منوی اصلی
محیط زیست ما ...
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه
 • عضو انجمن شنبه 26 مهر 1393 06:19 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده: شبنم کرمی

  People's Climate March یک راهپیمایی محیط زیستی است که 21 سپتامبر / 30 شهریور همزمان با ملاقات وزرا و رؤسای کشورهای جهان در سازمان ملل برگزار شد.
  به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، این راهپیمایی برای اطلاع رسانی هرچه بیشتر در خصوص تغییرات آب و هوایی و محیط زیستی و اثرات سوء آنها با حضور تعداد زیادی از مردم و بیش از یکهزار سازمان، موسسه، دانش آموز و گروه های حمایت از محیط زیست در نیویورک و دیگر نقاط جهان بود.
  از آنجایی که بان کی مون – دبیرکل سازمان ملل متحد اخیرا بر روی خطرات جدی که محیط زیست را تهدید می کند تاکید کرده و از دولت ها خواسته است تا هدف مشترکی برای کاهش چشمگیر آلودگی های زیست محیطی و گرمایش زمین را پیش بگیرند، برگزارکنندگان این مراسم از مردم جهان، سازمان ها و دولت ها دعوت کرده است تا نسبت به برگزاری راهپیمایی های همزمان در نقاط گوناگون جهان اقدام کنند.
  همچنین از گروه های شرکت کننده خواسته شد با ثبت نام در وب سایت www.peoplesclimate.org نسبت به اطلاع رسانی و ارسال عکس ها و فیلم های مربوط به راهپیمایی های همزمان در این پایگاه اقدام کنند.
  این حرکت با شعار "عمل، بهتر از سخن است" (ACTION, NOT WORDS) آغاز و در حال حاضر جهانی شده است. گروه های بزرگی از مردم در شهرهای لندن، برلین، بوگوتا، استانبول، پاریس، ریو، دهلی، ملبورن، ژوهانسبرگ، لاگوس، دبی، نیویورک و اکثر کشورها از جمله آمریکا، مصر، عربستان، روسیه، فرانسه، سنگال، پرو، برزیل، کلمبیا، اسپانیا، نیجریه، آلمان، استرالیا، کانادا، دانمارک و انگلیس به این حرکت پیوسته اند.
  هدف این راهپیمایی درخواست اقدام فوری مردم و دولت ها برای ایجاد نوعی اقتصاد جهانی است که هم برای مردم و هم برای محیط زیست و کره زمین مناسب باشد تا زمین از تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت های انسانی در امان باشد.
  این راهپیمایی جنبه سیاسی نداشته و در راستای ایجاد حساسیت و توجه مردم جهان و رسانه ها پیش از جلسه سازمان ملل برای اقدامی جهانی با هدف کاهش مصرف سوخت های فسیلی و جلوگیری از اعمال ضد محیط زیست برگزار شد.
  آخرین ویرایش: شنبه 26 مهر 1393 06:40 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن شنبه 26 مهر 1393 06:02 ب.ظ نظرات ()

  نویسنده: شبنم کرمی

  پیمان کیوتو پیمانی است بین‌الملی به منظور کاهش صدور گازهای گل‌خانه‌ای، که عامل اصلی گرم‌شدن زمین در دهه‌های اخیر محسوب می‌شوند. این پیمان که پیمان‌نامهٔ ریو را تکمیل و ترمیم می‌کند در چارچوب سازمان ملل متّحد شکل گرفت.

  طی سالهای اخیر با افزایش گازهای گلخانه‌ای نظیر متان، دی اکسید کربن، بخار آب و اکسید نیتروژن در جو زمین، دمای کره در حال افزایش می‌باشد که این امر باعث ایجاد تغییرات ناخوشایند در محیط زیست خواهد شد.

  از این رو در سال ۱۹۹۷ طی پیمانی معروف به کیوتو کشورهای صنعتی متعهد شدند که ظرف ده سال آینده میزان انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را ۵٪ گاهش دهند و به کشورهای در حال توسعه کمک‌های مالی برای افزایش ضریب نفوذ استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر نظیر انرژی خورشیدی و بادی، اعطا نمایند. البته CFC که از گازهای صنعتی می‌باشد نیز از جمله گازهای گلخانه‌ای محسوب می‌شود، این گاز در گذشته بطور وسیع در کندانسورهای یخچال و بمنظور خنک کردن درون یخچال بکار می‌رفت، اما امروزه به دلیل ایجاد اثر گلخانه‌ای، استفاده از آن در بسیاری از کشورها ممنوع شده‌است.

