منوی اصلی
محیط زیست ما ...
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه
 • عضو انجمن چهارشنبه 27 آبان 1394 01:22 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری                                                                                                                                                   منطقه ایسلند که کمی پایین‌تر از مدار قطبی واقع شده آب‌وهوای سرد و قطبی دارد ولی حضور جبهه‌هایی از هوای معتدل از سرمای شدید این جزیره کاسته است. منطقه داخلی جزیره بیشتر از فلاتی تشکیل شده که با ماسه‌زارها، کوه‌ها و یخچال‌ها پوشیده شده‌است. شمار زیادی از رودخانه‌هایی که از این یخچال‌ها سرچشمه می‌گیرند نیز با گذر از زمین‌های پست‌تر به سوی دریا سرازیر می‌شوند.                                                                      آبشار ایسلند
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 27 آبان 1394 01:49 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 26 آبان 1394 10:36 ق.ظ نظرات ()
  گرد آورنده:لیلا فتح الهی                                                                                                                           
  زندگی در تهران و محیط زیست                                                                                                                    كلان‌شهر تهران به عنوان پایتخت جمهوری اسلامی ایران در حدود یك چهارم جمعیت ایران را در خود جای داده كه این امر خود منجر به گسترش و شدت فشارهای وارده بر محیط‌زیست و در نتیجه به بروز انواع آلودگی‌های زیست‌محیطی، تخریب منابع و كاهش فضاهای طبیعی و در پی آن افزایش نیاز شهروندان تهرانی به محیط‌زیستی سالم و در نتیجه افزایش انتظارات آنان از مدیران و برنامه‌ریزان شهری در كلان‌شهر تهران شده است. در این راستا ستاد محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران در سال 1382 با نام ستاد محیط‌زیست و انرژی و با هدف ساماندهی فعالیتهای مرتبط با مسایل زیست‌محیطی در پنج كارگروه آب و فاضلاب، انرژی، مواد زائد جامد، آلودگی هوا و سیستم‌های اطلاعاتی آغاز به كار نمود.

  در سال 1385 و با تغییر مدیریت ستاد، علاوه بر انجام پروژه‌های گذشته با اضافه نمودن گروههای مدیریت محیط‌زیست و آموزش و ادغام گروه سیستم‌های اطلاعاتی در گروههای دیگر و تغییر نام مجموعه به ستاد محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، امور زیست‌محیطی با گستردگی بیشتر و دید بلندمدت در دستور كار پرسنل ستاد قرار گرفت و در جهت دستیابی به محیط‌زیست شهری سالم دیدگاه و عملكرد مدیریت شهری بر پنج اصل مهم ذیل استوار گردید.

  ستاد محیط‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران با اهداف ذیل تحت نظارت مستقیم مشاور زیست‌محیطی شهردار تهران و مدیریت ایشان فعالیت می‌نماید:

  -        شناخت و ارزیابی وضعیت موجود محیط‌زیست شهر تهران
  -        تدوین معیارها و الگوهای پایدار زیست‌محیطی و ارائه راهكارهای تحقق آنها
  -        یكپارچه‌سازی و هماهنگی در فعالیتهای زیست‌محیطی شهرداری تهران
  -        نظارت عالیه بر رعایت ضوابط زیست‌محیطی در طرحها
  -        نیاز مدیران ارشد به دریافت مشاوره تخصصی
  -        هماهنگی و همسو‌سازی فعالیتهای درون و برون سازمانی مرتبط با شهر تهران
  -        بررسی آثار زیست‌محیطی پروژه‌ها
  -        تعریف پروژه‌های مرتبط با محیط‌زیست شهری
   
  گروههای كاری ستاد محیط ‌زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران و رئوس وظایف آنها:
  1. گروه آب و فاضلاب
  گروه آب و فاضلاب در جهت شناسایی و رفع معضلات محیط‌زیستی مرتبط با آب و فاضلاب شهر تهران و همچنین ارتقاء شاخص‌های زیست‌محیطی منابع آب و شبكه آب و فاضلاب فعالیت دارد. محور فعالیت این گروه با توجه به مشكلات مختلف در زمینه آب و فاضلاب شهر تهران (بالا بودن تراز آب زیرزمینی در برخی از نقاط و پایین بودن در نقاط دیگر، عدم استفاده از آب، نبودن شبكه فاضلاب، عدم ساماندهی مسیل‌ها و قنوات و مخاطرات مختلف آنها برای شهر) در سه زمینه قنوات، آبهای سطحی و منابع آبی شهر می‌باشد.
  1. گروه آلودگی هوا
  هدف از تشكیل این گروه مطالعات در زمینه آلودگی هوای شهر تهران با درنظر گرفتن فناوریهای نوین پایش آلودگی هوا (از قبیل داده‌های ماهواره‌ای غلظت آلاینده‌ها و آنالیز مكانی توزیع منبع آلاینده) بوده است. محورهای تحقیقاتی این گروه با توجه به طرح جامع كاهش آلودگی هوا، شامل منابع ثابت (تاسیسات صنعتی، پاركینگهای اتوبوسهای شهری) و متحرك آلاینده ‌(حمل و نقل عمومی، روشهای كنترل نشت آلاینده‌ها، روشهای گسترش فضای سبز، پایش آلودگی هوا و آموزش و اطلاع‌رسانی جمعی) می‌باشد.
   
  1. گروه آموزش
  این گروه با هدف ارتقاء سطح فرهنگ و توانمندی شهروندان در راستای زندگی سالم و ارتقاء كیفیت محیط‌زیست شهری تشكیل گردید. ارائه طرحهای آموزشی برای گروههای سنی مختلف، ارتباط با گروههای مردمی و تشكلهای غیردولتی، برنامه‌ریزی و برگزاری كارگاههای آموزشی، همایشها و سمینارهای مرتبط با موضوعات زیست‌محیطی و معضلات موجود در شهر تهران از وظایف این گروه می‌باشد.
   
  1. گروه انرژی
  مدیریت مناسب و اجرای طرحهای موثر به منظور بهینه‌سازی توزیع و مصرف انرژی كه شهرداری تهران در جایگاه مدیریت شهری دارای اختیاراتی در این حوزه است، دستاوردهای اقتصادی و زیست‌محیطی عظیم و ارزشمندی را برای كلان‌شهر تهران به ارمغان خواهد آورد. مطالعات مكانیابی توسعه شبكه CNG در شهر تهران و تدوین برنامه اجرایی و نظارت بر اجرای مقررات مبحث 19 مقررات ملی ساختمان(عایقكاری حرارتی) دو محور اصلی فعالیت گروه می‌باشد.
   
  1. گروه مدیریت محیط‌ زیست
  این گروه با توجه به اهداف ذیل تشكیل گردید:
  -        ایجاد سیستم مدیریت محیط‌زیست (ایزو 14001) در كل شهرداری تهران اعم از مناطق، سازمانها و شركتها.
  -        نهادینه نمودن ملاحظات محیط‌زیستی در پروژه‌های عمرانی شهرداری تهران.
  -        شناسایی و بررسی قوانین و مقررات محیط‌زیستی مرتبط با مدیریت شهر تهران.
   
  1. گروه مواد زائد جامد
  این گروه در زمینه مدیریت مواد زائد جامد و تفكیك زباله‌های تر و خشك و ارائه راهكارهای صحیح در برآورد اهداف توسعه پایدار، انجام مطالعات علمی در جهت برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح زائدات جامد شهر تهران، با هدف بهبود وضعیت موجود و ارتقاء كارایی سیستم كنونی مدیریت مواد زائد جامد شهر تهران با همكاری نهادهای موظف در این مجموعه فعالیت می‌نماید. 
                                                                                                                                
  آخرین ویرایش: سه شنبه 26 آبان 1394 10:51 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 26 آبان 1394 10:26 ق.ظ نظرات ()
  گرد آورنده:لیلا فتح الهی                                                                                                                                          موزه جانور شناسی همدان                                                                                                                                   موزه جانورشناسی مجموعه ای گرانبها و کم نظیر انواع بی مهرگان و مهره داران را در خود جای داده است. در این موزه با استفاده از روش های نگهداری موزه ای مانند تاکسیدرمی، تثبیت در محلول های شیمیایی، اتاله کردن، نگهداری در رزین و اسکلت سازی، جمع آوری مجموعه جانوران ایران را آْغاز و منجر به ایجاد اولین موزه جانورشناسی در ایران گردید. موزه جانورشناسی با داشتن مجموعه باارزش از لحاظ مطالعات تاکسونومیک فون ایران و امکان دسترسی به اطلاعات و توصیف آنها، توانسته سئوالات و نیازهای تاکسونومیک محققان و دانشجویان رشته های علوم زیستی را پاسخگو باشد. موزه جانورشناسی جهت بالابردن سطح آموزش و ملموس نمودن مطالب تئوری جانورشناسی، امکان بازدیدهای متعددی را سالیانه برای مؤسسات مختلف از جمله مدارس آموزش و پرورش، دانشگاه ها و مؤسسات علمی و تحقیقاتی و پژوهشکده ها فراهم کرده و اطلاعات علمی در خصوص رده بندی، توصیف ریختی و زیستی گونه های ایران، نحوه نگهداری، تاکسیدرمی و تثبیت در محلول های شیمیایی، اسکلت سازی، تهیه نمونه های داخل رزین، ثبت و نگهداری حشرات ( اتاله) و حفظ موزه در اختیار آنها قرار می دهد. موزه جانورشناسی استان همدان با تأکید بر لزوم حفظ و حمایت ذخایر حیات وحش و اسناد علمی، با تجارب بدست آمده و شناسایی مجموعه جانوران ایران نقش بزرگی را در جهت زمینه سازی و احیاری تحقیقات علمی و کاربردی بر روی جانوران و پیشبرد علوم زیستی ایفا می کند.

  موزه جانور شناسی همدان


                           
  آخرین ویرایش: دوشنبه 2 آذر 1394 03:53 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 26 آبان 1394 10:22 ق.ظ نظرات ()
  گرد آورنده:لیلا فتح الهی                                                                                                                                         
  مطالب جذاب زیست شناسی
  حیوانات باهوش

  باهوش‌ترین حیوانات

   دنیای حیوانات بسیار پر رمز و راز و جالب است. اغلب حیوانات توانایی‌های ویژه‌ای دارند، اما سطح هوش آنها بسیار متفاوت است و تنها منحصر به گونه‌ خاصی نیست. در این میان بسیاری از اعمال حیوانات از روی غریزه انجام می‌شود كه نباید آن را با هوش آنها اشتباه گرفت .

  شامپانزه باهوش‌ترین جانور حیات وحش است. این گونه میمون به طور گروهی زندگی می‌كند و قادر به استفاده از ابزار برای دستیابی به غذا و حتی دفاع از خود است.

  شامپانزه

   


  آخرین ویرایش: دوشنبه 2 آذر 1394 03:55 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 26 آبان 1394 10:01 ق.ظ نظرات ()
  گرد آورنده:لیلا فتح الهی                                                                                           ترمیم لایه ازون 40 سال طول می‌کشد
  محیط زیست > گرمایش جهانی- همشهری آنلاین: سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرد که 40 سال طول می‌کشد که لایه ازون در خارج از مناطق قطبی ترمیم شود و به سطوح قبل از سال 1980 بازگردد
  به گزارش ایرنا، یک مقام عالی رتبه در سازمان جهانی هواشناسی اعلام کرد، در دهه گذشته ازون استراتوسفری در مناطق قطب شمال و جنوب دیگر در حال کاهش نیست اما شروع به ترمیم نیز نکرده است.

  این مقام افزود: به نظر می‌رسد ترمیم لایه اوزن در قطب شمال مدت بسیار زیادی طول بکشد.
  امسال بیست و پنجمین سالگرد پروتکل ˈمونترالˈ است. این پروتکل که در خصوص کاهش مواد از بین برنده لایه ازون است در روز 16 سپتامبر 1987 به امضاء رسید.
  کشورهای امضا کننده این پروتکل در کاهش تولید و مصرف مواد شیمیایی که موجب تخریب لایه ازون می‌شود، موفقیت هایی به دست آورده‌اند.
  اما چند دهه طول می‌کشد تا غلظت لایه ازون به سطح قبل از سال 1980 بازگردد.
  مقدار گازهای تخریب کننده لایه ازون در نیم کره جنوبی زمین در سال 2000 به حداکثر خود رسید و اکنون هر سال حدود یک درصد کاهش می‌یابد.
  طبق اعلام سازمان جهانی هواشناسی، سوراخ لایه ازون در اواسط سپتامبر امسال ( شهریورماه ) از همین تاریخ در سال 2011 کوچک‌تر اما از سال 2010 بزرگ‌تر شده است .
  سوراخ لایه ازون در منطقه قطب جنوب پدیده‌ای است که به علت وجود درجه حرارت‌های پایین در استراتوسفر و وجود مواد تخریب کننده لایه ازون هرسال تکرار می‌شود.
  آخرین ویرایش: سه شنبه 26 آبان 1394 10:18 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 26 آبان 1394 09:46 ق.ظ نظرات ()

  گرد آورنده:لیلا فتح الهی

  افزایش دمای زمین : فقط پانزده سال فرصت داریم

  برای اینکه افزایش دمای زمین کمتر از دو درجه سانتی گراد باقی بماند، باید انتشار دی اکسید‌ کربن و دیگر گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۵۰، ۴۰ تا ۷۰ درصد کاهش پیدا کند و تا سال ۲۱۰۰ به صفر برسد.

  افزایش دمای زمین
  کارشناسان سازمان ملل هشدار داده اند که برای این کار فقط یک فرصت پانزده ساله وجود دارد و باید استفاده از انرژی های پاک و تجدیدشونده سه تا چهار برابر شود.
  این کارشناسان برای افزایش کره زمین یک سقف دو سانتیگرادی در نظر گرفته اند، چون افزایش بیش از دو درجه عواقب فاجعه باری برای بشر و محیط زیست خواهد داشت.
  به نوشته بی‌بی‌سی روز یکشنبه ۱۳ آوریل / ۲۴ فروردین ۹۳ “مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیمی” (IPCC) خلاصه سومین قسمت گزارش خود را درباره آب و هوای کره زمین در ۳۳ صفحه منتشر کرد.
  کارشناسان آب و هوای سازمان ملل در این گزارش می‌گویند بین سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰ انتشار دی اکسید کربن و دیگر گازهای گلخانه‌ای هر سال یک گیگاتن (یک میلیارد تن) افزایش یافته است.
  اُتمار ادنهوفر یکی از سه رئیس کارگروه “مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیمی” (IPCC) می‌گوید: ” برای جلوگیری از این دستکاری خطرناک در سیستم‌های آب و هوایی، باید از رویه متداول فاصله بگیریم.”
  این سومین گزارش “مجمع بین‌المللی تغییرات اقلیمی” (IPCC) است که در واقع راهنمای علمی است برای اینکه چگونه می‌توان روند گرم شدن کره زمین را کند کرد.

   

  خطرات افزایش دمای کره زمین بیش از دو درجه :
  – آسیب دیدن اکوسیستم‌های منحصر به فردی مثل دریاهای قطبی و آبسنگ‌های مرجانی (coral reefs)
  – کمبود آب آشامیدنی
  – بالا آمدن آب دریاها
  – اسیدی شدن آب اقیانوس‌ها اسیدی
  – انقراض گونه‌های جانوری و گیاهی
  – کمبود غذا بعلت زیر آب رفتن زمین‌های کشاورزی                                                                   برخی از راه حل‌ها :
  – کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی
  – سرمایه‌گذاری در انرژی‌های پاک و تجدیدشونده (انرژی خورشیدی، باد)
  – دوگانه سوز کردن (هیبرید)
  – ممانعت از انتشار و جمع‌آوری گازهای کربنی تولیدی در نیروگاه‌هایی که با زغال‌سنگ، نفت و گاز کار می‌کنند
  – صرفه‌جویی در مصرف انرژی
  – جلوگیری از جنگل‌زدایی
  – تشویق حمل و نقل عمومی پاک و کم‌آلاینده
  – طراحی و ساخت شهرهای کوچکتر با نیاز کمتر به انرژی
  آنها می‌گویند کشورهای توسعه‌یافته بطور تاریخی مسئول گرم شدن هوای زمین هستند و حذف این تقسیم بندی به آنها امکان می‌دهد که بار مسئولیت خود را به دوش دیگران بیندازند.
  به گفته دیگو پاچکو، رییس هیئت نمایندگی بولیوی “این اولین قدم برای کشورهای توسعه یافته است که بگویند تمام کشورها باید مسئولیت تغییر آب و هوا را بپذیرند.”
  با در نظر انتشاز گازهای گلخانه‌ای از زمان انقلاب صنعتی در قرن هجدهم، آمریکا بزرگترین آلوده کننده اقلیم جهانی بوده است. اما چین در حال حاضر بیش از آمریکا آلایندگی ایجاد می‌کند و میزان آن هم رو به افزایش است.

  آخرین ویرایش: سه شنبه 26 آبان 1394 10:00 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 26 آبان 1394 09:38 ق.ظ نظرات ()
  گرد آورنده :لیلا فتح الهی                                                                                                                                                                                            دیشب در برنامه دو نیم ساعت شبکه خبر دکتر ابتکار خطاب به محیط بانان از خبرهای خوش در آینده خبر داد . دیشب همچنین در خصوص در خصوص صدور مجوزهای صید و شکار و بحث تکثیر در اسارت وحوش هم حرف هایی زد. رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص پیگیری وضعیت محیط بانان، اظهار کرد: خبرهای خوبی برای محیط بانان داریم اما فعلا تا زمانی که قطعی نشود، آن را اعلام نخواهیم کرد. ما به طور کلی تمام تلاش خود را برای ایجاد پشتوانه‌های حقوقی، افزایش تجهیزات و امکانات و بهبود شرایط معیشتی محیط‌بانان به کار می‌بریم.
  ابتکار تاکید کرد: نه تنها محیط بانان، بلکه سایر کسانی که در عرصه‌های منابع طبیعی از محیط زیست دفاع می‌کنند مانند جنگلبانان باید مورد ساز و کارهای حمایتی قوی قرار گیرند.

  مجبور به صدور مجوزهای صید و شکار هستیم

  وی ادامه داد: در حال حاضر اصل در کشور ما این است که هر گونه شکار ممنوع است، علاوه بر آن طی سال‌های اخیر آنقدر تنوع زیستی به دلیل خشکسالی، شکار غیرمجاز و مدیریت ناصحیح، شکننده و حساس شده که جمعیتی که قدرت زادآوری دارد، کاهش یافته است. در حال حاضر به دلیل وجود سلاح‌های غیرمجاز و اینکه ممکن است برخی افراد با سلاح مجاز و بدون پروانه شکار، دست به شکار و صید بزنند، مجبور به صدور مجوزهای صید و شکار هستیم.
  رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه نگاه این سازمان به حیات‌وحش حفاظتی است، افزود: حتی اگر در فرهنگ و موازین شرعی نگاهی بیندازیم، بارها تاکید شده که اگر شکار برای تفریح باشد، به کلی مجاز نیست اما اگر قرار باشد معیشتی را تامین کند، مجاز است.
  اگر لازم باشد بحث تکثیر در اسارت را نیز خواهیم داشت
  ابتکار ادامه داد: مهم‌ترین اقدام سازمان حفاظت محیط زیست برای حفظ تنوع زیستی و حیات‌وحش، حفاظت زیستگاه‌هاست، چرا که اگر زیستگاه به خوبی حفظ شود، گونه نیز به خوبی حفظ خواهد شد. از سویی اگر لازم باشد بحث تکثیر در اسارت را نیز خواهیم داشت.
  وی با بیان اینکه اصلاح نگرش در رویکرد دولت و مجموعه حاکمیت نسبت به محیط زیست، مهم‌ترین اقدام انجام شده در دولت جدید است، افزود: خوشبختانه طرح بحران‌ها و مجوز زیست محیطی باعث شد که بودجه خوبی برای حفاظت از محیط زیست تصویب شود. همچنین موضوع آلودگی هوا در کلانشهرها که طی سال‌های قبل به آن بی‌توجهی شده، پیگیری شد و اکنون تعامل خوبی با وزارت نفت و سایر دستگاه‌های مربوطه داریم.


  دسته بندی : اخبار محیط زیست
  آخرین ویرایش: سه شنبه 26 آبان 1394 10:19 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 26 آبان 1394 09:33 ق.ظ نظرات ()

  پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): متاسفانه در حالی که کمتر کسی از وضعیت سطح آب دریای خزر صحبتی به میان می آورد، شرایط دریای خزر به لحاظ سطح آب، روند کاهشی شدید و نگران کننده ای را در پیش دارد.

  پس روی آب دریای خزر طی چند سال گذشته کاملا مشهود است به نحوی که دریا در تمام نوار ساحلی شمال کشور چند ده متر  عقب نشینی کرده است و ساحلی جدید به عرض حدودا ۵۰ الی ۱۰۰ متر در طول نوار ساحلی شمال کشور ایجاد شده است.

  ساحلی جدید که در اختیار هیچ نهاد و ارگانی و در تملک و اشغال هیچ یک از اشخاص حقیقی و شهرک های خصوصی در شمال کشور نیست.

  این موضوع نیازمند نظارت دقیق نهادهای مسئول است تا این خط ساحلی جدید توسط افراد سودجو و برخی ارگان ها اشغال نشود.

  نقطه زرد رنگ محل قبلی تلاقی آب خزر با خشکی و نقطه قرمز رنگ محل فعلی تلاقی آب دریا با خشکی را نشان می دهد

  مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر به تازگی اعلام نمود بر اساس بررسی داده‌های ترازسنجی ایستگاه بندر انزلی، میانگین تراز آب در فصل بهار سال جاری برابر ۸۷/۲۶- متر بوده است که نسبت به دوره مشابه در سال گذشته بالغ بر ۲۲ سانتیمتر کاهش نشان می‌دهد.

  این بررسی حاکی از روند کاهشی تراز آب در فصل بهار ۵ سال اخیر می‌باشد. همچنین در فصل بهار سال جاری حداکثر تراز آب مشاهده شده برابر ۷۳/۲۶- متر در خردادماه و حداقل تراز آب نیز برابر ۹۹/۲۶- در اردیبهشت و فروردین‌ماه اتفاق افتاده است.

  ستون های بنفش تراز آب خزر در بهار سال ۱۳۹۳ و ستون های زرد رنگ تراز آب این دریاچه در بهار سال ۱۳۹۴ را نشان می دهد

  قابل ذکر است که میانگین سالانه تراز آب دریای خزر در سال آبی جاری (۹۴-۱۳۹۳) در مهرماه گزارش خواهد شد و نهایتا این میانگین معرف افزایش و یا کاهش تراز آب دریا نسبت به سال آبی قبل خواهد بود.

  ضمنا میانگین تراز آب در سال آبی گذشته برابر ۶۷/۲۶- متر بوده است که نسبت به سال قبل خود ۸ سانتیمتر کاهش نشان می‌دهد

  نمودار فوق روند کاهشی تراز آب دریای خزر در فصل بهار طی ۵ سال اخیر را نشان میدهد که در سال ۱۳۹۴ شدت بیشتری یافته است

  دریای خزر بطور کلی در ۱۸ سال اخیر روند کاهشی داشته که این روند در ۸ سال اخیر از شدت بیشتری برخوردار بوده است.

  با توجه به اینکه نزدیک به ۸۵ درصد از آب دریای خزر از رودخانه ولگا تأمین می‌گردد و از آنجائیکه آبدهی این رودخانه از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۴ میلادی بطور کلی پایین‌تر از حد نرمال گزارش شده است، لذا کاهش تراز آب در سال های اخیر ناشی از خشکسالی در حوضه آبریز دریای خزر و کاهش ورودی رودخانه ولگا ارزیابی می‌شود.

  آخرین ویرایش: سه شنبه 26 آبان 1394 09:38 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن دوشنبه 25 آبان 1394 01:43 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده : مهتاب قره غانی                                                    توفان های پیچنده (Tornadoes)   و توفند‌ها (Hurricanes) درمناطق گوناگون با نام های متفاوت و جلوه های خاص ظاهر می شوند و بیشترین میزان خسارت‌های جانی و مالی را از بین کل توفان ها در پی دارند...

   این توفان‌ها بر حسب نحوه تشکیل؛ محل تشکیل و سایر خصوصیات به نام های مختلف خوانده می‌شوند: 

  توفند‌ها(Hurricanes): بر فراز اقیانوس‌های گرم استوایی تشکیل می‌شوندو سواحل مناطق مختلف دنیا را در هم می‌کوبند. در اقیانوس آرام و آسیای جنوب شرقی به آنها تایفون( Typhone) می گویند ، در اقیانوس هند به‌ نام سایکلون( Syclone) معروفندو درسواحل دریای کارائیب، هاریکن(Hurricane) نامیده می‌شوند.

  تـوفان های پیچنده(Tornadoes):  تورنادو ها می توانند در هر نقطة  زمین بوجود آیند، اما فراوانترین محل تشکیل آنها، شرق کوه های "راکی" در ایالات متحده است. آنها یکی از پرقدرترین توفان‌ها محسوب می‌شوند. اگر در صحرا ایجاد شوند، قدرت زیادی ندارند و تنها ماسه‌ها را با خود بلند می کند که به آن گرد باد می‌گوییم. در آفریقا آنها را سایمون (Symoon) می‌نامند.  اگر بر روی آب تشکیل شوند فوران‌های آب ) (Waterspout نامیده‌می‌شوند.

  آخرین ویرایش: دوشنبه 25 آبان 1394 01:52 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن یکشنبه 24 آبان 1394 03:36 ب.ظ نظرات ()

  نویسنده ملیکا رستمی

  جنگل ارسباران در دل طبیعت بکر و دست نخورده استان آذربایجان شرقی قرار دارد. جنگل ارسباران با وسعت بیش از ۷۰ هزار هکتار سرزمین پهناوری است که از شمال به رود ارس و از مشرق به مشگین شهر و مغان و از جنوب به سراب و اوجان و از مغرب به مرند و تبریز محدود است و شهرستان اهر را در بر می گیرد. بدون شک جنگل ارسباران از مکانهای دیدنی و تفریحی آذربایجان شرقی و همچنین ایران است.

  آخرین ویرایش: یکشنبه 24 آبان 1394 03:41 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن یکشنبه 24 آبان 1394 12:59 ب.ظ نظرات ()

  نویسنده= شبنم کرمی

   

