تبلیغات
محیط زیست ما ...
 
 
 
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه

معظلات پلاستیکی

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 01:09 ب.ظ - شنبه 19 دی 1394

نویسنده : بهار انصاری                                                                                                                          همزمان با 21 تیرماه روز بدون نایلکس معضلات زیست‌محیطی پلاستیک‌های تجدیدناپذیر را که هم‌اکنون به معضلی جدی در جهان تبدیل شده است مورد بررسی قرار دادیم متاسفانه ما انسان‌ها مشتاقانه و بدون هیچ احساس مسئولیتی از این محصولات مصنوعی و ساخته دست بشر استقبال می‌کنیم ولی هرگز تصور نمی‌کنیم که در آستانه رقم زدن یک فاجعه زیست‌محیطی هستیم؛ فاجعه‌ای که می‌تواند ابعاد بسیار گسترده‌ای داشته باشد.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               خطرات زیست محیطی کیسه‌های پلاستیکی 

وظایف یک شهروند مسلمان نسبت به حفظ و بهداشت محیط زیست چیست؟ (حمیدرضا جعفری)

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 09:41 ق.ظ - چهارشنبه 16 دی 1394

حمیدرضا جعفری

سروده ی محمد رضا امیری با عنوان « محیط زیست »مکتب حیات بخش اسلام دین جامع و کاملی است. بدیهی است که با این ویژگی تمام نیازهای مختلف زندگی انسان در آن لحاظ شده و برای تمام مسائل مورد نیاز زندگی فردی و اجتماعی وی مقررات و قوانینی دارد.
از جمله مسائلی که مورد توجه اسلام بوده و هست، نحوۀ زندگی اجتماعی و محیط زیست او است. از آن جا که  "آب" و "هوا" از عوامل بسیار مهم و فوق العاده حیاتی اند، و استفاده از آب و هوای پاک و سالم یکی از نیازهای ضروری انسان شمرده شده است، طبق دستورات اسلام آلوده کردن آنها حرام و از گناهان بزرگ تلقی می شود. علاوه بر این که این کار کفران نعمت های الاهی هم محسوب می گردد و گناهی است نابخشودنی.
ضرورت حفظ بهداشت محیط که یکی از موضوعات بسیار جدی و اساسی امروز جوامع انسانی است. مسائلی از این دست و هر آنچه را که جوامع مدرن و صنعتی امروز به اهمیت آنها پی برده، از مسائلی است که دین اسلام و پیشوایان ما در حدود 1400سال قبل آنها را متذکر شده اند و پیروان خویش را به رعایت قوانین و مقررات مربوطه و اجرای دستورات و قوانین اجتماعی و فردی ملزم کرده اند و برای حفظ و نگه داری محیط زیست و بهداشت آن، راهکار نشان داده اند.
دستوراتی از قبیل این که:
1. هر چیزی که خوردنش (استنشاق، نوشیدن) برای بدن انسان ضرر داشته باشد، خوردنش حرام است، مگر ضرورت اقتضا کند.
2. زباله ها را شب در خانه های خود نگه ندارید و آن را روز به بیرون از خانه منتقل کنید.
3. از ایجاد آلودگی، کنار آب روان و جوی خوش گوار و زیر درخت میوه دار یا در مسیر راه و ...، خود داری کنید.
4. اگر رستاخیز (قیامت) برپا شد و نهالی در دست یکی از شما است، اگر می توانید، آن را بکارید.
و صدها قانون و توصیه های اخلاقی دیگر، باعث شده است که یک شهروند مسلمان حفظ و نگه داری محیط زیست و بهداشت محیط را از وظایف اصلی خود تلقی کند.


 

۸ نکته کاربردی برای حفظ محیط زیست (حمیدرضا جعفری)

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 10:38 ق.ظ - یکشنبه 13 دی 1394

حمیدرضا جعفری


روزهایی در تقویم وجود دارند که هرچند تنها یک روز در سال را به خود اختصاص داده‌اند اما به قدری اهمیت دارند که تاثیر خود را در تمام طول سال بر زندگی ما می‌گذارند. ۲۲ آوریل، روز جهانی زمین پاک، یکی از همین روزهای تاثیرگذار و مهم است. قبلا در پستی جداگانه پریا فرهادی نکته های برای حفاظت از لایه ازون را یادآور شده بود. اما امروز و به مناسبت روز زمین پاک شاید بهتر باشد قدری زاویه دیدمان به مسائل را عوض کنیم. به این موارد توجه کنید:

آب، این مایع حیاتی.

- هنگام شستن دندان‌ها، شستن ظروف و … می‌شود به جای باز گذاشتن طولانی مدت شیر آب در مواقع لزوم از آن استفاده کرد.

- چقدر آب هنگام شستن برنج یا حبوبات هدر می‌روند؟ می‌شود از این آب برای آبیاری گیاهانمان استفاده کنیم.

- هیچ می‌دانید با آلوده کردن آب رودها و دریاها و ریختن زباله و آشغال در انها مرگ بسیاری از موجودات دریایی که به میزان اسیدی یا قلیایی بودن آب  حساس هستند را رقم می‌زنیم. این موجودات نیز جزئی از محیط زیست ما هستند.

زباله کمتر، زندگی بهتر.

- هنگام خرید دقت کنید و کالاهایی را بیشتر بخرید که بسته بندی آنها قابل بازیافت باشد. ساعت ۹ شب زباله‌هایتان را تفکیک‌شده بیرون بگذارید.

- یک کیسه پارچه‌ای همیشه همراهتان باشد تا زمانی‌که فروشنده می‌خواهد خریدهایتان را داخل کیسه پلاستیکی بگذارد بگویید “متشکرم، احتیاجی نیست”

- بسیاری از کالاها عمر طولانی دارند. آنها را دور نیندازید؛ یا آنها را به دیگران ببخشید و یا با قیمت مناسب‌تر به دیگران بفروشید. یادمان باشد که استفاده مجدد از کالاها یک گام اساسی برای حفظ محیط زیست است. می‌توانید برای این منظور همین حالا سری به همینا بزنید…

به گیاهخواری روی بیاورید.

- خوردن گیاهان علاوه بر کمک به حفظ سلامت بدن، کمک شایانی هم به حفظ محیط زیست می‌کند.

- حدود ۵۱ درصد از گازهای گلخانه‌ای به دلیل تولید محصولات دامی ایجاد می‌شوند. این برای آینده کره‌ی زمین بسیار خطرناک است.

این نکات تنها چند مورد از اقداماتی هست که ما می‌توانیم برای کمک به حفظ زمین و محیط اطرافمان انجام دهیم. بهتر است این اطلاعات را با دیگران نیز شریک شویم. لزومی به پرینت گرفتن نیست. می‌‌شود از راه های دیگر اقدام به نشر دانسته‌ها کرد تا بدینوسیله درختان نیز آسیب نبیند…

 

راه های نگهداری از محیط زیست *** جمیدرضا جعفری

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 06:12 ب.ظ - پنجشنبه 10 دی 1394


حمیدرضا جعفری

Ways-to-preserve-the-environment1


به همه ی محیط هایی که در آن ها نوعی از ،زندگی جریان داشته باشد “محیط زیست ” گفته می شود از جمله : استخر آب،شهر، اقیانوس،کویر و… برای بقای یک محیط زیست،ارتباط متقابل موجودات زنده با یکدیگر و با عوامل غیرزنده،امری لازم و ضروری است.عوامل زنده ی یک اکوسیستم عبارتند از: تولید کننده(گیاهان سبز) مصرف کننده (جانوران) ،تجزیه کننده ها (باکتری ها و قارچ ها )مهم ترین ارتباط جانداران با یک دیگر،ارتباط غذایی است که به صورت زنجیره ی غذایی و شبکه ی غذایی جریان دارد و درنهایت همه ی جانداران کره ی زمین یک شبکه ی غذایی بزرگ به نام شبکه ی حیات را تشکیل می دهند. عوامل غیر زنده عبارتند از:

دما،نور،آب،گازها،مواد شیمیایی،گرما،(که بیشتر از اشعه ی مادون قرمز حاصل از نور خورشید به دست می آید) برنامه های مربوط به زیست محیطی باید آن چنان در نظر گرفته شوند که بقای همه ی موجودات دریک سیستم تضمین گردد.

روابط بین انسان و طبیعت یک بحث قدیمی است که تا مدت ها تصور می شد.طبیعت با نیروی تصفیه کننده و تنظیم کننده اش،تعرضات انسان را هضم خواهد کرد. افزایش جمعیت،تجارت های پر سود عاج فیل،شاخ کرگدن ها،پوست تمساح،جنگل زدایی و بهره برداری از جنگل ها و مصرف بیش از حد انرژی با سرعت زیادی موجب برهم زدن نظم موزون و شگفت انگیز مکانیزم جهان شده است.از طرفی بلا های طبیعی (سیل،آتش فشان،زلزله،و…)ویا تغییرات آب و هوایی باعث دگرگونی های مهمی در میراث جانداران زمین شده اند. کشته شدن گاو اهلی امروزی در سال 1672در لهستان ، ناپدید شدن خر کواگای معروف (به واسطه ی پوستش نیمه اسب و به واسطه ی گردنش نیمه گور خر بود) در سال 1880در آفریقای جنوبی،محو شدن دایناسور ها از کره ی زمین حدود 655 میلیون سال پیش و مواردی مشابه دیگر،تا انسان مصیبت فقر و حتی انهدام جهان زنده را سازمان دهی کند .


 

رنگین کمان های آبشار ویکتوریا

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 10:49 ب.ظ - پنجشنبه 3 دی 1394

نویسنده : بهار انصاری                                                                                       آبشار ویکتوریا بزرگترین و معروف ترین آبشار در جهان است و در مرز زامبیا و زیمبابوه در آفریقا واقع شده است.عرض آن در حدود 1800 متر و ارتفاع آن 108 متر است. در یک دقیقه از بالای آبشار حدود 87 تن آب پایین میاید. شدت پاشیدن آب به حدی است که مه حاصل از آن را از شعاع 30 کیلومتری میتوان مشاهده کرد. این مه باعث ایجاد رنگین کمان های زیبا در طول روز و زمانی که آسمان آفتابی است میگردد که یکی از جاذبه های اصلی  توریست ها برای عکاسی به شمار میاید.                                                                                                                                رنگین کمان های آبشار ویکتوریا (12 عکس)                                                                      

گل های زیبا که در اشکالی باورنکردنی خودنمایی می‌کنند

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 09:32 ب.ظ - سه شنبه 1 دی 1394

 بهار انصاری                                                                                                                                گل ارکیده,زیباترین گلها,انواع گل های ارکیده 

تاثیر کود سبز بر مواد غذایی خاک

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 09:21 ب.ظ - سه شنبه 1 دی 1394

نویسنده : بهار انصاری                                                                                                                             مقدار آزتی که با کاشت لگومینوزها بخاک وارد می شود از گیاهی به گیاه دیگر بر طبق شرایط محیطی کشت متفاوب است و میزان آن به تکامل گیاه، زمان برگردانیدن آن به خاک و طول دورة رشد بستگی دارد. متوسط مقدار ازتی که گیاهان کود سبز خانوادة لگومنیوزها در کاشت فی مابین بخاک اضافه می نمایند حدود صد کیلوگرم در هکتار برآورد نموده اند.
و مقدار آن در یونجه به عنوان گیاه اصلی تا 200 کیلوگرم و شبدر100 تا 150 کیلوگرم در هکتار می باشد. کود سبز با دوره رویشی کوتاه بطور متوسط 70ـ50 کیلوگرم ازت تولید می نماید و این مقدار در شرایط مساعد 120-80 کیلوگرم می باشد ـ بطور کلی گیاه اصلی فقط 40-15 کیلوگرم ازت از خاک می توانند جذب کنند. در هر حال عوامل تثبیت ازت عبارتند از: گونة‌گیاه ـ تراکم بوته ـ رقابت علف های هرز ـ محیط و وضعیت عناصر غذایی خاک بخصوص مقدار ازتی که خاک در اختیار باکتری ها می گذارد بستگی دارد ـ گیاهان غیر لگومنیوز معمولاً 
40-50 کیلو ازت از خاک جذب می کنند که حدود 15 کیلوگرم آن با زیر خاک نمودن بقایای گیاهی آن به خاک اضافه می شود و اگر تمام اندام های گیاهی آن بعنوان کود سبز بخاک داده شود تمام این مقدار ازت به خاک بر می گردد. دادن کود سبز به خاک فعالیت میکروبهای مفید خاک را تشدید نموده و باعث تصفیه گاز کربنیک، آمونیاک، نیترات و ترکیبات غذایی می شود.
فعالیت میکروبهای چون ازت باکتر که ازت خاک را زیاد می کند حساسیت فوق العاده ای بمقدار مواد کربن خاک دارند بنحویکه هرچه کربن خاک بیشتر باشد فعالیت آنها بیشتر خواهد بود. مواد آلی که از طریق گیاهان کود سبز به خاک وارد می شوند تأثیر چندانی بر روی مقدار، فسفر، پتاس و آهک خاک ندارند و مستقیماً قادر به اضافه نمودن این گونه مواد معدنی به خاک نمی باشند و به همین جهت توصیه می شود به گیاهان کود سبز خانوادة لگومنیوزها فسفر و پتاس و به غیر لیگومنیوزها علاوه بر آن کود ازت داده  می شود. 

انواع امواج زلزله

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 08:42 ب.ظ - سه شنبه 1 دی 1394

نویسنده : بهار انصاری 

شناخت زلزله به زبانی ساده


ساختمان زمین

زیر سطح زمینی که ما بران گام می گذاریم بر خلاف سطح سخت و جامد ان ویژگیهای خاص خود را دارد. با افزایش عمق هم جنس و هم حالت مواد سازنده زمین تغییر می کند. این همان چیزی است که باعث تعجب و شگفتی می شود. کره زمین را براساس تغییر خواص فیزیکی و شیمیایی ان به چند لایه تقسیم می نمایند. 
- پوسته (crust) 
    الف) بخش سیال (SIAL) 
    ب) بخش سیما (SIMA) 
- گوشته یا جبه (Mantle) 
    الف) لایه بالایی
    ب) ناحیه عبور
    ج) گوشته پایینی
- هسته (core)                                                                                                                                                 

 

اهمیت بکارگیری نیروگاههای برق آبی کوچک و اثرات زیست محیطی آن

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 10:27 ق.ظ - سه شنبه 1 دی 1394

نویسنده= شیوا اکبری

بررسی اهمیت بکارگیری نیروگاههای برق آبی کوچک و اثرات زیست محیطی آن

در استان گیلان

(مطالعه موردی نیروگاه کلیور تالش)


پونه هوسمی

بلال دیانچکیده :


امروزه بحران انرژی و چگونگی تأمین آن یکی از مهمترین چالش ها در برابر برنامه ریزان و توسعه اقتصادی کشور است . محدودیت ذخایر فسیلی، نگرانی های زیست محیطی، ازدیاد جمعیت، رشد اقتصادی و ضریب مصرف بالا و همچنین تلفات شبکه های توزیع برق، همگی مباحثی هستند که یافتن راهکارهای مناسب در حل معضلات انرژی به خصوص بحران زیست محیطی را اجتناب ناپذیر می سازد . در این راستا، یافتن روش های اقتصادی برتر و معرفی الگوهای جدید و دسترسی به انواع منابع انرژی تجدیدپذیر در تأمین نیازها ی حال و آینده مورد توجه می باشد .


استان گیلان به لحاظ موتعیت جغرافیایی دارای منابع عظیم انرژی آبی می باشد که این امر نه تنها امکان احداث نیروگاههای برق- آبی کوچک را به خوبی فراهم نموده بلکه باعث گردیده به دلایلی چند نظیر فناپذیر نبودن انرژی برق آبی ، پائین بودن تیمت تمام شده ، بهره برداری از حداتل پتانسیل آبی ،کوتاهی زمان ساخت، مشکلات اجتماعی و زیست محیطی کمتر در راستای کاهش گازهای گلخانه ای و سازو کار توسعه پاک (CDM)، توجیه اقتصادی، پراکندگی مناسب در سطح کشور، داشتن بستر مناسب جهت انتقال تکنولوژی و قابلیت سرمایه گذاری بخش خصوصی آن را جایگزین مناسبی برای سوخت ها ی فسیلی نماید از سویی دیگر واقع شدن مراکز تولید انرژی نیروگاه های برق آبی کوچک در مناطق روستایی باعث ایجاد فرصت های شغلی و امکان رشد و توسعه آن و همچنین کاهش تلفات شبکه توزیع خواهد گردید


این مقاله بررسی زیست محیطی استفاده از انرژی برق آبی کوچک در نیروگاه کلیور تالش و نقش آن در پایداری شبکه می پردازد .در انتها با توجه به مزایای زیست محیطی بکارگیری این نیروگاهها در خطوط انتقال آب، مسایل مربوط به نحوه استفاده از برق تولیدی و راهکارهای لازم جهت استفاده بهینه از انرژی در دسترس در خطوط انتقال آب ارایه و جایگزینی شیرهای فشار شکن (کنترل دبی) مورد استفاده در خطوط انتقال آب با نیروگاههای برق - آبی کوچک به عنوان یک راهکار اساسی جهت صرفه جویی و بازیافت انرژی در طراحی و اجرای خطوط انتقال آب پیشنهاد گردیده است.


کلمات کلیدی: نیروگاه برق آبی کوچک، انرژی تجدیدپذیر، اثرات زیست محیطی ، استان گیلان، تالش
 

مشکل انباشت زباله در شمال چگونه حل می‌شود؟

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 10:27 ق.ظ - سه شنبه 1 دی 1394

مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: باید حل مشکلات انباشت زباله و سرازیر شدن شیرابه‌های زباله‌ها در آب و خاک شهرهای شمالی در اولویت قرار گیرد.

محمد درویش در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) اظهارکرد: حل مشکلات دفع نامناسب زباله‌ها وظیفه وزارت کشور و شهرداری‌هاست و سازمان محیط زیست تنها وظیفه نظارت دارد و باید هشدارهای لازم را در این زمینه ارائه دهد.

وی تصریح کرد: متأسفانه مسئولان ذیربط در وزارت کشور می‌گویند بودجه لازم برای این منظور را نداریم. پرسش من این است که چگونه می‌توانیم گران‌ترین سد خاورمیانه را بسازیم، اما نمی‌توانیم زمینه واردات تکنولوژی‌ برای از بین بردن زباله‌ها را فراهم کنیم.

درویش ادامه داد: برای خرید دستگاه‌های تولید کمپوست از زباله 20 میلیارد تومان اعتبار نیاز است، در حالیکه کل بودجه یک شهرداری در یک شهر شمالی حدود 25 میلیارد تومان است. بنابراین با اختصاص بودجه‌های کم نمی‌توان مشکل انباشت زباله را حل کرد.

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه ساخت سد تنظیمی ایالو در استان زنجان غیرقانونی است، عنوان کرد: متاسفانه اجرای برخی پروژه‌های عمرانی بدون اخذ مجوزهای زیست محیطی آغاز می‌شود و پس از پیشرفت پروژه اقدام به اخذ مجوز می‌شود.

به گفته درویش، پس از هزینه حدود 1000 میلیارد تومان در ساخت سد گتوند مشخص شد که ادامه ساخت این سد آلودگی زیست محیطی به همراه خواهد داشت و چون اعتبار زیادی برای ساخت این سد، صرف شده بود، تصمیم گرفته شد که ساخت سد ادامه یابد. حال پس از هزینه حدود 3000 میلیارد تومان برای این سد مشکلات زیست محیطی آن بروز یافته و ادامه فعالیت آن سبب شوری تدریجی آب در پایین دست سد می‌شود. در این شرایط باید 1000 میلیارد تومان هزینه شود تا مشکلات زیست محیطی آن را برطرف کنند.
 
 
صفحات وب: [ 1 ] [ 2 ]