عضو انجمن شنبه 15 مهر 1396 11:28 ق.ظ نظرات ()
نویسنده: شبنم کرمی

با شروع سال آبی جدید و بر اساس آخرین گزارش به ثبت رسیده در سال آبی گذشته ۹۶-۹۵ که توسط شرکت مدیریت منابع آب ایران ثبت و ارسال شده است، میزان بارش‌ها از اول مهرماه ۹۵ تا ۳۱ شهریور ماه ۹۶ در ۱۸ استان کشور در مقایسه با سال آبی ۹۵-۹۴ منفی است.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، بر اساس این گزارش، بیشترین بارش کشور در سال آبی گذشته در استان گیلان با ۸۸۸ میلی‌متر و کمترین بارش در استان یزد با ۷۶ میلی‌متر بوده است.

بر همین اساس بیشترین تغییرات بارشی در سال آبی گذشته در مقایسه با سال آبی ماقبل خود، از میان ۳۱ استان کشور مربوط به استان‌های ایلام، خوزستان، کرمانشاه، هرمزگان، فارس و سیستان و بلوچستان بوده است.

درصد تغییرات بارشی در ۱۸ استان کشور منفی بوده است که از جمله استان‌های ایلام با ۳۳۵ میلی‌متر بارش در مقایسه با سال آبی گذشته ۵۵ درصد، خوزستان با ۲۰۸ میلیمتر بارش در مقایسه با سال آبی گذشته ۴۸ درصد و کرمانشاه با ۴۰۰ میلی‌متر در مقایسه با سال آبی گذشته ۴۰ درصد کاهش بارش داشته‌اند.

این گزارش نشان می‌دهد که درصد تغییرات بارشی در ۱۳ استان کشور به‌صورت مثبت بوده که از جمله استان‌های هرمزگان با ۲۶۹ میلی‌متر بارش در مقایسه با سال آبی گذشته ۱۰۰ درصد، فارس با ۳۹۶ میلی‌متر بارش در مقایسه با سال آبی گذشته ۶۴ درصد و سیستان و بلوچستان با ۹۹ میلی‌متر در مقایسه با سال آبی گذشته ۵۳ درصد افزایش بارش به ثبت رسیده است.

حجم روان‌آب‌های کشور به میزان ۷ درصد یعنی حدود ۴٫۳ میلیارد مترمکعب کاهش یافته  است

همچنین با شروع سال آبی جدید و بر اساس آخرین گزارش اعلام شده از سوی شرکت مدیریت منابع آب ایران مبنی بر حجم جریان سطحی در محل ۴۸ ایستگاه کشور در سال آبی ۹۶-۹۵ در مقایسه با سال آبی ۹۵-۹۴ به میزان ۷ درصد کاهش داشته است.

بر اساس این گزارش، مجموع روان آب‌های کشور در سال آبی ۹۵-۹۴ برابر ۵۹ میلیارد و ۱۰۷ میلیون متر مکعب بوده است که در سال آبی ۹۶-۹۵ با ۷ درصد کاهش به ۵۴ میلیارد و ۷۸۰ میلیون متر مکعب رسیده است.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سال آبی ۹۶-۹۵ در مقایسه با سال آبی ۹۵-۹۴ بالاترین میزان کاهش روان آب ها را داشته است.

این حوضه در سال آبی گذشته ۳۸ درصد کاهش را نسبت به سال آبی ماقبل که حدود ۴ میلیارد و ۹۵۶ میلیون مترمکعب بوده، تجربه کرد و در مجموع حدود ۳ میلیارد و ۸۵ میلیون متر مکعب جریان‌های سطحی در این حوضه ثبت شده است.

بر همین اساس در سال آبی ۹۶-۹۵ بعد از حوضه آبریز دریاچه ارومیه، حوضه قره قوم با ۲۸ درصد، خلیج فارس با ۹ درصد و دریای خزر با ۵ درصد کاهش حجم جریان های سطحی در مقایسه با سال آبی ۹۵-۹۴ مواجه بودند.

این گزارش حاکی از آن است که حوضه های آبریز مرکزی و مرزی شرق در سال آبی گذشته در مقایسه با سال آبی ۹۵-۹۴ به ترتیب ۱۸ و ۹ درصد افزایش حجم روان آب سطحی داشته اند.