تبلیغات
محیط زیست ما ...
 
 
 
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه

سال نو مبارک

نویسنده : جابر موحدی | تاریخ : 07:53 ب.ظ - سه شنبه 29 اسفند 1391

مژده ای دل که دگرباره بهار آمده است  

  خوش خرامیده و با حسن وقار آمده است

به تو ای باد صبا می دهمت پیغامی

   این پیامی است که از دوست به یار آمده است

         شاد باشید در این عید و در این سال جدید 

       آرزویی است که از دوست به یار آمده است


سال 1392

 

آشنایی با شعور حیوانات

نویسنده : جابر موحدی | تاریخ : 12:37 ق.ظ - سه شنبه 29 اسفند 1391

بر اساس حکمت و مبانی دین اسلام تمامی موجودات عالم هدفمند خلق شده‌اند و بر اساس همین آموزه‌ها حیوانات به عنوان تشکیل دهنده بخش عظیمی از موجودات آفرینش دارای ویژگی‌هایی هستند.

شعور حیواناتدسته بندی : دانستنی های روز , اخبار محیط زیستی ,
 

خبر خوش نوروزی برای یوزپلنگ آسیایی (یوز ایرانی)

نویسنده : جابر موحدی | تاریخ : 05:57 ب.ظ - شنبه 26 اسفند 1391

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به عدم تعریض جاده گزوئیه بافق(جاده‌ای که از مهمترین زیستگاه‌های گونه نادر یوزپلنگ می‌گذرد) گفت: این امر می‌تواند خبر خوش نوروزی برای یوزپلنگ آسیایی باشد.

یوز ایرانی

.
برچسب ها : خبر محیط زیستی , یوز ایرانی , جاده گزوئیه , عدم تعریض ,
دسته بندی : اخبار محیط زیستی ,
 

رفتار شناسی حیوانات

نویسنده : مجید مرادی | تاریخ : 01:31 ق.ظ - جمعه 25 اسفند 1391

رفتار شناسی حیوانات

رفتار شناس حیوانات

فرایندهای رفتاری همانند سایر خصوصیات و فعالیتهای جاندار در اصل تحت کنترل ژنتیکی قرار دارند. بنابراین نوع رفتاری که یک جاندار از خود بروز می‌دهد، اجباری است و لااقل تا حدی توسط اطلاعات ژنتیکی که به ارث برده تعیین می‌شود. مثلا مردم تا حدی از آن‌رو می‌توانند باهم صحبت کنند که ژنهای لازم برای رشد ماهیچه‌ها و سایر اجزای دهان و حلق را که برای حرف زدن لازمند به ارث برده‌اند.


برچسب ها : رفتار شناسی حیوانات , رفتار واکنشی , رفتار فعال.رفتار شناختی.رفتار شناختی , ساعتهای بیولوژیکی , جوامع حشرات , جوامع مهره‌داران , محیط زیست ما ,
دسته بندی : دانستنی های روز , مطالب محیط زیستی , عکس ,
 

نگاهی به تاریخچه حیات وحش/ رابطه کهن میان شیر و انسان

نویسنده : مجید مرادی | تاریخ : 01:28 ق.ظ - جمعه 25 اسفند 1391

در سال ۱۸۹۶ و پس از پیروزی های نخستین مهاجمان ایتالیایی به اتیوپی، خبرنگاران جنگی ایتالیایی با خونسردی نیروهای مقابل را مشتی وحشی پابرهنه می نامیدند و ژنرال «باراتیری» فرمانده ایتالیایی قوای مستعمراتی اعزامی از اریتره مدعی بود که «نگوس منلیک دوم» (معرب نگوس، نجاشی به معنی امپراتور در زبان آمهاریک است) را در قفس به رم خواهد فرستاد. ولی در جبهه نبرد سرنوشت ساز آدووا این سربازان گارد ویژه نگوس، آراسته با یال شیر بودند که در زیر آتش توپخانه و مسلسل ایتالیایی ها، خطوط دشمن را شکافته و پس از وارد نمودن ده هزار تلفات و به غنیمت گرفتن آتشبار توپخانه صحرایی و هزاران قبضه تفنگ، استقلال کشور خود را تضمین کردند.

شیر
در اتیوپی نیز همانند ایران برای هزاران سال، شیر نماد قدرت و شکوه بوده است. امپراتوران اتیوپی از «یوحنای دوم» تا «هایلاسلاسی» در مراسم رسمی سلام، چند شیر یال سیاه «آبیسینایی» را در کنار تخت خود نگاه می داشتند. بالاترین نشان احترام امپراتور هایلاسلاسی به میهمانان خود فرستادن جیپی به فرودگاه بود که شیری آموخته بر آن نشسته بود؛ «آبب بکیلا» برنده مسابقه دو ماراتون المپیک این افتخار را داشت که مشمول لطف ارسال این جیپ ویژه قرار بگیرد.
مولای(سلطان) مراکش از دو قبیله کوهستانی تنها شیران با شکوه «بربری» را به عنوان خراج می پذیرفت و در مجموعه شخصی خود در «رباط» نگهداری می کردکه یکی از پاکنژاد ترین شیران بربری کنونی از نسل این گروه هستند.
برچسب ها : نگاهی به تاریخچه حیات وحش/ رابطه کهن میان شیر و انسان , محیط زیست ما ,
دسته بندی : دانستنی های روز , مطالب محیط زیستی , عکس ,
 

بازیافت مواد و سلامت محیط زیست

نویسنده : پریسا زارعی | تاریخ : 10:41 ب.ظ - پنجشنبه 24 اسفند 1391

بسیاری از مواد در طبیعت تجزیه می شوند و به خودی خود بازیافت می شوند این موارد در مورد موجودات زنده ای که می میرند و یا مواد فاسد شدنی پیش می آید. این مواد را مواد زیست فروپاش می گویند. برای مثال کود هایی که در باغات ریخته می شوند و نتیجه کپه کردن موادی مانند غذاهای فاسد شده، آشغال میوه ها، پوست تخم مرغ و دیگر زباله های تجزیه پذیر است که بطور طبیعی توسط حشرات و دیگر جانوران موذی خورده می شوند . قابل بازیافت !
متاسفانه مقادیر بالایی از زباله ها مانند: فلزات، کائوچو و پلاستیک نمی توانند خورده و تجزیه شوند و برای صدها سال تجزیه نشده در طبیعت باقی می مانند. حتی اگر این مواد قطعه قطعه و خورد هم شوند باز هم نمی توانند تجزیه شوند و به مرور اتمسفر، زمین و آب را آلوده می کنند .


 

معرفی کتاب

نویسنده : جابر موحدی | تاریخ : 12:28 ب.ظ - پنجشنبه 24 اسفند 1391

«مبانی زیست‌شناسی حفاظت» به قلم «منصوره ملکیان» و «محمود رضا همامی» توسط انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد منتشر شد.  مولفان این کتاب طی هفت فصل به معرفی علم نوظهور زیست‌شناسی حفاظت که پایه و بنیان اصلی برنامه‌های حفاظت محیط زیست را تشکیل می‌دهد می‌پردازند.  درادامه مطلب توضیحات کاملی از این کتاب آمده است لازم به ذکر است این کتاب می تواند راه گشا و کلیدی باشد برای آنهایی که دوست دارند در کنکورارشد 92 به رتبه های عالی دست یابند.


مبانی زیست شناسی حفاظتبرچسب ها : کتاب , مبانی , زیست شناسی , کنکور , ارشد , حفاظت ,
دسته بندی : کنکوری , معرفی کتب زیست محیطی ,
 

فقر شدید تنوع‌زیستی در جنوب شرق آسیا

نویسنده : بهناز حشمت نیا | تاریخ : 10:41 ق.ظ - پنجشنبه 24 اسفند 1391

یکی از کم‌ نظیر‌ترین و بکرترین طبیعت‌های سیاره زمین در نواحی استوایی جنوب شرق آسیا طی 50 سال اخیر با فقر شدید تنوع زیستی مواجه شده است.
برچسب ها : فقر شدید تنوع‌زیستی در جنوب شرق آسیا , محیط زیست ما ,
دسته بندی : دانستنی های روز , مطالب محیط زیستی , اخبار محیط زیستی ,
 

تفاوت فقط در یک نوکلئوتید...

نویسنده : مجید مرادی | تاریخ : 09:37 ق.ظ - پنجشنبه 24 اسفند 1391

همه چیز از آنجا شروع شد که محققان دانشگاه آکسفورد اعلام کردند که بر اساس مطالعه DNA ، ببر مازندران و ببر سیبری با هم مشابه اند و می توان گفت که متعلق به یک زیر گونه هستند. بعد از این بود که مسئولان سازمان محیط زیست اعلام کردند که این سازمان با خرید دو ببر سیبری از روسیه تصمیم به احیای ببر مازندران گرفته است.

ببر مازندران ببر ایران

بخشی از متنی که در این باره در سایت دانشگاه آکسفورد آمده است بدین شرح است:

مطالعاتی که دانشمندان دانشگاه آکسفورد و انستیو ژنتیک سرطان شناسی آمریکا بر روی نمونه های DNA   متعلق به ببر کاسپین، زیر گونه منقرض شده ای از ببرانجام داده اند، نشان می دهد که اجداد ببرهای امروزی، از طریق مرکز چین، جایی که امروزه به عنوان جاده ابریشم می شناسیم، مهاجرت کرده اند. این مطالعه که نتایج آن در PLoS One  منتشر شده است، نشان می دهد که ببر کاسپین ( ببرمازندران ) که روزگاری در ایران و آسیای مرکزی م یزیست و در دهه۷۰ میلادی منقرض شد، از نظر ژنتیکی تقریبا با ببر سیبری یا آمور مشابه است.
برچسب ها : تفاوت فقط در یک نوکلئوتید... , سایت دانشگاه آکسفورد , دو ببر سیبری از روسیه , ببر مازندران , محیط زیست ما ,
دسته بندی : عکس , دانستنی های روز , مطالب محیط زیستی ,
 

آیا شکار حیوانات موضوعی انسانی است یا غیر انسانی؟

نویسنده : جابر موحدی | تاریخ : 12:15 ق.ظ - پنجشنبه 24 اسفند 1391

مهندس محمد درویش دوستدار و کارشناس محیط زیست و مخالف شکار، کوشان مهران طبیعت گرد و کارشناس محیط زیست و موافق شکارشخصیت هایی هستند که در مورد شکار در رادیو ایران به مناظره نشستند
درلینک زیر میتوانید قسمت اول این مناظره را بشنوید
دسته بندی : مطالب محیط زیستی ,
 

آشنایی با انواع تفنگ های شکاری مرسوم

نویسنده : جابر موحدی | تاریخ : 03:19 ب.ظ - چهارشنبه 23 اسفند 1391

ساخت انواع سلاح های شکاری جهت ورزش، دسترسی به غذا و پوشاک در طول تاریخ بشریت تأییدکننده علاقه آدمی به این ورزش در تمام دوران بوده است و با گذشت زمان، ابزار و سلاح های پیشرفته تری در این زمینه ساخته و عرضه شده اند و کم کم این حرفه به یک تجارت جهانی و تبلیغات بین المللی مبدل شده است.  تفنگ های شکاری: عموماً دو مدل تفنگ شکاری تولید شده است، تفنگ گلوله زنی و ساچمه زنی. تفنگ گلوله زنی به تفنگی گفته می شود که فقط یک گلوله سربی با روکش برنجی یا مسی شلیک می کند. تفنگ های ساچمه زنی نیازی به هدف گیری خیلی دقیقی ندارند و برای شلیک به اهدافی که در حال حرکت هستند، مناسب تر می باشند. ناگفته نماند که برخی از بهترین سازندگان تفنگ های شکاری در دنیا Winchester ، Bretta ، Franchi Browning ، Remington و Benelli نام دارند.

تفنگ شکاریبرچسب ها : سلاح گلوله زنی , سلاح ساچمه زنی , فشنگ اسلحه گلوله زنی , فشنگ اسلحه ساچمه زنی ,
دنبالک ها : شکار و طبیعت , جامعه مجازی شکارچیان ,
دسته بندی : مطالب محیط زیستی ,
 

ضرورت توجه به شکار تروفه و جایگاه آن در ایران و نقاط قوت و ضعف آن

نویسنده : جابر موحدی | تاریخ : 02:48 ب.ظ - چهارشنبه 23 اسفند 1391

چکیده

مبحث شکار یک واقعیت اجتماعی و جهانی است، که از دیر باز بحث روز و نقل محافل بوده و خواهد بود که در این بین لازمه ی شکار مدیریت بر حیات وحش است.  همان طور که آلدولیوپولد در کتاب نخجیر داری (شکار گاه) خود نخستین بار مفهوم  مدیریت حیات وحش را این چنین بیان نموده: فن و هنر تولید جمعیت های مطلوب حیات وحش در داخل زیستگاه ها است.  این مدیریت یا مستقیم است و یا غیر مستقیم که در مدیریت مستقیم اقدامات بر روی خود جمعیت تاثیر گذار هستند و نیز در مدیریت غیر مستقیم اقدامات مدیریتی در زیستگاه جمعیت تاثیر گذار است.  از جمله عوامل مهمی که نقش کلید را در مدیریت شکار و حیات وحش ایفا میکند و بیشترین آسیب ها را وارد آورده تخریب و تغییر کاربری زیستگاه ها بوده است که همیشه عاملی پیش تاز و اصلی می باشد.


تروفه

برچسب ها : شکار تروفه , شکار اسپرت , مدیرت شکار , حیات وحش ,
دسته بندی : دست نوشته های سبز ,
 

نقشه و اطلاعات مناطق چهارگانه‌ محیط زیست ایران

نویسنده : جابر موحدی | تاریخ : 02:04 ب.ظ - چهارشنبه 23 اسفند 1391

برای دست یابی به نقشه و اطلاعات جامعه ای از مناطق چهارگانه به لینک زیر مراجعه کنید.


 نقشه و اطلاعات مناطق چهارگانه‌ محیط زیست ایرانبرچسب ها : نقشه , مناطق چهار گانه , پارک ملی , اثر طبیعی ملی , منطقه حفاظت شده , پناهگاه حیات وحش ,
دسته بندی : مطالب محیط زیستی ,
 

اتمام برنامه پایش جمعیت یوزپلنگ آسیایی / گزارش تصویری

نویسنده : جابر موحدی | تاریخ : 01:13 ب.ظ - چهارشنبه 23 اسفند 1391

فاز نخست برنامه پایش جمعیت یوزپلنگ آسیایی پس از یک سال به پایان رسید و در جریان این پروژه تنها ۲۰ قلاده یوزپلنگ در کشور شناسایی شد.  برآوردی واقعی از جمعیت یوزپلنگ آسیایی ضرورتی بود که سال ها کارشناسان، مدیران و محققین محیط زیست به دنبال دستیابی به آن بودند تا با اطلاعات بدست آمده و آنالیز داده ها بتوان افقی روشن تر و برنامه ریزی دقیق تری در زمینه حفاظت از این گونه ارزشمند ترسیم نمود.


یوزدنبالک ها : انجمن یوزپلنگ ایرانی , دیدبان محیط زیست و حیات وحش ایران ,
دسته بندی : مطالب محیط زیستی , دانستنی های روز ,
 

جنگل های ایران نیازمند ده سال آیش هستند

نویسنده : جابر موحدی | تاریخ : 12:22 ب.ظ - چهارشنبه 23 اسفند 1391

آمارها نشان می‌دهد روند تخریب جنگل‌های ایران طی 50 سال اخیر به اندازه‌ای بالا بوده که سطح آنها از 3.9 میلیون هکتار به 1.8 میلیون هکتار رسیده است و علی‌رغم این که ایران جزو کشورهایی با پوشش کم جنگلی محسوب می‌شود هر ساله میزان بیشتری از سطح جنگلهای کشور به بیابان تبدیل می‌شود.

http://www.iren.ir/Images/News/Smal_Pic/14-2-1390/IMAGE634400980514843750.jpgبرچسب ها : جنگل های ایران , آیش , تخریب جنگل , بهره برداری ,
دنبالک ها : طرح تنفس جنگلها ,
دسته بندی : دانستنی های روز ,
 

انالله و انا الیه الراجعون

نویسنده : مجید مرادی | تاریخ : 09:30 ب.ظ - سه شنبه 22 اسفند 1391
*سفر از این دنیا آشکار ترین تفسیر فلسفه خلقت در گیتی است که مشیت الهی نیز بر آن تعلق گرفته است*

خبر در گذشت استاد فرزانه جناب آقای پروفسرعلی اقبالی موجب تأثر و تألم خاطر گردید.

با اندوه فراوان، این مصیبت وارده را به خانواده و جامعه دانشگاهیان تسلیت عرض نموده و از در گاه احدیت برای آن بزرگوار علو درجات

و برای سایر بازماندگان صبر و شکیبایی مسالت می نمایم.

امید است بتوانیم پیرو خط و راه آن عالم فرهیخته باشیم.


       (انجمن علمی گروه محیط زیست عمران و توسعه)برچسب ها : انالله و انا الیه الراجعون دکتر علی اقبالی دانشگاه عمران و توسعه محیط زیست ما ,
 

آنها به محیط‌زیست بها می‌دهند

نویسنده : نیلوفر پایدار | تاریخ : 10:47 ب.ظ - یکشنبه 20 اسفند 1391

نگاهی به قوانین زیست‌محیطی در كشورهای دیگر

آنها به محیط‌زیست بها می‌دهند

 محیط‌زیست در بسیاری از کشورها اولویت اول است به‌طوری که هیچ طرح و پروژه عمرانی بدون ارزیابی زیست‌محیطی مجال اجرا نمی‌یابد؛ در عین حال در این کشورها با وضع قوانین بازدارنده لازم‌الاجرا، ضمن پیشگیری از تخلفات احتمالی، سازوکار برخورد با متخلفان و تخریب‌کنندگان محیط‌زیست فراهم شده است.

  آنچه درپی می‌آید نگاهی است اجمالی به قوانین زیست‌محیطی در کشورهای آلمان، استرالیا، برزیل، ژاپن و ترکیه.
دسته بندی : دانستنی های روز , مطالب محیط زیستی ,
 

فهرست مناطق تحت حفاظت ایران

نویسنده : پریسا زارعی | تاریخ : 10:14 ب.ظ - یکشنبه 20 اسفند 1391

1- حرا (ذخیره گاه زیستکره – تالاب بین المللی) – هرمز گان

۲- ارژن و پریشان (ذخیره گاه زیستکره – تالاب بین المللی) – فارس

۳- ارسباران (ذخیره گاه زیستکره) – آذربایجان شرقی

۴- توران (ذخیره گاه زیستکره) – سمنان

۵- کویر (ذخیره گاه زیستکره) – سمنان

۶- گنو (ذخیره گاه زیستکره) – هرمز گان

۷- هامون (تالاب بین المللی) – سیستان و بلوچستان

۸- گاندو (تالاب بین المللی) – سیستان و بلوچستان

۹- سیاه کشیم (تالاب بین المللی) – گیلان

۱۰- حله – بوشهربرچسب ها : فهرست مناطق تحت حفاظت ایران , محیط زیست ما ,
دسته بندی : مطالب محیط زیستی , دست نوشته های سبز ,
 

یک موجود عجیب در سواحل بریتانیا

نویسنده : پریسا زارعی | تاریخ : 08:46 ب.ظ - یکشنبه 20 اسفند 1391

یک موجود عجیب که توسط عده ای به عنوان موش دریایی توصیف شده در سواحل کنت بریتانیا کشف شد که در حقیقت شبیه یک کرم مو دار است


برچسب ها : یک موجود عجیب در سواحل بریتانیا , کرم مودار از اعماق 2 هزار متری دریا , این موجود نابینا است و راه را با حسگرهای خود پیدا می‌کنند. , محیط زیست ما ,
دسته بندی : عکس , دانستنی های روز , مطالب محیط زیستی ,
 

فهرست خزندگان ایران

نویسنده : مجید مرادی | تاریخ : 11:00 ب.ظ - شنبه 19 اسفند 1391

ردیف نام فارسی نام انگلیسی نام علمی وضعیت در IUCN وضعیت درCITES
1 راسته لاک پشت ها
Testudines

2 خانواده لاکپشت های سبز
CHELONIIDAE

3 لاکپشت سرخ Loggerhead Turtle Caretta caretta EN
4 لاکپشت سبز Green Turtle Chelonia mydas EN
5 لاکپشت عقابی Hawksbill Turtle Eretmochelys imbricata CR
6 لاکپشت زیتونی ریدلی Olive Ridley Turtle Lepidochelys olivacea EN
7 خانواده لاکپشت چرمی
DERMOCHELYIDAE

8 لاکپشت چرمی Leatherback Turtle Dermochelys coriacea EN
9 خانواده لاکپشت های زمینی
برچسب ها : فهرست خزندگان ایران , محیط زیست ما ,
دسته بندی : دانستنی های روز , مطالب محیط زیستی ,
 
 
صفحات وب: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ]