تبلیغات
محیط زیست ما ...
 
 
 
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه

اصول کنترل بو در محیط زیست

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 06:42 ب.ظ - پنجشنبه 27 آذر 1393

حمیدرضا جعفری
 انسانها و حیوانات حضور آلاینده های شیمیایی معلق در هوا را از طریق تحریک عضو بویائی در بینی تشخیص می دهند. ترکیباتی که سبب تحریک این عضو می شوند بو نامیده می شوند. با توجه به واکنش نسبت به محرک، بوها ممکن است خوشایند (عطر، بوهای آشپزی و…) یا ناخوشایند (تخم مرغ فاسد شده، بوی فاضلاب و…) باشند. در طی عملیات جمع آوری فاضلاب و تصفیه آن ترکیبات مولد بو بوسیله تجزیه بی هوازی مواد آلی حاوی گوگرد و نیتروژن ایجاد می شود. این ترکیبات فرار دارای وزن ملکولی نسبتاً کم بوده و عموماً بوسیله کارماتوگرافی گازی (GC) شناسایی می شوند. ترکیبات بودار دارای یک عدد آستانه بو TON (Threshold Odor Number) هستند که عبارتند از غلظتی که زیر آن غلظت، بو توسط شامه انسان قابل شناسایی نیست. حدود آستانه معمولاً به صورت ردیفی از تراکم ارائه می شوند. این ردیف می تواند به دلایل مختلف، گسترده باشد. حد آستانه بوی سولفید هیدروژن بین 00047/0 تا 6/4 قسمت در میلیون (ppm) گزارش شده است. در مورد آمونیاک این حد از 1 تا 8/46 ppm می باشد.
http://www.knowclub.com/paper/images/2010/09/landfill.jpg 

اموزش چرخه ی اب عکس

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 06:29 ب.ظ - یکشنبه 23 آذر 1393

نویسنده= شبنم کرمی


 

باروركردن ابرها

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 06:26 ب.ظ - یکشنبه 23 آذر 1393

نویسنده= شبنم کرمی

چگونگی بارور كردن ابر

باروری ابر ها در واقع یك روند طبیعی است كه در آن ابرها به بخار آب تبدیل شده و سپس به باران مبدل می شوند. برای ایجاد باران مصنوعی باید عوامل ابر ، رطوبت ، دما و سایر شرایط جوی فراهم باشد به هرحال با انجام بار ورودی منظم و برنامه دار ابرها مقدار بارش را می توان در یك دوره كامل به میزان 5تا25درصد افزایش داد.

می دانیم رطوبت (وزن بخار آب موجود در یك متر مكعب هوا ) عامل مهمی در تشكیل ابرهاست ، همچنین می دانیم كه هرقدر هوا گرمتر باشد ، قابلیت بیشتری برای داتشن بخار و تشكیل ابر دارد . اما برای تشكیل ابر ضمن وجود رطوبت و دمای زیر نقطه شبنم ، وجود ذرات میكروسكوپی گرد و خاك ، دوده بلورهای نمك و ..... لازم است .

 

موفقیت پروژه تأمین آب با انرژی خورشید

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 06:22 ب.ظ - یکشنبه 23 آذر 1393

نویسنده=شبنم کرمی

پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد دستگاهی را طراحی کردند که با استفاده از بخار هوا، آب مقطر همراه با املاح مورد نیاز برای آشامیدن تولید و انرژی مورد نیاز خود را از طریق خورشید یا یک آداپتور تأمین می‌کند.
در گزارشی كه برای ارسال شده درباره این طرح نوشته شده: با توجه به گستردگی سواحل در شمال و جنوب و گرما و رطوبت زیاد در شهرهای جنوبی کشور ظرفیت مناسبی برای تولید آب از رطوبت هوا در کشور وجود دارد.
در این طرح با استفاده از قوانین فیزیک و نیمه رساناها دستگاه آب شیرین‌کنی عرضه شده که با جذب رطوبت هوا آب قابل شرب تولید می‌کند.
آب ورودی این دستگاه بخار هواست و به منظور کاهش مصرف انرژی از سیستم‌های ترموالکتریک استفاده و از سوی دیگر برای تأمین انرژی مورد نیاز پنل‌های خورشیدی پیشنهاد شده است.ترموالکتریک این دستگاه متشکل از دو لایه بسیار سرد و بسیار گرم است و با اختلاف پتانسیلی که ایجاد می‌شود، تولید سرمایش و گرمایش می‌کند، همچنین رطوبت هوا از طریق یک فن وارد سیستم می‌شود و بخش سرمایش به رادیاتور وصل شده است و بخار هوا از میان رادیاتور عبور می‌کند و به مایع تبدیل می‌شود و در مخزن زیرین سیستم ذخیره می‌شود.
در این سیستم آب ذخیره شده توسط فن به بخش بالایی (بخش گرم) منتقل می‌شود و به این ترتیب این سیستم می‌تواند به صورت پیوسته آب تولید و نیازهای یک خانواده 3 تا 4 نفره را تأمین کند.
همچنین آب خروجی این دستگاه آب مقطر است و آب خروجی برای آب شرب در نظر گرفته شده است از این رو بخش UV اقدام به ضدعفونی کردن آب و بخش املاح زنی، املاح مورد نیاز در آب شرب را تأمین می‌کند.
این دستگاه برای مناطق مرطوب بویژه شهرهای جنوبی کشور ساخته شده است و در صورتی که هوا برای چند روز ابری باشد می‌توان انرژی مورد نیاز را از طریق یک آداپتور تأمین کرد. 

رویایی ترین منظره های طبیعت

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 06:42 ب.ظ - چهارشنبه 19 آذر 1393

بهاره انصاری                                                                                                                                                                    رویایی ترین منظره های طبیعت,شاهکار طبیعت,طبیعت 

بیابان ها و کویرهای ایران و جهان

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 11:52 ق.ظ - چهارشنبه 19 آذر 1393

نویسنده شیوا اکبری         sبیابان های ساحلی بصورت نواری شرقی- غربی با پهنایی نابرابر از بندر گواتر در مشرق تا خوزستان در جنوب غرب ایران در سواحل شمالی دریای عمان و خلیج فارس گسترده شده است.بزرگترین مشخصة این بیابان ها كه مهمترین عامل تفكیك آنها از بیابان های داخلی نیز می باشد، وجود رطوبت نسبی بالا به ویژه در فصل گرم به علت مجاورت با اقیانوس هند و جهت بادهای مرطوب دریایی در فضای این بیابان می باشد. همچنین وجود کویرها و بیابانهای پراکنده ای در مناطق غرب و مرکز غربی ایرانو همچنین جنوب کوههای زاگرس وجود دارند که در تقسم بندی سایت در این قسمت گنجانده شده اند. از جمله این بیابانها می توان به کویر میقان اراک اشاره کرد.                                                                                                 

بررسی طرح نجات و احیای دریاچه ها و تالاب ها در مجلس یک ماه به تعویق افتاد

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 11:50 ق.ظ - چهارشنبه 19 آذر 1393

نویسنده=شبنم کرمی

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: در جلسه علنی روز گذشته (سه شنبه ۹۳/۷/۱۶) مجلس شورای اسلامی بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی در مورد طرح نجات و احیای دریاچه ها و تالاب های کشور در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.
محمدرضا باهنر که ریاست جلسه علنی دیروز مجلس را برعهده داشت پیش از آغاز این دستور کار گفت: رئیس سازمان محیط زیست نامه ای مرقوم کرده و از مجلس یک فرصت یک ماهه خواسته است تا لایحه جامعی برای نجات و احیای دریاچه ها و تالاب های کشور ارائه کند تا هم مشکل اصل ۱۷۵ این طرح حل شده و هم تفاهمی بین مجلس و دولت به وجود آید.

نایب رئیس مجلس افزود: رئیس کمیسیون کشاورزی نیز با این پیشنهاد موافقت کرده است.
در ادامه جلسه برای بازگشت این طرح به کمیسیون کشاورزی، از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رای گیری بعمل آمد و نمایندگان به درخواست دولت برای ارجاء طرح نجات و احیای دریاچه ها و تالاب های کشور به کمیسیون مربوطه رای موافق دادند.
بر این اساس نمایندگان با ۱۱۹ رای موافق، ۵۲ رای مخالف، ۹ رای ممتنع از مجموع ۲۲۴ نماینده حاضر در صحن علنی فرصت یک ماهه ای به دولت دادند تا لایحه خود را در این باره به مجلس ارائه کند و طرح نیز به کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی ارجاع داده شد. 

کرگدن حیوان بومی آسیای مرکزی و شرق آفریقا است که متاسفانه نسل این حیوان در حال انقراض است.

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 11:46 ق.ظ - چهارشنبه 19 آذر 1393

نویسنده=شبنم کرمی

 کرگدن حیوان بومی آسیای مرکزی و شرق آفریقا است که متاسفانه نسل این حیوان در حال انقراض است؛ به همین دلیل این حیوانات را به کنیا فرستادند تا سطح هورمون این حیوانات اندازه گیری شود و تولید مثل بیولوژیکی انجام دهند و اسپرم کرگدن‌های نر توسط موسسه تحقیقات برلین نگهداری می‌شود تا نسل این حیوان را زیاد کنند.

به گزارش فارس، فقط شش کرگدن سفید شمالی در جهان باقی مانده است؛ در سال‌های اخیر بسیاری از کرگدن‌ها توسط شکارچیان کشته شده‌اند؛ به گفته کارشناسان در ده سال آینده هیچ کرگدنی در طبیعت آفریقا وجود نخواد داشت.

برای محافظت و زنده نگه داشتن کرگدن‌ها و زیاد کردن نسل آنان کارشناسان و مسئولین باغ وحش چک تصمیم گرفتند این حیوانات را به کنیا بفرستند و در آنجا از آنها نگهداری کنند؛ آنها دو جفت کرگدن نر و ماده را به باغ وحش Dvur Kralove در کنیا فرستادند.

یکی از قدیمی‌ترین کرگدن‌های نر به نام «سودان» 41 ساله است و در پارک حیوانات وحشی در سن‌دیگو - آمریکا است و کرگدن نر دیگری به نام «سونی» در 17 اکتبر از دنیا رفت.

حیوانات باغ وحش کنیا در تاریخ 20 دسامبر 2009 به آنجا رفتند و بعدها به مرگ طبیعی مرده‌اند؛ این حیوانات از نوامبر سال 2012 در کنیا تحت حمایت مامورین مسلح هستند؛ به گفته سخنگوی باغ وحش چک، آمار و ارقام نشان می‌دهند:
 

تصاویر زیبا و کم نظیر از حیات وحش مازندران

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 11:41 ق.ظ - چهارشنبه 19 آذر 1393

نویسنده=شبنم کرمی


 

باران اسیدی

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 11:39 ق.ظ - چهارشنبه 19 آذر 1393

نویسنده مهتاب قره غانی                                                                                                                        

در چند دهه اخیر میزان اسیدیته آب باران ، در بسیاری از نقاط کره زمین افزایش یافته و به همین خاطر اصطلاح باران اسیدی رایج شده است. برای شناخت این پدیده سوالات زیادی مطرح گردیده است که به عنوان مثال می‌توان به این موارد اشاره کرد: چه عناصری باعث تغییر طبیعی باران می‌شوند؟ منشا این عناصر چیست؟ این پدیده در کجا رخ می‌دهد؟

معمولا نزولات جوی به علت حل شدن دی‌اکسید کربن هوا در آن و تشکیل اسید کربنیک بطور ملایم اسیدی هستند و PH باران طبیعی آلوده نشده حدود ۵٫۶ می‌باشد. پس نزولاتی که به مقدار ملاحظه‌ای قدرت اسیدی بیشتری داشته باشند و PH آنها کمتر از ۵ باشد، باران اسیدی تلقی می‌شوند.

 
 
صفحات وب: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ]