منوی اصلی
محیط زیست ما ...
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه
 • عضو انجمن سه شنبه 14 بهمن 1393 06:50 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی


  آبشار شلماش


  آبشار شلماش؛ چشم‌نوازترین آبشار ایران
  ایرن- آبشار شلماش یکی از جاذبه‌های طبیعی سردشت و از مهم‌ترین آبشارهای آذربایجان غربی به شمار می‌آید و به دلیل طبیعت زیبای کوهستانی و منظره‌های جذاب آن و نیز موقعیت و نوع سنگ‌های تشکیل‌دهنده آبشار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.


  آخرین ویرایش: سه شنبه 14 بهمن 1393 06:52 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 14 بهمن 1393 06:48 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی

  بوجانگا خاكستری


  حضور یک گونه کمیاب پرنده در جزیره کیش
  ایرن- سید علی جبلی یکی از محیطبانان سازمان منطقه آزاد کیش برای اولین بار در ایران موفق به مشاهده و تصویر برداری از گونه جدید بوجانگا خاکستری(Ashy Drongo) درپارک آهوان جزیره کیش شد.


  آخرین ویرایش: سه شنبه 14 بهمن 1393 06:49 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 14 بهمن 1393 06:45 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی

  حشره پادمان


  کشف پنج گونه حشره برای نخستین‌بار در ایران
  ایرن- عضو هیات علمی گروه کشاورزی دانشگاه آزاد اسلامی واحدکرمانشاه موفق به شناسایی پنج گونه و یک جنس جدید از حشرات راسته پادمان (Collembola) برای نخستین بار در کشور شد.


  آخرین ویرایش: سه شنبه 14 بهمن 1393 06:47 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن سه شنبه 14 بهمن 1393 06:39 ب.ظ نظرات ()
  سمندر لرستانی 1

  فرمانده یگان حفاظت محیط زیست :
  جریمه برای خرید و فروش سمندر خالدار امپراطور
  ایرن- فرمانده یگان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه جریمه خرید و فروش هر یک عدد سمندر خالدار امپراطور، 200 هزار تومان است، گفت: خریداران و فروشندگان این‌گونه جانوری به عنوان متخلف به دستگاه قضایی معرفی می‌شوند.

  آخرین ویرایش: سه شنبه 14 بهمن 1393 06:45 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن پنجشنبه 9 بهمن 1393 05:44 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی


  مسئول منطقه حفاظت شده کویر در این باره گفت: این درناها که یک دسته شانزده عددی بودند روز گذشته در محل تالاب بندعلی خان فرود آمدند.

  محمود رضا خسروی اظهار داشت: متاسفانه به دلیل خشکسالی و کاهش بارندگی ها در حال حاضر تالاب بندعلی خان کاملا خشک است. درناها نیز طبق عادت سال های گذشته در محل تالاب فرود آمده اند و قطعا با مشاهده تالاب خشکیده طی روزهای آینده منطقه را ترک خواهند کرد.

  درناهای خاکستری فرود آمده در تالاب خشکیده بندعلی خان / تصویر مربوط به ۹۳/۱۱/۵

  وی گفت: دو سال قبل که بارندگی در منطقه مناسب و تالاب پر آب بود هزاران پرنده مهاجر از انواع مرغابی، غاز و حتی قو برای زمستانگذرانی به این منطقه مهاجرت می کردند.

  آخرین ویرایش: سه شنبه 14 بهمن 1393 06:38 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن پنجشنبه 9 بهمن 1393 05:43 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی

  پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس با بیان اینکه با قرار گرفتن جنگل ابر در زمره مناطق حفاظت شده دیگر امکان احداث جاده در این جنگل وجود ندارد٬ تصریح کرد: از این پس ایجاد جاده در این جنگل تنها با دور زدن قانون ممکن است.

  محمدرضا تابش در گفت وگو با خانه ملت٬ ضمن اعلام مخالفت فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس با ایجاد جاده در مسیر جنگل ابر٬ گفت: در سفری که به استان گلستان برای بازدید میدانی این مسیر جنگلی صورت گرفت٬ مقامات استان٬ از جمله استاندار٬ نماینده ولی فقیه در استان٬ دیوان محاسبات٬ سازمان جنگل‌ها و همچنین سازمان حفاظت محیط زیست نیز با این اقدام یا صد در صد مخالف بودند یا اینکه مشروط به ممانعت از آسیب به منابع طبیعی موافق این امر بودند.

  احداث جاده در این جنگل تنها با دور زدن قانون ممکن است

  نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی٬ با یادآوری جلسه شورای عالی محیط زیست که به ریاست رئیس جمهور برگزار شد٬ افزود: در این جلسه جنگل ابر جزو مناطق حفاظت شده لحاظ شد که در پی آن یکسری الزامات حقوقی و قانونی در منطقه از این پس اعمال خواهد شد.

  این نماینده مردم در مجلس نهم٬ با بیان اینکه با قرار گرفتن جنگلی ابر در زمره مناطق حفاظت شده دیگر امکان احداث جاده در این جنگل وجود ندارد٬ تصریح کرد: از این پس احداث جاده در این جنگل تنها با دور زدن قانون ممکن است.

  وی افزود:‌ کمیسیون کشاورزی مجلس جلسه‌ای برای تعیین تکلیف جاده جنگلی ابر برگزار خواهد کرد اما ما به عنوان فراکسیون که حکم بودیم نظر خود را اعلام کرده ایم.

  رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس شورای اسلامی٬ یادآور شد: امید است با حضور نماینده منطقه در کمیسیون کشاورزی مجلس در خصوص ایجاد جاده در مسیر جنگلی ابر احساسی تصمیم‌گیری نشود.


  آخرین ویرایش: پنجشنبه 9 بهمن 1393 05:44 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن پنجشنبه 9 بهمن 1393 05:41 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده= شبنم کرمی

  پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: مستند «زمستان، فصل آخر» با موضوع صید بیرویه پرندگان مهاجر در مازندران از شبکه یک سیما پخش می شود.

  مستند «زمستان، فصل آخر» کارى از گروه مستند شبکه یک سیما به کارگردانی مریم مؤمن زاده به پشت پرده نسل کشی پرندگان مهاجر در فریدونکنار و سرخرود مازندران می پردازد.

  قسمت اول این مستند امروز سه شنبه ۷ بهمن ساعت ۱۷ و قسمت دوم چهارشنبه ۸ بهمن ماه ساعت ۲۰ به روی آنتن میرود.


  آخرین ویرایش: پنجشنبه 9 بهمن 1393 05:42 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن پنجشنبه 9 بهمن 1393 05:38 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده شبنم کرمی

  پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: یک باند حرفه ای در زمینه زنده گیری و فروش هوبره که طی چند سال گذشته بصورت حرفه ای به صید هوبره و قاچاق آن به کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس می پرداخت، با تلاش نیروهای یگان محیط زیست خواف متلاشی شده و متهمین با صدور احکام کم سابقه ای از سوی دستگاه قضایی مواجه شدند.

  رئیس اداره محیط زیست خواف در این باره گفت: به دنبال کسب اخبار متعدد مبنی بر زنده گیری و قاچاق هوبره توسط اعضای یک خانواده از اهالی روستای بنیاباد پایین در شهرستان خواف، محیط بانان این شهرستان بارها سعی نمودند متخلفان را حین ارتکاب به جرم در بیابان و یا همراه با مستندات بازداشت کنند اما اعضای این باند بسیار حرفه ای بوده و به دلیل فاصله کم محل زندگی تا زیستگاه هوبره و شناخت کامل از منطقه هر بار به نحوی از دست مامورین گریخته بودند.

  عباس طاهریان اظهار داشت: همزمان با آغاز فصل مهاجرت هوبره در سال جاری، نیروهای یگان محیط زیست خواف به جمع آوری اطلاعات و تحقیقات گسترده ای در زمینه فعالیت های مجرمانه این باند خانوادگی پرداختند و متوجه شدند اعضای این باند با دلالان و قاچاقچیان بین المللی هوبره ارتباط دارند.

  محیط بانان خواف در ادامه تحقیقات خود دریافتند اعضای این باند تعدادی هوبره را زنده گیری نموده و محموله ای را برای خروج از کشور آماده کرده اند.

  نیروهای یگان محیط زیست درست یک شب قبل از انتقال محموله طی هماهنگی با قاضی کشیک و دادستان شهرستان خواف، پس از دریافت نیابت قضایی و حکم ورود به منزل، شبانه راهی روستای مذکور شدند.


  آخرین ویرایش: پنجشنبه 9 بهمن 1393 05:40 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن پنجشنبه 9 بهمن 1393 05:34 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده=شبنم کرمی

  پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: به دنبال دریافت گزارشی مبنی بر حضور شکارچیان غیرمجاز در ارتفاعات منطقه شکارممنوع تنگ باهوش – شاهزاده ابراهیم، نیروهای یگان محیط زیست شهرستان تنگستان بوشهر جهت بررسی موضوع عازم منطقه مذکور شدند.

  رییس اداره محیط زیست شهرستان تنگستان در این باره گفت: محیط بانان حین دوربین کشی و جستجو در منطقه ۳ شکارچی متخلف را مشاهده کردند که مشغول حمل لاشه شکار به سمت پایین ارتفاعات بودند.

  علیرضا نعمتی اظهار داشت: با درخواست نیروی کمکی توسط مامورین حاضر در صحنه، اکیپ دیگری از محیط بانان عازم ارتفاعات شده و متخلفین را محاصره و بازداشت نمودند.

  در جریان بازرسی از شکارچیان متخلف لاشه ۲ راس کل و بز وحشی، دو قبضه سلاح گلوله زنی به همراه ۳۱ عدد فشنگ گلوله زنی، یک قبضه اسلحه ساچمه زنی بانضمام ۴ عدد فشنگ چهارپاره (فشنگ غیرمجاز مخصوص شکار پستانداران بزرگ جثه) ، ۳ عدد فشنگ ساچمه زنی و سه دستگاه دوربین چشمی کشف و ضبط گردید.

  متهمین که از عشایر استان فارس بودند پس از بازداشت با دستور مقام قضایی به همراه سلاح های کشف شده تحویل پلیس اطلاعات و امنیت شهرستان تنگستان شدند.


  آخرین ویرایش: پنجشنبه 9 بهمن 1393 05:38 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن پنجشنبه 9 بهمن 1393 05:07 ب.ظ نظرات ()

  نویسنده =شبنم کرمی


  مقدمه

  موزه تاریخ طبیعی همدان در دانشگاه کشاورزی دانشگاه بوعلی‌سینا، در انتهای چهارباغ آزادگان در شهر همدان، در زیر بنای تقریبی ۲۰۰۰ مترمربع واقع است.[۱]مجموعه‌ای کم‌نظیر از نمونه انواع گونه‌های حیوانی، گیاهی و طبیعی اقلیم ایران نقاط کره خاکی است که تماشای آن ذهن هربیننده‌ای را به گذشته و حال اعماق آب‌ها و فراز خاک‌ها می‌کشاند. در لابه‌لای

   این مجموعه اعجاب‌انگیز که هم‌اینک به عنوان یکی از گران‌بهاترین سرمایه‌های ملی و بستری برای مطالعات دانش پژوهان و اهل تحقیق شناخته شده‌است، هزاران نمونهٔ زنده، سنگواره و تاکسی درمی شده از گونه‌های گیاهی پستانداران، پرندگان، خزندگان، حشرات و آبزیان به شیوه‌های مدرن و علمی نگهداری می‌شود.بنیان موزه تاریخ طبیعی در همدان سال ۱۳۵۱به همت انسانی علاقه‌مند و سخت کوش و چند تن از دبیران دبیرستان و اساتید دانشگاه در سالن کوچک و محدود در گوشه‌ای از دبیرستان موسوم به پهلوی آن زمان گذاشته شده‌است. این موزه هم‌اینک در چند تالار مجهز و آراسته به وسعت ۲۰۰۰ مترمربع به چند فضای مناسب برای مطالعه، سالن سخنرانی و کتابخانه تخصصی در دانشکده کشاورزی دانشگاه بوعلی‌سینا مجهز است. از موزه تاریخ طبیعی همدان روزانه حدود ۳۰۰نفر از دوست داران مظاهر طبیعت وحشی، اهل تحقیق و پژوهشگران از سراسر ایران دیدن می‌کنند.این موزه به همت مهندس جعفر محمد علیزاده احداث شده‌است و تمام نمونه‌ها با همت ایشان و دانشجویان علاقه‌مند جمع‌آوری شده‌است.

  موزه تاریخ طبیعی همدان با وجود برخورداری از غنای بسیار هنوز ناشناخته است و حتی بسیاری از اهالی این استان نیز از وجود چنین ظرفیتی مغفول مانده اند. متاسفانه معرفی موزه ها در استان همدان کمتر مورد توجه قرار گرفته و تبلیغی شایسته در این خصوص انجام نشده است.پر واضح است که وجود موزه ها در شهرهای تاریخی از امکاناتی بشمار می آید که به آشنایی بیشتر دیدارکنندگان با تاریخ و سابقه مدنیت آن شهر کمک می کند.

  موزه‌ها از معدود مراکز حافظ یادگاران نسل گذشته و فرزندان هنر و تاریخ هستند به طوریکه هریک از اشیا داخل موزه در عین بی زبانی به هزار زبان سخن گفته و اسناد معتبری از هنر، فرهنگ و تاریخ را ارائه می‌دهند.
  غنای موزه های همدان در جهان زبانزد است
  آخرین ویرایش: سه شنبه 14 بهمن 1393 06:55 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن پنجشنبه 9 بهمن 1393 04:44 ب.ظ نظرات ()

  نویسنده= شبنم کرمی

   

  دراکوسیستم های رسیده کنترل جمعیت یک قاعده است تا یک استثنا.جمعیت گونه های مختلف گیاهان و جانوران معمولا به وسیله ی تداخل گونه ها و مکانیسم بازخور منفی از اضافه شدن و یا کم شدن بیش از اندازه جلوگیری میکند.

  عواملی که روی حداکثر اندازه جمعیت اثر میگذارند

  با موجود بودن منابع نامحدود و شرایط زیست محیطی ایده ال یک جمعیت میتواند به میزان حداکثر خود تولید مثل بنماید که ان موسوم به توان جاندار یا توان تولید مثل است.

   

  حداکثر اندازه جمعیتی را که یک اکوسیستم تحت شرایط خاص زیست محیطی به طور نامحدود میتواند تامین دهد موسوم به ظرفیت برد است.

  چنین اندازه ای توسط مقدار منابع مورد احتیاج جمعیت وشرایط موجود زیست محیطی و اندازه ی بالا و پایین حد بردباری جمعیت نسبت به عوامل مختلف زیست محیطی تعیین می گردد.

  عوامل محدود کننده ای که اندازه مجاز حداکثر یک جمعیت – ظرفیت برد – را تنظیم می کنند مقاومت زیست محیطی جمعیت نامیده میشوند.

  عوامل محدود کننده درونی وبیرونی

  دو نوع عامل محدود کننده میتواند رشد واندازه جمعیت را کنترل کند بیرونی ودرونی.

  عوامل محدود کننده بیرونی عواملی هستند که برون از جمعیت عمل میکنند.

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 9 بهمن 1393 05:05 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • مجید مرادی شنبه 4 بهمن 1393 08:50 ب.ظ نظرات ()

    04/بهمن/93: کارشناسی پیوسته عمران- عمران، کارشناسی ناپیوسته عمران- عمران، کارشناسی ناپیوسته اجرایی عمران، کارشناسی آبادانی روستاها                  

     05/بهمن/93: کارشناسی پیوسته عمران - عمران، کارشناسی ناپیوسته عمران- عمران، کارشناسی ناپیوسته اجرای عمران، کارشناسی آبادانی روستاها  

                     

     06/بهمن/93: کارشناسی پیوسته نقشه برداری، کارشناسی ناپیوسته نقشه برداری ، کاردانی نقشه برداری

     07/بهمن/93: کارشناسی پیوسته نقشه برداری، کارشناسی ناپیوسته نقشه برداری ، کاردانی نقشه برداری

   

    08/بهمن/93: کارشناسی ناپیوسته کامپیوتر، کارشناسی پیوسته محیط زیست                                            

     09/بهمن/93: کارشناسی ناپیوسته کامپیوتر، کارشناسی پیوسته محیط زیست

   

     10/بهمن/93: کارشناسی ارشد عمران-راه و ترابری، کارشناسی ارشد توسعه روستایی، کارشناسی ارشد عمران-محیط زیست

     11/بهمن/93: کارشناسی ارشد عمران-راه و ترابری، کارشناسی ارشد توسعه روستایی، کارشناسی ارشد عمران-محیط زیست

   

     12/بهمن/93 : کاردانی معماری، کارشناسی پیوسته معماری، کارشناسی ناپیوسته معماری

    13/بهمن/93 : کاردانی معماری، کارشناسی پیوسته معماری، کارشناسی ناپیوسته معماری


  کلیه دانشجویان موظفند در تاریخ‌های تعیین شده جهت حذف و اضافه در ترم 922 از طریق سایت موسسه به آدرس www.atr.ac.ir اقدام نمایند.ضمناٌ متذکر می‌شود اداره آموزش هیچ گونه مراجعه حضوری برای حذف و اضافه را نمی‌پذیرد                                                                                                                                                                                                                                 آموزش 


  آخرین ویرایش: شنبه 4 بهمن 1393 08:52 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • عضو انجمن پنجشنبه 2 بهمن 1393 12:18 ب.ظ نظرات ()
  نویسنده: حمیدرضا جعفری

  مقدمه
  رابطه بین انسان و محیط‌زیست پیوسته امری پیچیده بوده است؛ انسان هم جزئی از طبیعت و هم مستقل از آن است؛ دیدگاه کلی علم آن است که انسانها به‌واسطه انتخاب طبیعی تکامل‌یافته‌اند ولی از دیدگاه فناوری، انسانها، محیط‌زیست را شکل می‌دهند؛ در عین حال می‌توانند آن را مشاهده و ثبت کنند. این مشاهده و ثبت شامل محیط‌زیست و آثار انسان بر محیط‌زیست نیز می‌شود.
  افزایش تمایل به شناسایی آثار انسان بر محیط‌زیست منجر به درخواست‌های اساسی در زمینه تحول اقتصاد سنتی، اخلاق و مفروضات حسابداری شده است. برای مثال در سال 1970 پرسشهایی مطرح شد که نشان‌دهنده نگرانیهای موجود در زمینه محدودیتهای الگوی سنتی مدیریت بود. چاستین (Chastain, 1973)، گامبلینگ (Gambling, 1974)، آلمن (Ullman, 1976) و دیرکز و پرستون (Dierkes & Preston,1977) نیز رابطه بین حسابداری، ‌سازمانها و اجتماع را کشف کردند. در سال 1990 نگرانیها بر مسائل زیست‌محیطی متمرکز شد. به‌تازگی نیز تلاشهایی جهت عملیاتی کردن مسائل زیست‌محیطی انجام شده و این مقاله نیز به‌دنبال ایجاد یک چارچوب نظری براساس 8 فرض منطقی است.

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 2 بهمن 1393 12:20 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic