تبلیغات
محیط زیست ما ...
 
 
 
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه

شکار

نویسنده : جابر موحدی | تاریخ : 04:17 ب.ظ - شنبه 31 فروردین 1392

به تازگی خبری مبنی بر شكار پلنگ با تیر و كمان توسط یك تیرانداز ایرانی در پایگاه های خبری زیست بوم و سبز پرس  منتشر شده است که با تعداد کثیری از برخورد های احساساتی مواجه شده است، هر کس به گونه ای این عمل را رد یا قبول می کند.  به همین منظور برای درک بهتر مقوله شکار و شکارچی و در ادامه پست 567 همین وبلاگ و  نیز دانلود فایل کامل  مقاله به صورت pdf به بررسی این موضوع پرداخته شده است.  لازم به ذکر است که برای یک بار هم که شده احساساتی شدن را کنار بگذاریم و بی طرف، عاقلانه، موشکافانه و کارشناسانه به مبحث بودن یا نبودن، جایگاه و مرتبه، نقاط قوت و ضعف شکار بپردازیم
برچسب ها : مدیریت شکار , شکار تروفه ,
دسته بندی : دانستنی های روز , اخبار محیط زیستی , دست نوشته های سبز ,
 

یوزپلنگ آسیایی درمیان ۶ گربه سان نادر جهان

نویسنده : جابر موحدی | تاریخ : 03:45 ب.ظ - شنبه 31 فروردین 1392

مجله آمریکایی Scientific American اخیرا گزارشی با عنوان “The 6 Most Endangered Feline Species” بر روی وب سایت خود منتشر نموده که در آن شش گونه گربه سان دنیا که پرمخاطره آمیزترین وضعیت را دارند، معرفی شده اند که یوزپلنگ آسیایی یکی از این ۶ گربه سان است.
cats
 
بر اساس این گزارش نادرترین گربه سان دنیا، پلنگ آمور می باشد که با جمعیت کمتر از ۵۰ فرد در طبیعت مانده است. سایر گونه های معرفی شده دراین فهرست عبارتند از سیاهگوش ایبریایی، گربه ایریوموت، گربه وحشی اسکاتلندی و ببر جنوب چین.برچسب ها : یوز , گربه سانان , در حال انقراض ,
دنبالک ها : انجمن یوز , دیدبان محیط زیست و حیات وحش ایران ,
 

مهرداد لاهوتی نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی: کاهش آلودگی هوا نیازمند تدوین طرحی جامع/ بی‌ارادگی مسئولان در کاهش آلودگی هوا

نویسنده : بهاره گروسی | تاریخ : 01:01 ب.ظ - شنبه 31 فروردین 1392

عضو هیأت رئیسه فراکسیون محیط‌زیست و توسعه‌پایدار مجلس، با بیان اینکه کمیته آلودگی هوا کمیسیون عمران درصدد برنامه‌ریزی برای کاهش آلودگی در کشور است، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار است که هر موضوع مربوط به کاهش آلودگی هوا در این کمیته جمع‌آوری و تبدیل به یک طرح جامع ‌شود.برچسب ها : محیط زیست ما ,
دسته بندی : دانستنی های روز , اخبار محیط زیستی ,
 

«انجمن یوزپلنگ ایرانی» در واکنش به خبر اکتشاف نفت در پارک ملی کویر منتشر کرد؛ 10 دلیل بر اهمیت پارک ملی کویر

نویسنده : بهاره گروسی | تاریخ : 12:57 ب.ظ - شنبه 31 فروردین 1392

انجمن یوزپلنگ ایرانی در واکنش به انتشار اخباری مبنی بر از سرگیری پروژه اکتشاف نفت در پارک ملی کویر، در مطلبی به تشریح اهمیت های این زیستگاه حساس پرداخته است.
برچسب ها : محیط زیست ما ,
دسته بندی : دانستنی های روز , اخبار محیط زیستی ,
 

روش جدید استخراج طلا از خاک/ گیاهانی که طلا جذب می‌کنند

نویسنده : مجید مرادی | تاریخ : 12:54 ب.ظ - شنبه 31 فروردین 1392

دانشمندان شیوه ای ابداع کرده اند که بنا بر ادعای آنها می توان از گیاهان زراعی طلا کشت و برداشت کرد.

IMG15545243 روش جدید استخراج طلا از خاک/ گیاهانی که طلا جذب می‌کنند

این شیوه طلا یابی که “فیتوماینینگ” نام دارد از گیاهان برای استخراج ذرات این فلز از خاک استفاده می کند.

برخی از گیاهان توانایی طبیعی برای گرفتن فلزاتی مانند نیکل، کادمیوم و روی را از طریق ریشه ها و تغلیظ آنها در برگ و جوانه ها را دارند.

سالیان سال دانشمندان استفاده از چنین گیاهانی را موسوم به انباشته گرها برای از بین بردن آلودگی ها مورد بررسی قرار داده بودند. با این حال هیچ انباشته گری برای طلا وجود ندارد چرا که طلا به آسانی در آب حل نمی شود از این رو گیاهان هیچ راه طبیعی برای گرفتن این ذرات از طریق ریشه هایشان ندارند.
برچسب ها : روش جدید استخراج طلا از خاک/ گیاهانی که طلا جذب می‌کنند , محیط زیست ما ,
دسته بندی : عکس , دانستنی های روز , مطالب محیط زیستی ,
 

کشف «باران» از حلقه‌های زحل

نویسنده : پریسا زارعی | تاریخ : 08:17 ب.ظ - پنجشنبه 29 فروردین 1392

مطالعه مشترک دانشمندان آمریکایی و انگلیسی برای ردیابی باران در زحل، حاکی از وجود ذرات آب باردار در حلقه‌های این سیاره است.

zohal%20%281%29 کشف «باران» از حلقه‌های زحل

این مطالعه شامل رصدهایی با حمایت ناسا و تجزیه و تحلیل صورت گرفته توسط دانشگاه لستر است که نشان می دهد، «بارش» کیهانی تحت تاثیر جو در مناطق وسیع سیاره، بسیار بیشتر از تصورات قبلی است.

تحقیقات صورت گرفته نشان می دهد، بارش ذرات آب باردار از حلقه‌ها بر ترکیب و دمای ساختار جو فوقانی سیاره زحل تأثیر گذاشته و باعث تغییرات در روشنایی این مناطق می شوند.
برچسب ها : کشف «باران» از حلقه‌های زحل , محیط زیست ما ,
دسته بندی : دانستنی های روز , عکس ,
 

زمستان «تیتان» آغاز شد

نویسنده : پریسا زارعی | تاریخ : 08:16 ب.ظ - پنجشنبه 29 فروردین 1392

فضاپیمای کاسینی ناسا بروز تغییرات فصلی و ایجاد الگوهای ابری جدید در بزرگترین قمر زحل را به تصویر کشیده است.

 Titan زمستان «تیتان» آغاز شد

در تصویر جدید دوربین زوایه گسترده فضاپیمای کاسینی یک حلقه سرخ، سبز و آبی رنگ در قطب جنوب قمر تیتان بوضوح دیده می شود؛ ابر یخ که تنها در طول موج های مادون قرمز قابل تشخیص هستند نیز بالای این منطقه شکل گرفته اند.

ابر یخ در قطب جنوب تیتان، جدیدترین نشانه از تغییرات فصلی در جو بزرگترین قمر زحل محسوب می شود.
دسته بندی : دانستنی های روز , عکس ,
 

گونه جدیدی از حلزونهای درخشان کشف شد

نویسنده : پریسا زارعی | تاریخ : 08:14 ب.ظ - پنجشنبه 29 فروردین 1392

محققان یک گونه جدید از حلزونهای رنگین کمانی با رنگها درخشان را کشف کرده اند که به رغم این که تازه کشف شده در معرض انقراض قرار دارد.

IMG11491344 گونه جدیدی از حلزونهای درخشان کشف شد

این حلزونهای گوشتخوار تازه کشف شده که در کوهستانهای تایلند زندگی می کنند، در شکاف سنگها به سر برده و از حلزونهای کوچک لارو حشرات و برخی از گونه های کرم خاکی تغذیه می کنند.
برچسب ها : گونه جدیدی از حلزونهای درخشان کشف شد , محیط زیست ما ,
دسته بندی : دانستنی های روز , مطالب محیط زیستی , عکس ,
 
 

کاشت درخت طلا

نویسنده : پریسا زارعی | تاریخ : 06:40 ب.ظ - چهارشنبه 28 فروردین 1392


گروهی از دانشمندان به شیوه‌ای دست یافته‌اند که به‌وسیله آن می‌توانند از گیاهان طلا برداشت کنند.

گفتنی است تعدادی از گیاهان دارای توانایی طبیعی جذب فلزاتی مانند طلا، نیکل، کادمیوم و روی و انباشت آنها در برگ و ریشه‌هایشان هستند.

هنگامی که ریشه گیاه به درون خاک نفوذ و آب را از خلال روزنه‌های ریز جذب می‌کند، طلا را هم از خاک جذب کرده و آن را در توده زیستی‌اش انباشت می‌کند. گام بعدی در واقع برداشت طلاست.

طلای یافت‌شده در گیاهان نانوذره است و بنابراین پتانسیلی عالی برای صنایع شیمیایی به شمار می‌آید.
برچسب ها : کاشت درخت طلا , محیط زیست ما ,
دسته بندی : دانستنی های روز , مطالب محیط زیستی , اخبار محیط زیستی , عکس ,
 

ناشناخته‌ترین نقطه روی زمین

نویسنده : پریسا زارعی | تاریخ : 06:19 ب.ظ - چهارشنبه 28 فروردین 1392


تا به حال در مورد قرنطینه‌ها حتما مطالبی را خوانده‌اید که برخی افراد برای مدت‌های طولانی در محیط‌ها بسته زندگی می‌کنند اما آیا در مورد جزیره‌های قرنطینه شده هم اطلاعاتی دارید؟


 جزیره "سنتینل" در اقیانوس هند یکی از مرموزترین و ایزوله‌ترین نقاط دنیا است که تا به حال کسی نتوانسته است وارد این جزیره بشود در حالی که رفتن به آن کار خیلی سختی هم نیست.
 
 این جزیره در نزدیکی هند قرار دارد ولی در همان لحظه که کسی از خط قرمز آنها عبور کند سیلی از تیرهای کمان است که به سمت آن سرازیر می‌شود و همچنین بسیاری از مناطق اطراف جزیره به صخره هایی پوشیده شده است.
 
تا به حال تنها اطلاعات کمی در مورد این جزیره به‌دست آمده است و تنها محققان می‌دانند که قوی مهاجر از آسیایی‌ها در این جزیره زندگی میکنند و از برخی مشاهدات مانند سر و صداها و عکس‌ها نیز به نظر می‌رسد به سبک انسان‌ها اولیه زندگی می‌کنند.
برچسب ها : ناشناخته‌ترین نقطه روی زمین , محیط زیست ما ,
دسته بندی : عکس , دانستنی های روز , مطالب محیط زیستی ,
 

ترسناک ترین گیاهان

نویسنده : پریسا زارعی | تاریخ : 06:12 ب.ظ - چهارشنبه 28 فروردین 1392

تصوری که از سبزیجات در میان ما وجود دارد، موجودات بی‎آزار، زیبا و خوراکی‎های سالم است اما آیا این تصور استثنایی هم دارد؟ برخی از گیاهان هستند که می‌توانند انسان‌ها را مسموم کنند و حتی برخی دیگر دست زدن به آنها نیز باعث بروز مشکلاتی مانند عفونت‌های مختلف در بدن می‌شود. در میان دسته گیاهان سمی بخشی هستند که حتی نزدیک شدن به آنها نیز می‌تواند کشنده باشد. این گیاهان که در طبیعت نیز پیدا می‌شوند به ترسناک‌ترین گیاهان دنیا مشهور شده‌اند.
2114 ترسناک ترین گیاهان


Red Tide
( کشند سرخ)
2115 ترسناک ترین گیاهان ترسناک‌ترین و البته بزرگ‌ترین قاتل حیوانات دریایی گیاهی به نام «Red Tide» است که سمی قوی را از خود ساتع می‌کند. در زمان‌های مشخصی از سال در برخی از ساحل‌های اقیانوس‌های آرام و اطلس این جلبک‌های قرمز نمایان می‌شوند و تنها نزدیک شدن به آنها می‌تواند حیوانات را از بین ببرد. بسیاری از مرگ‌های دسته جمعی به علت وجود همین جلبک‌ها است.


برچسب ها : ترسناک ترین گیاهان , محیط زیست ما ,
دسته بندی : عکس , دانستنی های روز , مطالب محیط زیستی ,
 

محیط ماه برای انسان و تجهیزات ساخت بشر خطرناک است

نویسنده : پریسا زارعی | تاریخ : 06:09 ب.ظ - چهارشنبه 28 فروردین 1392

محیط تشعشعی و سرشار از پرتوهای کیهانی اطراف ماه می تواند برای بشر و وسایل الکترونیکی ساخت انسان در ماموریت های آتی، مضر و آسیب رسان باشد.

nadalian moon 0 محیط ماه برای انسان و تجهیزات ساخت بشر خطرناک است

محققان برای مشخص کردن این محیط بالقوه خطرناک از تلسکوپ پرتو کیهانی برای تاثیرات پرتو و تشعشعی (CRaTER) استفاده کردند که بر روی کاوشگر شناسایی ماه نصب شده است.
برچسب ها : محیط ماه برای انسان و تجهیزات ساخت بشر خطرناک است , محیط زیست ما ,
دسته بندی : دانستنی های روز , اخبار محیط زیستی , عکس ,
 

جو در سیاره های بیگانه چگونه پدید می آید؟

نویسنده : پریسا زارعی | تاریخ : 06:04 ب.ظ - چهارشنبه 28 فروردین 1392

یک پژوهش تازه که بر روی شیوه ی به دام افتادن کربن توسط تقتال های (ماگماهای) آتشفشانیِ سرشار از آهن، و سپس آزاد شدن آن ها انجام گرفته، سرنخ هایی درباره ی تکامل آغازین جو در سیاره ی بهرام و دیگر اجرام سنگی ارایه می دهد.

 جو در سیاره های بیگانه چگونه پدید می آید؟

سیاره‌ی بهرام در آغاز تاریخش جایگاه آتشفشان‌های بسیار سهمگین بوده که حجم چشمگیری متان را آزاد کرد. چون متان توان گلخانه ای بالایی دارد، پس در آن زمان، حتی یک جو رقیق هم می توانسته از وجود آب مایع سطحی پشتیبانی کند.
برچسب ها : جو در سیاره های بیگانه چگونه پدید می آید؟ , محیط زیست ما ,
دسته بندی : دانستنی های روز , عکس ,
 

لایه‌های یخ اقیانوس قطب شمال طی دو دهه آینده از بین می‌روند

نویسنده : پریسا زارعی | تاریخ : 05:50 ب.ظ - چهارشنبه 28 فروردین 1392

اداره هواشناسی و اقیانوس شناسی آمریکا در گزارش جدید خود هشدار داده است که طی یک تا دو دهه آینده هیچ اثری از لایه‌های یخ در اقیانوس قطب شمال در ماه‌های تابستان باقی نخواهد ماند.

در این گزارش تاکید شده است که درباره از بین رفتن لایه‌های یخ این مناطق هیچ تردیدی نیست و سئوال این است که این حالت چه زمانی روی خواهد داد.

به گزارش وبسایت «حفظ زمین»، بر اساس پیش بینی‌های این نهاد از بین رفتن لایه‌های یخ در این مناطق حتی ممکن است طی یک یا دو دهه آینده روی دهد ولی احتمال وقوع آن تا سال ۲۰۵۰ بیشتر است.

اداره هواشناسی و اقیانوس شناسی آمریکا خاطرنشان می‌کند که تغییرات بسیار ژرفی در اقیانوس قطب شمال در حال رخ دادن است، از جمله تحت تاثیر ذوب شدن سریع لایه‌های یخ و افزایش سطح آب حجم زیادی از ماده متان منجمد که از جمله خطرناک‌ترین گازهای گلخانه ای است، در بستر اقیانوس محبوس می‌شود.

برچسب ها : لایه‌های یخ اقیانوس قطب شمال طی دو دهه آینده از بین می‌روند , محیط زیست ما ,
دسته بندی : اخبار محیط زیستی , دانستنی های روز ,
 

همایش های پیش رو

نویسنده : بهناز حشمت نیا | تاریخ : 11:13 ق.ظ - چهارشنبه 28 فروردین 1392
بقیه همایش ها در ادامه مطلببرچسب ها : همایش های پیش رو , محیط زیست ما ,
دسته بندی : همایش ,
 

کشتار بی رحمانه بز وحشی آبستن در ارتفاعات پلور / سریال قتل عام حیات وحش کشور ادامه دارد / اختصاصی

نویسنده : بهاره گروسی | تاریخ : 08:30 ب.ظ - سه شنبه 27 فروردین 1392

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران: در نخستین روزهای سال جاری به دنبال شنیدن صدای شلیک ۲ گلوله در ارتفاعات مشرف به دریاچه امامزاده علی در حوزه آبریز رودخانه حفاظت شده هراز، اعضا کانون ماهیگیران غیرحرفه ای که در کنار دریاچه حضور داشتند با حضور در ارتفاعات و جستجوی منطقه متوجه حضور دو نفر شکارچی غیرمجازی می شوند که اقدام به شکار یک راس بز وحشی آبستن نموده بودند.


برچسب ها : محیط زیست ما ,
دسته بندی : دانستنی های روز , اخبار محیط زیستی ,
 

مجوز شکار هوبره صادر نشده است

نویسنده : بهاره گروسی | تاریخ : 08:25 ب.ظ - سه شنبه 27 فروردین 1392

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین در خصوص صدور مجوز شکار هوبره گفته است: مجوز شکار نه برای شیوخ عرب و نه برای غیر شیوخ صادر نشده و هر گونه ادعایی را تکذیب می کنم.
برچسب ها : محیط زیست ما ,
دسته بندی : دانستنی های روز , اخبار محیط زیستی ,
 

مسابقات پرندگان مانند مسابقات اسبدوانی است

نویسنده : بهاره گروسی | تاریخ : 08:17 ب.ظ - سه شنبه 27 فروردین 1392

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی دولت نیز گفته است: تاکنون مسابقات پرندگان در ایران برگزار نشده و این مسابقات مانند مسابقات اسبدوانی و دیگر مسابقات می تواند انجام شود و ما هم مجوزات لازم را صادر می کنیم.


برچسب ها : محیط زیست ما ,
دسته بندی : دانستنی های روز , اخبار محیط زیستی ,
 

ساعت 15 و 14 دقیقه به وقت تهران زمین‌لرزه‌‌ 7.5 ریشتری سراوان در سیستان و بلوچستان را لرزاند

نویسنده : بهاره گروسی | تاریخ : 08:14 ب.ظ - سه شنبه 27 فروردین 1392

ساعاتی پیش زمین‌لرزه‌‌ای به قدرت 7.5 ریشتر سراوان در سیستان و بلوچستان را لرزاند.


http://isdle.ir/news/thumbnail.php?file=80271624_2824005_639169890.jpg&size=article_large
برچسب ها : محیط زیست ما ,
دسته بندی : دانستنی های روز , اخبار محیط زیستی ,
 
 
صفحات وب: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ]