عضو انجمن شنبه 6 خرداد 1396 12:19 ق.ظ نظرات ()
نویسنده : بهار انصاری 
تصویر مرتبط

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز تبریز از احداث مجموعه بزرگ کریدور فضای سبز در فضایی به وسعت 50 هکتار در تبریز خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی آذربایجان‌شرقی،«محمدحسین حسن‌زاده» در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان این مطلب اظهار کرد: این کریدور سبز در راستای حفظ باغات موجود و ایجاد باغ و فضای سبز جدید در دامنه کوه‌ها و اراضی موجود در بخشی از تبریز ایجاد می‌شود.

وی با اشاره به مکان احداث این پروژه عظیم، گفت: این پروژه به طول دو و نیم کیلومتر و در محل بین انتهای خیابان شریعتی در ولیعصر(نرسیده به میدان فهمیده) تا خیابان توانیر امتداد پیدا می‌کند.

حسن‌زاده با تأکید بر این‌که فاز نخست این پروژه بر اساس برآوردهای اولیه بیش از 22 میلیارد تومان هزینه خواهد داشت، گفت: هدف اصلی از اجرای این پروژه ایجاد محیط و محلی برای محیط‌زیست و گردشگری، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و محیطی آرام جهت استفاده شهروندان است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز تبریز با بیان این‌که بخش عمده‌ای از زمین‌های این منطقه جهت اجرای این پروژه تملک شده‌اند، اظهار کرد: ارزش زمین‌های موجود در این قسمت که اکثراً تملک شده‌اند، بیش از 200 میلیارد تومان است.


وی با اشاره به جزئیات پروژه کریدور وسیع فضای سبز تبریز تصریح کرد: بخشی از این پروژه باغ پرندگان خواهد بود که در قالب دو یا سه مجموعه پرندگان سردسیری، پرندگان گرمسیری و پرندگان شکاری ایجاد می‌شود هم‌چنین بخشی از آن نیز به باغ گل‌ها اختصاص می‌یابد.

حسن‌زاده افزود: هم‌چنین حداقل دو آبشار با ارتفاق زیاد و با رعایت همه‌ی اصول فنی و طراحی مناسب اعم از طراحی منظر(لنداسکیپ)، طراحی تأسیسات، تجهیز نیازهای خدماتی از جمله پارکینگ و ... برای این مجموعه در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز تبریز ادامه داد: در اجرا و احداث این مجموعه سعی بر این است تا کمترین دخالت به طبیعت انجام گیرد و به دور از طرح‌های فانتزی همه چیز کاملاً طبیعی و با محیط سازگار باشد.

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز تبریز با اشاره به زمان اتمام و بهره‌برداری از این پروژه بزرگ تصریح کرد: می‌کوشیم اگر تأمین اعتبار اتفاق افتد تا مدت زمان یک سال آینده این پروژه به بهره‌برداری برسد، به طوری‌که بخشی از آن برای پائیز امسال و بخشی نیز در فصل کاری سال 95 آماده شود.

وی هم‌چنین با اشاره به محل اجرای فاز دوم این پروژه بزرگ فضای سبز نیز اظهار کرد: فاز دوم این پروژه نیز بین خیابان توانیر تا هفت تیر(باغات قله) اجرا می‌شود.

حسن‌زاده یادآور شد: این پروژه کریدور فضای سبز تبریز شامل آبشارها و بخش‌های آبی متعدد، باغ‌های گل و گیاه، باغ پرندگان، بخش‌های مختلف فرهنگی، بخش‌های ورزشی و بخش تغذیه خواهد بود.

حسن‌زاده با بیان این‌که هم‌اکنون برای نامگذاری این پروژه تصمیم‌گیری نشده است و مقرر شده در جلسات هماهنگی با خرد جمعی در این خصوص تصمیم‌گیری شود، گفت: می‌کوشیم از همه شهروندان و طیف‌های مختلفی که از تاریخ نیز اطلاعاتی داشته باشند برای نامگذاری این مجموعه فضای سبز کمک گرفته شود.

تصویر مرتبط

تصویر مرتبط

تصویر مرتبط

تصویر مرتبط