تبلیغات
محیط زیست ما ...
 
 
 
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه

گوزن زرد ایرانی

نویسنده : پریسا زارعی | تاریخ : 11:19 ب.ظ - دوشنبه 30 بهمن 1391

در گذشته گمان می‌رفت گوزن زرد ایرانی به کلی منقرض شده است، اما در سال ۱۳۳۴ معلوم شد تعدادی از آن‌ها در جنگل‌های اطراف رودخانه دز و کرخه باقی مانده‌اند. این گونه منحصر به فرد با جثه‌ای کشیده و بلند و شاخ‌های زیبا در سال‌های اخیر توانسته است خود را با سازگاری ظریفی از خطر انقراض نجات دهد. همچنین گوزن زرد ایرانی که گاهی نیز به سبب پراکنش آن در منطقه، بین‌النهرین نیز نامیده می‌شود، نادرترین گونه گوزن و از نظر جثه دومین آن بعد از گوزن قرمز در ایران و منطقه مدیترانه است.

از خانواده Cervidae، دو جنس Cervus  و  Capreolusدر ایران وجود دارند. از جنس Cervus دو گونه مهم قابل تشخیص است؛ مرال و گوزن زرد. اعضای جنس Cervus دارای دم با رشد زیاد و کاملاً واضح، شاخ بلند و زائده‌های بالای چشمی هستند. اندازه بزرگ یا متوسط دم در آن‌ها نسبتاً خوب رشد کرده و کاملاً دیده می‌شود.

سم‌داران شامل دو دسته اصلی می‌شوند؛ نخست،‌ حیواناتی مانند اسب و کرگدن که سمی متشکل از یک انگشت دارند و فردسمان نامیده می‌شوند و دوم، زوج سمان (Artidoctyla) که دارای دو انگشت مساوی (انگشتان سوم و چهارم) در دست و پای خود هستند که به صورت سم درآمده‌اند و شامل گونه‌های فراوانی از قبیل گوسفند، بز، بزکوهی و گاو و گوزن می‌شوند. این راسته دارای حیواناتی متوسط تا بزرگ جثه‌ است که اکثرا (در ایران به استثناء خانواده گراز) دارای شاخ‌های بلند هستند. ویژگی مشترکی که تمام اعضای این خانواده را به هم پیوند می‌دهد، دارا بودن شاخ گوزن (Antler) است.
 

شیر ایرانی

نویسنده : پریسا زارعی | تاریخ : 01:04 ق.ظ - دوشنبه 30 بهمن 1391

شیر ایرانی از شیر هندی، احیا می شود/ آهو می دهیم، شیر می گیریم


نسل شیر ایرانی در بیشه زارهای غرب کشور سالهاست منقرض شده. آخرین شیری که در ایران دیده شده نزدیک به صد سال پیش و در حاشیه رودخانه کرخه و دز در خوزستان بوده است. هرچند که شیر ایرانی اکنون در اغلب باغ وحشهای اروپا وجود دارد


 پس از پروژه احیای ببر مازندران به کمک ببر سیبری، خبر می رسد که سازمان محیط زیست قصد دارد شیر ایرانی را به کمک نژادی از شیر هندی احیا کند. محمد جواد محمدی زاده، دراین باره به مهر گفته است: «پروژه مبادله آهو ایرانی با شیر هندی با هدف احیای نژاد شیر ایرانی از 6 ماه پیش کلید خورده و اکنون نهایی شده است.»

نسل شیر ایرانی در بیشه زارهای غرب کشور سالهاست منقرض شده. آخرین شیری که در ایران دیده شده نزدیک به صد سال پیش و در حاشیه رودخانه کرخه و دز در خوزستان بوده است. هرچند که شیر ایرانی اکنون در اغلب باغ وحشهای اروپا وجود دارد اما این گونه تنها در کشور هندوستان به طور طبیعی زندگی می کند. گویا برخلاف ببر سیبری که نمونه کاملا اهلی و باغ وحضی اش به ایران آمد و در نهایت هم مرد، شیر ایرانی از نمونه کاملا وحشی احیا می شود.

 

ببر مازندران

نویسنده : پریسا زارعی | تاریخ : 12:30 ق.ظ - دوشنبه 30 بهمن 1391

 
 

تصاویر عجایب جالب و نادر

نویسنده : پریسا زارعی | تاریخ : 09:46 ب.ظ - شنبه 28 بهمن 1391

عجایب جالب و نادر از طبیعت (+عكس)

پوزپلنگهای برفی دوست ندارند در جمع باشند
برای گرفتن این عکس از نزدیک، استیو وینتر تعدادی تله عکاسی در نقاط مختلف نصب کرد.
این تله‌ها هر بار که یک حیوان از نزدیک آنها عبور می‌کند به طور خودکار عکس می‌گیرند 
 

ماهی چشم حبابی

نویسنده : پریسا زارعی | تاریخ : 07:10 ب.ظ - شنبه 28 بهمن 1391

ماهی چشم حبابی (چشم پفی) یک نوع کوچک از ماهی قرمز است که چشم‌هایش دارای دو کیسه بزرگ به سمت بالا و پر از مایع همراه

است.این ماهی باله پشتی کوچکی دارد و با توجه شکل خاصی که دارد، سطح پشتی آن جهت حرکت مناسب است و حباب‌ها

کاملا با اندازه و رنگ آن سازگار می‌باشد.با توجه به محل اقامت ماهی، حباب‌ها ساختار ویژه خود را می گیرد و می‌توانند مناسب وضعیت

ماهی و یا بسیار غیر قابل توجه شوند.
برچسب ها : ماهی چشم حبابی (چشم پفی) , باله پشتی کوچکی , محیط زیست ما ,
دسته بندی : عکس ,
 

ترکمن صحرا ..

نویسنده : مجید مرادی | تاریخ : 11:01 ب.ظ - جمعه 27 بهمن 1391


ترکمن صحرا در شمال شرقی ایران است و شامل شهرهای گنبد کاووس، بندر ترکمن، آق‌قلا، مراوه‌تپه، کلاله، سیمین‌شهر، گمش‌تپه، نگین‌شهر، انبار آلوم و داشلی برون، بجنورد، درگز و اطراف تربت جام می‌‌باشد. اکثریت نسبی جمعیت ترکمن صحرا را ترکمن‌ها تشکیل می‌‌دهند که مردمانی ترک زبان و مسلمان(اهل سنت حنفی) می‌‌باشند.

برچسب ها : پوشش گیاهی , ترکمن صحرا .. , گنبد کاووس , بندر ترکمن , آق‌قلا , مراوه‌تپه , محیط زیست ما ,
دسته بندی : عکس , دانستنی های روز , مطالب محیط زیستی ,
 

سوالات ارشد محیط زیست 1317-92

نویسنده : بهناز حشمت نیا | تاریخ : 09:12 ب.ظ - سه شنبه 24 بهمن 1391

دانلود سوالات ارشد 92 مهندسی منابع طبیعی-محیط زیست1317برچسب ها : 1317 , مهندسی منابع طبیعی-محیط زیست , کنکورارشد92 , محیط زیست ما ,
دسته بندی : کنکوری ,
 
 
 
صفحات وب: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ] [ 4 ] [ 5 ] [ 6 ]