عضو انجمن دوشنبه 15 خرداد 1396 07:36 ب.ظ نظرات ()
نویسنده : شبنم کرمی

گزارش بازدید:

این بازدید با حضور اساتید مربوطه  و همچنین به همراه دانشجویان گروه محیط زیست و آبادانی توسعه در روز یک شنبه مورخ 17/2/96 صورت گرفت.

در ساعت 8:35  صبح حرکت به سمت محل مورد نظر (سراب گیان) شروع و در ساعت 16:00 بازدید به اتمام رسید و درراس ساعت 19:00 به مبدا (همدان) رسیدیم.

که شرح کاملی از ویژگی های این منطقه به همراه پیوست در زیر ارایه می نمایم.


Image result for ‫عکس از سراب گیان‬‎


سرآب گیان:

یکی از زیباترین و پر آب ترین سرآبهای استان همدان ایران است. این چشمه در شهرستان نهاوند و ۱۸ کیلومتری جنوب غربی شهر نهاوند و ۲ کیلومتری تپه باستانی کیان و در شمال شهر گیان قرار گرفته‌است و دارای آب بسیار غنی و مرغوب و درختان چنار کهن و جنگلی زیبا است. تپه گیان درختان بلند و تنومندی دارد.

سرآب گیان سی‌ و یکمین اثر طبیعی ملی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت. از میدان عارف شهر نهاوند وارد جاده دهنو شوید و پس از طی ۱۵ کیلومتر و گذشتن از دهنو و حسین‌آباد به شهر گیان می‌رسید البته از کنار شهر گیان مسیر را ادامه می‌دهید و پس از طی ۵ کیلومتر دیگر به سراب گیان می‌رسید. سراب گیان نهاوند یکی از زیباترین و پر آب ترین سرابهای استان همدان ایران است این چشمه در 18 کیلومتری جنوب غربی شهر نهاوند و 2 کیلومتری تپه باسستانی کیان و در شمال شهر گیان قرار گرفته است و دارای آب بسیار غنی و مرغوب و درختان چنار کهن و جنگلی زیبا است گیان واژه ی کردی به معنای جان است و به دلیل زیباییهای منطقه به سراب جان یا سراب گیان شهرت یافته است. این گوشه مطرود و مغفول بهشت به وسیله جاده باریکی به نهاوند وصل می شود که در دو سوی آن بقایای 200 هکتاری جنگلهای قدیم زاگرس چشم‌انداز و تابلوی فوق العاده‌ی زیبایی از کوه جنگل و دشت های وسیع و خرم ضلع غربی جاده را به نمایش گذاشته است از دو مسیر می توان به سراب گیان ااباد رسید یکی از مسیر جاده کرمانشاه سه راهی دهفول سپس روستاهای برزول و گیل آباد و در آخر گیان و دیگری از میدان عارف نهاوند مسیر روستای دهنو و ادامه ی مسیر برای دسترسی به سراب گیان ازروستای گیان که به نزدیکی های دامنه ی کوهها می رسید دوطرفه جاده مانند شمال ایران پوشیده از درخت و سرسبز و زیبا است از دل کوه و از دل صخره های بزرگ سنگی آب زلال از قسمت های مختلف بیرون می آید درختان کهنسال چنار نشان از قدمت طولانی منطقه دارد آب چشمه در بالای سراب از دل کوه بیرون می آید و از پایین تا بالای سراب جنگل های بلوط و میوه های کوهی وجود دارد که بقایای جنگل های زاگرس می باشد در انتهای سراب گیان یک مسیر کوه نوردی به قله ی گاچال وجود دارد و یک جان پناه نیز در میانه ی مسیر می باشد این سراب از جنوب به کوههای گرین و از غرب به روستاهای مظفر آباد و مهین آباد می رسد تپه ی باستانی گیان نیز در دو کیلومتری این سراب واقع شده است َ کل مسیر ۲۰ کیلومتری آسفالت بوده و ۵ کیلومتر آخر طبیعت زیبا و سبزی دارد. جاده سراب گیان جاده زیبایی است، وقتی از کنار گیان وارد جاده می‌شوید طبیعت تماماً سبز می‌شود، بعضی از مسافران همین جاده را برای اقامت و استفاده از طبیعت آن انتخاب می‌کنند. درختان دوطرف جاده به نحوی است که بیننده را به یاد جاده‌های سرسبز و پیچ در پیچ گیلان و مازندران می‌اندازد. دو طرف رودخانه درختهای بلندی وجود دارد که کل محوطه در طول روز سایه می‌باشد. در پایین دست رودخانه تختهایی هم وجود دارد که زیبا طراحی شده بعضی از آنها وسط آب قرار گرفته است. این سراب از جنوب به کوه‌های گرین و از غرب به روستاهای مظفرآباد و میهن آباد می‌رسد، تپه باستانی گیان نیز در ۲ کیلومتری این سراب واقع شده است. در مسیر این سراب جنگل طبیعی به وسعت بیش از ۱۰۰ کیلومتر وجود دارد که شامل: بلوط چنار گردو زالزالک بید گلابی مو و است. سراب گیان در فاصله کمی از «سراب گاماسیاب» قرار دارد.


Image result for ‫عکس از سراب گیان‬‎