منوی اصلی
محیط زیست ما ...
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه
 • عضو انجمن پنجشنبه 27 آذر 1393 07:42 ب.ظ نظرات ()
  حمیدرضا جعفری
   انسانها و حیوانات حضور آلاینده های شیمیایی معلق در هوا را از طریق تحریک عضو بویائی در بینی تشخیص می دهند. ترکیباتی که سبب تحریک این عضو می شوند بو نامیده می شوند. با توجه به واکنش نسبت به محرک، بوها ممکن است خوشایند (عطر، بوهای آشپزی و…) یا ناخوشایند (تخم مرغ فاسد شده، بوی فاضلاب و…) باشند. در طی عملیات جمع آوری فاضلاب و تصفیه آن ترکیبات مولد بو بوسیله تجزیه بی هوازی مواد آلی حاوی گوگرد و نیتروژن ایجاد می شود. این ترکیبات فرار دارای وزن ملکولی نسبتاً کم بوده و عموماً بوسیله کارماتوگرافی گازی (GC) شناسایی می شوند. ترکیبات بودار دارای یک عدد آستانه بو TON (Threshold Odor Number) هستند که عبارتند از غلظتی که زیر آن غلظت، بو توسط شامه انسان قابل شناسایی نیست. حدود آستانه معمولاً به صورت ردیفی از تراکم ارائه می شوند. این ردیف می تواند به دلایل مختلف، گسترده باشد. حد آستانه بوی سولفید هیدروژن بین 00047/0 تا 6/4 قسمت در میلیون (ppm) گزارش شده است. در مورد آمونیاک این حد از 1 تا 8/46 ppm می باشد.
  http://www.knowclub.com/paper/images/2010/09/landfill.jpg
  آخرین ویرایش: پنجشنبه 27 آذر 1393 07:44 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن یکشنبه 23 آذر 1393 07:29 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده= شبنم کرمی  آخرین ویرایش: یکشنبه 23 آذر 1393 07:32 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن یکشنبه 23 آذر 1393 07:26 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده= شبنم کرمی

  چگونگی بارور كردن ابر

  باروری ابر ها در واقع یك روند طبیعی است كه در آن ابرها به بخار آب تبدیل شده و سپس به باران مبدل می شوند. برای ایجاد باران مصنوعی باید عوامل ابر ، رطوبت ، دما و سایر شرایط جوی فراهم باشد به هرحال با انجام بار ورودی منظم و برنامه دار ابرها مقدار بارش را می توان در یك دوره كامل به میزان 5تا25درصد افزایش داد.

  می دانیم رطوبت (وزن بخار آب موجود در یك متر مكعب هوا ) عامل مهمی در تشكیل ابرهاست ، همچنین می دانیم كه هرقدر هوا گرمتر باشد ، قابلیت بیشتری برای داتشن بخار و تشكیل ابر دارد . اما برای تشكیل ابر ضمن وجود رطوبت و دمای زیر نقطه شبنم ، وجود ذرات میكروسكوپی گرد و خاك ، دوده بلورهای نمك و ..... لازم است .


  آخرین ویرایش: یکشنبه 23 آذر 1393 07:35 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن یکشنبه 23 آذر 1393 07:22 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی

  پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد دستگاهی را طراحی کردند که با استفاده از بخار هوا، آب مقطر همراه با املاح مورد نیاز برای آشامیدن تولید و انرژی مورد نیاز خود را از طریق خورشید یا یک آداپتور تأمین می‌کند.
  در گزارشی كه برای ارسال شده درباره این طرح نوشته شده: با توجه به گستردگی سواحل در شمال و جنوب و گرما و رطوبت زیاد در شهرهای جنوبی کشور ظرفیت مناسبی برای تولید آب از رطوبت هوا در کشور وجود دارد.
  در این طرح با استفاده از قوانین فیزیک و نیمه رساناها دستگاه آب شیرین‌کنی عرضه شده که با جذب رطوبت هوا آب قابل شرب تولید می‌کند.
  آب ورودی این دستگاه بخار هواست و به منظور کاهش مصرف انرژی از سیستم‌های ترموالکتریک استفاده و از سوی دیگر برای تأمین انرژی مورد نیاز پنل‌های خورشیدی پیشنهاد شده است.ترموالکتریک این دستگاه متشکل از دو لایه بسیار سرد و بسیار گرم است و با اختلاف پتانسیلی که ایجاد می‌شود، تولید سرمایش و گرمایش می‌کند، همچنین رطوبت هوا از طریق یک فن وارد سیستم می‌شود و بخش سرمایش به رادیاتور وصل شده است و بخار هوا از میان رادیاتور عبور می‌کند و به مایع تبدیل می‌شود و در مخزن زیرین سیستم ذخیره می‌شود.
  در این سیستم آب ذخیره شده توسط فن به بخش بالایی (بخش گرم) منتقل می‌شود و به این ترتیب این سیستم می‌تواند به صورت پیوسته آب تولید و نیازهای یک خانواده 3 تا 4 نفره را تأمین کند.
  همچنین آب خروجی این دستگاه آب مقطر است و آب خروجی برای آب شرب در نظر گرفته شده است از این رو بخش UV اقدام به ضدعفونی کردن آب و بخش املاح زنی، املاح مورد نیاز در آب شرب را تأمین می‌کند.
  این دستگاه برای مناطق مرطوب بویژه شهرهای جنوبی کشور ساخته شده است و در صورتی که هوا برای چند روز ابری باشد می‌توان انرژی مورد نیاز را از طریق یک آداپتور تأمین کرد.
  آخرین ویرایش: یکشنبه 23 آذر 1393 07:24 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن چهارشنبه 19 آذر 1393 07:42 ب.ظ نظرات ()
  بهاره انصاری                                                                                                                                                                    رویایی ترین منظره های طبیعت,شاهکار طبیعت,طبیعت
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 19 آذر 1393 07:59 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن چهارشنبه 19 آذر 1393 12:52 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده شیوا اکبری           sبیابان های ساحلی بصورت نواری شرقی- غربی با پهنایی نابرابر از بندر گواتر در مشرق تا خوزستان در جنوب غرب ایران در سواحل شمالی دریای عمان و خلیج فارس گسترده شده است.بزرگترین مشخصة این بیابان ها كه مهمترین عامل تفكیك آنها از بیابان های داخلی نیز می باشد، وجود رطوبت نسبی بالا به ویژه در فصل گرم به علت مجاورت با اقیانوس هند و جهت بادهای مرطوب دریایی در فضای این بیابان می باشد. همچنین وجود کویرها و بیابانهای پراکنده ای در مناطق غرب و مرکز غربی ایرانو همچنین جنوب کوههای زاگرس وجود دارند که در تقسم بندی سایت در این قسمت گنجانده شده اند. از جمله این بیابانها می توان به کویر میقان اراک اشاره کرد.                                                                                                
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 19 آذر 1393 12:59 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن چهارشنبه 19 آذر 1393 12:50 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی

  پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: در جلسه علنی روز گذشته (سه شنبه ۹۳/۷/۱۶) مجلس شورای اسلامی بررسی گزارش کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی در مورد طرح نجات و احیای دریاچه ها و تالاب های کشور در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.
  محمدرضا باهنر که ریاست جلسه علنی دیروز مجلس را برعهده داشت پیش از آغاز این دستور کار گفت: رئیس سازمان محیط زیست نامه ای مرقوم کرده و از مجلس یک فرصت یک ماهه خواسته است تا لایحه جامعی برای نجات و احیای دریاچه ها و تالاب های کشور ارائه کند تا هم مشکل اصل ۱۷۵ این طرح حل شده و هم تفاهمی بین مجلس و دولت به وجود آید.

  نایب رئیس مجلس افزود: رئیس کمیسیون کشاورزی نیز با این پیشنهاد موافقت کرده است.
  در ادامه جلسه برای بازگشت این طرح به کمیسیون کشاورزی، از نمایندگان مجلس شورای اسلامی رای گیری بعمل آمد و نمایندگان به درخواست دولت برای ارجاء طرح نجات و احیای دریاچه ها و تالاب های کشور به کمیسیون مربوطه رای موافق دادند.
  بر این اساس نمایندگان با ۱۱۹ رای موافق، ۵۲ رای مخالف، ۹ رای ممتنع از مجموع ۲۲۴ نماینده حاضر در صحن علنی فرصت یک ماهه ای به دولت دادند تا لایحه خود را در این باره به مجلس ارائه کند و طرح نیز به کمیسیون کشاورزی آب و منابع طبیعی ارجاع داده شد.
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 19 آذر 1393 12:51 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن چهارشنبه 19 آذر 1393 12:46 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی

   کرگدن حیوان بومی آسیای مرکزی و شرق آفریقا است که متاسفانه نسل این حیوان در حال انقراض است؛ به همین دلیل این حیوانات را به کنیا فرستادند تا سطح هورمون این حیوانات اندازه گیری شود و تولید مثل بیولوژیکی انجام دهند و اسپرم کرگدن‌های نر توسط موسسه تحقیقات برلین نگهداری می‌شود تا نسل این حیوان را زیاد کنند.

  به گزارش فارس، فقط شش کرگدن سفید شمالی در جهان باقی مانده است؛ در سال‌های اخیر بسیاری از کرگدن‌ها توسط شکارچیان کشته شده‌اند؛ به گفته کارشناسان در ده سال آینده هیچ کرگدنی در طبیعت آفریقا وجود نخواد داشت.

  برای محافظت و زنده نگه داشتن کرگدن‌ها و زیاد کردن نسل آنان کارشناسان و مسئولین باغ وحش چک تصمیم گرفتند این حیوانات را به کنیا بفرستند و در آنجا از آنها نگهداری کنند؛ آنها دو جفت کرگدن نر و ماده را به باغ وحش Dvur Kralove در کنیا فرستادند.

  یکی از قدیمی‌ترین کرگدن‌های نر به نام «سودان» 41 ساله است و در پارک حیوانات وحشی در سن‌دیگو - آمریکا است و کرگدن نر دیگری به نام «سونی» در 17 اکتبر از دنیا رفت.

  حیوانات باغ وحش کنیا در تاریخ 20 دسامبر 2009 به آنجا رفتند و بعدها به مرگ طبیعی مرده‌اند؛ این حیوانات از نوامبر سال 2012 در کنیا تحت حمایت مامورین مسلح هستند؛ به گفته سخنگوی باغ وحش چک، آمار و ارقام نشان می‌دهند:

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 19 آذر 1393 12:49 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن چهارشنبه 19 آذر 1393 12:41 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی  آخرین ویرایش: چهارشنبه 19 آذر 1393 12:45 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن چهارشنبه 19 آذر 1393 12:39 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده مهتاب قره غانی                                                                                                                        

  در چند دهه اخیر میزان اسیدیته آب باران ، در بسیاری از نقاط کره زمین افزایش یافته و به همین خاطر اصطلاح باران اسیدی رایج شده است. برای شناخت این پدیده سوالات زیادی مطرح گردیده است که به عنوان مثال می‌توان به این موارد اشاره کرد: چه عناصری باعث تغییر طبیعی باران می‌شوند؟ منشا این عناصر چیست؟ این پدیده در کجا رخ می‌دهد؟

  معمولا نزولات جوی به علت حل شدن دی‌اکسید کربن هوا در آن و تشکیل اسید کربنیک بطور ملایم اسیدی هستند و PH باران طبیعی آلوده نشده حدود ۵٫۶ می‌باشد. پس نزولاتی که به مقدار ملاحظه‌ای قدرت اسیدی بیشتری داشته باشند و PH آنها کمتر از ۵ باشد، باران اسیدی تلقی می‌شوند.


  آخرین ویرایش: چهارشنبه 19 آذر 1393 12:46 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن چهارشنبه 19 آذر 1393 12:36 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده=مریم اسماعیلی

  ولین کنفرانس انرژی ­های تجدیدپذیر و توسعه پایدار روزهای ۲۴ و ۲۵ دی­ماه سال جاری در دانشگاه زابل برگزار می شود.
  پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: دکتر محمود اوکاتی صادق، رییس دانشگاه زابل با اعلام این خبر افزود: ۱۵سال خشکسالی پی در پی بویژه خشک شدن هامون باعث معضلات زیست محیطی فراوانی در سیستان شده به طوری که بسیاری از مردم این منطقه ناگزیر به مهاجرت شده اند. این درحالی است که منطقه سیستان از ظرفیت بسیار بالایی برای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر بویژه نصب و راه اندازی نیروگاه های بادی برخوردار است و استفاده از این ظرفیت می تواند علاوه بر رونق اقتصادی درمنطقه، مشکلات معیشتی مردم بومی را برطرف کند.
  رییس اولین کنفرانس انرژی تجدیدپذیر و توسعه پایدار گفت: دانشگاه زابل در سال ۹۰ همایشی با موضوع انرژی های نو برگزار کرد. حضور مسئولان ارشد ازجمله مسئولان وزارت نیرو و نیز سرمایه گذاران بخش خصوصی در آن همایش نشان داد که استفاده از انرژی ها تجدیدپذیر گزینه ای است که همه آن را قبول دارند، اما مشکلات زیر ساختی مانع از جذب سرمایه و استفاده از انرژی های تجدیدپذیر می شود، به همین دلیل دانشگاه زابل مصمم شد کنفرانس انرژی های تجدیدپذیر و توسعه پایدار را با هدف فرهنگسازی برای رفع مشکلات زیر ساختی و جذب سرمایه و سرمایه گذار برگزار کند.
  اوکاتی صادق در گفت وگو با دبیرخانه اولین کنفرانس انرژی های تجدیذیر و توسعه پایدار تصریح کرد: انتشار خبر برگزاری این کنفرانس با استقبال صاحبنظران،مسئولان، مردم و بویژه ائمه جمعه مواجه شده است. براین اساس، انتظار می رود این کنفرانس بتواند بستر لازم را برای ایجاد رونق اقتصادی و رفع مشکلات معیشتی مردم منطقه محروم سیستان با استفاده از انرژی­ های تجدیدپذیر فراهم کند.
  وی گفت: دولت برای مقابله با معضل کم آبی، طرح انتقال آب به ۴۶ هزار هکتار زمین کشاورزی را در دست اجرا دارد. این درحالی است که انتقال آب در صورتی کارساز است که کشت گلخانه ای جایگزین کشاورزی سنتی و آبیاری مدرن جایگزین آبیاری غرقابی شود.
  اوکاتی صادق با اشاره به شرایط سخت اقلیمی در سیستان خاطر نشان کرد: کشت گلخانه ای در سیستان با توجه به گرما و سرمای شدید که اغلب همراه با باد و طوفان است نیاز به انرژی دارد. اما در حال حاضر استفاده از برق برای کشت گلخانه ای مقرون به صرفه اقتصادی نیست. این درحالی است که استفاده از انرژی های باد وخورشید می تواند انرژی مورد نیاز گلخانه ها را تامین کند.
  رییس کنفرانس انرژی های تجدیدپذیر در ادامه گفت: براساس تحقیقات انجام شده در دانشگاه زابل، ایجاد مزارع بادی در سیستان باعث اشتغال و درآمد برای جوامع بومی و رونق کشاورزی می شود.
  وی در توضیح این مطلب افزود: نیروگاه ­های ۲۰ تا ۵۰ کیلوواتی که امکان نصب و راه اندازی آن در مزارع وجود دارد سبب می شود کشاورز برق مورد نیاز برای کشت گلخانه ای را استفاده و برق مازاد را به شبکه بفروشد که این علاوه بر رونق کشاورزی، برای کشاورز درآمد هم ایجاد می کند.
  این شیوه سال هاست که در سایر کشورهای مختلف تجربه شده از جمله ۶۰ درصد برق آمریکا به همین شیوه تامین می شود.
  در کنفرانس انرژی های تجدیدپذیر و توسعه پایدار (به نشانی سایت www.resd2015.ir) علاوه بر سخنرانی مقامات، دو پانل تخصصی با عناوین «اقتصاد کم کربن با تکیه بر انرژی های تجدیدپذیر» و «فرصت ها، چالش ها و راهبردهای توسعه انرژی های تجدیدپذیر» برگزار می­شود.
  در این پانل ها موضوعاتی چون: «تبیین چالش ها و راهکارها برای اجرایی شدن اقتصاد کم کربن با استفاده از فناوری انرژی­ های تجدیدپذیر با هدف رونق بخشی به اشتغال جوامع بومی و جلوگیری ازمهاجرت» و «روش های تشویق بخش خصوصی در سرمایه گذاری و مشارکت در حوزه انرژی های تجدیدپذیر» با حضور صاحبنظران و مسئولان بررسی می شود.
  آخرین ویرایش: چهارشنبه 19 آذر 1393 12:37 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن چهارشنبه 19 آذر 1393 12:35 ب.ظ نظرات ()

  نویسنده:سانازرعنایی

  اکوسیستم های  پویا:

  موجوداتی که وجود خود انها شرایط محلی را تغییر میدهد.

  اکوسیستم ها در حال تغییرند.ولی یک مقدار ثبات نیزدرخوددارندکه میتوانددراثرعوامل خارجی خودرا ترمیم کندودربرابر انها بردباری ومقاومت نشان دهد.

  در این فصل ازکتاب به چگونگی پیدایش وتغیرات اکوسیستم ها بدون دخالت انسان وسپس با دخالت انسان میپردازیم.

  اکوسیستم های رسیده ونرسیده

  ده ها سال یاقرنهاطول میکشد تایک اکوسیستم توسعه یابد.شروع ان زمانی است که یک جامعه ساده ازگونه های پیشتاز (گلسنگ یا علف هرز)سطحی اززمین راتصرف کنند.این گونه های پیشتاز به ارامی توسعه یافته وسپس باگونه های دیگرجابه جا میشود تا یک اکوسیستم رسیده به وجود اید.

  به این جابه جایی مکرر که یک جامعه از موجودات باجامعه دیگری که معمولا متنوع تراست در طول زمان،توالی اکولوژیکی  گویند.

  کلیماکس یافرازی جامعه

  اغلب اکوسیستم ها اگرتوسط بلاهای طبیعی یااعمال انسان تباه نشده باشند نهایتا به مرحله توالی که ازمراحل قبلی پایدارتراست میرسند.چنین مرحله ای گاهی اوقات کلیماکس یافرازی جامعه نامیده میشود.

  ویژگی اکوسیستم های رسیده ونرسیده

  1.اکوسیستم های نارسیده باتنوع گونه هاوزیست خوانهای اکولوژیکی  خودموثرترازیک اکوسیستم  نارسیده وساده میتوانند از انرژی استفاده نموده و مواد شیمیایی مورد نیاز خودرا به چرخش دراورند

  2.یک اکوسیستم رسیده بردباری بیشتری درمقابل ناملایماتی که یک اکوسیستم جوانتر راازپا در می اورد دارد.درنتیجه اکوسیستم های رسیده تمایل به خود پایداری داشته وممکن است تا وقتی که اب وهوا وسایر عوامل عمده زیست محیطی اساسا یکنواخت باقی بماند قرن ها دوام می اورد.

  3.یک اکوسیستم رسیده ساکن نیست.پایداری دراز مدت ان متکی بر یک  شبکه پیچیده درحال تحرک از تداخل بین خود گونه ها ازیک طرف وگونه ها ومحیط زیست ان ها ازطرف دیگر است.

  4.اکوسیستم های رسیده میتوانند تغییر یابند برای مثال چندین سال قبل درختان شاه بلوط غالب درجنگلهای شرقی شمال امریکا بودند که با وارد شدن یک نوع قارچ زنگزن به این جنگل این درخت حذف شد و اکنون از درختان بلوط وسایر درختان استفاده شده است

  آخرین ویرایش: چهارشنبه 19 آذر 1393 12:40 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن چهارشنبه 19 آذر 1393 12:31 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده=مریم اسماعیلی

  انرژی خورشیدی و جریان انرژی در کره ی زمین

  یک راکتور مرکب هسته ای: منبع انرژی که حیات را بر روی کره زمین برقرار می سازد ، خورشید است ، ستاره ای که حدود 150 میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد . خورشید زمین را گرم کرده و برای عمل فتوسنتز در گیاهان انرژی فراهم می آورد که آنان در عوض ترکیباتی ا که برای حیات ضروری است به وجود می آورند .

  اما برای تمام شدن انرژی خورشیدی نگران نباشید خورشید احتمالاً حداقل 6 میلیلارد سال دیگر عمر خواهد کرد .

  جریان انرژی کره زمین: بگذارید ببینیم که چه بر سر این قسمت کوچک از انرژی خورشیدی که توسط زمین جذب می شود می آید . همان طوری که شکل زیر نشان می دهد .

  اگر چیزی قدرت انعکاسی و یا پرتو زمین را تغییر دهد . درجه حرارت میانگین کره زمین با کاهش و یا افزایش خود عدم تعادل را تصحیح می کند . به عنوان مثال ، افزایش 2 درجه سانتیگراد در میانگین درجه حرارت کره زمین می تواند دفعتاً یخ های قطبی را ذوب کند و در نتیجه ، قسمت عمده زمین را از سیلاب بپوشاند .

  به همین ترتیب ، کاهش فقط چند درجه در میانگین دمای کره زمین می تواند یک دوران یخی دیگر به وجود آورد .


  آخرین ویرایش: چهارشنبه 19 آذر 1393 12:34 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مجید مرادی دوشنبه 17 آذر 1393 02:49 ب.ظ نظرات ()
  آخرین ویرایش: دوشنبه 17 آذر 1393 02:50 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن یکشنبه 16 آذر 1393 07:18 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی

  آلودگی هوای تهران

  شفاف: تهران همچنان درگیر آلودگی هوا و بالا بودن سطح آلاینده هاست و با وجود هشدارهای پزشکان درباره افزایش بیمارهای تنفسی و قلبی عروقی به دلیل آلودگی هوا، تا کنون هیچ اقدامی برای کنترل آلاینده‌ها صورت نگرفته است و تنها اقدام مسئولین وزارت بهداشت و دیگر مسئولین نیز در این باره تنها انکار بوده است و انکار. همچنین ضعف آماری در این زمینه و ارائه نشدن آمار معتبر از سطح آلاینده‌ها در تهران نیز بر این بحران افزوده و بازار نفی و انکار را داغ‌تر کرده است.

  هنوز از یاد‌ها نرفته است، درحالیکه در اوایل سال، شهرداری تهران اعلام کرد که آلودگی هوای پایتخت در سال ۹۰، در ۲۰۰ سال گذشته بی‌سابقه بوده است، وزارت بهداشت معتقد بود از میزان آلودگی هوا حتی کم هم شده است و مشکلی در این رابطه وجود ندارد!


  در هر حال با وجود این انکار‌ها، امسال آلوده‌ترین سال پایتخت طی ۱۲ سال گذشته بوده است چرا که همین چندروز پیش سازمان هوا‌شناسی تهرانی‌ها را از این حقیقت آگاه ساخت که «میزان آلودگی هوایی که امروز تهرانی‌ها تنفس می‌کنند، در سال‌های گذشته بی‌سابقه بوده است.» تا به این ترتیب ادعای شهرداری تهران رنگ واقعیت به خود بگیرد و انکارهای وزارت بهداشت کمرنگ شود.
  آخرین ویرایش: یکشنبه 16 آذر 1393 07:19 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن یکشنبه 16 آذر 1393 07:15 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی

  «شروود رولاند» برنده جایزه نوبل شیمی، به دلیل عوارض ناشی از بیماری پاركینسون، روز شنبه در سن 84 سالگی در گذشت.


  به گزارش ایسنا، «رولاند» به دلیل تحقیقات در خصوص مضرات كلروفلوروكربن ها (CFC) كه باعث تخریب لایه ازن می‌شوند، به همراه دو تن دیگر در سال 1995 میلادی برنده جایزه نوبل شیمی شده بود.

  نبوغ فكری این دانشمند از كودكی مشخص شده بود، به طوری كه وی در سن 16 سالگی وارد دانشگاه شد و به سرعت توانست مدارج علمی را طی كرده و پس از اخذ مدرك دكتری در دانشگاه های پرینستون و كانزاس مشغول به كار شد و از سال 1956 میلادی به عنوان مدیر دپارتمان شیمی دانشگاه ایروین كالیفرنیا انتخاب شد.
  آخرین ویرایش: یکشنبه 16 آذر 1393 07:16 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن یکشنبه 16 آذر 1393 07:09 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی

  ورود ریزگردهای عربی در حالی مردم کرمان را غافلگیر کرد که کارشناسان از آلودگی شدید هوای کرمان خبر می دهند و به نظر می رسد ورود ریزگردها به استانهای شرقی زنگ خطری جدی برای مسئولان محیط زیست باشد.

  به گزارش مهر، شهروندان کرمانی و ساکنان شهرستانهای رفسنجان، سیرجان، زرند و انار کرمان صبح امروز و از ساعات ابتدایی روز، شاهد وجود ریزگردهایی در هوای محل زندگی خود بوده اند به گونه ای که حتی این مسئله موجب کاهش شدید دید هم شد.

  ساعاتی بعد هم از سوی مسئولین محیط زیست استان کرمان اعلام شد که آلودگی هوای کرمان از نظر میزان غلظت ریزگردها به مرحله هشدار رسیده است.

  ورود این ریزگردها از غرب کشور به استانهای شرقی و به خصوص کرمان در شرایطی است که مناطق مختلفی از این استان به دلیل گسترش سطوح بیابانی به ویژه در سالهای اخیر و با بروز خشکسالی های متوالی، در ماههای مختلفی از سال شاهد بروز طوفانهای شدید شن بوده و به اذعان کارشناسان و مسئولین این طوفانها، تمام ساختارهای اقتصادی مناطق بیابانی استان را تحت تاثیر قرار داده و برای بخش های مختلف مشکلات جدی ایجاد کرده است.

  در حال حاضر، بروز این پدیده با منشا غیر استانی نیز بر این مشکلات دامن زده و هر چند که تاکنون خسارات اقتصادی به دنبال نداشته، اما برای بیماران و سالمندان و حتی افراد سالم نیز مشکلاتی در بر خواهد داشته است.

  در همین حال، حمیده حبیبی، مسئول مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی کرمان با بیان اینکه منشا این ریزگردها کشور عراق است، به خبرنگار مهر می گوید: در ابتدای بروزاین پدیده، غلظت ریزگردها زیاد بود اما در برخی ساعات شاهد کاهش غلظت آن هستیم.

  وی می افزاید: در ساعات میانی روز غلظت کمتر شده اما پیش بینی می شود مجددا این پدیده درکرمان رخ دهد.

  وی ادامه می دهد: منشا این ریزگردها از کشور عراق بوده که در اثر وزش باد به سمت استانهای شرقی به خصوص کرمان حرکت کرده است.

  مسئول مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی کرمان تصریح می کند: پیش بینی ها حاکی از آن است که عصر امروز غلظت این مواد به ویژه در هوای مناطق شمال استان افزایش یابد.

  وی با بیان اینکه وجود این ذرات در هوا موجب کاهش دید افقی شده است، بیان می دارد: توصیه می شود سالمندان و افرادی که دچار بیماری های تنفسی هستند در شرایط فعلی در محیط باز قرار نگیرند و از این هوای آلوده استشمام نکنند.

  در همین حال علی شاهی، کارشناس اداره کل منابع طبیعی استان کرمان به خبرنگار مهر می گوید: برآوردهای ماهم نشان می دهد که منشا این ریزگردها خارج از استان بوده است.

  وی می افزاد: بیش از 50 درصد احتمال اده می شود که این پدده در اثر ورود ریزگردهای کشور عراق به غرب کشور و سپس ورود آن به استان کرمان باشد.

  وی بیان می دارد: البته احتمال اینکه این اتفاق در اثر خشک شدن دریاچه ها ئ جابجایی رسوبات و شنهای کف این دریاچه ها توسط نیروی بادهم وجود دارد.

  وی می گوید: اگر این پدیده در کرمان ناشی از بروز گردوغبار در غرب کشورکه منشا آن کشور عراق است، باید با برقراری تعامل با کشور عراق در زمینه رفع این اقدام شود.

  شاهی بیان می دارد: باید شیوه حل این مشکل و برنامه های لازم تدوین و پروژه ای طراحی شودتا بتوان با این پدیده مقابله کرد که پس از ارایه راهکار، اجرایی کردن آن هم زمان زیادی می برد.

  کارشناس آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان کرمان به برنامه اقدام ملی در مبارزه با بیابان زایی نیز اشاره کرده و اظهار می دارد: طی این برنامه، برای کنترل بیابان زایی و مقابله با پدیده هایی نظیر وجود ریزگردها دو برنامه بین المللی داریم که اجرای آن می تواند دراین زمینه بسیار موثر واقع شود.

  وی همچنین می گوید: ریزگردها در حال حاضر خسارتی به بارنیاورده و تنها بیماران و افراد سالمند باید از ماندن در هوای آلوده خوداری کنند.
  آخرین ویرایش: یکشنبه 16 آذر 1393 07:12 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن یکشنبه 16 آذر 1393 07:07 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی

  تجمع مردم زنجان در اعتراض به آلودگی‌های سرب و روی در مقابل استانداری زنجان.


  آخرین ویرایش: یکشنبه 16 آذر 1393 07:28 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن یکشنبه 16 آذر 1393 07:04 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی

  از دیدگاه بهداشت عمومی ذرات معلق از آلاینده های اصلی هوا می باشند . سازمان جهانی بهداشت ((WHO ) برآورد نموده است كه سالیانه 500000 نفر بر اثر مو اجهه با ذرات معلق هوابرد موجود در هوای آزاد دچار مرگ زودرس می شوند . همچنین این سازمان برآورد نموده است كه هزینه سالیانه ی صرف شده برای بخش سلامتی و بهداشت ناشی از آلودگی هوا در اتریش؛ فرانسه و سوئیس حدود 30 میلیارد پوند بوده و معادل 6 درصد از كل مرگ و میر هاست . تنها در ایالات متحده ی آمریكا؛ هزینه ی بهداشتی سالیانه غلظت بالای ذرات؛ 23 میلیارد پوند برآورد شده است PM2.5 به صورت جدی بر سلامت تاثیر گذاشته؛ مرگ ناشی از بیماریهای تنفسی وقلبی و عروقی و سرطان ریه را افزایش می دهد .. در مواجه های طولانی مدت باعث افزایش 6 درصدی مرگ و میر به ازای افزایش هر μg/m3 10 در غلظت آن می شود . به ازای همین میزان افزایش؛ بیماریهای قلبی - عروقی به میزان 12 % و سرطان ریه نیز به میزان 14 % افزایش می یابد . زمانی كه دید افقی توسط گرد و غبار به كمتر ازیك كیلومتر كاهش یابد؛ طوفان گرد وغبا ر ایجاد شده است . مطالعات انجام شده نشان می دهد كه طوفانهای گرد و غبار باعث افزایش 1/7% مرگ و میر می گردد . تخمین زده می شود كه جوانان روزانه 0/15 تا 0.34 میلی گرم و بزرگسالان 0/81 میلی گرم گرد و غبار وارد ریه هایشان می كنند . ولی چون بچه ها بیشتر به اشیای در ون منزل ازجمله اسباب بازی ها دست و سپس وارد دهانشان می كنند . روزانه 100-50 میلی گرم ذرات از طریق بلعیدن وارد بدن می كنند . در حالیكه این مقدار دربزرگسالان 0/56 میلی گرم است . خاك سطحی منابع گرد و غبار غنی ازمحتوی شنی (بالاتر از 50 درصد ) و محتوی رس پایین (كمتر از 5 درص د) است. گرد و غبار منجر به تغییرات اقلیم در مقیاس جهانی و محلی ؛ و همچنین تغییر در چرخه بیولوژیكی - زمین شناسی و شیمیایی و محیط زیست انسان می گردد؛ همچنین مدارك مستندی وجود دارد كه آئروسل های معدنی گرد و غبار بر تشكیل ابر - خصوصیات ابرو میزان نزو لات جوی تاثیر می گذارد و حتی منجر به كاهش اسیدتیه نزولات جوی می گردد . در زمانیكه پدیده گرد وغبار در منبع ایجاد می شود؛ 30 % در نزدیكی منبع رسوب و 20 درصد دوباره در مقیاس محلی منتشر می شود؛ و بیش از نیمی از آن به فواصل دور تا ( 6500 كیلومتر ) منتقل می شود . سالانه بین 5-0/5 میلیارد تن ذرات كه در اندازه قابل اننتقال از طریق هوا هستند توسط طوفانهای گرد و غبار به نقاط دیگر جهان منتقل می شوند. بیش از 70 % از طوفانهای گرد و غبار به طوفانهایی كه از بیابان های آفریقا نشات می گیرد نسبت داده می شو د . در زمان پدیده گرد و غبار غلظت بعضی از فلزات سنگین از جمله سرب 3 برابر می گردد .


  آخرین ویرایش: یکشنبه 16 آذر 1393 07:05 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن یکشنبه 16 آذر 1393 04:48 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده: حمیدرضا جعفری
  ایا تابه حال به این سوال اندیشیده اید.

  طبیعتی كه به ما بی دریغ نعمتهای مختلف ارزانی می دارد ، ما برای حفظ و نگهداری آن چه ت**** كرده ایم؟
  شاید با طرح این سوال ، این جواب در ذهن شما تداعی شود كه وظیفه حفظ و نگهداری از محیط زیست بعهده دولتمردان و سیاست مداران است و از دست ما به عنوان یك فرد كاری ساخته نیست.
  محیط زیست از اجزائی تشكیل شده كه مجموعه آنها با هم (زنده و غیر زنده) یك اكوسیستم كه كوچك ترین واحد یك محیط زیست است را می سازد و هر تغییر در جز كوچكی از این محیط اثرات خود را در كل مجموعه نمایان می سازد و از آنجائی كه در طبیعت (جهان) اكوسیستم ها در ارتباط تنگاتنگ با یكدیگر قرار دارند ، اثرات آن می تواند جهانی باشد.
  http://www.geoproject.ir/wp-content/uploads/2014/09/Environment_1.gif
  آخرین ویرایش: یکشنبه 16 آذر 1393 04:52 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
تعداد صفحات : 3 1 2 3
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic