عضو انجمن چهارشنبه 18 مرداد 1396 05:33 ب.ظ نظرات ()
نویسنده: شبنم کرمی

 ایران برای ثبت شهرهای تالابی کشور در فهرست جهانی تمام تلاش خود را به کار می بندد.

مصوبه کنواسیون رامسر با موضوع معرفی شهرهای تالابی (wetland city) در سطح جهان، شهرها و مناطق جمعیتی حاشیه تالاب هایی را در بر می گیرد که در ایجاد تعامل میان تالاب و شهر در مجموعه مدیریت شهری خود موفق بوده اند.
 مدیریت شهری موفق در حفاظت و بهره مندی خردمندانه از تالاب، در کنار حفظ تمامی کاربری های شهری برای کنترل آلودگی ها و استفاده از ظرفیت تالاب به عنوان یک منبع الهام بخش در اموری همچون گردشگری، پژوهشی و آموزشی در سیاست های شهری خود گام بر می دارد.
 پس از ابلاغ دستورالعمل اجرایی کنوانسیون رامسر برای معرفی شهرهای تالابی در جهان، کمیته ملی کنوانسیون رامسر در ایران نیز بدون اتلاف زمان با تشکیل جلسه ای در 7 مردادماه سالجاری و ترجمه دستورالعمل ها، ضوابط و معیارهای کنوانسیون و ارسال ابلاغیه ای از سوی سازمان حفاظت محیط زیست برای ادارت کل حفاظت محیط زیست استان ها، موضوع را در دستور کار قرار داد.
 بندرانزلی و تالاب انزلی، کیاشهر و تالاب بوجاق، فریدونکنار و آب بندان های فریدون کنار، مریوان و دریاچه زریوار، گندمان و تالاب گندمان، لافت و تالاب حرا قشم، نقده و تالاب حسنلو یا درگه سنگی، مهاباد و کانی برازان، زابل و تالاب هامون، ورزنه و تالاب گاوخونی از جمله اولویت های مطرح شده در کمیته ملی کنوانسیون رامسر بود. 
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: البته جمع بندی نهایی پس از دریافت پیشنهادات ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها صورت می گیرد. 

ثبت و ادامه روند فعالیت ها در یک شهر تالابی فعالیتی کاملا مردمی است و سازمان حفاظت محیط زیست در این موضوع تنها نقش تسهیلگر و پیگیری کننده اجرایی موضوع را دارد.
معاون دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست یادآوری کرد: سازمان حفاظت محیط زیست به دلیل جایگاه خود به عنوان مرجع ملی کنوانسیون رامسر پس از دریافت و آماده سازی مدارک، ثبت شهرهای تالابی در فهرست جهانی را از طریق وزارت امورخارجه پیگیری می کند.
بدون شک ثبت شهرهای تالابی کشور در فهرست جهانی اتفاقی مثبت و مزیتی مهم در راستای ارتقای جایگاه تالاب ها در کشور است که می تواند به عنوان مکملی برای گام های مثبت دولت و مجلس باشد و در بسیج جوامع شهری و آحاد مختلف مردم برای حفاظت و بهره مندی خردمندانه از تالاب ها نقشی مهم ایفا کند. 
پس از تایید کمیته های فنی مرتبط دبیرخانه کنوانسیون رامسر در ژنو، گواهی چهار ساله بین المللی برای شهرهای تالابی جهانی صادر می شود که تمدید آن منوط به تداوم فعالیت ها و برنامه ریزی ها و سیاست گذاری های مدیریت شهرهای تالابی برای بهره مندی خردمندانه از تالاب ها و عدم ورود خسارات به این اکوسیستم ها است.
 ثبت شهرهای تالابی در فهرست جهانی در مورد تالاب های مرزی همچون تالاب بین المللی هامون می تواند الهام بخش دو کشور باشد.
ثبت شهرهای تالابی در فهرست جهانی می تواند مسئولان و مدیران شهری را متعهد کند تا ضمن ارتقاء مدیریت شهری خود به ویژه در حوزه ساماندهی فاضلاب و پسماند شهری، در تعامل با اکوسیستم های تالابی از طریق توسعه فعالیت هایی همچون گردشگری پایدار زندگی مردم را نیز ارتقاء بخشند. 
 این اتفاق می تواند منجر به شکل گیری تعاملی دو سویه میان محیط زیست و مدیریت شهری شود که البته از جمله سیاست های سازمان حفاظت محیط زیست و دولت است.