  در میان آب‏‌های نیلگون اقیانوس آرام در منطقه‌ای میان جزایر هاوایی و سواحل آمریکای شمالی، بزرگ‏ترین مجموعه زباله جهان شناور است. مجموعه‌ای که با افزایش تولید زباله توسط انسان و پراکنده‌کردن آن در طبیعت و بخصوص در مناطق ساحلی و اقیانوس‏ها، روز به روز بزرگ‏تر می‏شود. مجموعه‌ای که متشکل از زباله‏‌های پلاستیکی، اعم از بطری‏های پلاستیکی، کیسه‌‏های پلاستیکی و... است، اکنون به حدی بزرگ شده که دانشمندان و پژوهشگرانی که بتازگی با کمک آخرین عکس‏های ماهواره‌ای آن را اندازه‌‏گیری کرده‏‌اند، از آن به عنوان قاره هفتم یاد می‏کنند. با وجود هشدارهای پیاپی فعالان دفاع از محیط‌زیست، نه‌تنها برای مقابله با این پدیده آلاینده اقدامی نشده است، بلکه به دلیل افزایش تولید فرآورده‌‏های پلاستیکی و رهاکردن زباله‏‌های پلاستیکی در طبیعت و در اقیانوس‏ها، مساحت قاره هفتم در حال حاضر به اندازه یک‏سوم ایالات متحده آمریکا یا به عبارت دیگر، یک‌سوم قاره اروپا افزایش یافته است. بنا به آخرین آمار و ارقام منتشرشده، سالانه بیش از 100 میلیون تن فرآورده پلاستیکی تولید می‏شود که از این میزان، 10 درصد فرآورده‏‌ها که پس از مصرف به زباله تبدیل می‏شود، به اقیانوس‏‏‌ها ریخته می‏شود؛ یعنی 10 میلیون تن پلاستیک در سال که بازهم در این میان، 70 درصد زباله‌‏های پلاستیکی به اعماق اقیانوس‏‌ها می‏رود، ولی 30 درصد باقیمانده در سطح آب شناور می‏ماند؛ یعنی 3 میلیون تن زباله پلاستیکی در سال، اعم از بطری، کیسه و... . خطر بزرگ فرآورده‌‏های پلاستیکی این است که مدت زمان لازم برای از بین رفتن طبیعی آنها بین 500 تا 1000 سال  به‏ طول می‌انجامد. مشکل دیگر این است که این پلاستیک‏‌ها به مرور زمان متلاشی می‏شوند، ولی در ساختار مولکولی آنها تفاوتی ایجاد نمی‏شود و در نتیجه نوعی ماده شن‌‏مانند به وجود می‌آید که برای بسیاری از آبزیان و پرندگانی که زیستگاه‏شان در این نواحی است، به عنوان غذا تلقی می‏شود. به این ترتیب سالانه یک میلیون پرنده و نزدیک به 100 هزار پستاندار آبزی در اثر استعمال آلاینده‏‌های پلاستیکی، جان خود را از دست می‌‏دهند و اکنون 267 نوع آبزی به دلیل مجاورت با قاره هفتم در خطر انقراض قرار دارند. اگرچه در گوشه و کنار جهان تلاش‌هایی برای از بین بردن این توده عظیم مطرح می‌شود، اما به دلیل عظمت کنونی این مجموعه و هزینه سرسام‏‌آور لازم برای پاکسازی آن، تنها کاری که می‏توان برای مقابله با بزرگ‏ترشدن آن کرد، این است که از مصرف و تولید بی‏رویه پلاستیک خودداری کنیم. زباله‏‌های پلاستیکی صنعتی و خصوصا خانگی را در چرخه بازسازی قرار دهیم و با رفتار مسوولانه و حافظ محیط‌زیست، بتوانیم گامی در جهت جلوگیری از رشد و توسعه روزافزون قاره هفتم برداریم.

  آخرین ویرایش: یکشنبه 24 آبان 1394 01:00 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن یکشنبه 24 آبان 1394 12:58 ب.ظ نظرات ()

  نویسنده= شبنم کرمی

   

  طوطی‌ها گروهی از پرندگان هستند که مردم علاقه زیادی به آنها دارند. این گروه از پرندگان توانایی منحصر به فردی در یادگیری دارند. طوطی‌های کاکل سفید، طوطیان دم‌بلند ساکن آمریکای جنوبی و طوطی‌های کوچک سبزرنگ دم‌‌دراز از انواع مختلف پرندگانی هستند که به این گروه تعلق دارند. داشتن سر بزرگ، گردن کوتاه، منقار قلاب مانند و توانایی بالارفتن از درخت از جمله ویژگی‌های مشترک در میان انواع مختلف طوطی‌هاست، اما این پرندگان دوست‌داشتنی ویژگی‌های شگفت‌انگیزی دارند، به عنوان مثال پرهایی رنگارنگ و زیبا دارند. طوطی‌ از منقارش برای تغذیه و پریدن از روی شاخه درختان استفاده می‌کند. در حقیقت منقار آنها، توانایی پاهایش برای بالا رفتن از تنه درختان را افزایش می‌دهد. شکل منقار طوطی به گونه‌ای است که موجب افزایش توانایی این پرنده برای بریدن و شکستن میوه‌ها و دانه‌هایی می‌شود که از آنها تغذیه می‌کند؛ میوه‌هایی مانند گردو، فندق و بادام‌زمینی که پوسته سفت و محکمی دارند از میوه‌های مورد علاقه این پرنده است، اما طوطی‌هایی که جثه یا اندام کوچک‌تری دارند، ترجیح می‌دهند به کمک پرزهای بسیار ریز روی زبانشان از شهد میوه‌ها و گرده گل‌ها تغذیه کنند. آنچه موجب محبوبیت این پرنده در میان انسان‌ها شده، توانایی در تقلید صدای انسان است. اگرچه طوطی‌ها از یک زبان اختصاصی برای صحبت کردن با همدیگر استفاده نمی‌کنند، اما تقلیدکنندگان قابلی هستند و از حافظه‌شان برای تقلید از صداها استفاده می‌کنند. بررسی‌های انجام شده روی این پرندگان نشان داده است در شرایطی که طوطی‌ها بشدت احساس گرسنگی می‌کنند یا متوجه حضور فردی ناشناس می‌شوند، بهتر می‌توانند از توانایی‌هایشان برای تقلید از صداهای مختلفی که می‌شنوند، استفاده کنند.

   

  آخرین ویرایش: یکشنبه 24 آبان 1394 12:59 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن یکشنبه 24 آبان 1394 12:46 ب.ظ نظرات ()

  نویسنده= شبنم کرمی

   

   

   

   

  پنگوئن‌ها پرندگانی هستند که بر خلاف دیگر همگروهانشان، قدرت پرواز ندارند. این گروه از پرندگان ساکن نواحی سردسیری نیمکره جنوبی زمین و بویژه قطب جنوب هستند. این پرنده بر خلاف پرندگان دیگر هرگز در زمین‌های خشک قدم نمی‌گذارد و تمام عمرش را در دریا یا روی یخ‌های قطب جنوب سپری می‌کند. پاهای پنگوئن شبیه به پاهای اردک است و با توجه به ساختار آن می‌تواند برای شنا کردن از پاهایش استفاده کند. علاوه بر این، پنگوئن قطبی می‌تواند به کمک پاهایش و براحتی روی برف و یخ راه برود. اما ممکن است این سوال برایتان مطرح شود که چرا پاهای پنگوئن یخ نمی‌زند؟ اگرچه این موجود مدام روی برف و یخ راه می‌رود، اما هیچ‌گاه پاهایش یخ نمی‌زند. در حقیقت مکانیسمی در بدن این پرنده وجود دارد که مانع از یخ زدن پاهایش می‌شود و این مکانیسم همان چگونگی گردش خون در بدن پنگوئن است.سیستم گردش خون در پاها و انگشتان پاهای پنگوئن به گونه‌ای تکامل یافته که از دست دادن گرمای بدن این پرنده را تا حد امکان کاهش داده و به حداقل می‌رساند و به این ترتیب در حالی که پنگوئن روی برف و یخ در حال راه رفتن است، دمای پاهایش به اندازه‌ای است که از یخ زدن پاها ممانعت به عمل می‌آورد. در هوای سرد گردش خون در پاهای پنگوئن محدود می‌شود و به این ترتیب دمای پاها به‌رغم سرمای هوا کاهش نمی‌یابد. در حقیقت انسان‌ها نیز می‌توانند از روش مشابهی برای جلوگیری از یخ زدن دست‌ها و پاهایشان در روزهای سرد استفاده کنند. اگر دقت کرده باشید، در هوای سرد رنگ دست‌ها سفیدتر می‌شود. تغییر رنگ دست و سفیدتر شدن آن به این علت است که خونرسانی به دست برای مقابله با سرما کاهش می‌یابد.علاوه بر این، قسمت بالای پا در این گروه از پرندگان مانند یک مبدل حرارتی طبیعی عمل می‌کند و به عبارت دیگر در مسیر خونرسانی به انگشتان، دمای خونی را که از بدن به پاها منتقل می‌شود، کاهش می‌دهد و در مقابل در مسیر برگشت، دمای خونی را که از پاها به بدن برگردانده می‌شود ، افزایش می‌دهد. عروق و رگ‌های خونی در پاهای پرندگان ساختار درهم پیچیده و منحصر به فردی دارد که در جلوگیری از یخ‌زدگی پا نقش بسیار مهمی دارد. به این ترتیب خونی که از طریق سیستم خونرسانی به پا می‌رسد از قبل فرآیند کاهش دما را پشت سر گذاشته است و در نتیجه در این قسمت از بدن یعنی پا دمای زیادی را از دست نمی‌دهد. با کنترل جریان خون دمای پاها به یک یا 2 درجه بالاتر از دمای انجماد می‌رسد و پاها هنگام راه رفتن روی برف و یخ دمای کمتری را از دست می‌دهند. 

  آخرین ویرایش: یکشنبه 24 آبان 1394 12:57 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن شنبه 23 آبان 1394 01:04 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده بهارانصاری                                                                  بزرگ ترین و پیر ترین درختان جهان بسیار باشکوه هستند چرا که شاهد ظهور و سقوط تمدن های متعددی بوده اند. مثلاً ژنرال شرمن، بزرگترین درخت تک ریشه ای که تا به حال شناخته شده و یا تجیکو با ۹۵۵۰ سال قدمت که قدیمی ترین درخت کلونال است.

  جولیان هایت می گوید "درختان باستانی پیوند زنده ی ما انسان ها با گذشته هستند و در جریان تغییرات همیشگی، شکل خود را حفظ می کنند. این داستان درختان است اما به نوعی قصه ی ما انسانها نیز هست. هر درخت شکل و شخصیتی مخصوص به خود دارد که در طول زندگی اش آن را حفظ می کند.”
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن شنبه 23 آبان 1394 10:37 ق.ظ نظرات ()
  • نویسنده : بهار انصاری                                                                                                                                                   برای سهولت مطالعه، منابع مختلف آلودگی هوا را بصورت ذیل دسته‌بندی می نماییم:

  • 1-1-1- منابع طبیعی

  • منابع طبیعی شامل آلودگی هایی است که انسان در آن دخالت ندارد و در اثر فعالیت های مختلف در طبیعت بوجود می آیند. مانند گازهای آتشفشانی و یا گازهای گوگردی و کلر، متان، منواکسید کربن و دی اکسیدکربن که در اثر تخمیر مواد در طبیعت تولید می شوند، همچنین گرده گیاهانی که آلرژی زا هستند. از آنجاییکه پراکنش این آلاینده ها در طبیعت دوره کوتاهی دارند و جزئی از چرخه طبیعت هستند در طبیعت چندین مکانیسم خودپالایی وجود دارد که سطح زمین را برای حیات موجودات مناسب و قابل تحمل می‌سازد. نقش انسان در کنترل آلودگی ناشی از منابع طبیعی بسیار اندک است اما انسان با بر هم زدن تعادل اکولوژیکی و طبیعی ناشی از آلودگی مصنوعی می‌تواند وضع را بدتر نموده و بر میزان آلودگی طبیعی بیافزاید.منابع آلاینده هوا در ایران کدامند؟
  آخرین ویرایش: شنبه 23 آبان 1394 10:43 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 5 آبان 1394 12:28 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی  رویداد ال نینو / نوسان جنوبی یکی از مهمترین و شاخص ترین رویداد هایی است که منجر به ظهور نا بهنجاری های بزرگ آب و هوایی در بسیاری از نقاط جهان می شود . هواشناسان و اقیانوس شناسان جهان در سالهای اخیر مطالعات زیاد و دقیقی در مورد مکانیزم ایجاد ال نینو و تاثیرات متقابل جو و اقیانوس انجام داده اند ، بویژه مطالعات گسترده ای در ارتباط با ناموزونی دما در سطح دریا و نوسانات فشار جو در سالهایی که ال نینو رخ می دهد انجام گرفته است ، مجموعه این تغییرات را بنام نوسانات جنوبی می نامند که با کلمه اختصاری ENSO (ElNino Southern Oscillation )یعنی ترکیبی از دو کلمه ال نینو و نوسانات جنوبی است بکار می رود . برای نخستین بار واکر (1932) و بلیس (1937) بر وجود نوسانی در فشار سطح و در مقیاس جهانی اشاره کردند و آن را نوسان جنوبی SO نامیدند . بدین سان SOیک الگوی ارتباط از راه دور جهانی در اتمسفر است و به دلیل تمیز آن از سایر الگوهای ارتباط از راه دور ( بویژه نوسانات اطلس شمالی و آرام شمالی ) جنوبی نامیده شده است . مراکز عمل SO توسط یک گردش مداری شرق به غرب در امتداد صفحه استوا همراه با صعود هوا در غرب اقیانوس آرام و نزول هوا در شرق اقیانوس آرام به یکدیگر مربوط می شود و به این ترتیب گردش شکل می گیرد که توسط بژرگنس (1969) گردش واکر نامیده شد . ال نینو مولفه اقیانوسی ENSO می باشد و با دگرگونیهای بزرگ در دماهای سطح دریا در منطقه آرام حاره ای پدیدار می گردد .

  مشخصات ال نینو :

  در طول پدیده ال نینو باد ها در استوا بر روی اقیانوس از غرب به شرق می وزند . این بادها در سطح آب اقیانوس جابجا شده و آبهای گرم سطح اقیانوس را که بوسیله خورشید در مناطق گرمسیری حرارت دیده اند ، به سواحل غربی شمال و جنوب قاره آمریکا می آورد . به دنبال آبهای گرم ، بارندگی نیز به سمت مشرق متمایل می شود ، به همراه سیل در پرو و خشکسالی در اندونزی و استرالیا . نشانه کلیدی ال نینو ، افزایش دمای غیر عادی در امتداد و هر دو طرف خط استوا در اقیانوس آرام مرکزی و شرقی است . این جریان هر چند سال یکبار با یک گرمایش عظیم و غیر معمول همراه می شود . بطوری که در این حال دماهای سطح دریا حداقل برای چند ماه پیاپی در 3 تا 5 محل ساحلی بالای حد نرمال می رود . و در پی آن دمای سطح دریا برای یک سال و یا حتی بیشتر بصورت غیر عادی باقی می ماند و برای برگشت به شرایط عادی منطقه ، حداقل تا ژانویه یا مارس آینده زمان لازم است .

   ال نینو اصولاً تغییراتی در موقعیت تندبادها بوجود آورده و موجب پدید آمدن رفتارهای آب و هوایی غیر معمول در کره زمین می گردد . تغییرات در تند بادها که توسط ENSO صورت می گیرد بر آب و هوا نه تنها در شمال و جنوب قاره آمریکا بلکه در نقاط دوردستی همچون آفریقا و نواحی جنوبگان تاثیر می گذارد .

   در حالت عادی آب و هوای نواحی گرمسیری منطقه غرب دارای دمای بیشتر از 10 درجه سانتیگراد نسبت به سواحل شرق پرو و اکوادور می باشد . فشار هوا در بالای آب های گرم کاملاً پایین است . هوای مرطوب برخاسته از منطقه باعث تشکیل ابر های سنگین و بارانهای شدیدی مشابه بارانهای جنوب شرق آسیا ، گینه نو و شمال استرالیا می شود. که نهایتاًمنجر به افزایش بارندگی در مناطق جنوبی آمریکا و پرو و خشکسالی در قسمت غربی اقیانوس آرام که استرالیا و کشور های مجاور را نیز تحت تاثیر قرار می دهد ، می گردد . در طی یک رویداد ال نینو نابهنجاری های دمای سطح دریا ، سطحی به وسعت 5 میلیون کیلومتر مربع را در طی مراحل انتقال تا تکامل پوشش می دهد .

  - See more at: http://www.hupaa.com/20000000000003274/%D8%A7%D9%84%D9%86%DB%8C%D9%86%D9%88-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA#sthash.V56gbXaf.dpuf

  چند سال پیش ماهیگیران در سواحل پرو شاهد تغییراتی در جریان آب های این منطقه شدند . اولین ماه سال میلادی بود و تازه جشن های آغاز سال نو را پشت سر گذاشته بودند که ناگهان متوجه جریان آب گرم جنوبی شدند ، جریانی که دمای آب سرد این منطقه را تعدیل می کرد.

  آبهای این منطقه زیستگاه بسیاری از پرندگان وماهی ها بود. این آبهای سرد ، سرشار از مواد غذایی برای موجودات آبزی بود و محیط مناسبی برای آنان فراهم می کرد . به همین خاطر ، کار ماهیگیران این منطقه هم پر رونق بود ، ولی وجود آب گرم به صورت غیر طبیعی ، داشت اوضاع را به هم می ریخت و کار و کسب آنها را کساد می کرد.

  آبهای گرم، یکی دو سال در منطقه باقی ماند و باران های فراوان استوایی را باعث شدند ، باران هایی که به گفته بعضی ها ، کویر ها را به باغ تبدیل کردند.

  حال دیگر این پدیده هر چند سال یک بار تکرار می شود و چون این پدیده ، یعنی گرم شدن آبهای اقیانوس آرام جنوبی ، اغلب همزمان با میلاد مسیح (ع) ودر ابتدای سال میلادی اتفاق می افتد ، ماهیگیران منطقه آن را "ال نینو " نامیدند.

  ال نینو در زبان اسپانیولی به معنی پسر کوچک است و ماهیگیران هنگامی که عکس این پدیده رخ دهد، یعنی آبهای سرد جایگزین ، نام دیگری را زمزمه می کنند : لانینو یا دختر کوچک . در پدیده لانینو که بعد از ال نینو اتفاق می افتد ، آبها ی اقیانوس آرام جنوبی ، به شدت سرد می شوند .

   

  باد و زبانه های سرد و گرم

   معمولا همیشه آبهای غرب اقیانوس آرام گرم و آبهای شرق این اقیانوس سرد است که اصطلاحا به آن زبانه سرد می گویند.در وضعیت عادی باد از جهت شرق اقیانوس آرام به طرف غر ب می وزد و در اثر همین وزش باد ، سطح آب اقیانوس آرام جنوبی در بخش غربی بالا می آید. به طوری که سطح آب اقیانوس در سواحل اندونزی حدود 120 سانتی متر بالاتر از سطح آب در سواحل اکوادور است . با توجه به جریان آب گرم و د رنتیجه گرمای هوا، منطقه غربی اقیانوس آرام پر باران و بر عکس آن ، نواحی شرقی این اقیانوس خشک و کم باران است .

  پدیده ال نینو با اندازه گیری دمای سطح آب اقیانو س مشخص می شود در فرایند وقوع این پدیده ، بادهای بسامان، حجم زیادی از آبهای گرم  سواحل اندونزی را به سمت سواحل شرقی( امریکای جنوبی ) جاری می کند .

  9 سال پیش ، یعنی در سال 1372(1994م) شاهد شکل گرفتن یکی از بزرگترین نمونه های پدیده ال نینو بودیم. دراین سال آبهای منطقه غربی اقیانوس آرام جنوبی، به طرف منطقه شرقی جریان پیدا کرد و زبانه های سرد منطقه شرقی ضعیف شد . بادهای منطقه غرب که معولا ضعیف بودند به بادهایی قوی تبدیل شدند و به طرف شرق اقیانوس وزیدن گرفتند و آبهای گرم را بیشتر به آن سمت راندند.

   

  ال نینو و تغییرات جوی

   ال نینو مانند یک فصل ، دارای دوره است؛ اما فصلی که به صورت نا منظم ظاهر می شود ودر زمان غیر مشخصی در جهان استقرار می یابد . به همین دلیل دردوره ظاهر شدن این پدیده ، بعضی تغییرات آب و هوایی و دگرگونی هایی در الگوها ی طبیعت به وجود می آید و این تغییرات ، افزایش باران وسیل های ویرانگر در بخش هایی از امریکای جنوبی و پرو وخشکسالی در قسمت غربی اقیانوس آرام را به دنبال دارد . بنابراین با توجه به خسارات ناشی از آل نینو باید شرایط منطقه جاوه اقیانوس آرام را با دقت مشاهده و تغییرات هوا را در یک دوره کوتاه ( یک ماه تا یک سال ) پیش بینی کرد.

  ال نینو معمولا با یک تغییر د رجریان اتمسفر همراه است که s.o نامیده می شود . حرکت یا جنبش جنوبی یکی از علت های اصلی است که باعث تغییرات آب و هوا در کل دنیا می شود. این پدیده از 25 سال پیش توجه اقیانوس شناسان را به خود جلب کرد و تحقیقات زیادی درباره آن انجام شد. در حقیقت اولین قدم ، تخمین شروع ال نینو و لانینو و پیش بینی آب و هوا بود . واضح ترین علامت S.O ایجاد رابطه عکس فشار هوای سطحی در دو نقطه ، داروین استرالیا و جزایر تایپیتی در جنوب اقیانوس آرام ، فشار زیاد یک طرف ، همرا با کاهش فشار در طرف دیگر بود و این عمل به صورت معکوس انجام می گرفت.

  بادهای شرقی مهم ترین علت پیدایش ENSO  است و دارای دو اثر بسیار قوی است : اول اینکه آب اقیانوس آرام را به سمت غرب حرکت می دهد و به همین دلیل سطح آب در فیلیپین معمولا 60 سانتی متر از سطح آب در سواحل جنوبی پاناما بالا تر است.

  دیگر آنکه باعث می شود جریان دریایی غربی در سطح آب باقی بماند و به تدریج آب را گرم کند . این امر سبب می شود که در ناحیه غربی اقیانوس آرام ، گرم ترین آب سطح کره زمین وجود داشته باشد؛ آبی که معمولا بالای 28 درجه سانتی گراد است و حتی بعضی مواقع به 5/38 درجه هم می رسد .

  آب گرمی که در قسمت غربی اقیانو س آرام جمع می شود ، سبب فشار دادن ترمو کلابین  به سمت پایین می شود و با آب سطحی کاملا مخلو ط شده و بدین ترتیب آب گرم سطحی از آ بسرد عمیق جدا می شود.

  معمولا ترموکلابین در قسمت شرقی 40 متر ودر قسمت غربی 100 تا 200 متر متغیر است .

  ال نینو پدیده ای است که تازه کشف شده و در نیمکره جنوبی زمین اتفاق می افتد ؛ مانند سواحل امریکای جنوبی و نواحی شرقی آسیا و استرالیا . د رحالت نرمال و طبیعی جریان آب سرد در شرق اقیانوس آرام و جریان آب گرم در غرب آن استقرار دارد که سرمای آب در ناحیه شرقی فوایدی برای ساکنان امریکا ی جنوبی دارد ؛ از جمله استفاده از سواحل به منظور ماهیگیری . این مساله سبب پیدایش بادهای قو ی شرقی به سمت غربی می شود و آن را در قسمت غربی اقیانو س بالا می آورد.طی فرآیند بادهای بسامان از ناحیه غرب اقیانوس آرام ، آب گرم از قسمت غرب به سمت شرق جاری می شود . این امر سبب ضعیف شدن زبانه ها ی سرد شرقی شده و جهت عادی وزش باد بر عکس می شود (غرب به شرق) . در سواحل شرقی اقیانوس یا سواحل غربی امریکای جنوبی نیزبه خصوص حوالی پرو ، آب گرم استقرار می یابد و گاهی این آب یک تا دو سال در منطقه می ماند و رطوبت منطقه سبب بارش بارانها ی فراوان می شود . این باران ها گاه منجر به سیل های ویرانگر در سواحل امریکای جنوبی و خشکی در طرف مقابل آن در نیمکره جنوبی زمین می شود.

   

  رویداد ال نینو / نوسان جنوبی یکی از مهمترین و شاخص ترین رویداد هایی است که منجر به ظهور نا بهنجاری های بزرگ آب و هوایی در بسیاری از نقاط جهان می شود . هواشناسان و اقیانوس شناسان جهان در سالهای اخیر مطالعات زیاد و دقیقی در مورد مکانیزم ایجاد ال نینو و تاثیرات متقابل جو و اقیانوس انجام داده اند ، بویژه مطالعات گسترده ای در ارتباط با ناموزونی دما در سطح دریا و نوسانات فشار جو در سالهایی که ال نینو رخ می دهد انجام گرفته است ، مجموعه این تغییرات را بنام نوسانات جنوبی می نامند که با کلمه اختصاری ENSO (ElNino Southern Oscillation )یعنی ترکیبی از دو کلمه ال نینو و نوسانات جنوبی است بکار می رود . برای نخستین بار واکر (1932) و بلیس (1937) بر وجود نوسانی در فشار سطح و در مقیاس جهانی اشاره کردند و آن را نوسان جنوبی SO نامیدند . بدین سان SOیک الگوی ارتباط از راه دور جهانی در اتمسفر است و به دلیل تمیز آن از سایر الگوهای ارتباط از راه دور ( بویژه نوسانات اطلس شمالی و آرام شمالی ) جنوبی نامیده شده است . مراکز عمل SO توسط یک گردش مداری شرق به غرب در امتداد صفحه استوا همراه با صعود هوا در غرب اقیانوس آرام و نزول هوا در شرق اقیانوس آرام به یکدیگر مربوط می شود و به این ترتیب گردش شکل می گیرد که توسط بژرگنس (1969) گردش واکر نامیده شد . ال نینو مولفه اقیانوسی ENSO می باشد و با دگرگونیهای بزرگ در دماهای سطح دریا در منطقه آرام حاره ای پدیدار می گردد .

  مشخصات ال نینو :

  در طول پدیده ال نینو باد ها در استوا بر روی اقیانوس از غرب به شرق می وزند . این بادها در سطح آب اقیانوس جابجا شده و آبهای گرم سطح اقیانوس را که بوسیله خورشید در مناطق گرمسیری حرارت دیده اند ، به سواحل غربی شمال و جنوب قاره آمریکا می آورد . به دنبال آبهای گرم ، بارندگی نیز به سمت مشرق متمایل می شود ، به همراه سیل در پرو و خشکسالی در اندونزی و استرالیا . نشانه کلیدی ال نینو ، افزایش دمای غیر عادی در امتداد و هر دو طرف خط استوا در اقیانوس آرام مرکزی و شرقی است . این جریان هر چند سال یکبار با یک گرمایش عظیم و غیر معمول همراه می شود . بطوری که در این حال دماهای سطح دریا حداقل برای چند ماه پیاپی در 3 تا 5 محل ساحلی بالای حد نرمال می رود . و در پی آن دمای سطح دریا برای یک سال و یا حتی بیشتر بصورت غیر عادی باقی می ماند و برای برگشت به شرایط عادی منطقه ، حداقل تا ژانویه یا مارس آینده زمان لازم است .

   ال نینو اصولاً تغییراتی در موقعیت تندبادها بوجود آورده و موجب پدید آمدن رفتارهای آب و هوایی غیر معمول در کره زمین می گردد . تغییرات در تند بادها که توسط ENSO صورت می گیرد بر آب و هوا نه تنها در شمال و جنوب قاره آمریکا بلکه در نقاط دوردستی همچون آفریقا و نواحی جنوبگان تاثیر می گذارد .

   در حالت عادی آب و هوای نواحی گرمسیری منطقه غرب دارای دمای بیشتر از 10 درجه سانتیگراد نسبت به سواحل شرق پرو و اکوادور می باشد . فشار هوا در بالای آب های گرم کاملاً پایین است . هوای مرطوب برخاسته از منطقه باعث تشکیل ابر های سنگین و بارانهای شدیدی مشابه بارانهای جنوب شرق آسیا ، گینه نو و شمال استرالیا می شود. که نهایتاًمنجر به افزایش بارندگی در مناطق جنوبی آمریکا و پرو و خشکسالی در قسمت غربی اقیانوس آرام که استرالیا و کشور های مجاور را نیز تحت تاثیر قرار می دهد ، می گردد . در طی یک رویداد ال نینو نابهنجاری های دمای سطح دریا ، سطحی به وسعت 5 میلیون کیلومتر مربع را در طی مراحل انتقال تا تکامل پوشش می دهد .

  - See more at: http://www.hupaa.com/20000000000003274/%D8%A7%D9%84%D9%86%DB%8C%D9%86%D9%88-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA#sthash.V56gbXaf.dpuf
  آخرین ویرایش: سه شنبه 5 آبان 1394 12:31 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic