منوی اصلی
محیط زیست ما ...
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه
 • عضو انجمن دوشنبه 17 اسفند 1394 03:29 ب.ظ نظرات ()
  سانازرعنایی

  مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی از افزایش نسبی دمای کشور تا پایان هفته خبر داد و گفت: احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها در جنوب و جنوب شرق کشور به دلیل وزش شدید باد، تا پایان هفته وجود دارد.

  احد وظیفه در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ادامه داد: بر اساس تحلیل تصاویر ماهواره و داده‌های مشاهده‌ای، در حال حاضر ابرهای کم‌ارتفاع در سواحل دریای خزر وجود دارد که عمدتا موجب شرایط مه‌آلود در سواحل دریای خزر و کوهپایه‌های شمالی البرز می‌شود.

  وی اظهار کرد: بتدریج با استقرار جریان‌های جنوبی بر روی البرز و سواحل، ضمن کاهش ابرناکی ، دمای هوا بطور نسبی تا پایان هفته افزایش خواهد یافت.

  مدیرکل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی افزود: هم‌اکنون جبهه سرد در شمال شرق کشور در حال عبور است و گذر آن طی 24 ساعت آینده موجب بارش‌های پراکنده در شمال شرق خواهد شد، همچنین شاخه جنوبی موج تراز میانی از امروز تا پایان هفته در منطقه جنوب تا جنوب شرق و شرق کشور فعال خواهد بود.

  به گفته وظیفه، وجود جریان‌های گرم و مرطوب جنوبی و جریان دریا به خشکی در جنوب و جنوب شرق طی سه روز آینده موجب بارش باران و رگبار و رعد و برق و وزش موقت شدید باد در برخی نقاط در استان‌های فارس، جنوب بوشهر، جزایر جنوبی خلیج فارس، هرمزگان، کرمان، سیستان و بلوچستان و نیمه جنوبی خراسان رضوی و خراسان جنوبی خواهد شد.

  وی در ادامه اظهار کرد: انتظار می‌رود در روز چهارشنبه 19 اسفند، با عمیق‌تر شدن موج تراز میانی و با وجود هوای سرد در این تراز و هوای گرم و مرطوب در سطوح زیرین جو، شرایط جوی برای ناپایداری‌های همرفتی تشدید یافته و موجب وقوع رگبار و رعد و برق شدید در جنوب سیستان و بلوچستان خواهد شد که شرایط برای وقوع رگبار و رعد و برق در خراسان جنوبی و جنوب خراسان رضوی نیز مهیا خواهد بود.

  مدیرکل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی ادامه داد: از امروز تا پایان هفته شرایط برای و قوع رگبار و رعد و برق و وزش شدید باد در دریای عمان مهیا است و سطح آب در دریای عمان مواج پیش‌بینی می‌شود.

  وظیفه در مورد وضعیت هوای استان تهران طی روزهای آینده اظهار کرد: آسمان تهران در روز سه‌شنبه 18 اسفند، کمی ابری، در پاره‌ای نقاط غبار صبحگاهی، گاهی وزش باد با حداکثر و حداقل دمای 19 و 7 درجه سانتیگراد و در روز چهارشنبه 19 اسفند، کمی ابری تا نیمه ابری، در پاره‌ای نقاط غبار صبحگاهی با حداکثر و حداقل دمای 20 و 9 درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

  مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به اخطاریه اخیر این سازمان گفت: تحلیل شرایط جوی در حال حاضر و خروجی مدل‌های عددی بیانگر مهیا بودن شرایط برای وقوع بارش‌های رگباری همراه با رعد و برق و وزش شدید موقت باد (شرایط توفان تندری) در جنوب شرق و شرق کشور تا پایان هفته است.

  وی اظهار کرد: احتمال سیلابی‌شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها به سبب بارش‌های شدید رگباری در استان‌های هرمزگان، نیمه جنوبی کرمان و سیستان و بلوچستان وجود دارد. در بعدازظهر چهارشنبه نیز ناپایداری جوی در مناطق یاد شده تشدید خواهد شد و علاوه بر مناطق فوق، احتمال وقوع توفان تندری در خراسان جنوبی و خراسان رضوی نیز بسیار زیاد است.

  به گفته وظیفه، پیامد این شرایط، رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید موقت و در برخی نقاط تگرگ است که می‌تواند موجب خسارت شود، همچنین دریای عمان در این مدت به سبب وزش شدید باد، توفانی همراه با رگبار و رعد و برق پیش‌بینی می‌شود که موجب مواج و متلاطم بودن سطح آب خواهد شد.

  وی اظهار کرد: با توجه به پیش‌بینی شرایط مذکور، توصیه می‌شود، تردد و فعالیت در مناطق کوهستانی به سبب وقوع رگبار و بویژه رعد و برق با احتیاط لازم انجام شود،همچنین به سبب احتمال زیاد برای وقوع تگرگ بویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب، پناه گرفتن در هنگام رگبار و رعد و برق و پارک خودروها در بناهای مسقف موجب کاهش خسارت تگرگ می‌شود.

  مدیر کل پیش‌بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی افزود: احتمال وقوع سیلاب در مناطق مستعد و مسیل‌ها وجود دارد که لازم است از کمپینگ و حضور در این گونه مناطق در این مدت خودداری شود، همچنین به سبب پیش‌بینی متلاطم و مواج شدن دریا، در این مدت تردد قایق‌های سبک و ماهیگیری با حفظ ایمنی لازم انجام و تا حد امکان از تردد قایق‌های سبک در مناطق دور از ساحل خودداری شود.  آخرین ویرایش: دوشنبه 17 اسفند 1394 03:33 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن دوشنبه 17 اسفند 1394 02:56 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده= شبنم کرمی

  زیست بوم: پناهگاه حیات وحش میاندشت در استان خراسان شمالی به عنوان یکی از مهمترین زیستگاه های یوزپلنگ در ایران است که در حال حاضر حداقل 7 یوزپلنگ در این منطقه حضور دارند.
  همچنین نتایج دوربین گذاری ها و پایش مستمر گویای این نکته است که زادآوری یوزپلنگ در این منطقه از وضعیت خوبی برخوردار است و تصاویری از خانواده های جدید یوزپلنگ به دست می آید.
  در فصولی که توله یوزپلنگ ها در حال رشد هستند یعنی پاییز و زمستان، هر ساله تعدادی دامدار وارد منطقه می شوند. دامدارانی دارای پروانه چرای فصلی که برای حفاظت از گله های خود مجموعا حدود 35 سگ همراه گله نگهداری می کنند.
  سگ های گله خطری مهم برای توله یوزپلنگ های میاندشت
  این سگ ها در صورت عدم کنترل چوپان ها می توانند خطر بالفعلی برای جمعیت یوزپلنگ میاندشت باشند. به این صورت که سگ ها با دور شدن از گله ممکن است به توله یوزپلنگی برخورد کنند و به راحتی آن را از بین ببرند. حادثه ای که چوپان ها بدون داشتن دانش کافی نسبت به آن هیچ گاه با خبر نمی شوند و برای جلوگیری از آن اقدامی نمی کنند. بدین ترتیب سگ های گله برای توله یوزپلنگ های میاندشت خطرناک هستند. اما با آگاهی دادن به چوپان ها و کنترل و حساسیت بیشتر بر روی سگ ها می توان تا میزان زیادی جلوی این تهدید را گرفت.

  آخرین ویرایش: دوشنبه 17 اسفند 1394 02:58 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن دوشنبه 17 اسفند 1394 02:55 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی

  «هرباریوم» یکی از مهمترین بانک‌های نگهداری گیاهان است که به اساتید، محققین و پژوهشگران اجازه می‌دهد تا بدون لطمه به محیط طبیعی گیاهان، مواد گیاهی لازم در اختیار قرار گیرند.

  هرباریوم (Herbarium) که جمع آن هرباریا (Herbaria) است، محلی است که در آن نمونه‌های خشک شده گیاهان را به شیوه‌های علمی خاص و معینی نگهداری می‌کنند. اهمیت هرباریوم‌ها به نسبت تعداد نمونه‌های موجود در آنها و وسعت مناطقی است که نمونه‌های گیاهی آن را در بردارد.

  هرباریوم‌ها از منابع علمی دائمی و قابل دسترسی گیاه‌شناسان هستند که می‌توانند با مراجعه به نمونه‌های گیاهی موجود در آنها اطلاعات لازم در مورد عناصر پوشش گیاهی هر سرزمین را به آسانی بدست آورند.

  سابقه تاسیس هرباریوم‌ها در جهان به سده شانزدهم میلادی می‌رسد چنانكه در ایتالیا یکی از جمع‌آوری‌کنندگان گیاهان، فردی بنام لوکاگالینی است که به خشک کردن و حفظ نمونه‌های گیاهی گردآوری شده و پرس کردن آنها و قرار دادن بین ورقه‌های کاغذ و الصاق بر روی ورقه‌های ضخیم‌تر مبادرت می‌کرد.

  از سال 1500 میلادی به بعد دو گیاه‌شناس انگلیسی به نام‌های جان فالکونر و ویلیام ترنر روش او را بسیار عملی تشخیص داده و آنرا دنبال کردند و علاوه بر آن توانستند بسیاری از نمونه‌ها را به این طریق در جای کمی قرار دهند امروزه نیز در هرباریوم‌های جهان همین روش را با تغییر و تحولاتی که از نظر فنی و علمی به آن داده‌اند ادامه می‎دهند.

  از هرباریوم‌های فعال ایران می‌توان هرباریوم باغ گیاهشناسی ایران (هرباریوم ملی) و هرباریوم مرکزی دانشگاه تهران را نام برد.

  ایران در حال حاضر دارای یك هرباریوم (موزه) گیاهان و مواد اولیه دارویی در دانشگاه شهید بهشتی تهران نیز است كه این هرباریوم به عنوان نخستین هرباریوم گیاهان و مواد اولیه دارویی كشور شناخته می‌شود و گنجینه ارزشمندی از بالغ بر 1700 نمونه است که دارای گواهی ثبت بین‌المللی بوده و به صورت تخصصی بر روی گیاهان دارویی ایران تمرکز کرده است و بانک جامعی از عصاره و اسانس و همچنین بذر گیاهان را در اختیار قرار خواهد داد.

  گونه‌های گیاهی این هرباریوم، توسط تیم‌های تحقیقاتی زبده گردآوری شده و استخراج آنها با حلال‌های مختلف و طی روش‌ها و فرآیندهای متفاوت صورت گرفته است.


  آخرین ویرایش: دوشنبه 17 اسفند 1394 02:56 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن دوشنبه 17 اسفند 1394 02:53 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده= شبنم کرمی

  زیست بوم: کارشناس اداره محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش که در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط زیست حضور یافته بود در خصوص اقدامات این اداره سخن گفت.

  به گزارش زیست بوم، محسن اسماعیلی گفت: تصویر عمومی که از منطقه آزاد کیش در اذهان برخی وجود دارد یک جزیره گردشگری صرف است اما در چند سال اخیر اداره محیط زیست این جزیره تلاش کرده است که نسبت به حفظ گونه های ارزشمند زیستی و فرهنگسازی های محیط زیستی اقدامات  اقدامات متعددی انجام دهد.محسن اسماعیلی

  اسماعیلی افزود: یکی از اقدامات آموزش و فرهنگ سازی ما به روزرسانی و تکمیل مطالعات پرنده شناسی توسط محیطبانان و کارشناسان اداره محیط زیست بود که نهایتاً منجر به نگارش یک جلد کتاب با عنوان « پرندگان کیش» شد. در این کتاب ضمن معرفی مشخصات ظاهری، رفتارشناسی، تغذیه و تولید مثل و زیستگاه بیش از 165 گونه پرنده به همراه تصاویرشان پرداختیم.


  آخرین ویرایش: دوشنبه 17 اسفند 1394 02:54 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن دوشنبه 17 اسفند 1394 02:45 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی

  زیست بوم: مدیرکل دامپزشکی مازندران گفت: حلزون و لاک‌پشت در کنار ماهی قرمز عامل انتقال بیماری است.برای کودکان حلزون، ماهی قرمز و لاک پشت نخرید
  سید حسین رضوانی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: با توجه به اینکه سنت دیرینه و فرهنگ مردم در سراسر کشور از اوایل اسفند پرورش و عرضه ماهی قرمز سرعت می‌گیرد اداره کل دامپزشکی مازندران توصیه دارد از مراکز تحت نظارت دامپزشکی ماهی خریداری شود.

  وی افزود: اگر مردم در مراکز دارای مجوز دامپزشکی ماهی قرمز تهیه کنند مشکلی متوجه آنان نخواهد شد و به دلیل اینکه معمولا کودکان کم سن و سال علاقه‌مند به ماهی هستند از این رو والدین باید به نکات ایمنی توجه کنند و از دستفروشان بدون مجوز ماهی تهیه نکنند.

  مدیرکل دامپزشکی مازندران با بیان اینکه، همه ساله بوروشورهای آموزشی درباره ماهیان قرمز تکثیر و به در بین دانش آموزان و ادارات توزیع می‌شود، تصریح کرد: در دو سال اخیر همراه ماهی قرمز جانوران وحشی، غیر بومی و غیر قانونی توزیع می‌شود که خلاف مقررات و قوانین بهداشتی است.

  وی با اشاره به اینکه حلزون سیبی عامل و ناقل بیماری وحشتناکی برای کسانی است که با این حیوان تماس دارند، افزود: این نوع حلزون می‌تواند باعث ایجاد بیماری «آنژیوستروژیلازیس» شود که نوعی بیماری مشترک بین انسان و حیوان است.

  رضوانی اظهار کرد: لاک‌پشت گوش قرمز دارای بیماری مشترک انسان و حیوان به نام «سالمونا» است که به سادگی قابل پیشگیری است و این بیماری بیشتر کودکان، سالمندان و زنان باردار را درگیر می‌کند و اگر بعد از لمس لاک پشت دست‌ها به خوبی شسته شود امکان انتقال بیماری به صفر می‌رسد.

  وی تصریح کرد: مدارس و ادارات آموزش و پرورش همکاری خوبی در اطلاع رسانی موارد بهداشتی درباره ماهیان زینتی و حلزون سیبی و بیماری های ماهیان زینتی دارند.
  آخرین ویرایش: دوشنبه 17 اسفند 1394 02:53 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن یکشنبه 16 اسفند 1394 11:40 ق.ظ نظرات ()
  بهارانصاری                                                                                                                                      سازمان فضایی ناسا تصاویر شگفت انگیزی را توسط ماهواره ها از محیط های مختلف جهان تهیه نموده است.                                             
  زمین از نگاه ناسا
  آخرین ویرایش: یکشنبه 16 اسفند 1394 11:47 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن یکشنبه 16 اسفند 1394 11:15 ق.ظ نظرات ()

  نویسنده : بهارانصاری                                                                                                                                                             ایران صدا: اکوتوریسم‌ یا توریسم سبز، گردشگر را قادر می‌ سازد تا به آسانی در خصوص محیط طبیعی اطرافش بداند. بر اساس تحقیقات جدید دانشگاه آریزونا، اکوتوریسم در بسیاری از موارد برای اقتصاد محلی سودمند بوده است. اما چگونه می ‌توان بر روی روش‌ ها و گرایشهای توسعه اکوتوریسم سرمایه‌ گذاری کرد؟/ گروه دانش و فناوری 

  چالش ‌های پیش ‌روی اکوتوریسم را می‌ توان به دو دسته چالش‌ های زیست محیطی و چالش‌ های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تقسیم کرد. از مهم ‌ترین عواملی که روی هر دو دسته تأثیرات عمیقی دارند، برنامه‌ ریزی صحیح و فرهنگ ‌سازی همه ‌جانبه است. فرهنگ سفر جمعی در قالب تور ، با بهره‌ گیری از تخصص شرکت‌ های مجری هنوز در ایران نهادینه نشده است. مردم کشورهای توسعه ‌یافته به سفرهای جمعی سازمان ‌یافته و استاندارد بها می ‌دهند و برای سفرهای کوتاه ‌مدت آخر هفته و سفرهای دراز مدت فصلی یا سالیانه خود از شش ماه یا حتی یک سال قبل برنامه ‌ریزی می ‌کنند و حتی پس‌ انداز مخصوص سفر دارند ؛ زیرا می ‌دانند سفر در کنار لذت‌ بخش بودنش، ارزش‌ ها و ابعاد جدیدی به شخصیت آن‌ ها اضافه می‌ کند و از این رو حاضرند هزینه‌ هایش را هم بپردازند. 

  آخرین ویرایش: یکشنبه 16 اسفند 1394 11:23 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن یکشنبه 16 اسفند 1394 10:24 ق.ظ نظرات ()
  بهارانصاری                                                        آب از دیرباز مهمترین عامل توسعه در جهان بوده است. انسان ها در دوران اولیه زندگی نزدیك رودخانه ها و منابع آب تجمع می كردند و به فعالیت های كشاورزی می پرداختند. ۹۷ درصد منابع آبی غیرقابل استفاده برای كشاورزی بوده و مقدار بسیارمحدودی از آن ها به طور مستقیم از سوی انسان مورداستفاده قرارگرفته است. افزون بر آن، كمی بیش از  76.1 درصد از آب های كره زمین به صورت رودخانه های یخی از دسترس خارج شده و آنچه تقریباً باقی مانده در عمق زمین ذخیره شده است.  بهره گیری از روش های نوین كشاورزی و استفاده بهینه از آب، عوامل حیاتی برای نیل به هدف تأمین غذای جمعیت درحال افزایش دنیا است. طبق برآوردها، در ۳۰ سال آینده مردم جهان نیازمند ۶۰ درصد غذای بیشتر خواهند بود. بخش قابل توجهی از این افزایش تولید، حاصل كشت متراكم (استفاده از زمین كمتر برای تولید بیشتر) كه نیازمند آبیاری است، خواهند بود.
  آخرین ویرایش: یکشنبه 16 اسفند 1394 10:36 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن یکشنبه 16 اسفند 1394 10:11 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری                                                                                                                       tehran-dust-1                                                                                         ریزگردها تنها گرد و خاکی نیستند که از زمین بلند شده اند و شاید بتوان با تحمل کردن چند روزه این پدیده سلامت خود را از خطرات آن رهانید بلکه این ریزگردها در صورت استمرار می توانند تبعات خطرناکی برای ایرانیها به دنبال داشته باشند.

  با وجود بارها تجربه ورود ریزگردهای به کشورمان هنوز به نظر می رسد اطلاع رسانی در زمینه تبعات این پدیده در حد مطلوب و کافی نیست و بسیاری نمی دانند که این ذرات کوچک و ریز می تواند چه بلایی سر ریه های انسان بیاورند.

  این در حالیست که هنوز متولیان امر اطلاعات کافی در مورد ترکیبات این ریزگردها در اختیار مردم قرار نداده اند تا مردم کشورمان با آگاهی بیشتری در مواجهه با این پدیده اقدامات لازم را انجام دهند.

  با این اوصاف به نظر می رسد ریزگردهای به مهمان هر روز ایرانیها و به ویژه مردمان استانهای غرب و جنوب کشور تبدیل شده اند که باید به دور از هر گونه فرافکنی در اولین گام به مردم بگوییم که این ذرات می توانند چقدر خطرناک باشند.
  آخرین ویرایش: یکشنبه 16 اسفند 1394 10:22 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن پنجشنبه 6 اسفند 1394 09:34 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری                                                                                                   فناوری نانو، مانند هر فناوری نوین دیگری، می تواند تغییرات شگرفی در زندگی بشر به وجود آورد؛ از جمله‌ در محیط زیست

  فناوری نانو و محیط زیست (2)

  همان طورکه می دانیم برای کنترل دقیق آلاینده ها ابتدا باید به سراغ منابع آنها برویم، لذا شناسایی منشاء آلودگی بسیار مهم است. به کمک فناوری نانو تغییرات آلودگی به صورت موضعی قابل بررسی خواهد بود. معمولا وقتی متوجه می شویم چه ضرری به محیط زده ایم که خیلی دیر شده است. فناوری نانو بر اساس تحلیل نقطه ای و حسگرهای پیشرفته ابزاری برای دستیابی به داده های سریعتر فراهم می کند.


   فناوری نانو این امکان را ایجاد کرده است که مواد طوری مصرف شوند که به طور موثری ورود آلاینده های ناشی از فعالیت های انسانی به محیط زیست را کم کنند. حرکت با برنامه به سمت برخی صنایع منجر به کاهش آسیب به طبیعت خواهد شد. این کار به کمک فناوری نانو امکان پذیر است.


  آخرین ویرایش: پنجشنبه 6 اسفند 1394 09:50 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic