تبلیغات
محیط زیست ما ...
 
 
 
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه

تصاویر فوق‌العاده از طبیعت شگفت‌انگیز ایسلند

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 01:22 ب.ظ - چهارشنبه 27 آبان 1394

نویسنده : بهار انصاری                                                                                                                                                   منطقه ایسلند که کمی پایین‌تر از مدار قطبی واقع شده آب‌وهوای سرد و قطبی دارد ولی حضور جبهه‌هایی از هوای معتدل از سرمای شدید این جزیره کاسته است. منطقه داخلی جزیره بیشتر از فلاتی تشکیل شده که با ماسه‌زارها، کوه‌ها و یخچال‌ها پوشیده شده‌است. شمار زیادی از رودخانه‌هایی که از این یخچال‌ها سرچشمه می‌گیرند نیز با گذر از زمین‌های پست‌تر به سوی دریا سرازیر می‌شوند.                                                                      آبشار ایسلند 

محیط زیست شهری

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 10:36 ق.ظ - سه شنبه 26 آبان 1394

گرد آورنده:لیلا فتح الهی                                                                                                                           
زندگی در تهران و محیط زیست                                                                                                                    كلان‌شهر تهران به عنوان پایتخت جمهوری اسلامی ایران در حدود یك چهارم جمعیت ایران را در خود جای داده كه این امر خود منجر به گسترش و شدت فشارهای وارده بر محیط‌زیست و در نتیجه به بروز انواع آلودگی‌های زیست‌محیطی، تخریب منابع و كاهش فضاهای طبیعی و در پی آن افزایش نیاز شهروندان تهرانی به محیط‌زیستی سالم و در نتیجه افزایش انتظارات آنان از مدیران و برنامه‌ریزان شهری در كلان‌شهر تهران شده است. در این راستا ستاد محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در سال 1382 با نام ستاد محیط‌زیست و انرژی و با هدف ساماندهی فعالیتهای مرتبط با مسایل زیست‌محیطی در پنج كارگروه آب و فاضلاب، انرژی، مواد زائد جامد، آلودگی هوا و سیستم‌های اطلاعاتی آغاز به كار نمود.

در سال 1385 و با تغییر مدیریت ستاد، علاوه بر انجام پروژه‌های گذشته با اضافه نمودن گروههای مدیریت محیط‌زیست و آموزش و ادغام گروه سیستم‌های اطلاعاتی در گروههای دیگر و تغییر نام مجموعه به ستاد محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، امور زیست‌محیطی با گستردگی بیشتر و دید بلندمدت در دستور كار پرسنل ستاد قرار گرفت و در جهت دستیابی به محیط‌زیست شهری سالم دیدگاه و عملكرد مدیریت شهری بر پنج اصل مهم ذیل استوار گردید.

ستاد محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اهداف ذیل تحت نظارت مستقیم مشاور زیست‌محیطی شهردار تهران و مدیریت ایشان فعالیت می‌نماید:

-        شناخت و ارزیابی وضعیت موجود محیط‌زیست شهر تهران
-        تدوین معیارها و الگوهای پایدار زیست‌محیطی و ارائه راهكارهای تحقق آنها
-        یكپارچه‌سازی و هماهنگی در فعالیتهای زیست‌محیطی شهرداری تهران
-        نظارت عالیه بر رعایت ضوابط زیست‌محیطی در طرحها
-        نیاز مدیران ارشد به دریافت مشاوره تخصصی
-        هماهنگی و همسو‌سازی فعالیتهای درون و برون سازمانی مرتبط با شهر تهران
-        بررسی آثار زیست‌محیطی پروژه‌ها
-        تعریف پروژه‌های مرتبط با محیط‌زیست شهری
 
گروههای كاری ستاد محیط ‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران و رئوس وظایف آنها:
  1. گروه آب و فاضلاب
گروه آب و فاضلاب در جهت شناسایی و رفع معضلات محیط‌زیستی مرتبط با آب و فاضلاب شهر تهران و همچنین ارتقاء شاخص‌های زیست‌محیطی منابع آب و شبكه آب و فاضلاب فعالیت دارد. محور فعالیت این گروه با توجه به مشكلات مختلف در زمینه آب و فاضلاب شهر تهران (بالا بودن تراز آب زیرزمینی در برخی از نقاط و پایین بودن در نقاط دیگر، عدم استفاده از آب، نبودن شبكه فاضلاب، عدم ساماندهی مسیل‌ها و قنوات و مخاطرات مختلف آنها برای شهر) در سه زمینه قنوات، آبهای سطحی و منابع آبی شهر می‌باشد.
  1. گروه آلودگی هوا
هدف از تشكیل این گروه مطالعات در زمینه آلودگی هوای شهر تهران با درنظر گرفتن فناوریهای نوین پایش آلودگی هوا (از قبیل داده‌های ماهواره‌ای غلظت آلاینده‌ها و آنالیز مكانی توزیع منبع آلاینده) بوده است. محورهای تحقیقاتی این گروه با توجه به طرح جامع كاهش آلودگی هوا، شامل منابع ثابت (تاسیسات صنعتی، پاركینگهای اتوبوسهای شهری) و متحرك آلاینده ‌(حمل و نقل عمومی، روشهای كنترل نشت آلاینده‌ها، روشهای گسترش فضای سبز، پایش آلودگی هوا و آموزش و اطلاع‌رسانی جمعی) می‌باشد.
 
  1. گروه آموزش
این گروه با هدف ارتقاء سطح فرهنگ و توانمندی شهروندان در راستای زندگی سالم و ارتقاء كیفیت محیط‌زیست شهری تشكیل گردید. ارائه طرحهای آموزشی برای گروههای سنی مختلف، ارتباط با گروههای مردمی و تشكلهای غیردولتی، برنامه‌ریزی و برگزاری كارگاههای آموزشی، همایشها و سمینارهای مرتبط با موضوعات زیست‌محیطی و معضلات موجود در شهر تهران از وظایف این گروه می‌باشد.
 
  1. گروه انرژی
مدیریت مناسب و اجرای طرحهای موثر به منظور بهینه‌سازی توزیع و مصرف انرژی كه شهرداری تهران در جایگاه مدیریت شهری دارای اختیاراتی در این حوزه است، دستاوردهای اقتصادی و زیست‌محیطی عظیم و ارزشمندی را برای كلان‌شهر تهران به ارمغان خواهد آورد. مطالعات مكانیابی توسعه شبكه CNG در شهر تهران و تدوین برنامه اجرایی و نظارت بر اجرای مقررات مبحث 19 مقررات ملی ساختمان(عایقكاری حرارتی) دو محور اصلی فعالیت گروه می‌باشد.
 
  1. گروه مدیریت محیط‌ زیست
این گروه با توجه به اهداف ذیل تشكیل گردید:
-        ایجاد سیستم مدیریت محیط‌زیست (ایزو 14001) در كل شهرداری تهران اعم از مناطق، سازمانها و شركتها.
-        نهادینه نمودن ملاحظات محیط‌زیستی در پروژه‌های عمرانی شهرداری تهران.
-        شناسایی و بررسی قوانین و مقررات محیط‌زیستی مرتبط با مدیریت شهر تهران.
 
  1. گروه مواد زائد جامد
این گروه در زمینه مدیریت مواد زائد جامد و تفكیك زباله‌های تر و خشك و ارائه راهكارهای صحیح در برآورد اهداف توسعه پایدار، انجام مطالعات علمی در جهت برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح زائدات جامد شهر تهران، با هدف بهبود وضعیت موجود و ارتقاء كارایی سیستم كنونی مدیریت مواد زائد جامد شهر تهران با همكاری نهادهای موظف در این مجموعه فعالیت می‌نماید. 
                                                                                                                               

موزه جانور شناسی همدان

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 10:26 ق.ظ - سه شنبه 26 آبان 1394

گرد آورنده:لیلا فتح الهی                                                                                                                                          موزه جانور شناسی همدان                                                                                                                                   موزه جانورشناسی مجموعه ای گرانبها و کم نظیر انواع بی مهرگان و مهره داران را در خود جای داده است. در این موزه با استفاده از روش های نگهداری موزه ای مانند تاکسیدرمی، تثبیت در محلول های شیمیایی، اتاله کردن، نگهداری در رزین و اسکلت سازی، جمع آوری مجموعه جانوران ایران را آْغاز و منجر به ایجاد اولین موزه جانورشناسی در ایران گردید. موزه جانورشناسی با داشتن مجموعه باارزش از لحاظ مطالعات تاکسونومیک فون ایران و امکان دسترسی به اطلاعات و توصیف آنها، توانسته سئوالات و نیازهای تاکسونومیک محققان و دانشجویان رشته های علوم زیستی را پاسخگو باشد. موزه جانورشناسی جهت بالابردن سطح آموزش و ملموس نمودن مطالب تئوری جانورشناسی، امکان بازدیدهای متعددی را سالیانه برای مؤسسات مختلف از جمله مدارس آموزش و پرورش، دانشگاه ها و مؤسسات علمی و تحقیقاتی و پژوهشکده ها فراهم کرده و اطلاعات علمی در خصوص رده بندی، توصیف ریختی و زیستی گونه های ایران، نحوه نگهداری، تاکسیدرمی و تثبیت در محلول های شیمیایی، اسکلت سازی، تهیه نمونه های داخل رزین، ثبت و نگهداری حشرات ( اتاله) و حفظ موزه در اختیار آنها قرار می دهد. موزه جانورشناسی استان همدان با تأکید بر لزوم حفظ و حمایت ذخایر حیات وحش و اسناد علمی، با تجارب بدست آمده و شناسایی مجموعه جانوران ایران نقش بزرگی را در جهت زمینه سازی و احیاری تحقیقات علمی و کاربردی بر روی جانوران و پیشبرد علوم زیستی ایفا می کند.

موزه جانور شناسی همدان


                         


 

زیست شناسی و علوم جانوری

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 10:22 ق.ظ - سه شنبه 26 آبان 1394

گرد آورنده:لیلا فتح الهی                                                                                                                                         
مطالب جذاب زیست شناسی
حیوانات باهوش

باهوش‌ترین حیوانات

 دنیای حیوانات بسیار پر رمز و راز و جالب است. اغلب حیوانات توانایی‌های ویژه‌ای دارند، اما سطح هوش آنها بسیار متفاوت است و تنها منحصر به گونه‌ خاصی نیست. در این میان بسیاری از اعمال حیوانات از روی غریزه انجام می‌شود كه نباید آن را با هوش آنها اشتباه گرفت .

شامپانزه باهوش‌ترین جانور حیات وحش است. این گونه میمون به طور گروهی زندگی می‌كند و قادر به استفاده از ابزار برای دستیابی به غذا و حتی دفاع از خود است.

شامپانزه

 

 

ترمیم لایه اوزون!!!!!

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 10:01 ق.ظ - سه شنبه 26 آبان 1394

گرد آورنده:لیلا فتح الهی                                                                                           ترمیم لایه ازون 40 سال طول می‌کشد
محیط زیست > گرمایش جهانی- همشهری آنلاین: سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرد که 40 سال طول می‌کشد که لایه ازون در خارج از مناطق قطبی ترمیم شود و به سطوح قبل از سال 1980 بازگردد
به گزارش ایرنا، یک مقام عالی رتبه در سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرد، در دهه گذشته ازون استراتوسفری در مناطق قطب شمال و جنوب دیگر در حال کاهش نیست اما شروع به ترمیم نیز نکرده است.

این مقام افزود: به نظر می‌رسد ترمیم لایه اوزن در قطب شمال مدت بسیار زیادی طول بکشد.
امسال بیست و پنجمین سالگرد پروتکل ˈمونترالˈ است. این پروتکل که در خصوص کاهش مواد از بین برنده لایه ازون است در روز 16 سپتامبر 1987 به امضاء رسید.
کشورهای امضا کننده این پروتکل در کاهش تولید و مصرف مواد شیمیایی که موجب تخریب لایه ازون می‌شود، موفقیت هایی به دست آورده‌اند.
اما چند دهه طول می‌کشد تا غلظت لایه ازون به سطح قبل از سال 1980 بازگردد.
مقدار گازهای تخریب کننده لایه ازون در نیم کره جنوبی زمین در سال 2000 به حداکثر خود رسید و اکنون هر سال حدود یک درصد کاهش می‌یابد.
طبق اعلام سازمان جهانی هواشناسی، سوراخ لایه ازون در اواسط سپتامبر امسال ( شهریورماه ) از همین تاریخ در سال 2011 کوچک‌تر اما از سال 2010 بزرگ‌تر شده است .
سوراخ لایه ازون در منطقه قطب جنوب پدیده‌ای است که به علت وجود درجه حرارت‌های پایین در استراتوسفر و وجود مواد تخریب کننده لایه ازون هرسال تکرار می‌شود. 

افزایش دمای زمین !!!!!

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 09:46 ق.ظ - سه شنبه 26 آبان 1394

گرد آورنده:لیلا فتح الهی

افزایش دمای زمین : فقط پانزده سال فرصت داریم

برای اینکه افزایش دمای زمین کمتر از دو درجه سانتی گراد باقی بماند، باید انتشار دی اکسید‌ کربن و دیگر گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۵۰، ۴۰ تا ۷۰ درصد کاهش پیدا کند و تا سال ۲۱۰۰ به صفر برسد.

افزایش دمای زمین
کارشناسان سازمان ملل هشدار داده اند که برای این کار فقط یک فرصت پانزده ساله وجود دارد و باید استفاده از انرژی های پاک و تجدیدشونده سه تا چهار برابر شود.
این کارشناسان برای افزایش کره زمین یک سقف دو سانتیگرادی در نظر گرفته اند، چون افزایش بیش از دو درجه عواقب فاجعه باری برای بشر و محیط زیست خواهد داشت.
به نوشته بی‌بی‌سی روز یکشنبه ۱۳ آوریل / ۲۴ فروردین ۹۳ “مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیمی” (IPCC) خلاصه سومین قسمت گزارش خود را درباره آب و هوای کره زمین در ۳۳ صفحه منتشر کرد.
کارشناسان آب و هوای سازمان ملل در این گزارش می‌گویند بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ انتشار دی اکسید کربن و دیگر گازهای گلخانه‌ای هر سال یک گیگاتن (یک میلیارد تن) افزایش یافته است.
اُتمار ادنهوفر یکی از سه رئیس کارگروه “مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیمی” (IPCC) می‌گوید: ” برای جلوگیری از این دستکاری خطرناک در سیستم‌های آب و هوایی، باید از رویه متداول فاصله بگیریم.”
این سومین گزارش “مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیمی” (IPCC) است که در واقع راهنمای علمی است برای اینکه چگونه می‌توان روند گرم شدن کره زمین را کند کرد.

 

خطرات افزایش دمای کره زمین بیش از دو درجه :
– آسیب دیدن اکوسیستم‌های منحصر به فردی مثل دریاهای قطبی و آبسنگ‌های مرجانی (coral reefs)
– کمبود آب آشامیدنی
– بالا آمدن آب دریاها
– اسیدی شدن آب اقیانوس‌ها اسیدی
– انقراض گونه‌های جانوری و گیاهی
– کمبود غذا بعلت زیر آب رفتن زمین‌های کشاورزی                                                                   برخی از راه حل‌ها :
– کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی
– سرمایه‌گذاری در انرژی‌های پاک و تجدیدشونده (انرژی خورشیدی، باد)
– دوگانه سوز کردن (هیبرید)
– ممانعت از انتشار و جمع‌آوری گازهای کربنی تولیدی در نیروگاه‌هایی که با زغال‌سنگ، نفت و گاز کار می‌کنند
– صرفه‌جویی در مصرف انرژی
– جلوگیری از جنگل‌زدایی
– تشویق حمل و نقل عمومی پاک و کم‌آلاینده
– طراحی و ساخت شهرهای کوچکتر با نیاز کمتر به انرژی
آنها می‌گویند کشورهای توسعه‌یافته بطور تاریخی مسئول گرم شدن هوای زمین هستند و حذف این تقسیم بندی به آنها امکان می‌دهد که بار مسئولیت خود را به دوش دیگران بیندازند.
به گفته دیگو پاچکو، رییس هیئت نمایندگی بولیوی “این اولین قدم برای کشورهای توسعه یافته است که بگویند تمام کشورها باید مسئولیت تغییر آب و هوا را بپذیرند.”
با در نظر انتشاز گازهای گلخانه‌ای از زمان انقلاب صنعتی در قرن هجدهم، آمریکا بزرگترین آلوده کننده اقلیم جهانی بوده است. اما چین در حال حاضر بیش از آمریکا آلایندگی ایجاد می‌کند و میزان آن هم رو به افزایش است.
 

مجبور به صدور مجوزهای صید و شکار هستیم!

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 09:38 ق.ظ - سه شنبه 26 آبان 1394

گرد آورنده :لیلا فتح الهی                                                                                                                                                                                            دیشب در برنامه دو نیم ساعت شبکه خبر دکتر ابتکار خطاب به محیط بانان از خبرهای خوش در آینده خبر داد . دیشب همچنین در خصوص در خصوص صدور مجوزهای صید و شکار و بحث تکثیر در اسارت وحوش هم حرف هایی زد. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص پیگیری وضعیت محیط بانان، اظهار کرد: خبرهای خوبی برای محیط بانان داریم اما فعلا تا زمانی که قطعی نشود، آن را اعلام نخواهیم کرد. ما به طور کلی تمام تلاش خود را برای ایجاد پشتوانه‌های حقوقی، افزایش تجهیزات و امکانات و بهبود شرایط معیشتی محیط‌بانان به کار می‌بریم.
ابتکار تاکید کرد: نه تنها محیط بانان، بلکه سایر کسانی که در عرصه‌های منابع طبیعی از محیط زیست دفاع می‌کنند مانند جنگلبانان باید مورد ساز و کارهای حمایتی قوی قرار گیرند.

مجبور به صدور مجوزهای صید و شکار هستیم

وی ادامه داد: در حال حاضر اصل در کشور ما این است که هر گونه شکار ممنوع است، علاوه بر آن طی سال‌های اخیر آنقدر تنوع زیستی به دلیل خشکسالی، شکار غیرمجاز و مدیریت ناصحیح، شکننده و حساس شده که جمعیتی که قدرت زادآوری دارد، کاهش یافته است. در حال حاضر به دلیل وجود سلاح‌های غیرمجاز و اینکه ممکن است برخی افراد با سلاح مجاز و بدون پروانه شکار، دست به شکار و صید بزنند، مجبور به صدور مجوزهای صید و شکار هستیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه نگاه این سازمان به حیات‌وحش حفاظتی است، افزود: حتی اگر در فرهنگ و موازین شرعی نگاهی بیندازیم، بارها تاکید شده که اگر شکار برای تفریح باشد، به کلی مجاز نیست اما اگر قرار باشد معیشتی را تامین کند، مجاز است.
اگر لازم باشد بحث تکثیر در اسارت را نیز خواهیم داشت
ابتکار ادامه داد: مهم‌ترین اقدام سازمان حفاظت محیط زیست برای حفظ تنوع زیستی و حیات‌وحش، حفاظت زیستگاه‌هاست، چرا که اگر زیستگاه به خوبی حفظ شود، گونه نیز به خوبی حفظ خواهد شد. از سویی اگر لازم باشد بحث تکثیر در اسارت را نیز خواهیم داشت.
وی با بیان اینکه اصلاح نگرش در رویکرد دولت و مجموعه حاکمیت نسبت به محیط زیست، مهم‌ترین اقدام انجام شده در دولت جدید است، افزود: خوشبختانه طرح بحران‌ها و مجوز زیست محیطی باعث شد که بودجه خوبی برای حفاظت از محیط زیست تصویب شود. همچنین موضوع آلودگی هوا در کلانشهرها که طی سال‌های قبل به آن بی‌توجهی شده، پیگیری شد و اکنون تعامل خوبی با وزارت نفت و سایر دستگاه‌های مربوطه داریم.


دسته بندی : اخبار محیط زیست 

کاهش شدید تراز اب دریای خزر در سال94/سرنوشت ارومیه در انتظار خزر

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 09:33 ق.ظ - سه شنبه 26 آبان 1394

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): متاسفانه در حالی که کمتر کسی از وضعیت سطح آب دریای خزر صحبتی به میان می آورد، شرایط دریای خزر به لحاظ سطح آب، روند کاهشی شدید و نگران کننده ای را در پیش دارد.

پس روی آب دریای خزر طی چند سال گذشته کاملا مشهود است به نحوی که دریا در تمام نوار ساحلی شمال کشور چند ده متر  عقب نشینی کرده است و ساحلی جدید به عرض حدودا ۵۰ الی ۱۰۰ متر در طول نوار ساحلی شمال کشور ایجاد شده است.

ساحلی جدید که در اختیار هیچ نهاد و ارگانی و در تملک و اشغال هیچ یک از اشخاص حقیقی و شهرک های خصوصی در شمال کشور نیست.

این موضوع نیازمند نظارت دقیق نهادهای مسئول است تا این خط ساحلی جدید توسط افراد سودجو و برخی ارگان ها اشغال نشود.

نقطه زرد رنگ محل قبلی تلاقی آب خزر با خشکی و نقطه قرمز رنگ محل فعلی تلاقی آب دریا با خشکی را نشان می دهد

مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر به تازگی اعلام نمود بر اساس بررسی داده‌های ترازسنجی ایستگاه بندر انزلی، میانگین تراز آب در فصل بهار سال جاری برابر ۸۷/۲۶- متر بوده است که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته بالغ بر ۲۲ سانتیمتر کاهش نشان می‌دهد.

این بررسی حاکی از روند کاهشی تراز آب در فصل بهار ۵ سال اخیر می‌باشد. همچنین در فصل بهار سال جاری حداکثر تراز آب مشاهده شده برابر ۷۳/۲۶- متر در خردادماه و حداقل تراز آب نیز برابر ۹۹/۲۶- در اردیبهشت و فروردین‌ماه اتفاق افتاده است.

ستون های بنفش تراز آب خزر در بهار سال ۱۳۹۳ و ستون های زرد رنگ تراز آب این دریاچه در بهار سال ۱۳۹۴ را نشان می دهد

قابل ذکر است که میانگین سالانه تراز آب دریای خزر در سال آبی جاری (۹۴-۱۳۹۳) در مهرماه گزارش خواهد شد و نهایتا این میانگین معرف افزایش و یا کاهش تراز آب دریا نسبت به سال آبی قبل خواهد بود.

ضمنا میانگین تراز آب در سال آبی گذشته برابر ۶۷/۲۶- متر بوده است که نسبت به سال قبل خود ۸ سانتیمتر کاهش نشان می‌دهد

نمودار فوق روند کاهشی تراز آب دریای خزر در فصل بهار طی ۵ سال اخیر را نشان میدهد که در سال ۱۳۹۴ شدت بیشتری یافته است

دریای خزر بطور کلی در ۱۸ سال اخیر روند کاهشی داشته که این روند در ۸ سال اخیر از شدت بیشتری برخوردار بوده است.

با توجه به اینکه نزدیک به ۸۵ درصد از آب دریای خزر از رودخانه ولگا تأمین می‌گردد و از آنجائیکه آبدهی این رودخانه از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ میلادی بطور کلی پایین‌تر از حد نرمال گزارش شده است، لذا کاهش تراز آب در سال های اخیر ناشی از خشکسالی در حوضه آبریز دریای خزر و کاهش ورودی رودخانه ولگا ارزیابی می‌شود.
 

طوفان های وحشتناکی به نام تورنادو

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 01:43 ب.ظ - دوشنبه 25 آبان 1394

نویسنده : مهتاب قره غانی                                                    توفان های پیچنده (Tornadoes)   و توفند‌ها (Hurricanes) درمناطق گوناگون با نام های متفاوت و جلوه های خاص ظاهر می شوند و بیشترین میزان خسارت‌های جانی و مالی را از بین کل توفان ها در پی دارند...

 این توفان‌ها بر حسب نحوه تشکیل؛ محل تشکیل و سایر خصوصیات به نام های مختلف خوانده می‌شوند: 

توفند‌ها(Hurricanes): بر فراز اقیانوس‌های گرم استوایی تشکیل می‌شوندو سواحل مناطق مختلف دنیا را در هم می‌کوبند. در اقیانوس آرام و آسیای جنوب شرقی به آنها تایفون( Typhone) می گویند ، در اقیانوس هند به‌ نام سایکلون( Syclone) معروفندو درسواحل دریای کارائیب، هاریکن(Hurricane) نامیده می‌شوند.

تـوفان های پیچنده(Tornadoes):  تورنادو ها می توانند در هر نقطة  زمین بوجود آیند، اما فراوانترین محل تشکیل آنها، شرق کوه های "راکی" در ایالات متحده است. آنها یکی از پرقدرترین توفان‌ها محسوب می‌شوند. اگر در صحرا ایجاد شوند، قدرت زیادی ندارند و تنها ماسه‌ها را با خود بلند می کند که به آن گرد باد می‌گوییم. در آفریقا آنها را سایمون (Symoon) می‌نامند.  اگر بر روی آب تشکیل شوند فوران‌های آب ) (Waterspout نامیده‌می‌شوند.
 

جنگل های ارسباران

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 03:36 ب.ظ - یکشنبه 24 آبان 1394

نویسنده ملیکا رستمی

جنگل ارسباران در دل طبیعت بکر و دست نخورده استان آذربایجان شرقی قرار دارد. جنگل ارسباران با وسعت بیش از ۷۰ هزار هکتار سرزمین پهناوری است که از شمال به رود ارس و از مشرق به مشگین شهر و مغان و از جنوب به سراب و اوجان و از مغرب به مرند و تبریز محدود است و شهرستان اهر را در بر می گیرد. بدون شک جنگل ارسباران از مکانهای دیدنی و تفریحی آذربایجان شرقی و همچنین ایران است.
 
 
صفحات وب: [ 1 ] [ 2 ]