تبلیغات
محیط زیست ما ...
 
 
 
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه

گوش‌درازترین و کوچک‌ترین روباه جهان

نویسنده : مجید مرادی | تاریخ : 11:14 ب.ظ - دوشنبه 31 تیر 1392

روباه صحرا کوچک‌ترین عضو خانواده روباه‌هاست که در صحرای بزرگ آفریقا و صحرای عربستان زندگی می‌کند. این تصویر را فرانسیسکو مینگورانس برای نشنال‌جئوگرافیک ارسال کرده است.

fennec fox گوش‌درازترین و کوچک‌ترین روباه جهان

گوش‌های این روباه به دو دلیل بزرگ شده اند، نخست برای خنک کردن بدن و دوم برای شنیدن صدای حشرات در زیر شن‌ها؛ چرا که این حشرات تنها غذایی هستند که این پستاندار می‌تواند در بیابان پیدا کند.
برچسب ها : گوش‌درازترین و کوچک‌ترین روباه جهان , محیط زیست ما ,
دسته بندی : مطالب محیط زیستی , عکس ,
 

اتحاد باکتری ها در مقابل آنتی بیوتیک ...

نویسنده : مجید مرادی | تاریخ : 01:51 ق.ظ - شنبه 29 تیر 1392

محققان میکروبیولوژی دانشگاه وسترن لندن به تازگی دریافته اند که برخی باکتری ها به محض مواجه شدن با آنتی بیوتیک یکدیگر را خبر می کنند تا در مقابل آن متحد شوند.

80742381 4567229 اتحاد باكتری ها در مقابل آنتی بیوتیك
برچسب ها : اتحاد باکتری ها در مقابل آنتی بیوتیک , محیط زیست ما ,
دسته بندی : دانستنی های روز , عکس ,
 

جنگلهای استهبان برای دومین شب در آتش می سوزد

نویسنده : بهاره گروسی | تاریخ : 11:33 ب.ظ - چهارشنبه 26 تیر 1392

در پی وقوع حریق در جنگلهای ارس استهبان ، امشب برای دومین شب متوالی جنگلها و مرتع بار دیگر طعمه حریق شد .

از همه دوستداران طبیعت خواهش می کنم به یاری جنگلها و مراتع این منطقه برسند و تا بیش از این دیر نشده جلوی گسترش آتش را بگیرند .

http://isdle.ir/news/thumbnail.php?file=Untitled_346590549.jpg&size=article_large
 

خبر فوری/آتش سوزی مهیب در ارتفاعات استهبان همچنان ادامه دارد صدها هكتار از جنگلهای ارس در آتش سوخت

نویسنده : بهاره گروسی | تاریخ : 03:26 ب.ظ - چهارشنبه 26 تیر 1392

آتش سوزی مهیبی كه حوالی ظهر دیروز ارتفاعات تودج از توابع استهبان فارس را در برگرفته بود ،‌ صدها هكتار از اراضی جنگلی ارس، بادام كوهی و انجیر در این منطقه را نابود كرد.

حریق از ساعت 11 صبح دیروز در منطقه آغاز شد اما شورای تامین شهرستان تازه ساعت 10 شب تشكیل جلسه داد و مسئولان شهری از جمله شهردار و اعضای شورای شهر و فرماندار ساعت 1 دیشب برای بازدید از منطقه حاظر شدند.

http://isdle.ir/news/thumbnail.php?file=New_Image_850795172.jpg&size=article_large
برچسب ها : سبز پرس , محیط زیست ما ,
دسته بندی : دانستنی های روز , اخبار محیط زیستی ,
 

چطور کره زمین را نجات دهیم؟

نویسنده : مجید مرادی | تاریخ : 08:23 ب.ظ - سه شنبه 25 تیر 1392


درست زندگی کردن برای نجات زمین کار سختی نیست. با انجام چند کار کوچک می‌توانیم به نحوی زندگی کنیم که زمین را از آسیب‌های هر روزه دنیای جدید دور کنیم.

مراقبت کردن از کره خاکی که روی آن زندگی می‌کنیم وظیفه‌ای است که بر عهده همه ماست و باید از پس آن برآییم. سبز زندگی کردن کار سختی نیست و تنها چند نکته برای رعایت شدن دارد. ده نکته زیر به شما کمک می‌کند تا بدانید چطور به نوبه خودتان از کره زمین مراقبت کنید

1- به نحوه استفاده از آب دقت کنید. دقت به چیزهای کوچک می‌تواند تفاوت‌های بزرگ بیافریند. اگر هر زمان که دندانتان را مسواک می‌زنید آب را ببندید کار مفیدی انجام دادید و ممکن است بتوانید روزانه تا 200 گالن آب را از هدر رفتن نجات دهید. لباس‌هایتان را تا جایی که می‌توانید به جای شستن با آب داغ با آب سرد بشویید.دسته بندی : دست نوشته های سبز ,
 

کتاب محیط زیست به روایت نمودار

نویسنده : بهاره گروسی | تاریخ : 02:09 ب.ظ - دوشنبه 24 تیر 1392

«محیط زیست به روایت نمودار» کتابی درباره مشکلات محیط زیست است که با کمک آمار، نمودار و منحنی‌ها، به اقلیم، آلودگی‌ها، جنگل، اقیانوس، آب‌های زمینی و دیگر مسایل مرتبط با زندگی انسان می‌پردازد. این کتاب نوشته «اندرو سالوی» و بهرام معلمی آن را ترجمه کرده است...
برچسب ها : محیط زیست ما ,
دسته بندی : اخبار محیط زیستی , مطالب محیط زیستی ,
 

Save our water

نویسنده : مجید مرادی | تاریخ : 02:30 ب.ظ - یکشنبه 23 تیر 1392
برچسب ها : Save our water , Our environment ,
دسته بندی : عکس ,
 

ساخت دیوار انسانی برای هدایت بچه لاک‌پشت ها به سمت اقیانوس

نویسنده : مجید مرادی | تاریخ : 02:10 ب.ظ - یکشنبه 23 تیر 1392

طرفداران محیط زیست و حفظ منابع طبیعی در جزیره بونیر یک دیوار انسانی ساختند تا به لاک‌پشتهای تازه سر از تخم در آورده کمک کرده راه خود را به سمت دریا پیدا کنند.
IMG12094784 ساخت دیوار انسانی برای هدایت بچه لاک‌پشت ها به سمت اقیانوس
لاک‌پشتهای دریایی در سراسر جزیره بونیر از تخم در آمدند و برای وارد شدن به آب صف کشیدند.براساس اظهارات دکتر سو ویلیس، مدیر برنامه حفاظت از لاک‌پشتهای دریایی بونیر، گروهی از این لاک‌پشتها برای یافتن راه خود نیاز به کمک داشتند.
برچسب ها : ساخت دیوار انسانی برای هدایت بچه لاک‌پشت ها به سمت اقیانوس , محیط زیست ما ,
دسته بندی : مطالب محیط زیستی , دانستنی های روز , اخبار محیط زیستی , عکس ,
 

آبشار خون در قطب جنوب

نویسنده : مجید مرادی | تاریخ : 01:49 ب.ظ - یکشنبه 23 تیر 1392

ده‌ها سال پیش یک زمین‌شناس و پژوهشگر استرالیایی به نام گریفیث تیلور یک نوع عارضه یخچالی شگفت‌انگیز را در قطب جنوب کشف کرد. این عارضه که امروز با عنوان آبشار خون شناخته می‌شود، ظاهری شبیه یک صفحه یخچالی معمولی دارد با این تفاوت که جوی خون از آن جاری است.

635088142782124850 آبشار خون در قطب جنوب

کل این صفحه یخچالی را به نام کاشف آن، صفحه یخچالی تیلور نامگذاری کرده اند. صفحه مذکور در محل بخصوصی دچار شکستگی شده و درست از همین منفذ جویی به رنگ قرمز گلگون به سوی دریاچه بونی روان است.
برچسب ها : آبشار خون در قطب جنوب , محیط زیست ما ,
دسته بندی : دانستنی های روز , اخبار محیط زیستی , مطالب محیط زیستی , عکس ,
 

آجری كه از ماسه و باكتری و ادرار ساخته شده!

نویسنده : بهاره گروسی | تاریخ : 12:01 ب.ظ - یکشنبه 23 تیر 1392

یك مهندس معمار به نام خانم Ginger Krieg Dosier از دانشگاه آمریکایی شارجه در امارات متحده‌ی عربی روشی را برای "رشد دادن" آجر با كمك تركیب كردن ماسه، باكتری، كلسیم كلرید و اوره (كه در تركیب ادرار یافت می شود) طراحی كرده است و نام آجرهای جدید خود را "‌‌‌Better Bricks" گذاشته است. آجر حاصل از این روش محكم و با دوام است، در آن از مواد طبیعی و تجدید پذیر استفاده می شود، نسبت به روش‌های سنتی آلودگی كمتری وارد اتمسفر می كند، همچنین با جایگزینی آن با آجر معمولی در برخی منابع صرفه‌جویی می شود.

آلاینده‌هایی كه از طریق ساخت آجر معمولی وارد جو زمین می شود بیشتر از آلاینده‌هایی است كه سالانه توسط هواپیماها به هوا وارد می شود!! برای ساختن 25000 قطعه آجر 400 درخت سوزانده می شوند در صورتیكه آجر‌های جدید برای استحكام یافتن نیازی به حرارت ندارند.

better-brick

زمانی كه مواد اولیه‌ی این آجر با هم تركیب می شوند، زنجیره‌ای از واكنش‌های شیمیایی به وقوع می پیوندد و باكتری در نقش چسب، دانه‌های ماسه را به هم متصل می كند و در نهایت قطعه آجری تولید می شود كه به اندازه‌ی آجر‌های رسی گداخته یا حتی مروارید استحكام دارد و همه‌ی اینها در شرایطی است كه هیچ عملیات پختی برای بدست آوردن این استحكام روی آن صورت نگرفته.

یكی از مشكلات این آجر‌ها این است كه برای ساخته شدن (نسبت به آجرهای معمول) احتیاج به زمان بیشتری دارند.

تاثیرات مثبت این آجرها ممكن است پیش پا افتاده بنظر برسد اما اگر میزان صرفه جویی آن در طول یك سال كه حدودا  1.23 میلیارد آجر تولید می شود، حساب گردد، فرق بسیار زیادی با آجرهای قبلی خواهد داشت! اگر این آجرهای جدید جایگزین آجرهای قبلی شوند از ورود سالانه 800 میلیون تن دی اكسید كربن به هوا جلوگیری خواهد شد.
برچسب ها : inhabitat.com , ecogeek.org , محیط زیست ما ,
دسته بندی : دانستنی های روز , اخبار محیط زیستی , مطالب محیط زیستی ,
 

اشرشیا كلای می تواند در صنعت پلاستیك جایگزین نفت شود...

نویسنده : بهاره گروسی | تاریخ : 11:58 ق.ظ - یکشنبه 23 تیر 1392

یك شركت بیوتكنولوژی در كلرادو با مهندسی ژنتیك راهكاری برای تبدیل شكر به اسید اكریلیك (acrylic acid) توسط باكتری ای كلای پیدا كردند. اسید اكریلیك یك جزء مهم از رنگها و مواد چسبنده می باشد كه در این روش می توان از ای كلای به جای نفت استفاده كرد. در این روش نسبت به روش معمول 75 درصد دی اكسید كربن كمتری به محیط وارد می گردد ضمن اینكه  پروسه ی جدید هزینه ی كمتری را نسبت به روش نفتی در بر می گیرد. و اگر تنها یك شركت بازرگانی این روش را اتخاذ كند، سالانه 500000 بشكه نفت كمتری مصرف می شود.

e-coli-plastic

شركت OPX این تكنولوژی را در یك كارخانه ی نمونه با یك مخزن تخمیر 200 لیتری دنبال می كند و قصد دارد سال آینده شروع به ساخت كارخانه ای با سیستم 20000 لیتری كند. و پس از آن در نظر دارد یك واحد تجاری در سال 2014 بسازد كه ظرفیت تولید 100 میلیون پوند اكریلیك را دارد.
برچسب ها : www.ecogeek.org , www.technologyreview.com , محیط زیست ما ,
دسته بندی : دست نوشته های سبز , مطالب محیط زیستی , اخبار محیط زیستی ,
 

نجات یخچالهای طبیعی با سفید كردن كوهها ؟؟؟

نویسنده : بهاره گروسی | تاریخ : 11:47 ق.ظ - یکشنبه 23 تیر 1392

تا حالا حتما شنیدید كه میگند پشت بام های سفید با انعكاس نور می توانند ساختمانها را خنك نگه دارند اما آیا همین ایده برای خنك كردن كوه ها هم می تواند به كار رود؟

در كشور پرو این آزمایش روی كوهی به وسعت هفتاد هكتار در حال انجام است. تا كنون دو هكتار از این مساحت توسط رنگ سفید سازگار با محیط زیست كه تركیب آن شامل لیمو، سفیده‌ی تخم مرغ صنعتی و آب است، انجام شده. از آنجاییكه یخچال طبیعی روی كوه مورد نظر منبع تامین آب شیرین برای ساكنان اطراف آن است، موفقیت این پروژه اهمیت بسزایی دارد.

امید می رود كه نور خورشید از روی سطح سفید كوه منعكس شود و وارد اتمسفر گردد، در نتیجه قله‌ی كوه خنك می ماند و میكرو اقلیم سرد حاصل از این عملیات به بازسازی یخچال كمك كند.


منبع: ecogeek

البته ناگفته نماند كه این طرح مخالفان زیادی دارد. شما از كدام دسته هستید؟؟ نظرتونو حتما بگید.
برچسب ها : محیط زیست ما ,
دسته بندی : دست نوشته های سبز ,
 

منطقه حفاظت شده پرور

نویسنده : بهاره گروسی | تاریخ : 04:15 ب.ظ - شنبه 22 تیر 1392

منطقه حفاظت شده پرور (Parvar) واقع در شمال شرقی شهرستان سمنان و در مرز استان مازندران با تنوع زیستی بالا و طبیعتی زیبا واقع شده است...

منطقه حفاظت شده پرور - محمد گائینی
برچسب ها : محیط زیست ما , ایران را بگردیم ,
دسته بندی : عکس , اخبار محیط زیستی ,
 

چند عکس از پارک ملی دیر-نخیلو

نویسنده : بهاره گروسی | تاریخ : 04:11 ب.ظ - شنبه 22 تیر 1392کلنی پرستوی کاکلیبرچسب ها : محیط زیست ما , منم محیط بان ,
دسته بندی : عکس ,
 

ماخونیک

نویسنده : بهاره گروسی | تاریخ : 04:04 ب.ظ - شنبه 22 تیر 1392

ماخونیک، روستایی نشسته در مرز شرقی نقشه ایران زمین، هر چند به نام سرزمین لی لی پوتی های ایران شهره گشته اما امروز خبری از مردان و زنان کوتاه قامت در آن نیست... 

 روستای کوتوله ها - محمد گائینی

"اما ماخونیک؛ روستایی که بارها و بارها از رفتن به آن منعمان کردند... ما رفتیم و در دردهای ماخونیک ماندیم... ماخونیک خود داستانی جداگانه دارد..." بخشی از سفرنامه خراسان سال گذشته...

برچسب ها : محیط زیست ما , روستاهای ایران ,
دسته بندی : مطالب محیط زیستی , دست نوشته های سبز ,
 
 

دریاچه گهر (جایتان خالی)

نویسنده : جابر موحدی | تاریخ : 06:01 ق.ظ - چهارشنبه 19 تیر 1392

بار دیگر تلاش برای بستن كوله ها آغاز شد.  كیسه خواب، زیر انداز، انواع كنسرو، روشنایی، در بازكن، كبریت و غیره و غیره ها خیلی دقت می كردیم چیزی جا نماند چرا كه سفر دیگری پیش آمده بود.  این بار جایی می رفتیم كه از زیبایی و طبیعت تقربیاّ دست نخورده آن زیاد شنیده ایم.  دریاچه ای به وسعت 85 هكتار با  حداكثر عمق 28 متر و البته 2360 متر ارتفاع از سطح دریا آن هم در میان رشته كوه­های سر به فلك كشیده اشترانكوه در استان لرستان و مجاورت شهر درود با 18 كیلومتر كوه پیمایی.


دسته بندی : دست نوشته های سبز ,
 

کتاب راهنمای پرندگان ایران نوشته جمشید منصوری

نویسنده : جابر موحدی | تاریخ : 05:25 ق.ظ - چهارشنبه 19 تیر 1392

پرندگان بخش مهمی از تنوع زیستی را تشکیل می دهند.  تنوع گونه ای پرندگان، مهاجرت طولانی،رفتارهای اجتماعی خیره کننده و پرواز با شکوه آنها، جاذبه مشاهده، تعمق و مطالعه بر روی پرندگان را صد چندان نموده است و روز به روز بر تعداد مشتاقان پرندگان و دوستداران پرنده شناسی افزوده می شود.  کتاب حاضر تنها مرجع مصور و علمی موجود به زبان فارسی است که به معرفی گونه های مختلف پرندگان ایران پرداخته است. همچنین این کتاب بسیاری از نیازها در عرصه کار و مطالعه صحرایی پرندگان را تا حد مطلوبی برطرف می کند و راهنمای بسیار مناسبی برای علاقمندان به پرنده نگری است.برچسب ها : پرندگان , جمشید منصوری , خرید کتاب ,
دسته بندی : معرفی کتب زیست محیطی ,
 

موزه مجازی

نویسنده : حسین صارمی | تاریخ : 12:44 ب.ظ - شنبه 15 تیر 1392


جهت بازدید از موزه مجازی  اینجا  را كلیك كنید.
      


داشتن نرم افزار flash player  الزامی است. 

پانگولین؛ پستانداری با پوشش سخت

نویسنده : حسین صارمی | تاریخ : 12:37 ب.ظ - شنبه 15 تیر 1392

پانگولین - پولک‌پوست یا مورچه‌خوار پولک‌دار - پستانداری با ظاهری جالب توجه و بامزه است که تا حدودی به آرمادیلو شباهت دارد.

پانگولین؛ پستانداری با پوشش سخت
 
 
صفحات وب: [ 1 ] [ 2 ]