منوی اصلی
محیط زیست ما ...
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه
 • عضو انجمن دوشنبه 30 فروردین 1395 11:43 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده: شبنم کرمی


  ما بر روی كره زمین و در كره ای از هوا زندگی می كنیم. به همان شكل كه آبزیان دریا، دور تا دور آن ها را آب فرا گرفته

  است، ما را نیز هوا در بر گرفته است. اما ما هوا را نمی بینیم! زمانی كه باد می وزد تنها می توانیم آن را حس كنیم. اما

  واقعاً این پوشش هوا كه در زیر آن،  زندگی می كنیم و آن را هواكره می نامیم تا كجا ادامه دارد؟ آیا می توان دقیقاً

  ضخامت هواكره را اندازه گیری كرد؟

  در پاسخ باید گفت كه اندازه گیری ضخامت هواكره كاری بس دشوار است. زیرا هواكره یك دفعه به پایان نمی رسد

  بلكه كم كم رقیق می شود و سرانجام ناپدید می گردد اما می توان گفت كه:

  %99 از هواكره در فاصله 30 كیلومتری از سطح زمین قرار دارد.

  هواكره نیز مانند دریاها و پوسته زمین، معدنی سرشار از مواد شیمیایی است و ظرفی برای دور ریختن مواد شیمیایی

  زاید نیز به شمار می آید. ما به هنگام تنفس، سوزاندن سوخت ها و اجرای فرآیندهای صنعتی گوناگون از برخی گازها

  موجود در هواكره استفاده می كنیم.

  ب) هوا، تنفس و ادامه زندگی

  دانشمندان معتقدند كه هواكره فعلی، مدت ها پس از پیدایش آب روی زمین تشكیل شده است. اما با این حال هوا و

  آب هر دو، ادامه زندگی گیاهان و جانوران را امكان پذیر كرده است.

  توجه ( 1) : یك نقش مهم هواكره، فراهم آوردن گاز اكسیژن مورد نیاز برای تنفس انسان و جانوران است.

  توجه ( 2): یك نقش دیگر مهم هواكره، فراهم كردن گاز كربن دی اكسید مورد نیاز برای عمل فتوسنتز گیاهان است.

   

  نوع و درصد گازهای موجود در هوای دم و بازدم

  با توجه و دقت به اجزای سازنده هوای دم و بازدم و تركیب درصد اجزای آن ها، می توانیم نتایج مهمی به دست آوریم

  كه اكنون آن ها را بررسی می كنیم.


  آخرین ویرایش: دوشنبه 30 فروردین 1395 11:44 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن دوشنبه 30 فروردین 1395 11:41 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده: ساناز رعنایی

   

  اعلام ذخیره گاههای زیست كره برای پاسخگویی به چالش مهم دنیای امروز، مبنی بر جلوگیری از تغییرات برگشت ناپذیر و بهره برداری ناپایدار ازمنابع طبیعی ،‌در عین نیاز به انتفاع و بهره برداری از طبیعت( باتوجه به رشد روز افزون جمعیت) شكل گرفته است و به یكی از تقسیم بندیهای مهم حفاظتی جهان بدل شده است.
  طرحهای ذخیره گاههای زیستكره با بیش از 30 سال سابقه اجرائی و تجارب گوناگون در سراسر جهان به یك مقوله مهم حفاظت از طبیعت و توسعه پایدار به صورت توامان تبدیل شده اند. درحقیقت ذخیره گاههای زیست كره مناطق حفاظت شده دریك تقسیم بندی مورد توافق بین المللی هستند كه علاوه بر حفاظت، دستاوردهایی نظیر ارایه سایتهای مطالعاتی كم نظیر به دانشمندان و تجربه مهارت انسان در پشتیبانی از توسعه پایدار را نمایان می سازند.
  در حال حاضر بیش از 400 ذخیره گاه زیست كره در بیش از 100 كشور جهان معرفی و ثبت شده اند.
  كشور ایران با تنوع اقلیمی و زیستی كم نظیر خود، از سالها پیش جهت حفاظت از منابع طبیعی ، تنوع زیستی و چشم اندازه های بی بدیل خود تقسیم بندیهای متفاوتی از حفاظت مانند پاركهای ملی،آثار طبیعی ملی، پناهگاههای حیات وحش ،مناطق حفاظت شده و مناطق شکار ممنوع را به مرحله اجرا گذارده است. علاوه بر مناطق تحت مدیریت ذكر شده كشور ایران در سال 1976، 9 منطقه تحت مدیریت خود را به عنوان ذخیره گاه زیستكره معرفی و ثبت نموده است. این مناطق به شرح زیر می باشند:

   
  1. منطقه حفاظت شده ارسباران با وسعت 52000 هكتار
  2. منطقه حفاظت شده ارژن با وسعت 65750 هكتار
  3. منطقه حفاظت شده گنو با وسعت 49000 هكتار
  4. پارك ملی گلستان با وسعت 125895 هكتار
  5. پارك ملی كویر با وسعت 700000 هكتار
  6. منطقه حفاظت شده حرا با وسعت 85686 هكتار
  7. پارك ملی دریاچه ارومیه با وسعت 462600 هكتار
  8. پناهگاه حیات وحش میانكاله با وسعت 68800 هكتار
  9. پارك ملی و پناهگاه حیات وحش توران با وسعت 1000000 هكتار

   


  آخرین ویرایش: دوشنبه 30 فروردین 1395 11:42 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن دوشنبه 30 فروردین 1395 11:39 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده: ساناز رعنایی

  حفاظت و مدیریت مناطق و عرصه­های با ارزش اكوسیستمی و دارای غنای ژنتیكی بالای گیاهی و جانوری بدون در نظر گرفتن جوامع محلی و نقش مشاركتی آنها در روند مدیریت بهینه و توسعه پایدار عملاً امكان پذیر نبوده و تجربه دهه­های گذشته نیز بر این امر صحه گذاشته است. لذا در دهه 1960 متخصصین و كارشناسان ارشد محیط زیست بر ایده نوینی تحت عنوان ذخیره­گاه زیست­كره به توافق رسیدند و از همان سالها ایجاد و تاسیس ذخیره­گاه زیستكره در یونسكو به جدیت پیگیری شد. وجه تمایز ذخیره گاه های زیست كره از دیگر طبقات حفاظت شده، روش برنامه ریزی و مدیریت مناسب آنهاست كه بر پایه استفاده های چند منظوره و سپردن نقش اساسی و سازنده به جوامع محلی استوار است. در این برنامه ریزی ها، توجه به ارتباط متقابل انسان و منابع طبیعی و استفاده پایدار، زمینه حفاظت و حمایت از منابع ژنتیكی گیاهی و جانوری، پژوهش، نظارت و كنترل پیوسته زیست محیطی را فراهم می سازد.

   
  آخرین ویرایش: دوشنبه 30 فروردین 1395 11:40 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن دوشنبه 30 فروردین 1395 11:35 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده: شبنم کرمی


  منطقه شکار ممنوع مک سرخ از مناطق زیبا و دست نخورده در 110 کیلومتری جنوب غربی زابل و غرب پناهگاه حیات وحش هامون قرار دارد.
  به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از اوشیدا،منطقه شکار ممنوع مک سرخ از مناطق زیبا و دست نخورده استان در 110 کیلومتری جنوب غربی زابل و غرب پناهگاه حیات وحش هامون قرار دارد.
  این منطقه با مساحت تقریبی ۱۳۰۰۰۰ هکتار در شهر زابل واقع شده و از گونه های شاخص گیاهی آن می توان به گز- تاغ- اسکنبیل- درمنه- بنه- کهور و از گونه های شاخص جانوری آن می توان به هوبره، جبیر، کل و بز، قوچ و میش اشاره کرد.
  منطقه شکار ممنوع مک سرخ با وسعت ۱۳۰۰۰۰ هکتار با در طول های E۶۰۵۱۶۰ تا E۶۰۳۰۰۰ و عرض های N۳۰۴۳۴۱ تا N۳۰۰۹۱۶ در استان سیستان و بلوچستان و شهرستان زابل واقع گردیده است.
  محور زاهدان – نهبندان از شرق منطقه عبور می کند به گونه ای که مرز شرقی منطقه به حساب می آید و نزدیکترین شهر به منطقه، شهر جدید رامشار به فاصلة حدوداً ۵۰ کیلومتر است. حداکثر ارتفاع از سطح دریا ۱۹۷۸ و حداقل آن ۵۸۰ متر می باشد. از نظر توپوگرافی ۷۰% منطقه کوهستانی و ۳۰% دشت و تپه ماهوری است.
  پوشش گیاهی آن گز، قیچ، ترات، نی، زیروک، و خارشتر است و حیوان هایی مانند کرکس سیاه، دلیجه، خرگوش، کبک، تیهو، باقرقره، عقاب صحرایی، کفتار، شغال و جبیر در حیات وحش آن زیست می کنند.
  تنها جادة آسفالته قابل دسترسی به منطقه جادة زابل - نهبندان است که از شرق منطقه عبور می کند و در واقع مرز شرقی منطقة شکارممنوع مک سرخ را تشکیل می دهد. جهت دسترسی به منطقه مورد مطالعه از زابل حرکت کرده و پس از طی ۱۲۵ کیلومتر به سه راهی دشتک رسیده سپس در جادة زاهدان – نهبندان پس از طی ۲۰ کیلومتر به محدوده موردنظر می رسیم.
  آخرین ویرایش: دوشنبه 30 فروردین 1395 11:37 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن دوشنبه 30 فروردین 1395 11:23 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده: شبنم کرمی

  - پناهگاه حیات وحش انگوران، زنجان

   

  - پناهگاه حیات وحش امیرکلایه، گیلان

   

  - پناهگاه حیات وحش بختگان، فارس

   

  - پناهگاه حیات وحش بیستون، کرمانشاه

   

  - پناه‌گاه حیات وحش سمسكنده، سارى

   

  - پناه‌گاه حیات وحش سوتاو، بوکان

   

  - پناهگاه حیات وحش توران، سمنان

   

  - پناهگاه حیات وحش جزیره شیدور، هرمزگان


  آخرین ویرایش: دوشنبه 30 فروردین 1395 11:27 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن یکشنبه 29 فروردین 1395 01:11 ب.ظ نظرات ()
  بهار انصاری    
  آخرین ویرایش: یکشنبه 29 فروردین 1395 01:37 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن شنبه 28 فروردین 1395 01:31 ق.ظ نظرات ()
  بهارانصاری
  شناسایی مشکلات اراضی کشاورزی و خاک قلیایی ایران، ارائه راهکارهای اجرایی برای اصلاح خاک و افزایش بهره وری محصولات زراعی

  مصرف بی رویه کودهای شیمیایی، گذشته از هزینه گزافی که بر کشاورز تحمیل می کند، اثرات زیانباری را نیز در پی دارد. از جمله:- مسمومیت ناشی از استفاده زیاد از این عنصر که در اثر جذب بیش از حد آن اتفاق می افتد و باعث بالارفتن غلظت این عنصر در بافت های گیاهی و به هم خوردن تعادل عناصر غذایی می شود- کاهش کمیت و کیفیت محصول- تجمع بور، کادمیوم و سایر فلزات سنگین در گیاه- کاهش جذب مس، آهن و سایر ریز مغذی ها توسط ریشه- تخریب ساختمان خاک
    

  همانطور که می دانیم جذب تعداد زیادی از عناصر معدنی در خاک های آهکی به کندی انجام می گیرد در بین این عناصر می توان آهن، فسفر ، روی، کبالت ، پتاس و غیره را نام برد. در خاک های آهکی ایران مسئله کمبود و عناصر کمیاب در حقیقت مطرح نیست زیرا این عناصر در خاک هستند و حتی به مقدار زیاد ولی به علت وجود آهک و یون کلسیم فراوان، جذب عناصر کم مصرف با مشکلات فراوان انجام می گیرد. برای اصلاح و بهبود خاک های آهکی روش و متدهای زیادی وجود ندارد.

  آخرین ویرایش: شنبه 28 فروردین 1395 01:37 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن جمعه 27 فروردین 1395 08:04 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری  ارزیابی اثرات زیست محیطی (EIA)  (Environmental Impact Assessment)

  ارزیابی اثرات زیست محیطی (EIA) (Environmental Impact Assessment) ، روشی است که در آن اثرات ناشی از انجام یک پروژه یا عملیات آن بر محیط زیست بررسی و پیش بینی می گردد تا در هنگام انجام پروژه، با توجه به شناخت وضعیت موجود و نوع اثرات، عملیات بصورتی انجام پذیرد تا کمترین اثر بر محیط زیست وارد گردد. در حال حاضر فعالیتهای بیش از حد بشر عاملی است که به طبیعت و محیط زیست صدمه می زند. محدود کردن این فعالیتها به دلیل نیاز انسان به غذا و انرژی ممکن نیست به همین دلیل کشورهای مختلف تلاش می کنند که آثار و پیامدهای این فعالیت ها مورد توجه و بررسی قرار گیرد. به این بررسی و آینده نگری ارزیابی آثار محیط زیستی می گویند . در ایران نیز برای ارزیابی آثار محیط زیستی برخی از طرحهای ( پروژه های ) صنعتی و عمرانی الزام قانونی وجود دارد. در واقع ارزیابی آثار محیط زیستی برای جلوگیری از اثر منفی طرح ( پروژه ) بر محیط زیست و کاهش هزینه ها است. در ارزیابی آثار محیط زیستی، آثار طرح ( پروژه) بر محیط زیست پیش بینی می شود تا از آسیب به محیط زیست جلوگیری شود یا به کمک اقدامهایی برای اصلاح و کاهش آثار منفی طرح ( پروژه) اقدام شود.
  در این روش، با انجام مطالعات و شناختی که کارشناسان از وضعیت موجود محیط و فرآیندهای پروژه در مرحلۀ ساخت و بهره برداری بدست می آورند، اثرات فاکورهای عملیاتی را بر فاکتورهای زیست محیطی در مراحل مختلف شناسایی و راهکارهایی را برای کاهش اثرات فوق پیشنهاد می نمایند. توسعه به مجموعه فعالیتها و کارهای انسان گفته می شود که برای بهبود زندگی خود و محیط زیست انجام می دهد. برای پایدار بودن توسعه در بلندمدت لازم است به محدودیتهای محیط زیست و منابع طبیعی توجه شود . توسعه پایدار توسعه ای است که سلامت انسان و محیط زیست را در بلندمدت بهبود دهد. یکی از راههای رسیدن به توسعه پایدار ارزیابی آثار محیط زیستی طرحها ( پروژه ها) است.
  آخرین ویرایش: جمعه 27 فروردین 1395 08:06 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن جمعه 27 فروردین 1395 07:39 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری                                                                        پسماندهابه پنج گروه تقسیم میشوند:

  پسماندهای عادی: ازقبیل زباله های خانگی ونخاله های ساختمانی.

  پسماندهای پزشكی: پسماندهای عفونی وزیان آورناشی ازبیمارستانها،مراكزبهداشتی،درمانی و....

  پسماندهای ویژه:پسماندهای ی گفته میشودكه به دلیل بالابودن حداقل یكی ازخواص خطرنا ك ازقبیل سمی بودن،بیماریزایی،قابلیت انفجاریااشتعال،خورندگی ومشابه آن به مراقبت ویژه نیازداشته باشد.

  پسماندهای كشاورزی: ازقبیل فضولات،لاشه حیوانات،محصولات كشاورزی فاسدیاغیرقابل مصرف.

  پسماندهای صنعتی: پسماندهای ناشی ازفعالیتهای صنعتی ومعدنی،پسماندهای پالایشگاهی،صنایع گاز،نفت وپتروشیمی ونیروگاهی وامثال آن.
  آخرین ویرایش: جمعه 27 فروردین 1395 07:45 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 24 فروردین 1395 11:28 ق.ظ نظرات ()
  نویسندگان: کرمی- رعنایی

  صندوق جهانی طبیعت (WWF) اعلام کرد: ببرهای جنگل‌های خشک در کامبوج‌ عملا در شرایط انقراض قرار گرفته‌اند.

  به گزارش سرویس محیط زیست ایسنا، جنگل‌های خشک کامبوج زمانی زیستگاه تعدادی از ببرهای هند و چین بوده اما اکنون به دلیل فعالیت‌های بیش از حد بشر با انقراض عملی روبه‌رو شده‌اند.

  1437995192963_01 (2).jpg

  آخرین ویرایش: سه شنبه 24 فروردین 1395 11:31 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 24 فروردین 1395 11:28 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده: شبنم کرمی

  مدیر طرح حفاظت از تالاب های ایران با بیان اینکه تالاب‌های مناطق شمالی، شمال غرب و غرب کشور بواسطه بارش‌های اخیر وضعیت مطلوبی دارند، گفت: این لطف طبیعت این فرصت را به ما می دهد که اگر رفتارمان را با طبیعت مهربانانه‌تر کنیم و مدل‌های توسعه ناپایدار را برگردانیم، می توانیم امیدوار باشیم که این رفتار ما لطف طبیعت را جبران کند.

  محسن سلیمانی در گفت وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) با اشاره به اینکه در طرح حفاظت از تالاب‌های ایران حداقل بر روی 12 تالاب کشور فعالیت می‌کنیم، گفت: تدوین برنامه‌های جامع محیط زیستی از اولویت های طرح حفاظت از تالاب های ایران است، همچنین طی این طرح، بخش‌های مختلف در برنامه‌های جامع مدیریتی و احیای تالاب‌ها درگیر می شوند.

  تالاب زریوار پرآب شده

  وی با بیان اینکه برنامه های طرح حفاظت از تالاب‌های ایران از تالاب‌های جنوب شروع می‌شود و تا تالاب‌های شمال کشور را در برمی‌گیرد، اظهار کرد: در حال حاضر خبر خوب در مورد تالاب‌ها این است که در تالاب زریوار در استان کردستان، سطح آب بالاتر از حد نرمال آمده و آب خوبی در این تالاب جمع شده است.

  سلیمانی با بیان اینکه تالاب‌های دشت‌های مرکزی کمتر تحت‌تاثیر شرایط بارشی اخیر کشور قرار گرفته‌اند، اظهار کرد: در حال تدوین برنامه مدیریت جامع زیست بومی برای مدیریت تالاب‌ گاو خونی هستیم، این برنامه با کمک همه دست‌اندرکاران تدوین می‌شود و یک برنامه مشارکتی است که با نقش آفرینی وزارت نیرو، جهاد کشاورزی، حقابه داران، اهالی شهرهای طول سیر تالاب گاوخونی برگزار می شود.


  آخرین ویرایش: سه شنبه 24 فروردین 1395 11:28 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 24 فروردین 1395 11:27 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده: شبنم کرمی

  با توجه به شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک که سال گذشته در بین دام‌های اهلی شهرستان فیروزکوه گزارش شده بود اولین جلسه پیشگیری از شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان در این شهرستان روز گذشته در محل اداره دامپزشکی شهرستان با حضور روسای ادارات حفاظت محیط زیست، شبکه دامپزشکی و اداره منابع طبیعی شهرستان فیروزکوه برگزار شد.

  به گزارش سرویس «محیط زیست» ایسنا، محمد فریدی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فیروزکوه با اشاره به شیوع بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در برخی از مناطق و اینکه در سال گذشته این بیماری در بین دام های اهلی شهرستان فیروزکوه گزارش شده بود، افزود: اقدامات پیشگیرانه در زمینه جلوگیری از سرایت بیماری یاد شده به حیات وحش مناطق تحت مدیریت شهرستان آغاز شد.

  وی اظهار کرد: در این جلسه مقرر شد با همکاری هر سه دستگاه ضمن واکسیناسیون دام های اهلی حاشیه و داخل منطقه شکار ممنوع کاوه ده و سایر نقاط شهرستان تا موعد مقرر چرای دام که عموما 15 خرداد ماه است، از ورود هرنوع دام اهلی به داخل مراتع شهرستان جلوگیری به عمل آید و نسبت به ضدعفونی چشمه سارها و منابع آبی داخل مراتع اقدام شود.

  رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فیروزکوه افزود: بر همین اساس پیرو این جلسه و در راستای اجرای مصوبات جلسه یاد شده، با همکاری و مساعدت اداره منابع طبیعی شهرستان با تشکیل اکیپ مشترک از ماموران منابع طبیعی و محیط زیست تاکنون ده‌ها گله دام که بصورت غیر مجاز و خارج از فصل چرا وارد منطقه شکار ممنوع کاوه ده شده بودند، اخراج و اداره منابع طبیعی نسبت به تشکیل پرونده تخلف برای دامداران متخلف، و معرفی آنها به مراجع قضائی اقدام کرده است.

  بر اساس گزارش سایت اطلاع رسانی محیط زیست استان تهران(سامات)، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان فیروزکوه تصریح کرد: جلوگیری از چرای غیر مجاز دام ها ضمن پیشگیری از شیوع بیماری های مشترک بین دام اهلی و حیات وحش موجب غنی شدن مراتع و پوشش گیاهی منطقه و افزایش نفوذپذیری خاک و تغذیه سفره های آب زیر زمینی و جلوگیری از فرسایش خاک و ایجاد سیل می شود.


  آخرین ویرایش: سه شنبه 24 فروردین 1395 11:27 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 24 فروردین 1395 11:23 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده: ساناز رعنایی

  کد خبر: ۹۲۲ زمان مخابره: - ۱۱:۵۷ ۱۳۹۴/۱۲/۱۹

  ایرن -رئیس حفاظت محیط زیست بندرترکمن و گمیشان گفت: جریانات آبی موضعی و کولاب های منقطع و ضربه ای دریای خزر در سال جاری باعث شده تا سطح پهنه آبی تالاب بین المللی گمیشان بیش از پنج هزار هکتار نسبت به سال گذشته افزایش یابد.

  خبرگزاری محیط زیست ایران:علی بیانی شامگاه سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی اظهار داشت: شرایط و فرآیندهای اقلیمی شش ماه اخیر و تشدید موج بارش ها و نفوذ جریانات شمالی باعث شد تا میزان نفوذ و ورود آب از سوی خزر به داخل تالاب افزایش پیدا کرده و سطح این پهنه آبی را گسترش دهد.
  وی اضافه کرد: در دو الی سه سال گذشته به دلیل خشکسالی و کمی بارش ها سطح پهنه آبی تالاب گمیشان کاهش چشمگیری یافته بود و در مواردی شاهد تشکیل و حرکت ریزگردها از بستر خشک تالاب بودیم که هم اینک با آبگیری آن تا حدودی این مشکل مرتفع شده است.

  به گزارش ایرنابیانی در خصوص منابع آبی تامین کننده تالاب بین المللی گمیشان نیز گفت: علاوه بر بارش ها عوامل موثر دیگری نیز در خصوص میزان آب تالاب وجود دارد که شامل کانال خروجی و سرریز تالاب آلاگل و پنج کانال زهکشی منتهی به تالاب گمیشان بوده که از منابع تامین کننده آب آن بوده و بیشترین تاثیر را بر روی نواحی مرکزی و جنوبی تالاب دارند.
  وی ادامه داد: با توجه به اینکه گمیشان یک تالاب ساحلی است ،جریانات آبی دریای خزر و کولاب های فصلی و توفان های دریایی نیز در مقوله آبگیری تالاب نقش بسزایی دارند که تاثیر این رویه بر تمامی نواحی تالاب از شمال تا جنوب می باشد.


  آخرین ویرایش: سه شنبه 24 فروردین 1395 11:24 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 24 فروردین 1395 11:21 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده: ساناز رعنایی

  کد خبر: ۹۲۷ زمان مخابره: - ۱۲:۱۴ ۱۳۹۴/۱۲/۲۲

  ایرن - معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: اجرای تمام طرح های انتقال آب حوضه به حوضه مشمول ارزیابی زیست محیطی است و در غیر این صورت سازمان محیط زیست اجازه اجرای آن را نخواهد داد.

  خبرگزاری محیط زیست ایران:معصومه ابتکار روز شنبه درباره داشتن ارزیابی زیست محیطی طرح انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی اظهار داشت:برای خطوط انتقال، طرح انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی ارزیابی زیست محیطی به سازمان ارسال و مورد تایید قرار گرفته است، ارزیابی زیست محیطی آب شیرین کن ها نیز در حال انجام و تکمیل است.
   به گزارش ایرناوی گفت: البته باید در نظر داشته باشیم که یک دوره سخت خشکسالی را پشت سرگذاشتیم و یک دوره را هم پیش رو داریم و متاسفانه در یک دوره هم مدیریت ناکارآمد در بخش آب، منابع آبهای زیر زمینی و سدها داشته ایم که مشکلات زیادی را رقم زده است و اکنون شرایط بسیار دشواری برای نقاط مختلف کشور از فلات مرکزی رقم خورده است.
  ابتکار تاکید کرد: برای سازمان حفاظت محیط زیست اجرای طرح انتقال آب حوضه به حوضه همواره آخرین گزینه است که آنهم حتما باید با داشتن ارزیابی زیست محیطی و رعایت الزامات محیط زیستی انجام شود، در واقع انتقال آب همیشه آخرین گزینه و راهکار برای سازمان است.
  وی با اشاره به شرایط دشوار کنونی فلات مرکزی گفت: به هر حال باید راه حلی برای آن پیدا شود البته اولین راه حل اصلاح الگوی مصرف و اصلاح مدیریت منابع آب است، همچنین باید کشاورزی را اصلاح کنیم


  آخرین ویرایش: سه شنبه 24 فروردین 1395 11:23 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 24 فروردین 1395 11:18 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده: ساناز رعنایی

  خبرگزاری مستقل محیط زیست: محمد هادی حیدرزاده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران و رئیس این کارگروه در این خصوص گفت: پس از اینکه موج اول تلفات حیات وحش از نوع گونه کل و بز در پارک ملی خجیر در اسفند ماه سال گذشته به اتمام رسید، متاسفانه مشاهدات چند روز گذشته بیانگر ادامه این رویداد ناگوار در پارک ملی سرخه حصار هم می باشد.

  به گزارش ایسنا وی با اشاره به اینکه در دو روز گذشته چند لاشه قوچ و میش در پارک ملی سرخه حصار کشف شده، افزود: اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران بلافاصله پس از کشف لاشه ها، اقدامات کنترلی لازم و پیشگیرانه از جمله ضد عفونی کردن آبشخورهای حیات وحش در این دو پارک ملی را آغاز کرد.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه دامپزشکی استان علت تلف شدن کل و بز منطقه خجیر را بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک اعلام کرده، گفت: نمونه ای از قوچ و میش تلف شده روزهای اخیر جهت انجام آزمایشات مربوطه به دامپزشکی تحویل شده و ما منتظر اعلام نتیجه و علت تلف شدن حیات وحش در این منطقه از سوی این سازمان هستیم.

  حیدرزاده ادامه داد: فاجعه تلفات قوچ و میش و کل و بز استان دور از ذهن نیست و در صورت عدم همکاری و پشتیبانی دستگاههای مسئول و همکار قطعا محیط زیست با مشکلات عدیده ای مواجه خواهد شد.

  مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اهمیت حیات وحش استان و ضرورت حفاظت از زیستگاهها و گونه های جانوری پایتخت تصریح کرد: متاسفانه نظارت محدود بر دام اهلی توسط دستگاههای متولی در استان تهران و ظرفیت بیش از اندازه دام اهلی در سطح تهران یکی از اصلی ترین خطرات و آسیب ها برای گونه های قوچ و میش و کل و بز می باشد.


  آخرین ویرایش: سه شنبه 24 فروردین 1395 11:21 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 24 فروردین 1395 11:16 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده:شبنم کرمی

  هرباریوم ها گنجینه بزرگی از اطلاعات خام و اسناد اصلی هستند که عملا در پژوهشهای تاکسونومیک مورد استفاده قرار می گیرند و در صورتی که نمونه ها به خوبی آماده شده باشند اطلاعات ارزشمندی را در اختیار پژوهشگر قرار می دهند . تا کنون در نتیجه وجود هرباریوم دانش گیاه شناسی به پیشرفت های چشمگیری نایل آمده است .همه ی پرسشهای مطرح شده درباره ماهیت گونه ، رده بندی ، تشخیص ، نامگذاری ، انتشار و غیره به هرباریوم باز میگردد .
  نقش هرباریوم را می توان به شرح زیر توصیف کرد :

  1. فراهم آوردن مجموعه ای از مراجع استاندارد برای رسیدگی به تعیین نام گیاهان جدید و تعیین صحت و سقم شناسایی گیاهان که عمده ترین وظیفه هرباریم ها به شمار می آید ( وجود انواع مختلف گیاهان در هرباریوم می تواند امکان شناسایی و نام گذاری گیاه را به طور مستقیم و با روش مقایسه ای با نمونه های دیگر فراهم نماید که از طرق دیگر ممکن نیست )

  2. تربیت و آموزش دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در عملیات مربوط به هرباریوم

  3. تهیه مدرک مستند برای حضور گونه در یک منطقه و نشان دادن گستره انتشار آن

  4. مرکزی برای تحقیقات و فراهم آوردن فلورها ، مونوگراف ها و نمونه هایی از گیاهان یک منطقه که به علت وجود تنوع زیاد می تواند مورد استفاده یک بوم شناس یا گیاه شناس قرار گیرد تا به بررسی بو م شناسی یا تهیه فلور یک منطقه اقدام کنند

  5. تدریس علوم گیاهی و سیستماتیک که می تواند در هرباریوم و همراه با عملیات صحرایی و باغ گیاه شناسی انجام گیرد

  6. برای کسانی که در سطح یک کشور ، قاره یا کره زمین روی تاکسون ویژه ای کار می کنند ، هرباریوم ها بهترین و موثرترین مراکز علمی برای انجام پژوهشها می باشد

  7. بهترین منبع برای تکمیل ویژگیهای یک تاکسن ، هرباریوم است ( ویژگی هایی که برای تاکسن نوشته شده در اغلب موارد کامل نبوده و با مراجعه به هرباریوم و نمونه های جدید می توان شرح تهیه شده برای تاکسن را تکمیل و خلا های موجود را پر کرد. همین بررسی ها موجب فراهم آمدن مقدمات برای مطالعه مجدد گروه های گیاهی و در نتیجه توسعه و پیشرفت علم رده بندی می گردد)

  8. هر نمونه ی موجود در هرباریوم گنجینه بزرگی از اطلاعات را به صورت پتانسیل بالقوه در خود دارا می باشد . اطلاعاتی شامل ریخت شناسی ، کالبد شکافی ، گرده شناسی ، بیوشیمی و همچنین اطلاعات جالبی مانند ویژگیهای زیستگاه ، انتشار جغرافیایی ، وضعیت آب و هوایی و کاربردهای گیاه از دیدگاه اقتصادی که می توان آنها را از برچسب مربوطه بدست آورد .
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 24 فروردین 1395 11:11 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده: ملیکا رستمی                                                                                              تنوع زیستی شگفت انگیز جانوران در ایران                                             

  قبل از اینکه به معرفی حیوانات ایران بپردازم لازم دانستم که این نکته را یاد آور شوم که :

  ایران مامن بسیاری از گونه های منحصر به فرد و نادر است اما با این روند تخریب و کم شدن 90درصدی از جمعیت حیات وحش ایران در سه دهه ی گذشته به زودی بسیاری از آن ها را از دست خواهیم داد و کویری یک پارچه بدون آب ،علف و جانور خواهیم ساخت.

  آیا تا به حال درباره تنوع زیستی جانوران در ایران چیزی شنیده اید؟

  در ایران جانوران زیادی اعم از پرندگان، پستانداران، خزندگان، دوزیستان و... یافت میشوند اما تنوع آن ها در ایران چقدر است؟

  آخرین ویرایش: سه شنبه 24 فروردین 1395 11:14 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 24 فروردین 1395 11:06 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده:شبنم کرمی  استان‌های خراسان با وسعت تقریبی 300 هزار كیلومتر مربع، پهناورترین استان‌های ایران است كه از شرایط اقلیمی و جغرافیایی متنوّع و متفاوتی برخوردار است. از حدود 8000 گونه گیاهان ایران، 2000 گونة آن در استان‌های خراسان می‌روید. این تنوع بالا و نیز وسعت منطقه، كار مستمر، طولانی و پُرزحمتی را می‌طلبد تا پوشش گیاهی وتنوع آن، بررسی و مشخص گردد. نتایج این بررسی‌ها نشان خواهد داد كه چه گیاهانی در معرض انقراض و نابودی قرار گرفته‌اند، چه گیاهانی به‌تازگی شناسایی شده‌اند و موجودی گیاهان استان، چه انواعی را شامل می‌شود. گروه پژوهشی هرباریوم در طول 25 سال گذشته، با جمع‌آوری بیش از 50‌هزار نمونة گیاهی، بخش زیادی از گونه‌های گیاهی استان را نمونه‌برداری كرده است. در طول این مدت چندین گونه گیاه جدید برای خراسان، ایران و نیز دنیا، شناسایی شده‌اند.
  جمع‌آوری گیاهان، شناسایی و نیز نگهداری آنها مطابق با استانداردهای بین‌المللی در محلی مخصوص به‌نام هرباریوم، یكی از قدم‌های اساسی و بی‌نظیر این گروه پژوهشی بوده است كه برای ایجاد زمینة مناسب و مطلوب جهت تحقیقات بنیادی و كاربردی، ضروری بوده است. بنا به اظهار نظر متخصصان و گیاه‌شناسان سرشناس كشور، هرباریوم دانشگاه فردوسی مشهد قوی‌ترین و غنی‌ترین هرباریوم ایران پس از هرباریوم‌های مستقر در تهران است. همچنین با ثبت آن در لیست هرباریوم‌های دنیا (با نشان FUMH)، بر اعتبار جهانی این هرباریوم افزوده شده است كه نتیجة آن، انجام مبادلات علمی بین این مركز با مراكز پژوهشی داخل و خارج از كشور می‌باشد.


  آخرین ویرایش: سه شنبه 24 فروردین 1395 11:08 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 24 فروردین 1395 10:58 ق.ظ نظرات ()
    نویسنده:ملیکا رستمی                                                                             کشاورزی ارگانیک برای تنوع زیستی بسیار مناسب است..


  تنوع زیستی به انواع تنوع در زمین مانند تنوع ژنتیکی ، تنوع گونه و تنوع اکوسیستمی اشاره دارد.

  حفظ تنوع زیستی فقط برای مناطق حفاظت شده نیست. اغلب استراتژی های حفاظتی با حفظ گونه های موجود در مناطق حفاظت شده آغاز می شود. اما این کارها هرگز برای حفاظت تنوع زیستی کافی نیست . برای این کار احتیاج به زمینهای پایدار همراه با استراتژیهای مدیریت آب، برای تشویق تنوع زیستی بومی در نواحی که مردم زندگی می کنند ،دارد . تقریباً۳۷% سطح زمین برای مصارف کشاورزی مورد استفاده است ( در آسیا ۵۰% ،صحرای آفریقا۴۰%) در اغلب این نواحی تنوع زیستی در حال از بین رفتن است برای حفظ تنوع زیستی هم کشاورزی و هم طبیعت لازم است.


  کشاورزی خود یکی از عوامل حفظ تنوع زیستی است .در هرسیستم کشاورزی تنوع زیستی به اجرا در می آید این کارها مانند بازیافت مواد زاید، کنترل شرایط اقلیمی و بافر کردن فرآیندهای آبیاری است .در سیستم های کشاورزی انسان ها با آوردن نهاده های خارجی در این اکوسیستم دخالت می کنند مانند استفاده از آفت کش های شیمیایی و کودهای شیمیایی.


  تنوع زیستی کشاورزی در حال حاضر درحد بحرانی است . در حال حاضر فقط کمتر از ۷۰ گونه گیاه در بیش از ۱۳۰۰ میلیون هکتار در جهان کشت می گردد و فقط گونه های کمی از انواع گیاهان مورد پرورش هستند. در آمریکا ۶۰-۷۰ % لوبیاهای کاشته شده فقط از ۳ گونه استفاده می شود.سازمان خواروبار جهانی ملل متحده تخمین زده که ۷۵ % تنوع ژنتیکی محصولات کشاورزی در خیلی از گیاهان بومی از مناطق اصلی خود از بین رفته اند.

  آخرین ویرایش: سه شنبه 24 فروردین 1395 11:04 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن یکشنبه 22 فروردین 1395 10:51 ق.ظ نظرات ()
  بهار انصاری                                        چالش های پیش روی اکوتوریسم را می توان به دو دسته چالش های زیست محیطی و چالش های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تقسیم کرد. از مهم ترین عواملی که روی هر دو دسته تأثیرات عمیقی دارند، برنامه ریزی صحیح و فرهنگ سازی همه جانبه است.چالش های پیش روی اکوتوریسم را می توان به دو دسته چالش های زیست محیطی و چالش های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تقسیم کرد. از مهم ترین عواملی که روی هر دو دسته تأثیرات عمیقی دارند، برنامه ریزی صحیح و فرهنگ سازی همه جانبه است. فرهنگ سفر جمعی در قالب تور، با بهره گیری از تخصص شرکت های مجری هنوز در ایران نهادینه نشده است؛ امری که خود یکی از شاخص های توسعه یافتگی است. مردم کشورهای توسعه یافته به سفرهای جمعی سازمان یافته و استاندارد بها می دهند و برای سفرهای کوتاه مدت آخر هفته و سفرهای درازمدت فصلی یا سالیانه خود از شش ماه یا حتی یک سال قبل برنامه ریزی می کنند و حتی پس انداز مخصوص سفر دارند؛ زیرا می دانند سفر در کنار لذت بخش بودنش، ارزش ها و ابعاد جدیدی به شخصیت آن ها اضافه می کند و از این رو حاضرند هزینه هایش را هم بپردازند. 
  آخرین ویرایش: یکشنبه 22 فروردین 1395 10:54 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 2 1 2
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic