تبلیغات
محیط زیست ما ...
 
 
 
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه

سال نو مبارک

نویسنده : جابر موحدی | تاریخ : 07:53 ب.ظ - سه شنبه 29 اسفند 1391

مژده ای دل که دگرباره بهار آمده است  

  خوش خرامیده و با حسن وقار آمده است

به تو ای باد صبا می دهمت پیغامی

   این پیامی است که از دوست به یار آمده است

         شاد باشید در این عید و در این سال جدید 

       آرزویی است که از دوست به یار آمده است


سال 1392

 

آشنایی با شعور حیوانات

نویسنده : جابر موحدی | تاریخ : 12:37 ق.ظ - سه شنبه 29 اسفند 1391

بر اساس حکمت و مبانی دین اسلام تمامی موجودات عالم هدفمند خلق شده‌اند و بر اساس همین آموزه‌ها حیوانات به عنوان تشکیل دهنده بخش عظیمی از موجودات آفرینش دارای ویژگی‌هایی هستند.

شعور حیواناتدسته بندی : دانستنی های روز , اخبار محیط زیستی ,
 

خبر خوش نوروزی برای یوزپلنگ آسیایی (یوز ایرانی)

نویسنده : جابر موحدی | تاریخ : 05:57 ب.ظ - شنبه 26 اسفند 1391

معاون سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به عدم تعریض جاده گزوئیه بافق(جاده‌ای که از مهمترین زیستگاه‌های گونه نادر یوزپلنگ می‌گذرد) گفت: این امر می‌تواند خبر خوش نوروزی برای یوزپلنگ آسیایی باشد.

یوز ایرانی

.
برچسب ها : خبر محیط زیستی , یوز ایرانی , جاده گزوئیه , عدم تعریض ,
دسته بندی : اخبار محیط زیستی ,
 

رفتار شناسی حیوانات

نویسنده : مجید مرادی | تاریخ : 01:31 ق.ظ - جمعه 25 اسفند 1391

رفتار شناسی حیوانات

رفتار شناس حیوانات

فرایندهای رفتاری همانند سایر خصوصیات و فعالیتهای جاندار در اصل تحت کنترل ژنتیکی قرار دارند. بنابراین نوع رفتاری که یک جاندار از خود بروز می‌دهد، اجباری است و لااقل تا حدی توسط اطلاعات ژنتیکی که به ارث برده تعیین می‌شود. مثلا مردم تا حدی از آن‌رو می‌توانند باهم صحبت کنند که ژنهای لازم برای رشد ماهیچه‌ها و سایر اجزای دهان و حلق را که برای حرف زدن لازمند به ارث برده‌اند.


برچسب ها : رفتار شناسی حیوانات , رفتار واکنشی , رفتار فعال.رفتار شناختی.رفتار شناختی , ساعتهای بیولوژیکی , جوامع حشرات , جوامع مهره‌داران , محیط زیست ما ,
دسته بندی : دانستنی های روز , مطالب محیط زیستی , عکس ,
 

نگاهی به تاریخچه حیات وحش/ رابطه کهن میان شیر و انسان

نویسنده : مجید مرادی | تاریخ : 01:28 ق.ظ - جمعه 25 اسفند 1391

در سال ۱۸۹۶ و پس از پیروزی های نخستین مهاجمان ایتالیایی به اتیوپی، خبرنگاران جنگی ایتالیایی با خونسردی نیروهای مقابل را مشتی وحشی پابرهنه می نامیدند و ژنرال «باراتیری» فرمانده ایتالیایی قوای مستعمراتی اعزامی از اریتره مدعی بود که «نگوس منلیک دوم» (معرب نگوس، نجاشی به معنی امپراتور در زبان آمهاریک است) را در قفس به رم خواهد فرستاد. ولی در جبهه نبرد سرنوشت ساز آدووا این سربازان گارد ویژه نگوس، آراسته با یال شیر بودند که در زیر آتش توپخانه و مسلسل ایتالیایی ها، خطوط دشمن را شکافته و پس از وارد نمودن ده هزار تلفات و به غنیمت گرفتن آتشبار توپخانه صحرایی و هزاران قبضه تفنگ، استقلال کشور خود را تضمین کردند.

شیر
در اتیوپی نیز همانند ایران برای هزاران سال، شیر نماد قدرت و شکوه بوده است. امپراتوران اتیوپی از «یوحنای دوم» تا «هایلاسلاسی» در مراسم رسمی سلام، چند شیر یال سیاه «آبیسینایی» را در کنار تخت خود نگاه می داشتند. بالاترین نشان احترام امپراتور هایلاسلاسی به میهمانان خود فرستادن جیپی به فرودگاه بود که شیری آموخته بر آن نشسته بود؛ «آبب بکیلا» برنده مسابقه دو ماراتون المپیک این افتخار را داشت که مشمول لطف ارسال این جیپ ویژه قرار بگیرد.
مولای(سلطان) مراکش از دو قبیله کوهستانی تنها شیران با شکوه «بربری» را به عنوان خراج می پذیرفت و در مجموعه شخصی خود در «رباط» نگهداری می کردکه یکی از پاکنژاد ترین شیران بربری کنونی از نسل این گروه هستند.
برچسب ها : نگاهی به تاریخچه حیات وحش/ رابطه کهن میان شیر و انسان , محیط زیست ما ,
دسته بندی : دانستنی های روز , مطالب محیط زیستی , عکس ,
 

بازیافت مواد و سلامت محیط زیست

نویسنده : پریسا زارعی | تاریخ : 10:41 ب.ظ - پنجشنبه 24 اسفند 1391

بسیاری از مواد در طبیعت تجزیه می شوند و به خودی خود بازیافت می شوند این موارد در مورد موجودات زنده ای که می میرند و یا مواد فاسد شدنی پیش می آید. این مواد را مواد زیست فروپاش می گویند. برای مثال کود هایی که در باغات ریخته می شوند و نتیجه کپه کردن موادی مانند غذاهای فاسد شده، آشغال میوه ها، پوست تخم مرغ و دیگر زباله های تجزیه پذیر است که بطور طبیعی توسط حشرات و دیگر جانوران موذی خورده می شوند . قابل بازیافت !
متاسفانه مقادیر بالایی از زباله ها مانند: فلزات، کائوچو و پلاستیک نمی توانند خورده و تجزیه شوند و برای صدها سال تجزیه نشده در طبیعت باقی می مانند. حتی اگر این مواد قطعه قطعه و خورد هم شوند باز هم نمی توانند تجزیه شوند و به مرور اتمسفر، زمین و آب را آلوده می کنند .


 

معرفی کتاب

نویسنده : جابر موحدی | تاریخ : 12:28 ب.ظ - پنجشنبه 24 اسفند 1391

«مبانی زیست‌شناسی حفاظت» به قلم «منصوره ملکیان» و «محمود رضا همامی» توسط انتشارات جهاد دانشگاهی مشهد منتشر شد.  مولفان این کتاب طی هفت فصل به معرفی علم نوظهور زیست‌شناسی حفاظت که پایه و بنیان اصلی برنامه‌های حفاظت محیط زیست را تشکیل می‌دهد می‌پردازند.  درادامه مطلب توضیحات کاملی از این کتاب آمده است لازم به ذکر است این کتاب می تواند راه گشا و کلیدی باشد برای آنهایی که دوست دارند در کنکورارشد 92 به رتبه های عالی دست یابند.


مبانی زیست شناسی حفاظتبرچسب ها : کتاب , مبانی , زیست شناسی , کنکور , ارشد , حفاظت ,
دسته بندی : کنکوری , معرفی کتب زیست محیطی ,
 

فقر شدید تنوع‌زیستی در جنوب شرق آسیا

نویسنده : بهناز حشمت نیا | تاریخ : 10:41 ق.ظ - پنجشنبه 24 اسفند 1391

یکی از کم‌ نظیر‌ترین و بکرترین طبیعت‌های سیاره زمین در نواحی استوایی جنوب شرق آسیا طی 50 سال اخیر با فقر شدید تنوع زیستی مواجه شده است.
برچسب ها : فقر شدید تنوع‌زیستی در جنوب شرق آسیا , محیط زیست ما ,
دسته بندی : دانستنی های روز , مطالب محیط زیستی , اخبار محیط زیستی ,
 

تفاوت فقط در یک نوکلئوتید...

نویسنده : مجید مرادی | تاریخ : 09:37 ق.ظ - پنجشنبه 24 اسفند 1391

همه چیز از آنجا شروع شد که محققان دانشگاه آکسفورد اعلام کردند که بر اساس مطالعه DNA ، ببر مازندران و ببر سیبری با هم مشابه اند و می توان گفت که متعلق به یک زیر گونه هستند. بعد از این بود که مسئولان سازمان محیط زیست اعلام کردند که این سازمان با خرید دو ببر سیبری از روسیه تصمیم به احیای ببر مازندران گرفته است.

ببر مازندران ببر ایران

بخشی از متنی که در این باره در سایت دانشگاه آکسفورد آمده است بدین شرح است:

مطالعاتی که دانشمندان دانشگاه آکسفورد و انستیو ژنتیک سرطان شناسی آمریکا بر روی نمونه های DNA   متعلق به ببر کاسپین، زیر گونه منقرض شده ای از ببرانجام داده اند، نشان می دهد که اجداد ببرهای امروزی، از طریق مرکز چین، جایی که امروزه به عنوان جاده ابریشم می شناسیم، مهاجرت کرده اند. این مطالعه که نتایج آن در PLoS One  منتشر شده است، نشان می دهد که ببر کاسپین ( ببرمازندران ) که روزگاری در ایران و آسیای مرکزی م یزیست و در دهه۷۰ میلادی منقرض شد، از نظر ژنتیکی تقریبا با ببر سیبری یا آمور مشابه است.
برچسب ها : تفاوت فقط در یک نوکلئوتید... , سایت دانشگاه آکسفورد , دو ببر سیبری از روسیه , ببر مازندران , محیط زیست ما ,
دسته بندی : عکس , دانستنی های روز , مطالب محیط زیستی ,
 

آیا شکار حیوانات موضوعی انسانی است یا غیر انسانی؟

نویسنده : جابر موحدی | تاریخ : 12:15 ق.ظ - پنجشنبه 24 اسفند 1391

مهندس محمد درویش دوستدار و کارشناس محیط زیست و مخالف شکار، کوشان مهران طبیعت گرد و کارشناس محیط زیست و موافق شکارشخصیت هایی هستند که در مورد شکار در رادیو ایران به مناظره نشستند
درلینک زیر میتوانید قسمت اول این مناظره را بشنوید
دسته بندی : مطالب محیط زیستی ,