  آخرین ویرایش: شنبه 26 مهر 1393 06:18 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مجید مرادی یکشنبه 20 مهر 1393 11:28 ب.ظ نظرات ()
  آخرین ویرایش: یکشنبه 20 مهر 1393 11:29 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن شنبه 19 مهر 1393 05:33 ب.ظ نظرات ()

  نویسنده: حمیدرضا جعفری

  یکی از مسائلی که در سالهای اخیر باعث نگرانی دانشمندان شده ، مسئله تهی شدن لایه ازن و ایجاد حفره در این لایه در قطب جنوب است. لایه اوزون در فاصله 16 تا 48 کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته و کره زمین را در برابر تابش فرابنفش نور خورشید محافظت می‌کند. هر گاه از مقدار لایه ازن ، 10 درصد کم شود، مقدار تابشی که به سطح زمین می‌رسد تا 20 درصد افزایش می‌یابد. تابش فرابنفش موجب بروز سرطان پوست در انسان می‌شود و به گیاهان صدمه می‌زند. مولکولهای کلروفلوئورکربنها (CFCها) در از بین بردن لایه ازن موثرند. از این ترکیبات بطور گسترده در دستگاههای سرد کننده و در افشانه‌ها (اسپری‌ها) استفاده می‌شود.

   

  این مولکولها به علت پایداری آنها به استراتوسفر راه می‌یابند و در آنجا بر اثر تابش خورشید پیوند C-Cl شکسته می‌شود. اتم کلر حاصل به مولکول ازن حمله می‌کند و مولکول CLO را می‌دهد. این مولکول بنوبه خود با اکسیژن ترکیب شده ، مولکول O2 و اتم Cl آزاد می‌شود که مجددا در چرخه تخریب اوزون شرکت می‌کند. از این روست، در عهدنامه سال 1978 مونترال قرار این شده که از مصرف کلروفلوئوروکربنها به تدریج کاسته شود و مواد دیگری به عنوان جانشین برای آنها یافت شود و یافتن چنین ترکیباتی بطور مسلم کار شیمیدانان است.

  آخرین ویرایش: شنبه 19 مهر 1393 05:40 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مجید مرادی دوشنبه 7 مهر 1393 01:45 ق.ظ نظرات ()

  کمیته محیط زیست بنیاد مهر همدان به مناسبت روز جهانی کوهستان اقدام به برگزاری پنل تخصصی با موضوع تخریب زیستگاه های کوهستانی همدان، دلایل و راه کار های مقابله با آن نمود.

  این برنامه در روز دوشنبه مورخ 1392/9/18 با حضور بیش از صد نفر از علاقه مندان به محیط زیست از ساعت 16 الی 18 در سالن اجتماعات اداره کل محیط زیست استان همدان برگزار گردید. در این برنامه نمایندگان چهار سازمان / مجموعه تاثیر گذار در امور کوهستان شامل اداره کل محیط زیست استان، اداره کل منابع طبیعی و آبخیز داری استان، سازمان های مردم نهاد و کوهنواردان به عنوان اعضای پنل حضور داشتند.

  از طرف انجمن علمی گروه محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه نیز افراد زیر در این پنل حضور داشتند :

  - استاد آقای امین شهرام (مدیر گروه محیط زیست )

  - مجید مرادی (عضو انجمن)

  - بهناز حشمت نیا (عضو انجمن)

  - مینا اسمیان (عضو انجمن)

  - راضیه زهره وند (عضو انجمن)

  - سحر کوثری فرد (عضو انجمن)

  - شیدا فامیل ستاری (عضو انجمن)

  - سیما ترکمنی (عضو انجمن)


  آخرین ویرایش: دوشنبه 7 مهر 1393 01:44 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مجید مرادی شنبه 5 مهر 1393 03:54 ب.ظ نظرات ()

  آیا باید با یخچال‌های بزرگ تبت وداع کرد؟ نتایج پژوهشی جدید نشان می‌دهد بزرگ‌ترین یخچال‌های کوهستانی جهان در گرم‌ترین‌ سال‌های خود طی ۲ هزار سال اخیر هستند.

  یخچال‌های بزرگ تبت آب شیرین بیش از صدها میلیون نفر در سرتاسر قاره آسیا را تامین می‌کنند و سرمنشاء بسیاری از رودهای مشهور و بزرگ این قاره هستند.

  Tibet Glacier climate change global warming «یخچال‌های تبت در گرمترین دوران حیات خود هستند»

  با این‌‌حال بر اثر تغییرات آب و هوایی و گرم شدن کره زمین، این یخچال‌ها با سرعت در حال کوچک‌تر و ناپدید‌ شدن هستند.

  مطابق گزارشی علمی که «موسسه تحقیقات فلات تبت» در آکادمی علوم چین منتشر شده است، یخچال‌های این فلات مرتفع ظرف ۵۰ سال گذشته مدام گرم‌تر شده به طوری که دمای آن طی بیش از دو هزار سال بی‌سابقه بوده است.

  این گزارش می‌افزاید روند افزایش دما و رطوبت در این منطقه احتمالا در سده حاضر همچنان ادامه خواهد داشت. این امر باعث آب شدن یخچال‌ها و همچنین افزایش مناطق بیابانی می‌شود.

  آخرین ویرایش: شنبه 5 مهر 1393 03:57 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic