منوی اصلی
محیط زیست ما ...
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه
 • عضو انجمن شنبه 19 دی 1394 01:09 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری                                                                                                                          همزمان با 21 تیرماه روز بدون نایلکس معضلات زیست‌محیطی پلاستیک‌های تجدیدناپذیر را که هم‌اکنون به معضلی جدی در جهان تبدیل شده است مورد بررسی قرار دادیم متاسفانه ما انسان‌ها مشتاقانه و بدون هیچ احساس مسئولیتی از این محصولات مصنوعی و ساخته دست بشر استقبال می‌کنیم ولی هرگز تصور نمی‌کنیم که در آستانه رقم زدن یک فاجعه زیست‌محیطی هستیم؛ فاجعه‌ای که می‌تواند ابعاد بسیار گسترده‌ای داشته باشد.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               خطرات زیست محیطی کیسه‌های پلاستیکی
  آخرین ویرایش: شنبه 19 دی 1394 01:30 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن چهارشنبه 16 دی 1394 09:41 ق.ظ نظرات ()
  حمیدرضا جعفری

  سروده ی محمد رضا امیری با عنوان « محیط زیست »  مکتب حیات بخش اسلام دین جامع و کاملی است. بدیهی است که با این ویژگی تمام نیازهای مختلف زندگی انسان در آن لحاظ شده و برای تمام مسائل مورد نیاز زندگی فردی و اجتماعی وی مقررات و قوانینی دارد.
  از جمله مسائلی که مورد توجه اسلام بوده و هست، نحوۀ زندگی اجتماعی و محیط زیست او است. از آن جا که  "آب" و "هوا" از عوامل بسیار مهم و فوق العاده حیاتی اند، و استفاده از آب و هوای پاک و سالم یکی از نیازهای ضروری انسان شمرده شده است، طبق دستورات اسلام آلوده کردن آنها حرام و از گناهان بزرگ تلقی می شود. علاوه بر این که این کار کفران نعمت های الاهی هم محسوب می گردد و گناهی است نابخشودنی.
  ضرورت حفظ بهداشت محیط که یکی از موضوعات بسیار جدی و اساسی امروز جوامع انسانی است. مسائلی از این دست و هر آنچه را که جوامع مدرن و صنعتی امروز به اهمیت آنها پی برده، از مسائلی است که دین اسلام و پیشوایان ما در حدود 1400سال قبل آنها را متذکر شده اند و پیروان خویش را به رعایت قوانین و مقررات مربوطه و اجرای دستورات و قوانین اجتماعی و فردی ملزم کرده اند و برای حفظ و نگه داری محیط زیست و بهداشت آن، راهکار نشان داده اند.
  دستوراتی از قبیل این که:
  1. هر چیزی که خوردنش (استنشاق، نوشیدن) برای بدن انسان ضرر داشته باشد، خوردنش حرام است، مگر ضرورت اقتضا کند.
  2. زباله ها را شب در خانه های خود نگه ندارید و آن را روز به بیرون از خانه منتقل کنید.
  3. از ایجاد آلودگی، کنار آب روان و جوی خوش گوار و زیر درخت میوه دار یا در مسیر راه و ...، خود داری کنید.
  4. اگر رستاخیز (قیامت) برپا شد و نهالی در دست یکی از شما است، اگر می توانید، آن را بکارید.
  و صدها قانون و توصیه های اخلاقی دیگر، باعث شده است که یک شهروند مسلمان حفظ و نگه داری محیط زیست و بهداشت محیط را از وظایف اصلی خود تلقی کند.
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 16 دی 1394 09:43 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن یکشنبه 13 دی 1394 10:38 ق.ظ نظرات ()

  حمیدرضا جعفری


  روزهایی در تقویم وجود دارند که هرچند تنها یک روز در سال را به خود اختصاص داده‌اند اما به قدری اهمیت دارند که تاثیر خود را در تمام طول سال بر زندگی ما می‌گذارند. ۲۲ آوریل، روز جهانی زمین پاک، یکی از همین روزهای تاثیرگذار و مهم است. قبلا در پستی جداگانه پریا فرهادی نکته های برای حفاظت از لایه ازون را یادآور شده بود. اما امروز و به مناسبت روز زمین پاک شاید بهتر باشد قدری زاویه دیدمان به مسائل را عوض کنیم. به این موارد توجه کنید:

  آب، این مایع حیاتی.

  - هنگام شستن دندان‌ها، شستن ظروف و … می‌شود به جای باز گذاشتن طولانی مدت شیر آب در مواقع لزوم از آن استفاده کرد.

  - چقدر آب هنگام شستن برنج یا حبوبات هدر می‌روند؟ می‌شود از این آب برای آبیاری گیاهانمان استفاده کنیم.

  - هیچ می‌دانید با آلوده کردن آب رودها و دریاها و ریختن زباله و آشغال در انها مرگ بسیاری از موجودات دریایی که به میزان اسیدی یا قلیایی بودن آب  حساس هستند را رقم می‌زنیم. این موجودات نیز جزئی از محیط زیست ما هستند.

  زباله کمتر، زندگی بهتر.

  - هنگام خرید دقت کنید و کالاهایی را بیشتر بخرید که بسته بندی آنها قابل بازیافت باشد. ساعت ۹ شب زباله‌هایتان را تفکیک‌شده بیرون بگذارید.

  - یک کیسه پارچه‌ای همیشه همراهتان باشد تا زمانی‌که فروشنده می‌خواهد خریدهایتان را داخل کیسه پلاستیکی بگذارد بگویید “متشکرم، احتیاجی نیست”

  - بسیاری از کالاها عمر طولانی دارند. آنها را دور نیندازید؛ یا آنها را به دیگران ببخشید و یا با قیمت مناسب‌تر به دیگران بفروشید. یادمان باشد که استفاده مجدد از کالاها یک گام اساسی برای حفظ محیط زیست است. می‌توانید برای این منظور همین حالا سری به همینا بزنید…

  به گیاهخواری روی بیاورید.

  - خوردن گیاهان علاوه بر کمک به حفظ سلامت بدن، کمک شایانی هم به حفظ محیط زیست می‌کند.

  - حدود ۵۱ درصد از گازهای گلخانه‌ای به دلیل تولید محصولات دامی ایجاد می‌شوند. این برای آینده کره‌ی زمین بسیار خطرناک است.

  این نکات تنها چند مورد از اقداماتی هست که ما می‌توانیم برای کمک به حفظ زمین و محیط اطرافمان انجام دهیم. بهتر است این اطلاعات را با دیگران نیز شریک شویم. لزومی به پرینت گرفتن نیست. می‌‌شود از راه های دیگر اقدام به نشر دانسته‌ها کرد تا بدینوسیله درختان نیز آسیب نبیند…


  آخرین ویرایش: یکشنبه 13 دی 1394 10:38 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن پنجشنبه 10 دی 1394 06:12 ب.ظ نظرات ()


  حمیدرضا جعفری

  Ways-to-preserve-the-environment1


  به همه ی محیط هایی که در آن ها نوعی از ،زندگی جریان داشته باشد “محیط زیست ” گفته می شود از جمله : استخر آب،شهر، اقیانوس،کویر و… برای بقای یک محیط زیست،ارتباط متقابل موجودات زنده با یکدیگر و با عوامل غیرزنده،امری لازم و ضروری است.عوامل زنده ی یک اکوسیستم عبارتند از: تولید کننده(گیاهان سبز) مصرف کننده (جانوران) ،تجزیه کننده ها (باکتری ها و قارچ ها )مهم ترین ارتباط جانداران با یک دیگر،ارتباط غذایی است که به صورت زنجیره ی غذایی و شبکه ی غذایی جریان دارد و درنهایت همه ی جانداران کره ی زمین یک شبکه ی غذایی بزرگ به نام شبکه ی حیات را تشکیل می دهند. عوامل غیر زنده عبارتند از:

  دما،نور،آب،گازها،مواد شیمیایی،گرما،(که بیشتر از اشعه ی مادون قرمز حاصل از نور خورشید به دست می آید) برنامه های مربوط به زیست محیطی باید آن چنان در نظر گرفته شوند که بقای همه ی موجودات دریک سیستم تضمین گردد.

  روابط بین انسان و طبیعت یک بحث قدیمی است که تا مدت ها تصور می شد.طبیعت با نیروی تصفیه کننده و تنظیم کننده اش،تعرضات انسان را هضم خواهد کرد. افزایش جمعیت،تجارت های پر سود عاج فیل،شاخ کرگدن ها،پوست تمساح،جنگل زدایی و بهره برداری از جنگل ها و مصرف بیش از حد انرژی با سرعت زیادی موجب برهم زدن نظم موزون و شگفت انگیز مکانیزم جهان شده است.از طرفی بلا های طبیعی (سیل،آتش فشان،زلزله،و…)ویا تغییرات آب و هوایی باعث دگرگونی های مهمی در میراث جانداران زمین شده اند. کشته شدن گاو اهلی امروزی در سال 1672در لهستان ، ناپدید شدن خر کواگای معروف (به واسطه ی پوستش نیمه اسب و به واسطه ی گردنش نیمه گور خر بود) در سال 1880در آفریقای جنوبی،محو شدن دایناسور ها از کره ی زمین حدود 655 میلیون سال پیش و مواردی مشابه دیگر،تا انسان مصیبت فقر و حتی انهدام جهان زنده را سازمان دهی کند .  آخرین ویرایش: پنجشنبه 10 دی 1394 06:14 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن پنجشنبه 3 دی 1394 10:49 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری                                                                                       آبشار ویکتوریا بزرگترین و معروف ترین آبشار در جهان است و در مرز زامبیا و زیمبابوه در آفریقا واقع شده است.عرض آن در حدود 1800 متر و ارتفاع آن 108 متر است. در یک دقیقه از بالای آبشار حدود 87 تن آب پایین میاید. شدت پاشیدن آب به حدی است که مه حاصل از آن را از شعاع 30 کیلومتری میتوان مشاهده کرد. این مه باعث ایجاد رنگین کمان های زیبا در طول روز و زمانی که آسمان آفتابی است میگردد که یکی از جاذبه های اصلی  توریست ها برای عکاسی به شمار میاید.                                                                                                                                رنگین کمان های آبشار ویکتوریا (12 عکس)                                                                     
  آخرین ویرایش: پنجشنبه 3 دی 1394 11:07 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 1 دی 1394 09:32 ب.ظ نظرات ()
   بهار انصاری                                                                                                                                گل ارکیده,زیباترین گلها,انواع گل های ارکیده
  آخرین ویرایش: سه شنبه 1 دی 1394 09:39 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 1 دی 1394 09:21 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری                                                                                                                             مقدار آزتی که با کاشت لگومینوزها بخاک وارد می شود از گیاهی به گیاه دیگر بر طبق شرایط محیطی کشت متفاوب است و میزان آن به تکامل گیاه، زمان برگردانیدن آن به خاک و طول دورة رشد بستگی دارد. متوسط مقدار ازتی که گیاهان کود سبز خانوادة لگومنیوزها در کاشت فی مابین بخاک اضافه می نمایند حدود صد کیلوگرم در هکتار برآورد نموده اند.
  و مقدار آن در یونجه به عنوان گیاه اصلی تا 200 کیلوگرم و شبدر100 تا 150 کیلوگرم در هکتار می باشد. کود سبز با دوره رویشی کوتاه بطور متوسط 70ـ50 کیلوگرم ازت تولید می نماید و این مقدار در شرایط مساعد 120-80 کیلوگرم می باشد ـ بطور کلی گیاه اصلی فقط 40-15 کیلوگرم ازت از خاک می توانند جذب کنند. در هر حال عوامل تثبیت ازت عبارتند از: گونة‌گیاه ـ تراکم بوته ـ رقابت علف های هرز ـ محیط و وضعیت عناصر غذایی خاک بخصوص مقدار ازتی که خاک در اختیار باکتری ها می گذارد بستگی دارد ـ گیاهان غیر لگومنیوز معمولاً 
  40-50 کیلو ازت از خاک جذب می کنند که حدود 15 کیلوگرم آن با زیر خاک نمودن بقایای گیاهی آن به خاک اضافه می شود و اگر تمام اندام های گیاهی آن بعنوان کود سبز بخاک داده شود تمام این مقدار ازت به خاک بر می گردد. دادن کود سبز به خاک فعالیت میکروبهای مفید خاک را تشدید نموده و باعث تصفیه گاز کربنیک، آمونیاک، نیترات و ترکیبات غذایی می شود.
  فعالیت میکروبهای چون ازت باکتر که ازت خاک را زیاد می کند حساسیت فوق العاده ای بمقدار مواد کربن خاک دارند بنحویکه هرچه کربن خاک بیشتر باشد فعالیت آنها بیشتر خواهد بود. مواد آلی که از طریق گیاهان کود سبز به خاک وارد می شوند تأثیر چندانی بر روی مقدار، فسفر، پتاس و آهک خاک ندارند و مستقیماً قادر به اضافه نمودن این گونه مواد معدنی به خاک نمی باشند و به همین جهت توصیه می شود به گیاهان کود سبز خانوادة لگومنیوزها فسفر و پتاس و به غیر لیگومنیوزها علاوه بر آن کود ازت داده  می شود.
  آخرین ویرایش: سه شنبه 1 دی 1394 09:27 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 1 دی 1394 08:42 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده : بهار انصاری 

  شناخت زلزله به زبانی ساده


  ساختمان زمین

  زیر سطح زمینی که ما بران گام می گذاریم بر خلاف سطح سخت و جامد ان ویژگیهای خاص خود را دارد. با افزایش عمق هم جنس و هم حالت مواد سازنده زمین تغییر می کند. این همان چیزی است که باعث تعجب و شگفتی می شود. کره زمین را براساس تغییر خواص فیزیکی و شیمیایی ان به چند لایه تقسیم می نمایند. 
  - پوسته (crust) 
      الف) بخش سیال (SIAL) 
      ب) بخش سیما (SIMA) 
  - گوشته یا جبه (Mantle) 
      الف) لایه بالایی
      ب) ناحیه عبور
      ج) گوشته پایینی
  - هسته (core)                                                                                                                                                 


  آخرین ویرایش: سه شنبه 1 دی 1394 09:06 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 1 دی 1394 10:27 ق.ظ نظرات ()

  نویسنده= شیوا اکبری

  بررسی اهمیت بکارگیری نیروگاههای برق آبی کوچک و اثرات زیست محیطی آن

  در استان گیلان

  (مطالعه موردی نیروگاه کلیور تالش)


  پونه هوسمی

  بلال دیان  چکیده :


  امروزه بحران انرژی و چگونگی تأمین آن یکی از مهمترین چالش ها در برابر برنامه ریزان و توسعه اقتصادی کشور است . محدودیت ذخایر فسیلی، نگرانی های زیست محیطی، ازدیاد جمعیت، رشد اقتصادی و ضریب مصرف بالا و همچنین تلفات شبکه های توزیع برق، همگی مباحثی هستند که یافتن راهکارهای مناسب در حل معضلات انرژی به خصوص بحران زیست محیطی را اجتناب ناپذیر می سازد . در این راستا، یافتن روش های اقتصادی برتر و معرفی الگوهای جدید و دسترسی به انواع منابع انرژی تجدیدپذیر در تأمین نیازها ی حال و آینده مورد توجه می باشد .


  استان گیلان به لحاظ موتعیت جغرافیایی دارای منابع عظیم انرژی آبی می باشد که این امر نه تنها امکان احداث نیروگاههای برق- آبی کوچک را به خوبی فراهم نموده بلکه باعث گردیده به دلایلی چند نظیر فناپذیر نبودن انرژی برق آبی ، پائین بودن تیمت تمام شده ، بهره برداری از حداتل پتانسیل آبی ،کوتاهی زمان ساخت، مشکلات اجتماعی و زیست محیطی کمتر در راستای کاهش گازهای گلخانه ای و سازو کار توسعه پاک (CDM)، توجیه اقتصادی، پراکندگی مناسب در سطح کشور، داشتن بستر مناسب جهت انتقال تکنولوژی و قابلیت سرمایه گذاری بخش خصوصی آن را جایگزین مناسبی برای سوخت ها ی فسیلی نماید از سویی دیگر واقع شدن مراکز تولید انرژی نیروگاه های برق آبی کوچک در مناطق روستایی باعث ایجاد فرصت های شغلی و امکان رشد و توسعه آن و همچنین کاهش تلفات شبکه توزیع خواهد گردید


  این مقاله بررسی زیست محیطی استفاده از انرژی برق آبی کوچک در نیروگاه کلیور تالش و نقش آن در پایداری شبکه می پردازد .در انتها با توجه به مزایای زیست محیطی بکارگیری این نیروگاهها در خطوط انتقال آب، مسایل مربوط به نحوه استفاده از برق تولیدی و راهکارهای لازم جهت استفاده بهینه از انرژی در دسترس در خطوط انتقال آب ارایه و جایگزینی شیرهای فشار شکن (کنترل دبی) مورد استفاده در خطوط انتقال آب با نیروگاههای برق - آبی کوچک به عنوان یک راهکار اساسی جهت صرفه جویی و بازیافت انرژی در طراحی و اجرای خطوط انتقال آب پیشنهاد گردیده است.


  کلمات کلیدی: نیروگاه برق آبی کوچک، انرژی تجدیدپذیر، اثرات زیست محیطی ، استان گیلان، تالش

  آخرین ویرایش: سه شنبه 1 دی 1394 10:28 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 1 دی 1394 10:27 ق.ظ نظرات ()

  مدیر کل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: باید حل مشکلات انباشت زباله و سرازیر شدن شیرابه‌های زباله‌ها در آب و خاک شهرهای شمالی در اولویت قرار گیرد.

  محمد درویش در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) اظهارکرد: حل مشکلات دفع نامناسب زباله‌ها وظیفه وزارت کشور و شهرداری‌هاست و سازمان محیط زیست تنها وظیفه نظارت دارد و باید هشدارهای لازم را در این زمینه ارائه دهد.

  وی تصریح کرد: متأسفانه مسئولان ذیربط در وزارت کشور می‌گویند بودجه لازم برای این منظور را نداریم. پرسش من این است که چگونه می‌توانیم گران‌ترین سد خاورمیانه را بسازیم، اما نمی‌توانیم زمینه واردات تکنولوژی‌ برای از بین بردن زباله‌ها را فراهم کنیم.

  درویش ادامه داد: برای خرید دستگاه‌های تولید کمپوست از زباله 20 میلیارد تومان اعتبار نیاز است، در حالیکه کل بودجه یک شهرداری در یک شهر شمالی حدود 25 میلیارد تومان است. بنابراین با اختصاص بودجه‌های کم نمی‌توان مشکل انباشت زباله را حل کرد.

  مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه ساخت سد تنظیمی ایالو در استان زنجان غیرقانونی است، عنوان کرد: متاسفانه اجرای برخی پروژه‌های عمرانی بدون اخذ مجوزهای زیست محیطی آغاز می‌شود و پس از پیشرفت پروژه اقدام به اخذ مجوز می‌شود.

  به گفته درویش، پس از هزینه حدود 1000 میلیارد تومان در ساخت سد گتوند مشخص شد که ادامه ساخت این سد آلودگی زیست محیطی به همراه خواهد داشت و چون اعتبار زیادی برای ساخت این سد، صرف شده بود، تصمیم گرفته شد که ساخت سد ادامه یابد. حال پس از هزینه حدود 3000 میلیارد تومان برای این سد مشکلات زیست محیطی آن بروز یافته و ادامه فعالیت آن سبب شوری تدریجی آب در پایین دست سد می‌شود. در این شرایط باید 1000 میلیارد تومان هزینه شود تا مشکلات زیست محیطی آن را برطرف کنند.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 1 دی 1394 10:26 ق.ظ نظرات ()

  نویسنده= شبنم کرمی

  چکیده پایان نامه زیست محیطی


  ارزیابی اثرات زیست‌محیطی سدهای مخزنی

  مطالعه موردی: سد درودزن


  بهنام هوشیاری

  1378

  دانشگاه شیراز


  چکیده


  ملاحظات زیست محیطی تا سالهای زیادی در توسعه کشورها نادیده انگاشته می‌شد. در سه دهه آخر قرن بیستم فاکتورهای زیست‌محیطی نقش مهمی را در جهت و سرعت توسعه ملت‌ها بازی کردند. توسعه انسانی در توازن کلی نگاهدارنده کره زمین بعنوان یک مکان قابل سکونت در جهان ایجاد اختلال می‌کند. ما این واقعیت را در مورد محیط زیست درک می‌کنیم، ولی بیشتر ما به انصراف از مصرف بی‌رویه منابعی که شاخصه زندگی جدید می‌باشند، از خود تمایلی نشان نمی‌دهیم. بنابراین کاربرد آنالیز یا ارزیابی زیست محیطی (EIA) در انجام این فرایند، نخستین گام می‌باشد. ارزیابی زیست محیطی در تعیین نتایج یا اثرات پروژه‌ها یا فعالیتهای پیشنهادی مؤثر است .


  در این پایان‌نامه، از یک دیدگاه مناسب اثر به معنای تغییر (هر نوع تغییری، مثبت یا منفی) می‌باشد. بنابراین یک ارزیابی زیست محیطی عبارت از مطالعه تغییرات احتمالی در خواص زیست‌فیزیکی و اجتماعی اقتصادی مختلف محیط زیست می‌باشد که ممکن است تحت تاثیر فعالیت پیشنهادی ایجاد شده باشند.


  امروزه شرایط زیست محیطی بطور جدی در حال تخریب می‌باشند. آلودگی هوا، آلودگی منابع آب ، مواد زاید خطرناک ، و تخریب زمین‌های کشاورزی و جنگلها درحد بسیار گسترده‌ای مطرح می‌باشند. از جملع مهمترین آلاینده‌ها، می‌توانیم به آلودگی منابع آب (رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و غیره) اشاره کنیم. سدهای مخزنی چیزی جز دریاچه‌ها دست ساخت بشر نمی‌باشند که جهت برآورد اهداف خاصی نظیر تامین اب ، آبیاری، کنترل سیلاب ، تولید انرژی برقانی و غیره مرود توجه قرار می‌گیرند. از آنجایی که سدهای مخزنی دارای اثرات بسیار مهمی بر ویژگیهای زیست محیطی می‌باشند، انجام یک انالیز زیست محیطی جهت پیش‌بینی اثرات احتمالی و اتخاذ یک تصمیم مناسب پیشنهاد می‌گردد.


  برای فهم بهتر ارزیابی اثرات زیست محیطی و تعیین اهمیت اثرات سدهای مخزنی، سد درودزن بعنوان یک مطالعه موردی انتخاب گردید و ارزیابی اثرات زیست‌محیطی بصورت گام به گام در مورد پروژه سد درودزن مورد بررسی قرار گرفت . در این پایان‌نامه ارزیابی اثرات زیست محیطی درودزن در مراحل ساخت و بهره‌برداری انجام گرفته است و در نتیجه، مشخص گردید که سد درودزن دارای اثرات بسیار مهمی بر روی محیط زیست منطقه می‌باشد. درجه اهمیت اثرات زیست محیطی در مرحله ساخت و بهره‌برداری به ترتیب زیاد و متوسط می‌باشد. جهت تعدیل آهنگ تخریب محیط زیست و بهبود شرایط، برنامه‌هایی برای پایش و نظارت پروژه پیشنهاد گردیده است .

  آخرین ویرایش: سه شنبه 1 دی 1394 10:27 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 1 دی 1394 10:23 ق.ظ نظرات ()

  نویسنده= حمیدرضا جعفری

  توسعه پایدار یا Sustainable Development در حقیقت ایجاد تعادل میان توسعه و محیط زیست است.

  در سال 1980 برای نخستین بار نام توسعه پایدار در گزارش سازمان جهانی حفاظت از منابع طبیعی (IUCN) آمد. این سازمان در گزارش خود با نام استراتژی حفظ منابع طبیعی این واژه را برای توصیف وضعیتی به کار برد که توسعه نه تنها برای طبیعت مضر نیست، بلکه به یاری آن هم می‌آید.


  پایداری می‌تواند چهار جنبه داشته باشد: پایداری در منابع طبیعی، پایداری سیاسی، پایداری اجتماعی و پایداری اقتصادی.


  در حقیقت توسعه پایدار تنها بر جنبه زیست محیطی اتفاقی تمرکز ندارد بلکه به جنبه‌های اجتماعی و اقتصادی آن هم توجه می‌کند. توسعه پایدار محل تلاقی جامعه، اقتصاد و محیط زیست است.

  آخرین ویرایش: سه شنبه 1 دی 1394 10:25 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 1 دی 1394 10:18 ق.ظ نظرات ()

  نویسنده= ارش شیرمحمدپور

  عصر روز (شنبه ۹۳/۵/۴) بر اثر وقوع آتش سوزی ۸۰ هکتار از اراضی پناهگاه حیات وحش میانکاله بطور کامل در آتش سوخت.


  رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهشهر در این باره گفت: به دنبال وقوع حریق در ساعت ۱۷ عصر دیروز(شنبه) بلافاصله محیط بانان بوسیله یکدستگاه تراکتور و تانکر آب عازم محل آتش سوزی شدند.


  زمان رضا احمدی افزود: با توجه به گرمای هوا، وزش باد و گستردگی آتش، از فرمانداری شهرستان بهشهر، آتش نشانی و پاسگاه انتظامی بندرامیر آباد، یگان حفاظت منابع طبیعی، شهرداری بهشهر و تعدادی از علاقه مندان به طبیعت درخواست کمک شد.


  پس از ۸ ساعت تلاش کلیه دستگاه های مذکور آتش در ساعت یک بامداد امروز (یکشنبه ۹۳/۵/۵) مهار شد.

  علت وقوع آتش سوزی عامل انسانی و یقینا عمدی می باشد.


  رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهشهر در گفتگو بادیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران گفت: در جریان این آتش سوزی ۸۰ هکتار از اراضی پناهگاه در محدوده ای بنام میانکاله صحرا با پوشش گیاهی ۷۰ درصد سازیل و ۳۰ درصد انار وحشی و تمشک در آتش سوخت.


  محدوده وقوع آتش سوزی در قلب پناهگاه بوده و زیستگاه اصلی قرقاول و دراج می باشد اما از تلفات جانوری هنوز برآوردی انجام نشده است.


  وی گفت: علت وقوع آتش سوزی عامل انسانی و یقینا عمدی می باشد. به همین جهت موضوع از طریق دادستان و اداره آگاهی شهرستان بهشهر در دست بررسی است.  آخرین ویرایش: سه شنبه 1 دی 1394 10:23 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 1 دی 1394 10:14 ق.ظ نظرات ()

  نویسنده= شبنم کرمی

   

  کشورهای حاشیه دریای خزر:
  جمهوری آذربایجان
  جمهوری اسلامی ایران
  جمهوری قزاقستان
  فدراسیون روسیه

  ترکمنستان


  *با آگاهی از تخریب محیط زیست دریای خزر در اثر آلودگی ناشی از منابع مختلف فعالیتهای انسانی از جمله تخلیه مواد مضر، خطرناک ، مواد زائد و سایر آلودگیهای ناشی از منابع دریایی و منابع مستقر در خشکی


  *با تصمیم راسخ در حفظ منابع زنده دریای خزر برای نسلهای حاضر وآینده


  *با آگاهی به ضرورت تضمین عدم مضر بودن فعالیتهای مستقر در خشکی برای محیط زیست دریای خزر


  *با توجه به خطرات ناشی از نوسانات سطح آب که محیط زیست دریای خزر و خصوصیات اکولوژیکی و آب نگاری منحصر به فرد آن را تهدید می کند


  *با تاکید بر اهمیت حفاظت از محیط زیست دریای خزر


  *با تصدیق اهمیت همکاری میان دولتهای ساحلی خزر و با سازمانهای بین المللی مربوطه با هدف حفاظت و نگهداری محیط
  زیست دریایی دریای خزر


  هدف
  هدف این کنوانسیون، حفاظت از محیط زیست دریای خزر از کلیه منابع آلوده کننده و حفاظت نگهداری، احیا و استفاده
  منطقی و پایدار از منابع بیولوژیکی آن می باشد.


  آخرین ویرایش: سه شنبه 1 دی 1394 10:18 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 1 دی 1394 10:13 ق.ظ نظرات ()

  نویسنده= شبنم کرمی

  در حالی به چهل سالگی رامسر نزدیک می شویم که تالابهای ایران هنوز هم در وضعیت نچندان مطلوبی به سرمی برند. سدسازی های بی حد و مرز، کنارگذرهای آنچنانی، میان گذرهای کارشناسانه و توسعه کشاورزی به هر قیمت و ...همنشین های چند سال اخیر تالابهای ایران می باشند.

  در آستانه این جشن برای شادگان، انزلی، بختگان و پریشان چه کرده اید؟چگونه باور کنیم که امسال قرار پنج تالاب اقماری از فهرست تالابهای در معرض تغییرات شدید اکولوژیک خارج شوند. برای نجات مجموعه تالاب انزلی چه کرده اید؟ برای شادگان، خورالامیه و خورموسی چه طور؟ از نیریز و کمیجان و هامون صابری و هامون هیرمند چه خبر؟در جشن ۴۰ سالگی رامسر از کدام تالابمان دفاع کنیم؟از بختگان و پریشان یا انزلی و هامون،به راستی از کدامشان تعریف کنیم؟خواستم از تالاب های استانم بگویم؛ از گری بلمک، گری جمجمه، تکانه، لفانه، کبود، زردانه و بیشه دالان...

  از بیشه دالان بروجرد که دیگر چیزی باقی نماده و اینک مزرعه ای است نمونه برای خودش.گری بلمک که قربانی زیاده خواهی های عده ای شده است و به قول مدیر کل محیط زیست لرستان در حال حاضر توسط یکی از نهادهای مسئول میلیاردها تومان هزینه انجام شده و این تالاب زهکشی شده است !

  اینک آب تالاب گری بلمک با صرف هزینه های بسیار ! توسط یک کانال به طول دو کیلومتر به رودخانه تخلیه می شود تا با خشک شدن این تالاب زمینه توسعه اراضی کشاورزی در این منطقه را فراهم کنند. گر چه تالاب های لرستان وارد شده در فهرست رامسر نیستند اما به دلیل تحمیل تغییرات شدید اکولوژیکی می توان گفت یکی از مونتروهای محیط زیست ایران اند !

  اگر امروز تالابهای یازده گانه پلدختر در فهرست یکی از مناطق چهارگانه ایران ثبت شده بود اینک پرندگان مهاجر، پریشان تالاب های ارزشمند لرستان نبودند. تمامی فعالان محیط زیست لرستان چشم به آینده ای دوخته اند که شاید این تالابهای ارزشمند حراست و حفاظت بیشتری را به خودشان ببینند.این در حالی است خبر فرود پرندگان مهاجر به تالابهای پلدختر کمی امیدوارمان کرده و شوق احیای این زیستگاههای گرانمایه را در دلمان زنده کردنگه داشته است.


  آخرین ویرایش: سه شنبه 1 دی 1394 10:14 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 1 دی 1394 10:08 ق.ظ نظرات ()

  نویسنده= شبنم کرمی

  بیانیه کنفرانس سازمان ملل متحد دربارة انسان و محیط زیست ، استکهلم ـ 1972 (1351 ه . ش)

  united nations conferen ce
  on the man and environment
  (stockholm declaration)
  stockholm - 1972


   این کنفرانس از پنجم تا شانزدهم ژوئن 1972 (خرداد 1351) در شهر استکهلم پایتخت سوئد با شرکت مقامات و نمایندگان اکثر کشورهای جهان تشکیل شد. کنفرانس مذکور در پایان اجلاس دوازده روزه خود مبادرت به انتشار یک بیانیه یا اعلامیه اصولی و یک طرح عملیاتی یا اجرایی نمود که به عنوان اسناد کنفرانس جهانی محیط زیست تلقی میشوند.
  روز افتتاح این کنفرانس، 5 ژوئن به عنوان روز جهانی محیط زیست تعیین گردیده است.

  ..........................................................................................................................................

  بیانیه کنفرانس سازمان ملل متحد دربارة محیطزیست و توسعه (همایش زمین) ، ریوـ 1992(1371 ه . ش)

  united nations conference on
  environment and development
  dclaration
  rio - june 1992   این کنفرانس از تاریخ سوم تا چهاردهم ژوئن 1992 با حضور و شرکت بیش از یکصد و پنجاه تن از رؤسا و نمایندگان کشورهای جهان در شهر ریودوژانیرو واقع در کشور برزیل تشکیل گردید.
   این کنفرانس جهانی بزرگ که به اجلاس زمین یا همایش ریو موسوم گردیده است توجه جهانی را به مهمترین مسئله بشری در قرن بیست و یکم یعنی محیطزیست جلب نمود.
  حاصل و نتایج کنفرانس ریو عبارتند از: بیانیه اصولی ریو پیرامون محیط زیست و توسعهـ دستور کار 21 یا دستورالعمل اقدام در ارتباط با توسعه پایدار جهانی، اصل جنگل و دو کنوانسیون مهم و یا معاهده بینالمللی تنوع زیستی و معاهده ساختاری سازمان ملل پیرامون تغییرات اقلیمی.

  ...........................................................................................................................................
  دستور کار 21-منشوری برای آینده ، ریوـ 1992(1371 ه . ش)

  آخرین ویرایش: سه شنبه 1 دی 1394 10:11 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 1 دی 1394 10:08 ق.ظ نظرات ()

  نویسنده:ساناز رعنایی

  یر بنای ریگ جن یک دشت فرسایش یافته است که در حال حاضر تپه های ماسه ای برخان و تپه های ماسه ای هرمی (قورد) آن را اشغال کرده است. تمام ریگ جن دارای رسوبات نمکی فراوان می باشد که عمده ی رسوبات و مواد فرسایشی آن از دامنه های فرسایش یافته البرز شکل گرفته است.
   

  نام انگلیسی:  rig-e jenn desert    

  نام فارسی: ریگ جن 

   

   

  موقعیت جغرافیایی

  ریگ جن در محدوده جغرافیایی مركز ایران در قسمت غربی كویر مركزی ایران قرار گرفته است. این منطقه از شمال به جنوب سمنان و گرمسار، از غرب به محدوده پارك ملی كویر و تنگ ظلمات، از شرق به محور ارتباطی جندق-معلمان و از جنوب به شمال انارك و چوپانان محدود میگردد. گسترش ریگ جن از شمال غرب به جنوب شرق است. ریگ جن در قسمت جنوب شرقی پوشیده از تپه های ماسه ای به هم پیوسته است كه به "دم ریگ" شهرت دارند. در قسمت مركزی و شرقی تپه ها به صورت نوارهای باریك شمالی جنوبی تغییر شكل داده كه عرض آنها در محدوده 2 كیلومتر تا 500 متر متغیر است. وجود باد غالب از سمت غرب به شرق باعث شده است كه تپه در قسمت شرقی دارای شیبی بسیار تند و در قسمتهای غربی دارای شیب ملایمتری باشند. همین عامل باعث شده است كه عبور از ریگ جن با وسائط نقلیه از سمت شرق به غرب بسیار دشوار و در پاره ای از موارد غیر ممكن گردد.


  آخرین ویرایش: سه شنبه 1 دی 1394 10:22 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 1 دی 1394 10:08 ق.ظ نظرات ()
  مهتاب قره غانی 


  مقدمه

  کره زمین تاکنون بارها و بارها  گرم و سرد شدن را تجربه کرده است. نزدیک ترین این تغییرات 800 هزار سال پیش بود که زمین هشت دوره یخبندان را تجربه کرد. پدید آمدن سریع گازهای گلخانه ای در اوایل دوران ژوراسیک هم سبب شد میانگین درجه حرارت زمین بین 5 تا 9 درجه سانتی گراد افزایش یابد. گرمایش جهانی اثرات ناخوشایند فراوانی بر زندگی انسان ها و جانوران می گذارد.

  آخرین ویرایش: سه شنبه 1 دی 1394 10:23 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 1 دی 1394 10:07 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده : شیوا اکبری                                        
  آلودگی نفت به خاک:
  یکی از شاخه های بیوتکنولوژی نفت که تجاری شده و امروزه در فهرست خدمات ارائه شده توسط شرکت های فعال در زمینه مسائل محیط زیستی دیده می شود،‌ پاکسازی زیستی آب ها و خاک های آلوده به ترکیبات نفتی است.

  رها شدن نفت و فرآورده های آن در محیط زیست، ادامه زندگی بسیاری از جانداران ساکن اکوسیستم های خشکی و آبی را تهدید و با آلوده سازی آب های زیرزمینی، بهداشت انسانی را با خطر جدی روبه رو می کند، همچنین با از میان بردن زیستگاه گونه های مفید، اثر منفی خود را بر اقتصاد بخش هایی چون کشاورزی و شیلات تحمیل می کند.

  ایران با توجه به دارا بودن 8/58 درصد از منابع نفتی جهان و تولیدات پتروشیمی حدود 30 میلیون تن درسال و دارا بودن مقام

  دوم ذخایر گازی جهان، وجود بیش از 25000 كیلومتر خطوط انتقال نفت و گاز، دارا بودن بیش از 1300 ایستگاه انتقال سوختگیری و 10000 تانكر حمل نفت و فراورده های نفتی، بسیار در معرض آلوده شدن خاك به فراورده های نفتی قرار دارد.

                                                                                                                                                                        
  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 1 دی 1394 09:42 ق.ظ نظرات ()
  مهتاب قره غانی
                                                                                                                                                                                                                                                   خبرگزاری میزان-" ال نینو "، قدرتمندترین چرخه‌ آب و هوایی 65 سال گذشته ، پدیده ای است که در اقیانوس آرام شکل می گیرد و به علت گردش امواج میانی روی تمام نقاط زمین از جمله ایران تاثیر می گذارد، البته این تاثیر غیر مستقیم است.    
  آخرین ویرایش: سه شنبه 1 دی 1394 09:57 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic