منوی اصلی
محیط زیست ما ...
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه
 • عضو انجمن دوشنبه 30 آذر 1394 04:02 ب.ظ نظرات ()

  نویسنده= حمیدرضا جعفری

   

  آفتاب: یک كارشناس مسائل محیط زیست درمراسم گرامیداشت روزهوای پاک در دانشگاه پیام نور زنجان گفت: در حال حاضر ایران جزو 10 كشور تخریب‌كننده محیط زیست در جهان است. 
  مهرداد خانمحمدی با اشاره به اینكه ایران به لحاظ تخریب مسائل زیست محیطی و انسانی در رده‌های نخست جهانی قرار دارد، اظهار داشت: با توجه به اهمیت مسائل زیست محیطی در كشور كمتر به معضلات و بحران‌های موجود آن توجه شده است.

  وی با بیان اینكه ایران به لحاظ وجود گونه‌های مختلف جانوری از مناطق ثروتمند جهان محسوب می‌شود، افزود: در این زمینه و بدون توجه به مسائل موجود، معضلات ناشی از آن محیط زیست را با بحران جدی مواجه كرده است.

  این استاد دانشگاه با اشاره به اینكه هر روز به مشكلات و معضلات محیط زیست در‌ كشور افزوده می‌شود، اظهار داشت: استفاده غیراصولی از منابع طبیعی و زمین، محیط زیست را با خطر فراوانی روبه‌رو كرده است.

  وی با بیان به اینكه ایران در بخش‌های مختلف كشاورزی به بهای تخریب و از بین رفتن مراتع به خودكفایی رسیده است، ادامه داد: در این زمینه كشور در تولید گندم به مرز خودكفایی رسیده،‌ اما این این اتفاق به بهای از بین رفتن مراتع و تخریب در حوزه آبخیزداری به وجود آمده است.
  خانمحمدی با اشاره به اینكه مردم ایران به دلیل قدمت و تمدن درخشان مردمی طبیعت دوست هستند، افزود: با نگاهی به رخدادهای تاریخی می‌توان به اهمیت فضای سبز و استفاده به جا و مناسب آن پی برد.

  وی در ادامه با بیان اینكه قدمت فرهنگی و تاریخی درخشان ملت ایران زیبنده محیط زیست ناسالم نیست، افزود: با نگاهی گذرا به مناطق مختلف كشور مسائل ناشی از استفاده نابه‌جا از محیط زیست را شاهد هستیم.

  استاد مسائل محیط زیست دانشگاه به انباشته شدن زباله در ورودی شهر زنجان اشاره كرد و گفت: این معضل تنها مختص شهر زنجان نیست، بلكه در سایر نقاط ایران نیز چنین مشكلاتی قابل مشاهده است.

  وی با بیان اینكه معضلات و مشكلات موجود در حاشیه زنجانرود با اقدامات مختلف برطرف نخواهد شد، خاطر نشان كرد: ارگان‌های مربوطه نیز هر كاری انجام دهند مشكلات فاضلاب و تعفن ناشی از آن برطرف نخواهد شد.

  خانمحمدی با اشاره به اینكه به مسائل محیطی زیست باید از نگاه دیگری برخورد شود، اذعان داشت: برای دستیابی به توسعه پایدار توجه به محیط زیست ضروری است.

  وی با تاكید بر اینكه سازمان محیط زیست تنها متولی رسیدگی به مسائل زیست محیطی نیست افزود: در این ارتباط شهرداری وظایف مهم‌تری دارد و باید بیشتر به مسائل موجود در این بخش توجه كند.

  این استاد دانشگاه با بیان اینكه محیط زیست فقط یك دستگاه هماهنگ كننده با سایر بخش‌ها را بر عهده دارد، گفت: همگان در برابر مسائل و پیامدهای ناشی از محیط زیست مسئول هستیم.

  وی در ادامه آموزش عمومی را یكی از اركان اصلی در نهادینه شدن فرهنگ زیست محیطی در جامعه عنوان كرد و افزود: توجه و نهادینه كردن این موضوع در بین آحاد مختلف جامعه می‌تواند در كاهش معضلات ناشی از مسائل زیست محیطی مفید باشد.

  آخرین ویرایش: دوشنبه 30 آذر 1394 04:03 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن دوشنبه 30 آذر 1394 03:57 ب.ظ نظرات ()

  نویسنده: آرش شیرمحمد پور

   

   

  این مجموعه شامل مشکلات و معضلات زیست محیطی جهانی مرتبط با محیط زیست شهری است:

  حاشیه نشینی

  پدیده حاشیه نشینی به دلیل اجبار و یا بعضی جاذبه ها صورت می پذیرد می تواند به راحتی و به طور فزاینده، کیفیت محیط زیست به ویژه زمین را کاهش و محرومیت اجتماعی را افزایش دهد.

  دلایل حاشیه نشینی متعدد است و مواردی مانند کاهش منابع مشترک، تلاش برای فرار از ناراحتی، امید به اشتغال، دستیابی به اراضی مرغوب، اخراج از مناطق تحت حفاظت، اخراج از املاک کاربران عمده زمین، جایگزین کردن موقعیت های تجاری بهتر، اثرات ناشی از تعدیل ساختار اقتصادی، افزایش هزینه ها، در دسترس قرار دادن نیروی کار، فوت سرپرستان خانوارها، بلایای طبیعی و غیره را شامل می شود.

  تغییرات اقتصادی ـ اجتماعی و زیست محیطی ناشی از تکنولوژی های جدید می  تواند مردم را به حاشیه بکشاند. به عنوان مثال خشکسالی، بیماری، آفات، آلودگی، کاهش تقاضا، تغییر مد، جنگ، افزایش هزینه ها،تغییر در ارتباطات، محصولات جدید، مهاجرت نیروی کار، طرز برخورد کاربران جدید زمین، شکوفایی یا افت اقتصادی، جملگی از مواردی هستندکه به طور مستقیم یا غیر مستقیم به سبب ابداعات تکنولوژیکی باعث جابجایی جمعیت به صورت حاشیه نشینی می شود.

  مطالعات فقر و کاهش کیفیت محیط زیست نشان می دهد که ترکیب سه عامل، باعث پدیده حاشیه نشینی می شود:

  1-  رشد سریع جمعیت

  2-  استفاده انحصاری از زمین همراه با مدرنیزه شدن کشاورزی در مناطق حاصلخیز

  3-  افزایش نابرابری در سیستم زمان بندی استفاده از زمین

   

  رشد جمعیت و مشکلات زیست محیطی

  بسیاری کشورهای درحال توسعه با ابعاد گوناگون فقر و مبارزه برای حفظ استانداردهای زندگی دست به گریبان هستند، ولی با این حال توجه کمی را در قبال خنثی سازی یا برطرف نمودن مشکلات زیست محیطی معطوف می دارند.

  باید اذعان داشت که رشد جمعیت به خودی خود به معنی کاهش در کیفیت محیط زیست نبوده و حتی می تواند باعث بهبود تکنولوژی و یا افزایش تولیدات کشاورزی باشد.

   

  شهر نشینی

  در نیم قرن گذشته، شهرها با سرعت زیادی شروع به رشد کرده اند. بررسی های آماری نشان می دهد که در حال حاضر بیش از 50 درصد جمعیت جهان را به دنبال داشته است، مثل آلودگی آب، هوا، دفع زباله، افزایش مصرف سوخت، اعتصاب و فقر.

  مدیریت زیست محیطی به ویژه در قرن بیست و یکم باید هر چه بیشتر ـ همراه با رشد مشکلات اجتماعی ـ  مسائل محیط زیست شهری را مورد ملاحظه قرار دهد.

   

  آلودگی و مواد زائد، ناشی از توسعه شهر نشینی

  عمران شهری به طور عمده به ساکنان شهرهای بزرگ و کوچک اطلاق می گردد. در حال حاضر بسیاری از مناطق شهری به محیط زیست های آلوده و ناسالم زمین تبدیل شده اند.

  شهرها بر یکدیگر اثر می گذارند و این تاثیرات با سرعت، به سایر مناطق شهری، گسترش می یابد. در کشورهای فقیر، فشارهای ناشی از عدم ثبات در ساختار اقتصادی ـ غالباـ نقطه آغازین نابودی شهرها به شمار می روند.

  بسیاری از شهرها حتر در کشورهای توسعه یافته دارای سطوح خطرناکی از آلودگی هوا هستند و با اشکالی مختلفی از مشکلات مربوط به دفع مواد زائد و فاضلاب مواجه هستند.

   

  آخرین ویرایش: دوشنبه 30 آذر 1394 04:01 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن چهارشنبه 25 آذر 1394 11:38 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری                                                                                                                                         پارك ملی گلستان درحدفاصل استانهای گلستان و در موقعیت جغرافیایی بین N3731 الی E5304 عرض شمالی و E5543 الی N3717 طول شرقی واقع شده و مساحت آن در حدود 87242 هكتار می باشد. ‌

  پوشش گیاهی:بلوط,‌بلندمازو, ممرز,‌انجیلی,پلت‌,شیردار,كركو,آزاد,اوری,توسكای قشلاقی,‌كلهو,‌انجیر, توت,‌ملچ,‌ داغداغان,‌‌ازگیل,‌ ولیك,‌زالزالك,‌سیاه تلو,گوجه وحشی, شیر خشت, گردو,‌تمشك ,‌اناروحشی, ‌‌گلابی وحشی ,زرشك,‌تاغ,‌گز ,‌پرند,‌كاروانكش , كلاه میرحسن ,‌ گون ,‌ چوبك ,‌ درمنه ,‌ خارشتر و ارس.

  پستانداران : مرال ,‌ شوكا ,‌خرس قهوه ای ,‌پلنگ ,‌خوك وحشی ,‌گربه جنگلی , تشی , آهو ,‌قوچ و میش ,‌ پلنگ ,‌ گرگ , روباه , كل ,‌ بز .

  پرندگان : قرقاول ,‌ كبك ,‌ تیهو ,‌ زنگوله بال , كوكر سینه سیاه ,‌ ابیا و بلدرچین , قرقی ,‌ دلیجه , سارگپه پا بلند,‌سارگپه ,‌عقاب دوبرار,‌دال شیا , دال , عقاب دریایی دم سفید, مرادان , بالابان , هما,‌داركوب سیاه ,‌بلبل ,‌توكای باغی ,‌ سهره ها ,‌سكاها ,‌ زرده پره ها ,‌مگس گیرها ,‌زنبوركها و دم سرخها .

  این پارک تا قبل از سال ۱۳۳۶ شکار گاه محسوب می شد. در شهریور ۱۳۴۲ به پارک محمد رضا شاه تغییرنام دادو در سال ۱۳۵۳ به پارک ملی تبدیل شد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ با وسعت ۹۱۸۹۵ هکتار تحت حفاظت قرار گرفت.این پارک در ۵۵ کیلومتری شرق گنبد و ۱۱۵ کیلومتری غرب بجنورد در مسیر مشهد واقع شده است.رویش های اصلی پارک به علت ۳ اقلیم متفاوت متنوع است.                                                                                                  
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 25 آذر 1394 12:03 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن چهارشنبه 25 آذر 1394 11:21 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری                                                                                                                                                                                           گل فشان ها ازعوارض مهم مورفولوژیكی هستند كه اغلب به شكل مخروطی از جنس گل رس بوده و ازارتفاع 2 مترتا حداكثر400- 500 متراز اطراف خود و با قاعده ای به قطر20متر تا حداكثر3500مترمی باشد. احتمال دارد قسمت مركزی آن از جنس ماسه و بخش خارجی آن از جنس گل باشد. این گل فشان ها تپه ای و دایر های شكل هستند كه دارای یك دهانه اصلی و چند دهانه كوچكتر جانبی است، دهانه اصلی معمولاً در وسط گل فشان واقع شده و كاس های یا تیغه ای شكل است و دهانه های جانبی، ثابت ودائمی نیستند. گاهی گل فشان ها فاقد انفجار بوده و برخی دائمی نبوده و به صورت دوره ای و چشمه های نبض دار فعالیت دارند و از این حیث به آتش فشان ها شباهت داشته كه به مراتب كوچك تر از آن ها هستندو خطر چندانی ندارند. گل فشان ها هم در خشكی ها و هم در اقیانوس ها دیده می شوند. این ساخت ها با ذخایر هیدروكربنی، مناطق تكتونیكی در حال فرورانش و نیز كمربندهای كوهزایی در ارتباط بوده در مواردخیلی نادر با آتشفشان ها مرتبط می شوند. خوشبختانه بیشتر گل فشان ها در كف دریاها وجود دارند وتاثیرات آن ها به مراتب كمتر است.                          
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 25 آذر 1394 11:22 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن چهارشنبه 25 آذر 1394 10:48 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری                                                                                                                                                                              منابع رادیو اکتیویته                                                                                                            محیط به طور طبیعی به دلیل اشعه‌ای که از آسمانها، زمین، اتمهای درون جسم و از فعالیتهای عادی نظیر سوخت فسیلی و فلاحت دریافت می‌دارد، رادیواکتیو می‌باشد . اشخاص به طور متوسط در بریتانیا سالیانه مقدار 2500 میکروسیورت اشعه دریافت می‌کنند به طور کلی حدود 88 درصد از اشعه دریافتی که از کنترل خارج است، منشأ طبیعی دارد.

  منابع طبیعی پرتوزایی شامل اشعه کیهانی (10 درصد کل تشعشعات) اشعه گاما از صخره‌ها و خاک (چهارده درصد که با وضعیت زمین شناسی منطقه بسیار متغیر است)، گاز رادون و تورن داخل ساختمانها (52 درصد که بسته به منابع موجود در منطقه متغیر است) و اشعه تجمع یافته در بافتها از طریق غذا و شرب (12 درصد) می‌شود. علیرغم تماس دائم ما با تشعشعات ناشی از منابع طبیعی حد آستانه‌ای برای خسارت وارده وجود ندارد و مقداری که باعث آسیب می‌شود تقریباً متناسب با کل مقدار اشعه جذب شده است، به طوری که ضروری است اشعه‌های خروجی منابع ساخت بشر که به محیط وارد می‌شود، محدود گردند . منابع مهم قابل کنترل اشعه در محیط آنهایی هستند که از آزمایش سلاح های هسته‌ای و صنایع هسته‌ای ناشی می‌شوند. آزمایش سلاح‌های هسته‌ای در دهه 1940 شروع شد و ادامه پیدا کردتا اینکه در دهه 1950 به حداکثر خود رسید. با امضای پیمان تحریم آزمایشات هسته‌ای در سال 1963 بین شوروی، آمریکا و انگلیس، خروجی ناشی از این منابع به میزان بسیار زیادی کاهش پیدا کرد ولی متأسفانه به طور کلی محو نشد. البته در حالی که سلاح‌های هسته‌ای زیادی برای مقاصد دفاعی نگهداشته می‌شوند، امکان وقوع جنگ هسته‌ای به قوت خود باقی است؛ که در صورت چنین حادثه‌ای با آزاد شدن تشعشع رادیواکتیویته تنها یکی از تعداد بلاهای ناگهانی مشتمل بر امکان ایجاد زمستان هسته‌ای و تغییرات آب و هوای جهانی خواهد بود که جهان با آن مواجه خواهد شد. (دوتو- 1989).
                                                                                                                             
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 25 آذر 1394 11:04 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 24 آذر 1394 12:48 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده: ساناز رعنایی

  تولید گوشت گاو منجر به پنج برابر شدن تولید گازهای گلخانه ای نسبت به تولید مرغ یا گوشت خوک گردیده است. تحقیقات جدید نشان می دهد که تاثیرات زیست محیطی گوشت گاو نسبت به دیگر گوشت ها مثل مرغ و یا گوشت خوک خیلی بیشتر می باشد. به طوریکه طبق نظر کارشناسان خوردن کمتر گوشت قرمز توسط مردم می تواند یک روش مناسبتر برای کاهش انتشار کربن نسبت به اتومبیل های خود باشد.


  قبلا تاثیر سنگین تولید گوشت گاو بر روی محیط زیست شناخته شده بود اما تحقیقات جدید مقدار و دامنه آسیب جدیدی از خسارات را به ویژه برای تولید گوشت گاوی نشان می دهد. تولید گوشت قرمز مورد علاقه مردم،  نسبت به گوشت خوک و یا مرغ نیاز به 28 برابر زمین بیشتر و 11 برابرآب دارد که نتیجه آن تولید پنج برابری گازهای گلخانه ای است که منجر به گرم شدن آب و هوا می شود. در مقایسه با محصولات اساسی دیگر مثل سیب زمینی، گندم و برنج تاثیر گوشت گاو در هر کالری حتی خیلی بیشتر نیز می شود. به طوریکه نیاز به 160 برابر زمین بیشتر دارد که در نتیجه تولید 11 برابری گازهای گلخانه ای را در بر خواهد داشت.

  کشاورزی یک عامل اصلی در گرمایش جهانی است و باعث انتشار 15 درصد از کل گازهای گلخانه ای می شود که نیمی از آن از دام تولید می شود. علاوه بر این، مقدار زیاد علوفه و آب مورد نیاز برای افزایش گله های گاو باعث نگرانی زیادی شده است چراکه کارشناسان در مورد تغذیه بیش از 2 میلیارد نفر تا سال 2050 در چالش می باشند. اما درخواست های قبلی از مردم برای کمتر خوردن گوشت قرمز به منظور کمک به محیط زیست و یا حفظ ذخایر دانه ای، بسیار بحث برانگیز بوده است.

  پروفسور گیدون اشل در دانشگاه بارد در نیویورک و سرپرست تیم تحقیقی در زمینه تاثیرات گوشت گاو گفت: داستان اصلی این است که چطور میزان استفاده از گوشت گاو  به طور فزاینده ای با دیگر موضوعات مقایسه شود. او گفت که قطع یارانه برای تولید گوشت گاو حداقل کاری است که برای کاهش مصرف آن می توان اتخاذ کرد.

  او گفت: من شدیداً امیدوارم که دولت رژیم غذایی کنونی مردم را تغییر دهد، اما همزمان بسیاری از سیاست های دولتی وجود دارد که به نفع رژیم غذایی فعلی است که در آن حیوانات از ویژگی های بسیار برجسته ای برخور دارند. حذف حمایت هایی که در این صنعت وجود دارد و افزایش قیمت ها از جمله کارهایی است که در این زمینه می توان انجام داد. در این روش، کمترین دخالت در رژیم غذایی مردم و نه بیشتر وجود دارد.

  تیم تحقیقاتی اشل مقدار زمین، آب و کود نیتراته ای که برای افزایش تولید گوشت گاو مورد نیاز است را تجزیه تحلیل کرد و با تولیداتی از قبیل مرغ، گوشت خوک، تخم مرغ و محصولات لبنی مقایسه کرد. او نتیجه گرفت که گاو تاثیرات بسیار بیشتری نسبت به بقیه دارد زیرا در میان نشخوارکنندگان، استفاده از گوشت گاوها کارایی بسیار کمتری دارد. تنها بخش بسیار جزیی از مواد غذایی مصرف شده توسط گاوها به جریان خون وارد می شود به طوری که بخش عمده ای از انرژی تلف می شود. تغذیه گاو از دانه نسبت به علف، این ناکارآمدی را تشدید می کند. ، اگر چه اشل اشاره کرد که حتی گاوهای علف خوار هم هنوز تاثیرات زیست محیطی بیشتری نسبت به دیگر محصولات حیوانی دارد.

  پروفسور تیم بنتون گفت: "بزرگترین تاثیری که مردم می توانند در کاهش میزان تولید کربن داشته باشند، ترک اتومبیل های خود نیست بلکه این می تواند از طریق کاهش چشمگیر مصرف گوشت قرمز باشد.

  پروفسور مارک ساتون در مرکز اکولوژی و هیدرولوژی بریتانیا می گوید "اگر دولت می خواهد که بهره وری تولید را بهبود داده و اثرات زیست محیطی آن را کاهش دهد باید به این پیام ها با دقت توجه داشته باشد. و مصرف کنندها نیز باید این نکات را مد نظر قرار دهند ، اجتناب از مصرف گوشت بیش از حد، به ویژه گوشت گاو به نفع محیط زیست است. "

  آخرین ویرایش: سه شنبه 24 آذر 1394 12:54 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 24 آذر 1394 12:33 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده: شبنم کرمی

  زندگی گروهی

  هرکس ده ها هزار فلامینگو را ببیند که شانه به شانه یکدیگر در یک کلنی لانه ساخته اند دیر یا زود می پرسد که«راستی چرا اینها چنین نزدیک بهم باید باشند؟»

  در این مبحث می بینیم که چرا حیوانات با هم در یک گروه زندگی می کنند؟چرا فلامینگوها گله،اسبها رمه و کبوترهای وحشی دسته تشکیل می دهند.با توجه به مباحث پیشین دو عامل موثر عمده در تعیین اندازه گروه عبارتند از:

  ·غذا

  ·شکارچیان.

  مقایسه جمعیت های مختلف در درون یک گونه واحد نیز بر اهمیت آنها تاکید دارد .

  حیواناتی که زندگی گروهی ندارند (همچنین بعضی از آنها که دارند)اغلب از منافع خویش دفاع کرده و دیگر افراد همگونه را از آن برکنار می دارند .لذا سوالی که پیش می آید اینست که «چرا زندگی بطور گروهی؟»

  زندگی در گروه و اجتناب از شکارچی:

  حیوانات (مثلا در اینجا برای مثال غزال ها عربی) وقتی در مرتع که در آن شکارچی بسیار است زندگی می کنند ،زندگی گروهی دارند.این بدان معنی است که گروه می تواند به فرد کمک کند تا از تبدیل شدن به یک وعده غذایی شکارچی اجتناب نماید.این عمل می تواند به چندین صورت اتفاق بیفتد:

  افزایش هوشیاری:

  موفقیت بسیاری از شکارچیان بستگی به ناگهانی بودن عمل آنها و استفاده از اصل غافلگیری بستگی دارد؛اگر در جریان حمله شکارچی ،شکار پیش از موقع هوشیار شود شانس موفقیت شکارچی کم می شود.این موضوع مثلا در مورد طرلان به هنگام شکار دسته کبوترها صدق می کند.طرلان در حمله به دسته های بزرگ کبوتر موفقیت کمتری دارد. زیرا وقتی طرلان هنوز در فاصله دور است دسته به هوا برمی خیزد.اگر هر کبوتر در دسته هرچندگاه یکبار برای دیدن طرلان نظری به بالا کند،هرچه دسته بزرگتر باشد احتمال آنکه با ظاهر شدن طرلان در افق یکی از پرنده ها گوش به زنگ باشد بیشتر است.

  اینکه تغییرات هوشیاری در ارتباط با اندازه گله دقیقا به چه شیوه است بستگی به این دارد که فرد در گروه وقت خویش را به چه ترتیبی مصرف می کند.مثلا هر فرد شترمرغ وقتی در گروه است در مقایسه با مواقع تنهایی سهم کوچکتری از وقت خویش را صرف نظر انداختن به اطراف می کند .اما با بزرگتر شدن گروه هوشیاری کلی آن (نسبتی از زمان که حداقل یکی از پرنده ها مشغول توجه به اطرااف است) کمی افزایش می یابد.لذا هرفرد وقت بیشتری برای خوردن و آگاهی بیشتری از نزدیک شدن خطر دارد.اگر هریک از پرنده ها سر خویش را مستقل از دیگران بلند کند افزایش هوشیاری ،در ارتباط با بزرگ شدن گروه ،با با پیش بینی ها مطابقت می کند . سربلندکردن پرنده ها در فواصل زمانی تصادفی است. لذا برای شکارچی کمین کرده غیر ممکن است که پیش بینی نماید تا چه وقت بایستی مخفیانه و در خلال سربالا کردن قربانیانش به جلو بخزذد بدون اینکه ردیابی شده باشد .هر گونه الگوی سربلندکردن قابل پیش بینی پرنده ها می تواند در تاکتیک شکارچی برای نزدیک شدن مورد استفاده قرار بگیرد.

  مساله نحوه نظر اندازی افراد در گروه را یک نکته پیچیده می کند و آن اینکه در گروه های بزرگ، که هوشیاری کلی در حداکثر خویش و صددرصد است،برای فرد به صرفه است که تقلب نموده و در تمام اوقات با سر رو به پایین مشغول خوردن باشد.متقلب چیزی از دست نمیدهد ، یزرا دیگران سر را بالا می کنند و به اطراف نگاه می کنند لذا متقلب وقت اضافی برای خوردن پیدا می کند.مشخص نیست که چگونه جلو تکامل اینگونه تقلب ها گرفته می شود؛اما یک پیشنها به شرح ذیل است:

  هرچندکه این استراتژی معصومانه که فرد بدون توجه به اینکه دیگران چه می کنند به اطراف نگاه کند و در حقیقت وظیه و کار خود را کامل انجام دهد(وجدان کاری!!!) در معرض تقلب قرار دارد، اما اگر گروه بیشتاراز افراد محافظه کاری ترکیب شده باشد که هیچکاری نمی کنند جز آنه سایر افراد همجوار آنرا انجام دهند ،چنین گروهی ممکن است نسبت به متقلب ها مقاوم باشد .

  ترقیق و پناه گیری:

  صرفنظر از این که با افزایش اندازه گروه هوشیاری مقداری اضافه می شود در عین حال با اضافه شدن اندازه گروه شانس اینکه هر فرد در جریان حمله یک شکارچی از بین برود سرعا کاهش می یابد زیرا شکارچی معمولا در هر بار حمله یک قربانی را می تواند بکشد لذا حیوانات با زندگی در گروه می توانند تاثیر شکارشدن و حمله موفقیت آمیز شکارچی را رقیق نمایند؛زیرا احتمال زیاد دارد که فرد دیگری قربانی باشد .ممکن است با بزرگ شدن دسته،و آشکاری بیشتر آن،تعداد حمله ها به گروه افزایش یافته و به این تریتیب تاثیر ترقیق(dilution effect ) را تا حدودی خنثی نماید ،اما احتمالا تاثیر خالص آن زندگی بصورت گروهی را ترغیب و شویق می نماید.شانس قربانی شدن یک شکار در گله 100 تایی (اگر همه عوامل دیگر یکسان باشد) در یک حمله منفرد فقط 1% است و احتمال حمله به گروه بیش از صد برابر حمله به یک شکار تنها نیست و اگر گروه واقعا هوشیارتر باشد به نفع شکارچی است که توجه خود را بیشتر روی گروه های کوچکتر و افراد منفرد متمرکز نماید.

  احتمالا تاثیر ترقیق امتیار بسیار شایع زندگی گروهی است و می تواند رفتار عجیب و غریب پرندگانی از قبیل شترمرغ و اردک نوک اره ای را (در مواقعی که جوجه دارند)توجیه نماید.وقتی دو ماده با هم برخورد می کنند هر یک سعی بر آن دارد تا جوجه های دیگری را برباید و در دسته جوجه های خودش ادغام نماید .نگهداری جوجه های دیگران معمولا مقرون به صرفه نیست اما اگر فشار شکارچی شدید باشد اینکار بعلت ترقیق ، بصرفه است .یک مثال مشخص تر مربوط به اسبهای نیمه وحشی در ناحیه کامارگ مربوط است که یک ناحیه مردابی در جنوب فرانسه است.در ماههای تابستان اسبها از نیش خرمگس ها به ستوه می آیند و در طی این دوره است که بصورت گله های بزرگ مجتمع می شوند. شمارش تعداد مگس های هر اسب در گله های بزرگ و کوچک نشان داده است که احتمال حمله مگس در گله های برگ کمتر می شود.در یک آزمایش اسبها را از گله های بزرگ به کوچک و بالعکس جابجا کردند با اینکار تایید شد که زندگی در گروه ، به علت تاثیر ترقیق، از حفاظت بیشتری برخوردار است.

  دفاع گروهی:

  شکار صرفا یک قربانی منفعل در مقابل شکارچی نیست بلکه می تواند با زندیگ بصورت گروهی در مقابل جلب توجه ناخواسته شکارچی از خود دفاع نماید . در کلنی های کاکایی سر سیاه وقتی کلاغ به لانه نزدیک می شود پرنده ها تواما به تعقیب و تهدید می پردازند و در مرکز کلنی ، دفاع و جنگ جمعی(mobbing) علیه کلاغ شدت می گیرد . زیرا شکارچی در اینجا به لانه های بسیاری نزدیک شده است .

  هزینه زندگی در گروه:
  همانطور که قبلا اشاره شد یکی از هزینه های زندگی در گروه افزایش آشکارگی ( تابلو شدن!!) است .برای مثال لانه های حجیم توکای پشت بلوطی کاملا اشکار است و هنگامی که بصورت منفرد قرار بگیرد در معرض حمله بیشتری از جانب کلاغ ها قرار دارد و توجه شکارچی را جلب می نماید ولی هنگامی که بصورت کلنی قرار گیرند در عین حال که توجه بیشتری را جلب می کند و آشکارتر و تابلو تر است در معرض حمله کمتری از جانب شکارچیان قرار دارد زیرا دفاع جمعی را در پی دارد لذا می توان نتیجه گرفت دفاع جمعی در برابر مضرات آشکارگی سودمندتر است.

  آخرین ویرایش: سه شنبه 24 آذر 1394 12:36 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن دوشنبه 23 آذر 1394 04:21 ب.ظ نظرات ()
  گرد آورنده:لیلا فتح الهی                             


  لاشه یک سیاهگوش در فریدونشهر اصفهان مشاهده شد

  پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): لاشه یک سیاهگوش در فریدونشهر اصفهان مشاهده گردید. علت مرگ این سیاهگوش در دست بررسی است اما با توجه به شرایط ظاهریازجمله سن بالا، ناسالم بودن دندان ها و لاغری مفرط، احتمال مرگ جانور بر اثر عوامل طبیعی و ناتوانی در تهیه غذا وجود دارد.


  حملات متعدد پلنگ به دامهای اهلی در منطقه کاغذ کنان تهدیدی برای انسان و پلنگ

  پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): طی ماه های اخیر حملات متعدد به پلنگ به دام های اهلی در منطقه حفاظت شده و منطقه شکار ممنوع کاغذ کنان منجر به بروز خسارات زیادی به بومیان این منطقه شده که این موضوع موجب اعتراض بومیان و نگرانی های در مسئولان محلی شده است.  پنجمین پلنگ ایرانی زنده گیری و به گردنبند ردیاب ماهواره ای مجهز شد

  پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): دو شب قبل (یکشنبه 94/9/15) پنجمین پلنگ ایرانی در پارک ملی تندوره زنده گیری و به گردنبند ردیاب ماهواره ای مجهز گردید. برخلاف موارد قبلی جنسیت این پلنگ ماده بوده و حدود سه سال سن، 40 کیلوگرم وزن داشته و تاکنون زایمان نکرده است.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن دوشنبه 23 آذر 1394 12:06 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده :ملیکا رستمی                                                                                                                             

  انرژی حرارتی كه در پوسته جامد زمین وجود دارد، انرژی گرمایی نامیده می‌شود. بنابراین مركز زمین منبع عظیمی از انرژی حرارتی است كه به شكل‌های گوناگون از جمله فوران‌های آتشفشانی، آب‌های گرم و یا بواسطه خاصیت رسانایی به سطح آن هدایت می شوند.
  انرژی زمین‌گرمایی ژئوترمال نیز نامیده می‌شود. ژئو یعنی زمین و ترمال یعنی گرمایی.

    نتیجه تصویری برای انرژی زمین گرمایینتیجه تصویری برای انرژی زمین گرمایی
  آخرین ویرایش: دوشنبه 23 آذر 1394 12:14 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن دوشنبه 23 آذر 1394 11:47 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده مهتاب قره غانی                                                                                                                                                                                                                 
  حدود یک چهارم کشور ایران را مناطق کویری تشکیل می دهند. این مناطق در حد فاصل میان رشته کوه های شمالی یا البرز و رشته مرکزی و کوه های خاوری قرار گرفته ند. معروف ترین کویرهای ایران دشت لوت و دشت کویر است که مساحتی بیش از 360 هزار کیلومتر مربع را فراگرفته اند. 
  مناطق کویری در ایران به دسته های، کویر مرکزی،‌ کویر کوچک،‌ کویر ریگ جن و کویر لوت تقسیم می شوند.
  دشت لوت
  در نوشته‌ های جغرافیایی از دشت لوت به ‌نام های چاله ی لوت و یا  دشت لوت و در نزد عوام به ‌دلیل برخی مشابهت ‌ها با دشت کویر اغلب به ‌نام کویر لوت نام برده می ‌شود. 
  بیابان لوت محدوده‌ ای است بین استان‌ های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کرمان. این بیابان بین دو گسل نهبندان در شرق و نای بند در غرب قرار دارد. طول آن از شمال به جنوب حدود 900 کیلومتر و غرب به شرق حدود 300 کیلومتر است. وسعت حوضه ی آبگیر دشت لوت، حدود 175 هزار کیلومتر مربع است که حدود یک دهم مساحت کشور را شامل می شود.
  نتیجه تصویری برای مناطق کویرینتیجه تصویری برای مناطق کویری
  آخرین ویرایش: دوشنبه 23 آذر 1394 11:59 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن دوشنبه 23 آذر 1394 11:32 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده:شیوا اکبری                                                                                                                                                                                                                     انواع مختلف فعالیت‌های انسانی مواد آلاینده مختلفی ایجاد می‌کنند که ممکن است با راه یافتن به منابع آب، باعث آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی شوند.

  در فهرست زیر شایع‌ترین این فعالیت‌ها و مواد آلاینده حاصل از آنها را می‌آوریم:

  فضولات انسانی و حیوانی حاوی باکتری و نیترات

  نیترات و باکتری دو ماده آلاینده مهم هستند که فضولات انسانی و حیوانی یافت می‌شوند. چاه‌های فاضلاب و سپتیک تانک‌ها می‌توانند باعث آلودگی باکتریایی و نیتراتی آب شوند. همچنین دام‌داری‌‌های که مقدار زیادی از حیوان را نگهداری می‌کنند. هم سیستم‌های سپتیک تانک و چاه‌های فاضلاب و هم فضولات حیوانی باید طوری مدیریت شوند که از آلودگی جلوگیری شود. محل‌های جمع‌آوری فاضلاب و زباله‌ها نیز می‌توانند منشا آلودگی باشند.

  کودکان و سالمندان و افراد دچار نقص دستگاه ایمنی به علت ایدز یا سرطان به باکتری‌‌های منتقل‌شونده از آب حساس‌ترند. کودهای شیمیایی نیز ممکن است مشکل نیترات را تشدید کنند. نیترات زیاد برای نوزادان خطرناک است و ممکن است باعث ایجاد "سندروم نوزاد کبود" شود که ناشی از اختلال انتقال اکسیژن در خون است.

  در دامدار‌های صنعتی و متمرکز  هزاران حیوان در فضای کوچکی بزرگ می شود. مقدار زیاد فضولات حیوانی در این نوع دامداری‌ها ممکن است سلامت منابع آب را تهدید کند. در این موارد باید روش مناسبی برای دفع فضولات به کار رود. نمک‌های ناشی از مقادیرابهای زیرزمینی را آلوده کند.نتیجه تصویری برای الودگی اب های سطحی

  آخرین ویرایش: دوشنبه 23 آذر 1394 11:45 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن دوشنبه 23 آذر 1394 11:03 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده : مهتاب قره غانی                                                                                                                                                                                      گیاه پالایی ، یک تکنیک با صرفه اقتصادی ، زیست محیطی و علمی است که برای کشورهای در حال توسعه مناسب است و تجارت با ارزشی به حساب می آید . متاسفانه علی رغم این پتانسیل ، هنوز در برخی از کشورها مانند کشور ما به عنوان یک فناوری استفاده تجاری ندارد . گیاه پالایی با استفاده از مهندسی گیاهان سبز شامل گونه های علفی و چوبی برای برداشت مواد آلاینده از آب و خاک یا کاهش خطرات آلاینده های محیط زیست نظیر فلزات سنگین ، عناصر کمیاب ، ترکیبات آلی و مواد رادیواکتیو به کار برده می شود .مهم ترین ترکیبات معدنی آلاینده ، فلزات سنگین بوده و میکروارگانیسم های خاک قادر به تجزیه آلاینده های آلی هستند ، اما برای تجزیه میکروبی فلزات نیاز به آلی شدن با تغییرات فلزی آنها وجود دارد که امروزه از گیاهان برای این بخش استفاده می شود .                                                           
  آخرین ویرایش: دوشنبه 23 آذر 1394 11:12 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن دوشنبه 23 آذر 1394 10:59 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده: ملیکا رستمی                                                                                                                                                                                                    جنگل راش در روستای سنگده، ‌یکی از با ارزش‌ترین درخت‌های منطقه هیرکانی،دامنه جنگلی قله خرونرو از توابع سوادکوه است.                                                                                                                                                                    برای سفر به جنگل‌های بکر سوادکوه از جاده‌های جنگلی و کم‌نظیر منطقه عبور و میان درختان بلندقامت و متراکم راش پیاده‌روی دلپذیری را تجربه کنید. البته، می‌توانید با قدم زدن در طبیعت دلگشای این ناحیه، تنفس در هوای لطیف جنگل و شنیدن نغمه‌سرایی پرندگان خوش‌آواز، خستگی ناشی از کار و فعالیت‌های زندگی روزمره را به فراموشی بسپارید.

  www.dalahoo.com

  آخرین ویرایش: دوشنبه 23 آذر 1394 11:03 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن چهارشنبه 18 آذر 1394 09:58 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده: بهار انصاری                                                                                                                                                                                                          آلودگی آبهای زیرزمینی در اثر نفوذ آلودگی از سطح زمین و یا اطراف منبع آن صورت می‌گیرد و در این میان ، ریشه‌های درختان و یا گیاهانی که به منبع راه یافته‌اند نیز مورد توجه است.

  موارد مورد توجه در یک منبع آب زیرزمینی

  در یک منبع آب زیرزمینی ، عواملی چون عمق آب ، عمق ایستایی ، تغییراتی که ممکن است در اثر پمپاژ حاصل گردد، باید تعیین شود و تجزیه آب چاه و آبهای اطراف آن ، نشان خواهد داد که این منبع زیرزمینی از یک محل یا بیشتر تغذیه می‌شود.                                                                                                                                                          آبهای زیر زمینی                                  
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 18 آذر 1394 10:13 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن چهارشنبه 18 آذر 1394 09:44 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده: بهار انصاری                                         

                                         

            

  1- تخریب لایه اوزون بیشتر در قطبین ایجاد می‌شود به چند علت : یكی اینكه ، چون گردش وضعی زمین از غرب به شرق است به دلیل نیروی گریز از مركزی كه در دو قطبها وجود دارد ، دو حفره در دو قطب ایجاد می‌شود ، مانند وقتی كه چایی شیرین را به هم می‌زنید ، و در این حفره‌ها آلاینده‌ها متمركز می‌شوند و اثر تخریبی بیشتری پیدا می‌كنند . دیگر اینكه اصولا لایه استراتوسفر كه در بالای آن لایه اوزون قرار دارد در دو قطب باریكتر است . این لایه در استوا به طور متوسط 18 كیلومتر ، در مناطق معمولی 12 كیلومتر ، و در قطبها به طور متوسط 8 كیلومتر می‌باشد . 

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 18 آذر 1394 09:56 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 17 آذر 1394 12:28 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده:شبنم کرمی

  تصور اینکه موجود مرموز و خطرناکی مثل مار این طور مثل جوجه اردکی ظریف سر از تخم در بیاورد اندکی دشوار به نظر می رسد.
  لحظه به دنیا آمدن مار + تصاویر

  آخرین ویرایش: سه شنبه 17 آذر 1394 12:30 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 17 آذر 1394 12:25 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده:شبنم کرمی

  رهبران و نمایندگان ۱۹۵ کشور جهان از امروز به صورت رسمی اجلاس تغییرات آب و هوا در پاریس را شروع کرده‌اند. اما ماجرا سر چیست و در دژ نظامی پاریس آنها در تلاش برای رسیدن به چه توافقی هستند؟

  پس از حملات پاریس خیلی‌ها فکر می‌کردند که اجلاس تغییرات آب و هوایی مشهور به کاپ ۲۱ با حضور حدود ۱۵۰ نفر از سران کشورهای مختلف جهان به خاطر مسائل امنیتی لغو خواهد شد. اما بالاخره این اجلاس به صورت رسمی امروز کارش را شروع کرد تا کشورهای جهان شاید بتوانند فکری به حال جهانی که دارد از بین می‌رود داشته باشند. 

  یخهای قطب جنوب هر روز سریع‌تر آب می شود. میلیونها نفر در اثر تغییرات آب و هوایی در حال آواره شدن هستند که در برابر آن، بحران کنونی پناهجویان اروپا بی اهمیت به نظر خواهد رسید.
  گزارش‌های سازمان‌های جهانی نشان می‌دهد که میانگین دمای هوای کره زمین از سال ۱۸۸۰ تا سال ۲۰۱۵ تقریبا دو درجه بیشتر شده است. این دو درجه لعنتی اما اگر فکری به حالش نشود می‌تواند زمین را نابود کند. 

  در حالی که پاریس با حضور گسترده نیروهای نظامی و امنیتی به یک دژ تبدیل شده خیلی‌ها امیدوار هستند که بر خلاف اجلاس کپنهاگ این بار توافقی برای حل مشکل تغییرات آب و هوایی جهان صورت بگیرد تا راه حلی برای کاستن از میزان گازهای گلخانه‌‌ای آلاینده هوا که دلیل اصلی گرمایش جهانی زمین به شمار می‌روند، پیدا شود.
  سران ۱۵۰ کشور جهان در نشست محیط زیستی پاریس به دنبال چه هستند؟

  آخرین ویرایش: سه شنبه 17 آذر 1394 12:27 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 17 آذر 1394 12:16 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده: شبنم کرمی

  به منظور جریان سازی اجتماعی برای آشنایی و افزایش حساسیت جامعه در موضوع تغییرات آب و هوایی روز سه شنبه 17 آذر با عنوان «زمین در تب» و با شعار «نقش من در کاهش تب زمین چیست؟» تعیین شده و قرار است با همکاری رسانه ها و به ویژه رسانه ملی ابعاد این موضوع برای مردم روشن تا مشارکت فردی و اجتماعی همگان به این منظور جلب شود.

  سرزمین ما ایران عزیز تحت تاثیرات شدید تغییرات آب و هوایی قرار گرفته است. اما نقش هر یک از ما در مقابله یا سازگاری با این تغییرات چیست؟

  به گزارش سرویس «محیط زیست» ایسنا، 17 آذر، روزی برای پرداختن به این مسئله است و علاقمندان به موضوع محیط زیست و تلاش برای بهبود وضعیت کشور می‌توانند اطلاعات مهم در این زمینه را با خانواده، دوستان و گروه‌های مختلف به اشتراک بگذارند. این اطلاعات در پورتال سازمان حفاظت محیط زیست در دسترس قرار می‌گیرد.

  حرکت اجتماعی فصل پاییز:" زمین در تب" 17 آذر 94

  به منظور جریان سازی اجتماعی برای آشنایی و افزایش حساسیت جامعه در موضوع تغییرات آب و هوایی روز سه شنبه 17 آذر با عنوان " زمین در تب" و با شعار " نقش من در کاهش تب زمین چیست؟" تعیین شده و سه سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی، حفاظت محیط زیست و جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با یکدیگر بر محور اطلاعات، شعارها و برنامه‌های زیر همکاری می‌کنند.

  پدیده گرمایش زمین و تغییرات آب و هوایی یا تغییر اقلیم

  گرمایش جهانی یا گرم‌شدن زمین نام پدیده‌ای است که منجر به افزایش میانگین دمای سطح زمین و اقیانوس‌ها شده است. طی۱۰۰ سال گذشته، کره زمین به طور غیرطبیعی حدود 85 صدم درجه سلسیوس گرم‌تر شده و این موضوع آینده زمین را در هاله‌ای از تردید و هشدار قرار داده است.

  تغییرات جوی که در سراسر جهان مشاهده می‌شود به احتمال خیلی زیاد ناشی از عواملی است که بشر در آن‌ها دست دارد. بسیاری از مراکز علمی جهان فعالیت انسان‌ها و تولید گازهای گلخانه‌ای را علت اصلی این پدیده معرفی می‌کنند و تحقیقات نشان می‌دهند بین افزایش میزان گازهای گلخانه‌ای موجود در اتمسفر با گرم شدن کره زمین ارتباط مستقیمی وجود دارد. زمین مقداری از انرژی خورشید را جذب و باقی آن را منعکس می‌کند.

  طی این فرایند طول موج نور تغییر پیدا می‌کند. بعضی از گازهای موجود در جو زمین، این تابش خروجی را جذب می‌کنند. مولکول گازهای گلخانه‌ای، بسیار بیشتر از سایر گازها نور مادون قرمز را جذب می‌کند و جذب انرژی توسط مولکول های گاز سبب جنبش مولکول و افزایش انرژی آن می‌شود. وقتی این اتفاق در مقیاس بزرگ رخ دهد، مانند این است که زمین را با یک پتو پوشانده‌ایم و دمای کل نواحی زمین افزایش می‌یابد. این پدیده اثر گلخانه‌ای و گازهایی که در آن موثرند، گازهای گلخانه‌ای نامیده می‌شوند.

  عمده این گازها ناشی از سوخت‌های فسیلی و فعالیت‌های صنعتی در جهان است. در این حال سازمان خواروبار جهانی (فائو) در گزارشی به نام سایه بلند احشام عنوان کرد که پرورش دام‌ها برای استفاده بشر، عامل ایجاد ۱۸٪ از مجموع آلاینده‌ها وگازهای گلخانه‌ای بوده است. درصد مزبور، رقمی بیش از سهم وسایل نقلیه در سرتاسر جهان را به خود اختصاص می‌دهد.

  به عقیده بسیاری از دانشمندان با افزایش آگاهی‌های عمومی، مصرف بهینه سوخت و انرژی، افزایش سطح فضای سبز و جلوگیری از تخریب جنگل‌ها، بازیافت مواد و استفاده از انرژی‌های جایگزین سوخت‌های فسیلی مانند باد و خورشید می‌توان این پدیده و اثرات منفی آن بر زندگی بشر را کنترل کرد.


  آخرین ویرایش: سه شنبه 17 آذر 1394 12:20 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن جمعه 13 آذر 1394 10:37 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری                                                                                                                                 آثار آلودگی نفتی در دریا را باید به دو نوع درازمدت و كوتاه‌ مدت تقسیم نمود. خفگی ناشی از پوشش لكه نفتی و مسمومیت حاصل از نفت در دسته اول قرار دارند.
  كاهش در انتقال نور باعث ممانعت عمل فتوسنتز گیاهان آبزی می‌شود. لایه های نفتی سرعت جذب اكسیژن هوا بوسیله آب را بسیار كند می‌كند، به اندازه‌ای كه میزان انحلال اكسیژن در لایه‌های آب زیر لكه‌های نفتی حتی از لایه‌های عمیق آب نیز كمتر است.                                                                                                            اثرات زیست محیطی لکه‌های نفتی در دریا                                                                                                       
  آخرین ویرایش: جمعه 13 آذر 1394 10:51 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن چهارشنبه 11 آذر 1394 10:16 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده بهار انصاری                                                                                                                             گونه‌های جانوری بسیار زیادی در جهان وجود دارند اما بعضی از این گونه‌ها در معرض خطر انقراض قرار دارند. برای حفظ این حیوانات و جلوگیری از انقراض آن‌ها راه‌هایی وجود دارد. در این جا قصد داریم کمیاب‌ترین حیوانات جهان که ممکن است تا چند وقت دیگر اثری از آن‌ها روی زمین باقی نماند را به شما معرفی کنیم.                                                                                                                                                                                                                                  
          وشق ایبری
  وَشُق ایبری که گاهی به غلط سیاهگوش ایبری نامیده می‌شود یکی از گونه‌های کمیاب جهان است که در جنوب غربی اروپا یافت می‌شود. این حیوان که از رده پستانداران و تیره گربه‌‌سانان محسوب می‌شود به عنوان یک گونه نادر در حال انقراض طبقه بندی شده است.                                                                                                                                                                                      

                                           گونه های در حال انقراض، وشق، سیاهگوش

                                                                                                                      

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 11 آذر 1394 10:50 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 2 1 2
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic