منوی اصلی
محیط زیست ما ...
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه
 • عضو انجمن سه شنبه 19 اسفند 1393 11:45 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی

  عاون دریایی سازمان حفاظت از محیط زیست از شناسایی و معرفی 9 کانون آلودگی میکروبی دریای خزر به ستاد بحران در سال جاری خبر داد.
  معاون دریایی سازمان حفاظت از محیط زیست از شناسایی و معرفی 9 کانون آلودگی میکروبی دریای خزر در سال جاری خبر داد و گفت: این کانون ها به ستاد بحران معرفی می شود.

  به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)،پروین فرشچی درباره اقدامات معاونت دریایی سازمان محیط زیست اظهار داشت: سواحل آبی کشور به دلیل اینکه محدوده های آبی هستند، به طور طبیعی فعالیت سایر کشورهای حاشیه بر این سواحل اثر می گذارد.
  معاون دریای سازمان حفاظت از محیط زیست افزود: خوشبختانه همکاری های خوبی در خلیج فارس و دریای عمان تحت برنامه راپمی و برنامه های منطقه ای نیز در حیطه دریای خزر با کشورهای حاشیه نشین خزر داریم که ابزارهای قانونی و حقوقی این همکاری ها وجود دارد و پروتکل های مختلف آن در حال انجام است.
  وی درباره آلودگی سواحل داخل کشور نیز گفت: مهم ترین چیزی که در سواحل کشور با آن روبرو هستیم آلودگی ناشی از فعالیت های داخل کشور است. مانند استفاده از کودهای شیمیایی در کشاورزی که منشأهای جدیدی دارد و این نشان می دهد در مناطق کشاورزی هنوز از کودهای شیمیایی که ممنوع شده، استفاده می شود.
  فرشچی تصریح کرد: همچنین مساله دیگر آلودگی سواحل بحث زباله هاست که به معنای واقعی فاجعه است و مساله فاضلاب های منتهی به سواحل آبی نیز به این آلودگی ها دامن می زند و در نهایت به آلودگی های میکروبی سواحل منجر می شود.
  معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست در پایان یادآور شد: ما 9 کانون آلودگی های میکروبی را معرفی کردیم. البته پایش سواحل به طور منظم در همه فصول انجام می شود.

  آخرین ویرایش: سه شنبه 19 اسفند 1393 11:46 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 19 اسفند 1393 11:44 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی

  سازمان ملل در گزارش جدیدی اعلام کرد: نزدیک به ۷۵ درصد سونامی‌های مرگبار در اقیانوس آرام و دریاهای مرتبط به آن اتفاق می‌افتند.
  سازمان ملل در گزارش جدیدی اعلام کرد: نزدیک به ۷۵ درصد سونامی‌های مرگبار در اقیانوس آرام و دریاهای مرتبط به آن اتفاق می‌افتند.

  به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)،در این گزارش آمده است: سونامی‌های این منطقه عامل مرگ و میر هزاران نفر و نیز خسارت‌های اقتصادی شدید هستند.

  با توجه به آمار بالای تلفات و خسارات در این نواحی، برنامه جدیدی برای ۴۰ کشور در امتداد اقیانوس آرام از آسیا گرفته تا آمریکا برگزار شده که هدف از آن ارائه تعلیمات و آموزش‌های ضروری برای فرار به موقع از سونامی است. در این برنامه که با مدیریت و حمایت سازمان ملل برگزار می‌شود آزمایش و ارزیابی سیستم‌های ارتباطی هشداردهنده در مواقع زلزله و سونامی و نیز بهبود آماده سازی کشورهای آسیب‌پذیر در برابر بلایای طبیعی مدنظر است.

   ۴۰ کشور عضو این برنامه‌ی آزمایشی طی هفته جاری سیستم‌های هشدار اولیه سونامی و آموزش‌های فرار در هنگام سونامی را آزمایش می‌کند.

  در این کشورها از جمله کلمبیا‌، کاستاریکا و نیکاراگوئه با کمک ابزار‌، علائم و نشانه‌های هشداردهنده مسیرهای فرار برای استفاده در تمرینات شبیه‌سازی شده از لحظه وقوع سونامی، مشخص و کارآیی آنها برای حفظ جان ساکنان این نواحی ارزیابی می‌شود.

  آخرین ویرایش: سه شنبه 19 اسفند 1393 11:45 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 19 اسفند 1393 11:39 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی

  یکی از همیاران محیط زیست و عضو انجمن زمین و زندگی شهر علامرودشت از مرگ یک کفتار راه راه بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در استان فارس خبر داد.

  آقای یعقوب خرسند همیار محیط زیست گفت: این کفتار که کفتاری بسیار زیبا و با یالی بلند بود روز سه شنبه ۹۳/۱۲/۱۲ پس از برخورد با یک خودرو در محور علامرودشت – گله دار از بین رفت.

  ……تصویر: کفتار تلف شده بر اثر برخورد با خودروهای عبوری در محور علامرودشت – گله دار در استان فارس


  آخرین ویرایش: سه شنبه 19 اسفند 1393 11:40 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 19 اسفند 1393 11:37 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی

  معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست که از سوی «یونسکو» برای شرکت در اجلاس ویژه آن سازمان دعوت شده، بعد از ظهر روز سه شنبه وارد پاریس شد.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان علمی، فرهنگی ملل متحد (یونسکو) این اجلاس را برای ارزیابی تحولات مربوط به زنان طی دو دهه گذشته و به عنوان بیست سال پس از پکن برگزار نمود.

  در سال ۱۹۹۴، چهارمین کنفرانس جهانی زن در پکن به تدوین برنامه عمل زنان جهان اقدام کرد که  معصومه ابتکار در آن کنفرانس رییس هیات کارشناسی شرکت کننده از سوی جمهوری اسلامی ایران بود و در مذاکرات مربوط به تدوین این برنامه عمل و پیشبرد دیدگاههای کشورهای اسلامی نقشی کلیدی داشت.


  آخرین ویرایش: سه شنبه 19 اسفند 1393 11:39 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 19 اسفند 1393 11:35 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی

  سالها بود که علائم و نشانه های حضور پلنگ در عرصه های طبیعی شهرستان فریمان بخصوص ارتفاعات سرد و برفگیر منطقه شکار ممنوع کلیلاق به چشم می خورد و بارها چوپانان اعلام کرده بودند که پلنگ را در کلیلاق مشاهده کرده اند.

  رئیس اداره محیط زیست فریمان در این باره گفت: حضور پلنگ در منطقه برای ما قطعی بود اما تاکنون هیچ مستندی از حضور این گونه ارزشمند در منطقه بدست نیامده بود.

  …………….نخستین تصاویر تهیه شده از پلنگ ایرانی در منطقه شکار ممنوع کلیلاق توسط محیط بانان


  آخرین ویرایش: سه شنبه 19 اسفند 1393 11:37 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 19 اسفند 1393 11:32 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی

  تنها چند روز به پایان موسم مهاجرت زمستانه انواع پرندگان مهاجر باقی مانده است اما صیادان فریدونکنار و سرخرود همین چند روز را نیز تحمل نمی کنند تا باقیمانده مهمانان مهاجری که بسیاری از آنان صید و کشته شده اند، تجدیدقوا نموده و به زیستگاه های جوجه آوری خود بازگردند.

  دامگاه داران فریدونکنار و سرخرود طی چند روز آینده با دعوت از شکارچیان منطقه، اقدام به قرق شکنی دامگاه ها نموده و طی یک ساعت هزاران پرنده با شلیک های متعدد شکارچیان کشته شده و الباقی پرندگان نیز از دامگاه ها بیرون رانده می شوند تا زمین های کشاورزی برای کشت بهاره آماده شوند.

  …………………………………………………تصویر: نمایی از دامگاه سرخرود شرقی

  با نزدیک شدن به پایان موسم مهاجرت پاییزه و زمستانه هزاران پرنده مهاجر از انواع گونه‌ها در منطقه فریدونکنار و سرخرود (طبق روش هرساله صیادان منطقه) در روز خاصی بین پانزدهم تا بیستم اسفندماه از ده‌ها شکارچی داخل و خارج از منطقه دعوت می‌شود تا به همراه سگ‌های شکاری‌شان در زمان مشخص و از پیش تعیین شده ای در داخل دامگاه‌های منطقه حضور یافته و به مجرد روشن شدن هوا به پرندگان تیراندازی کنند.

  این زمان به احتمال فراوان برای دامگاه فریدونکنار روز دوشنبه ۹۳/۱۲/۱۸ خواهد بود که البته ممکن به یک روز قبل یا یک روز بعد از این تاریخ موکول شود.


  آخرین ویرایش: سه شنبه 19 اسفند 1393 11:34 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 19 اسفند 1393 11:30 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی

   افرادی ناشناس دو توله پلنگ ایرانی را در مقابل درب اداره محیط زیست کردکوی رها کرده و این دو توله پلنگ به اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان منتقل شدند.

  نام این دو پلنگ زیبا و دوست داشتنی را هیرکان (ماده) و ورکان (نر) گذاشتند. پس از گذشت حدود ۷ ماه، آخرین وضعیت هیرکان و ورکان را از اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان جویا شدیم.

  مدیر روابط عمومی حفاظت محیط زیست گلستان در این باره گفت: خوشبختانه شرایط توله پلنگ های کردکوی مناسب است و از لحاظ جثه و وزن رشد بسیار خوبی داشته اند.

  احمد دباغیان اظهار داشت: همچنین توله پلنگ ها از تغذیه خوبی برخوردارند و در حال حاضر هم بوسیله گوشت و هم با طعمه زنده ازجمله قرقاول، کبوتر، خرگوش زنده و غیره تغذیه می شوند.

  دباغیان گفت: توله پلنگ ها براحتی طعمه های زنده ای را که درون قفسشان قرار می گیرد، شکار کرده و می خورند.

  اقدامات لازم جهت حفظ سلامتی هیرکان و ورکان ازجمله ضدعفونی محل نگهداری، آزمایش سرگین، آزمایشات انگلی و واکسن های دوره ای توسط دامپزشک کنترل و انجام می شود.

  مدیر روابط عمومی حفاظت محیط زیست گلستان در مورد سرنوشت نهایی هیرکان و ورکان گفت: تصمیم قطعی و نهایی ما رهاسازی توله پلنگ ها در طبیعت است اما این اتفاق حدودا بین ۱۶ تا ۲۰ ماهگی امکانپذیر خواهد بود.


  آخرین ویرایش: سه شنبه 19 اسفند 1393 11:48 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 19 اسفند 1393 11:27 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده= شبنم کرمی

  رهبر معظم انقلاب در دیدار مسوولان و دست اندرکاران محیط زیست و منابع طبیعی، حل مسایل و مشکلات زیست محیطی همچون آلودگی هوا، پدیده ریزگردها و دست اندازی به جنگل ها و مراتع و فضاهای سبز را نیازمند برنامه ریزی، تدبیر، پیگیری مستمر و جدی و قاطعیت دستگاههای مرتبط دانستند.

  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای صبح امروز (یکشنبه) در این دیدار تأکید کردند: حفظ محیط زیست یک وظیفه حاکمیتی است که باید با تهیه سند ملی محیط زیست و پیوست زیست محیطی برای همه طرح های عمرانی و صنعتی و همچنین جرم انگاری تخریب محیط زیست، به این وظیفه بسیار مهم، عمل شود.

  ایشان با اشاره به دیدگاه اسلام درخصوص اهمیت حفظ زمین و ثروت های عمومی کره خاکی گفتند: اسلام و ادیان الهی همواره بر لزوم احساس مسوولیت انسان در قبال طبیعت و حفظ تعادل میان انسان و طبیعت تأکید کرده اند زیرا عامل اصلی بروز مشکلات زیست محیطی بر هم خوردن این تعادل است.


  آخرین ویرایش: سه شنبه 19 اسفند 1393 11:29 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 19 اسفند 1393 11:24 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی

  با تلاش و پیگیری اداره پارک های ملی خجیر و سرخه حصار و با حکم دادسرای ویژه مبارزه با زمین خواری استان تهران، ۷۰۰ مترمربع از اراضی ملی واقع در پارک ملی خجیر از متصرفین خلع ید گردید.

  اراضی مذکور شامل سه پرونده جداگانه در روستاهای خجیر و سعیدآباد جاجرود و واقع در مرزهای پارک ملی خجیر، جمعا به مساحت ۷۰۰ مترمربع بود.

  رئیس اداره پارک های ملی خجیر و سرخه حصار گفت: اولین مورد تصرف حدود ۵۰۰ مترمربع از اراضی پارک ملی خجیر در حاشیه روستای خجیر بود که با دیوارکشی و ساخت بنا (ویلای مسکونی) از حدود ۴ سال قبل به تصرف درآمده بود.

  …………………تصویر: دیوار کشی و احداث ویلا در زمین های تصرف شده واقع در روستای خجیر


  آخرین ویرایش: سه شنبه 19 اسفند 1393 11:26 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 19 اسفند 1393 11:21 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی

  در پی بیانات مقام معظم رهبری در اهمیت و ضرورت صیانت از محیط زیست، رئیس قوه قضاییه با صدور بخشنامه ای به مراجع قضایی سراسر کشور دستور داد که از تعدی و تخریب منابع طبیعی و تغییر کاربری بی رویه اراضی کشاورزی جلوگیری بعمل آید.

  به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، متن کامل بخشنامه رئیس قوه قضاییه به شرح ذیل است:

  بخشنامه به مراجع قضایی سراسر کشور

  در پی بیانات مهم مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در اهمیت و ضرورت صیانت از محیط زیست، خصوصا جنگلها، مراتع، منابع آبی و جلوگیری از تعدی و تخریب منابع طبیعی و تغییر کاربری بی رویه اراضی کشاورزی و لزوم جدیت و هماهنگی کلیه مسئولین کشور در حفظ و سلامت محیط زیست و با توجه به وظایف ذاتی دستگاه قضایی، مراجع قضایی سراسر کشور مکلفند:

  ۱ – ضمن رسیدگی سریع و قاطع به پرونده های ارجاعی، با جدیت بیشتری نسبت به برخورد با متخلفین از قانون، خصوصا افراد ذی نفوذ اقدام نموده و نباید هیچگونه کوتاهی و اغماضی در این رابطه صورت پذیرد.

  ۲ – دادستان های سراسر کشور حسب وظیفه ذاتی مکلفند در صورت عدم شکایت دستگاه های اجرایی در موارد وقوع جرم در زمینه اموال عمومی نسبت به تعقیب متهمین اقدام قانونی به عمل آورند.

  ۳ – رؤسای کل دادگستری استانها مسئولیت نظارت بر اجرای این بخشنامه را عهده دار بوده و موظفند نتیجه اقدامات به عمل آمده را به صورت مرتب به حوزه ریاست قوه قضاییه گزارش نمایند.

  ۴ – سازمان بازرسی کل کشور مکلف است با توجه به وظیفه سازمانی و با استفاده از ظرفیت وسیع قانونی، نظارت بر عملکرد مسئولین مربوطه را بیش از گذشته پیگیری و نتیجه را مستمرا به حوزه ریاست منعکس نماید.

  بدیهی است دستگاه های اجرایی ذی ربط حسب وظیفه ذاتی لازم است علاوه بر نظارت بر واحدهای تحت امر، موارد جرم را به مراجع قضایی منعکس نمایند.

  صادق آملی لاریجانی

  رئیس قوه قضاییه

  آخرین ویرایش: سه شنبه 19 اسفند 1393 11:23 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 19 اسفند 1393 11:20 ق.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی

  به تازگی یک برنامه رادیویی در رادیو جوان آغاز شده است که اختصاصا به مسئله محیط زیست و زیست بوم کشور می پردازد.

  این برنامه رادیویی به نام «بوم بهاری» که از دوم اسفندماه شروع شده است از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۹ تا ۲۰ به طور زنده از رادیو جوان پخش می‌شود.

  شبکه رادیوی جوان (موج FM ردیف ۸۸) یکی از پر مخاطب ترین شبکه های رادیو و ساعت پخش برنامه بوم بهاری نیز از بهترین زمان های رادیو است چراکه بسیاری از هموطنان در این ساعت در ترافیک و حین بازگشت از محل کار به منزل خود بوده و می توانند این برانامه را از طریق رادیوی اتومبیل خود گوش دهند.

  رضا ساکی تهیه‌کننده این برنامه در این باره گفت: تلاش‌مان بر است که به مردم درباره محیط زیست آگاهی بدهیم و با کمک کارشناسان به طور ساده به آنها بگوییم که چرا حفظ محیط زیست مهم است. تلاش می‌کنیم به مردم بگوییم که گون خار نیست و یک گونه مهم در طبیعت ایران است. تلاش می‌کنیم درباره حفظ تالاب‌ها و جنگل‌ها با آنها حرف بزنیم. به‌ویژه برخی جوامع محلی را به طور ‌ویژه مخاطب قرار می‌دهیم و به آنها اطلاعات می‌دهیم شاید بتوانیم کاری کنیم بلوط کمتری تبدیل به زغال بشود.

  ما در هر برنامه با یکی از مسئولان محیط زیست استانی و یا مسئول در پارک‌های ملی، مناطق شکارممنوع و یا پناهگاه حیات‌وحش ارتباط برقرار میکنیم و با محیط بان‌ها هم به گفت‌وگو می‌پردازیم.

  ما تا به حال در این برنامه به لزوم تفکیک زباله‌های خشک و تر از مبدا، قاچاق سمندر لُرستانی، وضعیت پارک ملی خبر، وضعیت تالاب‌های ایران، وضعیت پلنگ ایرانی، گونه‌های اندمیک جانوری ایران، وضعیت دریاچه بختگان و تالاب انزلی، وضعیت جنگل‌های مازندران و … پرداخته‌ایم.

  در این برنامه بخش‌های طنز درباره محیط زیست جانوری و گیاهی پخش می‌شود که بین شنوندگان طرفدار دارد. این برنامه در سال آینده هم پخش خواهد شد.


  آخرین ویرایش: سه شنبه 19 اسفند 1393 11:21 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو