیت موجود و نوع اثرات، عملیات بصورتی انجام پذیرد تا کمترین اثر بر محیط زیست وارد گردد. در حال حاضر فعالیتهای بیش از حد بشر عاملی است که به طبیعت و محیط زیست صدمه می زند. محدود کردن این فعالیتها به دلیل نیاز انسان به غذا و انرژی ممکن نیست به همین دلیل کشورهای مختلف تلاش می کنند که آثار و پیامدهای این فعالیت ها مورد توجه و بررسی قرار گیرد. به این بررسی و آینده نگری ارزیابی آثار محیط زیستی می گویند . در ایران نیز برای ارزیابی آثار محیط زیستی برخی از طرحهای ( پروژه های ) صنعتی و عمرانی الزام قانونی وجود دارد. در واقع ارزیابی آثار محیط زیستی برای جلوگیری از اثر منفی طرح ( پروژه ) بر محیط زیست و کاهش هزینه ها است. در ارزیابی آثار محیط زیستی، آثار طرح ( پروژه) بر محیط زیست پیش بینی می شود تا از آسیب به محیط زیست جلوگیری شود یا به کمک اقدامهایی برای اصلاح و کاهش آثار منفی طرح ( پروژه) اقدام شود.
در این روش، با انجام مطالعات و شناختی که کارشناسان از وضعیت موجود محیط و فرآیندهای پروژه در مرحلۀ ساخت و بهره برداری بدست می آورند، اثرات فاکورهای عملیاتی را بر فاکتورهای زیست محیطی در مراحل مختلف شناسایی و راهکارهایی را برای کاهش اثرات فوق پیشنهاد می نمایند. توسعه به مجموعه فعالیتها و کارهای انسان گفته می شود که برای بهبود زندگی خود و محیط زیست انجام می دهد. برای پایدار بودن توسعه در بلندمدت لازم است به محدودیتهای محیط زیست و منابع طبیعی توجه شود . توسعه پایدار توسعه ای است که سلامت انسان و محیط زیست را در بلندمدت بهبود دهد. یکی از راههای رسیدن به توسعه پایدار ارزیابی آثار محیط زیستی طرحها ( پروژه ها) است. 

پسماند زباله و روش های اجرای بازیافت آن

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 07:39 ب.ظ - جمعه 27 فروردین 1395

نویسنده : بهار انصاری                                                                        پسماندهابه پنج گروه تقسیم میشوند:

پسماندهای عادی: ازقبیل زباله های خانگی ونخاله های ساختمانی.

پسماندهای پزشكی: پسماندهای عفونی وزیان آورناشی ازبیمارستانها،مراكزبهداشتی،درمانی و....

پسماندهای ویژه:پسماندهای ی گفته میشودكه به دلیل بالابودن حداقل یكی ازخواص خطرنا ك ازقبیل سمی بودن،بیماریزایی،قابلیت انفجاریااشتعال،خورندگی ومشابه آن به مراقبت ویژه نیازداشته باشد.

پسماندهای كشاورزی: ازقبیل فضولات،لاشه حیوانات،محصولات كشاورزی فاسدیاغیرقابل مصرف.

پسماندهای صنعتی: پسماندهای ناشی ازفعالیتهای صنعتی ومعدنی،پسماندهای پالایشگاهی،صنایع گاز،نفت وپتروشیمی ونیروگاهی وامثال آن. 

خطر انقراض در کمین ببرهای کامبوج

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 11:28 ق.ظ - سه شنبه 24 فروردین 1395

نویسندگان: کرمی- رعنایی

صندوق جهانی طبیعت (WWF) اعلام کرد: ببرهای جنگل‌های خشک در کامبوج‌ عملا در شرایط انقراض قرار گرفته‌اند.

به گزارش سرویس محیط زیست ایسنا، جنگل‌های خشک کامبوج زمانی زیستگاه تعدادی از ببرهای هند و چین بوده اما اکنون به دلیل فعالیت‌های بیش از حد بشر با انقراض عملی روبه‌رو شده‌اند.

1437995192963_01 (2).jpg
 
 
صفحات وب: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]