عضو انجمن جمعه 25 فروردین 1396 01:46 ب.ظ نظرات ()
نویسنده : بهار انصاری

باغات گیاهشناسی، مجموعه ای از انواع گیاهان مختلف هستند که به صورت علمی دسته بندی شده اند و بازدید از آن ها تجربه ای متفاوت از گردش در میان باغات را برای شما رقم می زند. چرا که با مجموعه ای از گیاهان رو به رو می شوید که نمونه اش را به طور معمول در فضای شهری و بوستان های محله تان نمی بینید. ممکن است با درختی غول پیکر رو به رو شوید که نمونه اش در آفریقا پیدا می شود و یا نیلوفرهای آبی خارق العاده ای ببینید که جنگل های بارانی آمازون رشد می کنند.

قدمت باغات گیاهشناسی به قرن شانزده و هفدهم میلادی بر می گردد؛ زمانی که آدمی توجه بیشتری روی باغات شهری گذاشت و در مروز زمان، بخش های بیش تری به آن ها اضافه کرد. البته شاید بتوان عنوان نخستین باغ های عجیب و گیاهشناسی را به باغات معلق بابل اهدا کرد. باغاتی که علاوه بر نوع ساخت متفاوت و منحصر به فردشان، می گویند در آن ها از هر نوع گیاهی به چشم می خورد. برای اطلاعات بیش تر بخوانید: باغ های معلق بابل | افسانه یا حقیقت

امروز می رویم سراغ باغ گیاهشناسی معروفی که از جاذبه های اصلی شهر کوالالامپور و کشور مالزی محسوب می شود. یعنی تقریبا محال است که قصد سفر به مالزی داشته باشی و بخواهی در شهر بگردی، اما باغ گیاهشناسی پردانا و باغ های جذاب ارکیده اش را نادیده بگیری. شاید بتوان گفت قسمت متمایز باغ پردانا به نمایش گذاشتن پوشش گیاهی استواییدرون آن است و همچنین با آن که در قلب یک شهر شلوغ و پر جمعیت قرار گرفته، با عبور از ورودی های آن آرامش را احساس خواهید. 

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی
باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

چرا باغ گیاهشناسی پردانا؟


– در این باغ می توانید مجموعه ای خارق العاده از انواع ارکیده ها را از نزدیک ببینید.

– با گردش در باغ، درختان عجیب و غریبی چون بابئوباب را خواهید دید.

– می توانید به رایگان در فضایی وسیع و باطراوت گردش کنید.

– امکان آن را دارید که در اطراف دریاچه باغ گیاهشناسی پردانا گردش کرده و در آن قایق سواری کنید.

– این باغ گیاهشناسی نخستین و قدیمی ترین باغ وسیع کوالالامپور است.

– می توانید از گونه های جذاب گوزن ها مانند موش آهو بازدید کنید.

– در آمفی تئاتر این باغ وسیع شاهد برگزاری کنسرت باشید.

– درختان میوه دار و نامعمول استوایی را در مجموعه ای جالب خواهید دید.

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

آشنایی با باغ گیاهشناسی پردانا | Perdana Botanical Garden

باغ گیاهشناسی پردانا که با نام باغ دریاچه هم شناخته می شود، قدیمی ترین و معروف ترین باغ کوالالامپور است که درست در مرکز این پایتخت قرار گرفته است. باغ پردانا، نخستین باغ وسیع شهر کوالالامپور می باشد که در سال ۱۸۸۸ احداث شد و وسعتی در حدود ۹۱٫۶ هکتار دارد. این پارک در ابتدا به جهت محلی برای استراحت و دوری از شلوغی شهر احداث شده و در مروز زمان و در سال ۲۰۱۱ رسما به باغ گیاهشناسی بدل شد. 

باغ گیاهشناسی پردانا در مجموع ۲۲ بخش مختلف و جذاب گیاهی دارد که برخی از آن ها عبارت اند از:

باغ ارکیده | Orchid Garden

باغ سانکن | Sunken Garden 

مجموعه سرخس | Fernarium

باغ سیکاس | Cycad Island 

باغ گیاهان علفی | Herb Garden

آبشار و حوض ماهی | Waterfall and Fish pond 

در این باغ گیاهشناسی بخش ها و امکانات مختلفی نیز به چشم می خورد که از آن جمله بوستان گوزن، مکانی برای برگزاری مراسم های مختلف، آمفی تئاتر و کنسرت ها و امکان قایق سواری و دوچرخه سواری در باغ است. همچنین اتوبوس هایی برای گردش بازدیدکنندگان در باغ وجود دارد. کافه، آلاچیق، محلی برای عکاسی، مسجد، سرویس های بهداشتی و پارکنیگ نیز از دیگر خدمات این باغ گیاهشناسی هستند.

در ادامه همراه کارناوال به تک تک بخش های باغ پردانا سر می زنیم و زیبایی هایش را از نزدیک می بینیم.

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

بخش های مختلف باغ گیاهشناسی پردانا

همان طور که گفتیم ۲۲ بخش مختلف در این باغ وجود دارد که در ادامه به معرفی هر یک می پردازیم:

۱- باغ ارکیده | Orchid Garden

باغ ارکیده پردانا مجموعه ای جذاب و خارق العاده از ۸۰۰ گونه مختلف ارکیده است. در این باغ دو بخش آلاچیق نیم دایره ای و باغی صخره ای می بینید که در بخش آلاچیق، واریته های بالارونده و در بخش باغ صخره ای نیز گیاهان زمینی را خواهید دید. 

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

۲- باغ سانکن | Sunken Garden

باغ سانکن مجموعه ای از باغچه های مختلف است که با درختچه های آکالیفا و لراپتالوم چینی ( Loropetalum chinense ) و گل های فصلی تزئین شده است.

علاوه بر گلدان های یونانی جالب توجه، اطلسی های رنگارنگ در باغ سانکن غوغا می کنند. 

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

۳- مجموعه درختان جنگلی | Forest Tree Collection

گرچه در تمام بخش های باغ گیاهشناسی پردانا درختان را خواهید دید، اما در مجموعه درختان جنگلی، همه در یک مکان گرد هم جمع شده اند. در این مجموعه اغلب درخت هایی را می بینید که اهمیتی اقتصادی دارند و نام اکثر آن ها را می دانید. مجموعه درختان جنگلی تنها نمونه ای از درختان متفاوت جنگل های بارانی و استوایی است و طبیعتا تمام درختان این جنگل ها را در خود جای نداده است.

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

۴- مجموعه درختان پلومریا | Plumeria Tree Collection

پلومریا درختی با گل های درشت و بسیار جذاب بوده که بومی مناطق آمریکای مرکزی، مکزیک و برزیل است. گرچه این درختان بومی کوالالامپور و مالزی نیستند، اما قابلیت کشت و پرروش را در این منطقه دارند و بسیار مورد توجه باغبانان و مردم است. 

در باغ گیاهشناسی پردانا، مجموعه قدیمی و جذاب از درختان جالب توجه پلومریا خواهید دید. 

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

۵- مجموعه سرخس | Fernarium

با پیاده روی در تمام طول پیاده رو عریض باغ گیاهشناسی پردانا، مجموعه گسترده و جالب سرخس ها را خواهید دید. این سرخس ها در تمام طول پیاده رو به چشم می خورند. مجموعه سرخس ها به گونه ای ایجاد شده اند که پیاده روی شما را به یک گردش جنگلی شبیه می کند. 

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

۶- آبشار | Waterfall

یکی از بخش های تازه باغ گیاهشناسی پردانا ، آبشاری بزرگ است که در هنگام ورود به پیاده رو عریض باغ و مجموعه سرخس ها، آن را خواهید دید. 

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

۷- مجموعه زنجبیل سانان | Zingiberales Collection 

راسته زنجبیل سانان در گیاهشناسی شامل گیاهانی چون زنجبیل، انواع موزها و کوستوس می شود. این مجموعه از گیاهان باغ پردانا را در بخش های شیب دار باغ و در ادامه باغ گل های زیبای خرچنگی یا هلیکونیا ( Heliconia ) خواهید دید.

درختچه های موز و گیاهان زنجبیل را در میان دسته ای از گیاهان دیگر مانند کالاته آ، دراسناها و گل های شیپوری خواهید دید.

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

۸- عرشه باغ پردانا | Decking

با گردش در پیاده رو عریض باغ پردانا، می توانید در عرشه باغ و زیر درختان همیشه سبز تمبوسو قدم بزنید. عرشه های باغ درست زیر برخی از درختان جالب توجه و بزرگ باغ ساخته شده اند و با بالا رفتن از آن ها می توانید کل باغ را در نمایی وسیع و به صورت پانورامایی ببنید. 

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

۹- باغ گل های خرچنگی | Heliconia Garden

گل های دلربا هلیکونیا یا خرچنگی با ظاهر متفاوت و دلبرا و برگ ها و گل های خاص شان، نمونه ای واقعی از باغات استوایی هستند و شما را در این بخش باغ سرگرم و ذوق زده می کنند. 

در مجموعه گل های خرچنگی باغ پردانا، گونه ها و هیبردهای منحصر به فرد، جلوه ای زیبا به باغ بخشیده اند و حوض ماهی و آبشار کوچک درون آن، محلی مناسب را برای دقایقی نشستن و لذت بردن از این همه دلبری طبیعت فراهم می کند. 

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

۱۰- آبشار و حوض ماهی | Waterfall and Fish Pond

آبشار و حوض ماهی درست در لبه باغ گل های خرچنگی قرار دارند و در محیط گرم و شرجی باغ، دمی طراوت را به شما هدیه می دهد.

همان طور که گفته شد این آبشار و حوض جالبش، محلی مناسب برای استراحت هستند. 

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

۱۱- مجموعه گیاهان عجیب و غریب | Unusual  Species Collection

در میدان لامان پردانا، مجموعه ای عجیب و غریب از درختان بومی سایر نقاط جهان را خواهید دید.

از آن جمله درختان غول پیکر و متفاوت بائوباب و گز روغن هستند که بومی قاره آفریقا بوده اما در آب و هوای معتدل مالزی نیز رشد می کنند. 

+ از آن جایی که عکس مناسب از بخش باغ در دسترس نبود، عکس درختان بائوباب را در زیستگاه بومی آن ها در زیر آورده ایم.

 درختان بائوباب در آفریقا:

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

۱۲- مجموعه درختان میوه کمیاب | Rare Fuit Trees Collection

یکی از مجسمه هایی که در باغ پردانا به چشم می خورد، مجسمه یادبود عبدالرضاک ( یکی از شهردارهای کوالالامپور ) است. در راه رسیدن به این مجسمه و در دامنه های باغ، درختان میوه استوایی کمیابی می بینید که به طور معمول در کوالالامپور نخواهید دید. برخی از این میوه ها به صورت محصولات تجاری و در بازاهای میوه فروخته می شوند، اما بسیاری از آن ها را تا به حال هیچ جای دیگر ندیده اید.

۱۳- جزیره سیکاس | Cycad Island

در جزیره بی نظیر سیکاس، دسته ای از درختان سیکاس را خواهید دید که در گوشه و کنار به چشم می خورند. البته این مجموعه تنها به درختان سیکاس محدود نمی شود و درختان بامبو و مجموعه گیاهان چمنی باغ پردانا را در جزیره سیکاس می بینید. 

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

۱۴- لامان پردانا | Laman Perdana

در منطقه لامان پردانا، علاوه بر درختان بائوباب و گز روغن، درختان غول پیکر و عظیم دیگری چون اکالیپتوس و استربلوس آسپر را خواهید دید. این بخش از باغ گیاهشناسی پردانا مکان مناسبی برای گرفتن عکس یادگاری است، خصوصا که می توانید دریاچه را در پس زمینه عکس خود داشته باشد.  

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

۱۵- مجموعه توپیاری | Topiary Collection

توپیاری، هنری است که با استفاده از آن شاخه های درختان را به اشکال زیبا و گوناگون در می آورند. در این مجموعه از باغ پردانا، با گروهی از گیاهان استربلوس آسپر و درختان مسن بنسای روبه رو خواهید شد که یه صورت زیبایی شکل یافته اند. 

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

۱۶- گلخانه | Conservatory

پیش تر، اغلب مجموعه گیاهان علفی باغ پردانا در بخش حفاظتگاه قرار داشت و قدمت آن به اوایل ساخت و ایجاد باغ در سال ۱۸۸۹ بر می گردد. فضای اطراف گلخانه را نیز منظره ای از درختان گرمسیری تشکیل می داد. 

اما اکنون در گلخانه باغ پردانا مجموعه ای از گل های شمعدانی، گیاهان آپارتمانی و گل های شیپوری در معرض دید بازدیدکنندگان قرار دارد.

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

۱۷- مجموعه درختان اسم دار | Tree Naming Places

مکان های زیادی در مالزی هستند که نام خود را از درخت هایی خاص قرض گرفته اند و البته در این میان درختانی هم هستند که نام خود را از شهر ها و روستاهایی مشخص گرفته اند. از آن جمله می توان به شهر مالاکا، ایالت جوهور و مناطق کوچکی چون پدانگ بونگور و سنتول اشاره کرد. از آن جا که این درختان بومی این مناطق هستند، این گونه نام گذاری شده اند. در این بخش باغ پردانا نیز با مجموعه ای از این گیاهان و درختان بازدید می کنید.

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

۱۸- باغ گیاهان دارویی و سبزی ها | Herb Garden

با گشت و گذار و بازدید از باغ گیاهان دارویی می توانید از فرهنگ مردمان منطقه استوایی سر در بیاورید و بدانید که آن ها از چه گیاهانی در غذای روزانه خود استفاده می کنند. در این مجموعه هم گیاهان دارویی و هم سبزیجات غذایی مردم منطقه به نمایش گذاشته شده اند. 

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

سایر بخش های باغ گیاهشناسی پردانا 

همان طور که در بخش آشنایی گفتیم، علاوه بر بخش های مختلف باغ و مجموعه های گیاهی، بخشهای دیگری در پردانا به چشم می خورد:

۱- بوستان گوزن کوالالامپور | KL Deer Park 

در پارک گوزن کوالالامپور که فضایی پوشیده و ۲ هکتاری را در خودش جای داده است، می توانید از چندین گونه متفاوت آهوها بازدید کنید. یکی از گونه های خارق العاده آهوها، موش آهو است. موش آهوها جانورانی کوچک و بامزه اند که عنوان کوچک ترین جاندار سُم دار دنیا را به خودشان اختصاص داده اند. 

از دیگر گونه های جالب توجه این پارک می توان به گوزن زرد اروپایی، گوزن سمبر و پیتال اشاره کرد.

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

 2- آمفی تئاتر | Amphitheatre

اگر پس از گشت و گذار در دل طبیعت و باغ دلربای پردانا خواستید کمی تفریح و تجربه هنری را تجربه کنید، به سراغ آمفی تئاتر باغ بروید و از کنسرت ها و اجرهای نمایشی رایگان آن لذت ببرید. 

این آمفی تئاتر که در دهه شصت میلادی ساخته شده بود، محل برگزاری کنسرت های مختلفی از قدیم تا به حال بوده است و در حرکتی جدید نیز ظاهر و شکل و شمایل آن به روز شده است. 

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

۳- دریاچه باغ پردانا

یکی از جاذبه های اصلی باغ پردانا، دریاچه آن و دلیل نخستین نام گذاری باغ می باشد. می توانید در کنار دریاچه به گردش بپردازید و یا قایقی اجاره کنید و دقایق هیجان انگیزی را روی آب دریاچه بگذرانید. 

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

4- دیگر امکانات

می توانید در آلاچیق های باغ گیاهشناسی استراحت کنید و یا برای گردش در این پارک از موتورهای خودران استفاده کنید.

باغ پردانا همچنین به بخش های دیگری چون زمین بازی کودکان، نمازخانه، سرویس بهداشتی و پارکینگ نیز مجهز است. خوب است بدانید زمین بازی کودکان در همان ابتدای ورودی باغ قرار دارد.

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی

باغ گیاهشناسی پردانا مالزی