عضو انجمن دوشنبه 4 بهمن 1395 11:12 ب.ظ نظرات ()
نویسنده : بهار انصاری
نتیجه تصویری برای معماری سبز


نگاهی به طراحی مهدکودکی در چین

طراحی مهدکودک


سال: 2014
این مهدکودک در مدت سه ماهه در منطقه مسکونی ساخته شد. این ساختمان سه طبقه به شکل بیضی به منظور ایجاد محیط یادگیری ایده آل و امن برای کودکان طراحی شده است، که به طور مستقیم با فضای بیرون از منزل متصل شده و بسیار در معرض آفتاب می باشد.

معماری پایدار: طراحی ساختمانی که 2 تا 3 برابر انرژی مورد نیاز خود، انرژی تولید می کند.


معماری پایدار: طراحی ساختمانی که 2 تا 3 برابر انرژی مورد نیاز خود، انرژی تولید می کند.

معماری پایدار ساختمان "خانه ی انرژی" توسط شرکت معماری bg در آلمان انجام شد. اصول پایداری که در این ساختمان لحاظ شده اند، پای خود را فراتر از آیین نامه های مربوط به طراحی پایدار در اروپا گذاشته اند. این ساختمان به دلیل برخورداری از پوسته ای غیر قابل نفوذ، گرمایش از کف و عایق کاری مؤثر حرارتی در زمستان به ازای هر مترمربع تنها 88 کیلووات انرژی مصرف می کند. همین مقدار اندک انرژی گرمایی مورد نیاز نیز از طریق پانل های خورشیدی و انرژی زمین گرمایی تأمین می شود. 

طراحی ویلا روی سطح شیبدار و با معماری پایدار

نمای ویلای پایدار

ویلای فوق در بلغارستان با مساحتی بالغ بر 6970.00 متر مربع، روی سطح شیبداری بنا شده است. در واقع توپوگرافی زمین روی طراحی این ویلا تاثیر به سزایی داشته و وجود شیب در زمین به نوعی، نقطه قوت پروژه به حساب می آید

نگاهی به مسافرخانه درختی در خط ساحلی مکزیک

طراحی خانه درختی

خانه ی درختی فوق در خط ساحلی مکزیک، پیشنهاد ایده آلی برای گذران اوقات فراغت به شمار می رود. این خانه با معماری پایدار و سازگار با محیط زیست طراحی شده و فرم کلی آن به صورت کابین استوانه ای بوده که با چوب بامبو ساخته شده است. قابل ذکر است که در این پروژه برای تامین برق مصرفی از پانل های خورشیدی استفاده می شود. 
 

طراحی هتل کلیما ایتالیا

طراحی هتل کلیما ایتالیا

این هتل کاملا سازگار با محیط زیست در پارک ملی استلیو در کوه های آلمپ ایتالیا از مجموعه ساختمان های زیرزمینی تشکیل شده که با بام های سبز مواج با هم مرتبط شده اند و کمترین میزان دخالت را در طبیعت دارند. به علاوه فرایند ساخت و استفرار واحدها در سایت و مصالح مورد استفاده به دقت انتخاب شده اند تا تاثیر مجموعه بر محیط به حداقل برسد.

دانشگاه FPT با معماری سبز و پایدار

طراحی دانشگاه با معماری سبز


دانشگاه FPT در ویتنام با رویکرد معماری سبز در حال ساخت و ارائه فضای آموزشی جدیدی برای رفاه دانشجویان و اساتید می باشد. از ویژگی بارز این پروژه می توان به پشت بام، بالکن و حیاط پوشیده شده با درختان و بوته ها اشاره کرد. همانطور که در تصاویر پیداست پوشش گیاهی چون خون در ساختار مجموعه در گردش است و بدین ترتیب چشم انداز کوهستانی در منطقه ایجاد کرده است. 

معماری بشر دوستانه: افزایش بهداشت با سازه های بومیسال: 2014
این پروژه با کمک های مردمی و با استفاده از نیروی انسانی ساخته شده است. مصالح بومی به کار رفته در این ساختمان با روش های سنتی و محلی در ساختمان سازی به کار گرفته شده اند.

معماری پایدار در طراحی ساختمان اداری

معماری پایدار در طراحی ساختمان اداری


سال: 2015
معماری پایدار یا معماری سبز یکی از گرایش ها و رویکرد های نوین معماری می باشد، که در سال های اخیر مورد توجه عده زیادی از معماران و طراحان معاصر جهان قرار گرفته است. ساختمان اداری CSI-IDEA، یک مرجع در معماری پایدار منطقه مالاگا به شمار می رود که معماری آن در پی سازگاری و هماهنگی با محیط زیست می باشد. به طور کلی، ایجاد ساختمان سبز به سلامت فردی که در آن و در محیط اطراف آن زندگی می کند کمک خواهد کرد و باعث رضایت مندی و سودمندی آنان خواهد شد. 

معماری و طراحی داخلی اسپا با رویکردی پایدار

معماری و طراحی داخلی  اسپا با رویکردی پایدار


سال: 2015
طراحی این ساختمان را می توان رویکردی به معماری پایدار و سبز دانست. معماران این بنا پوشش گیاهی را در اولویت قرار داده اند و با کاهش نمای بتنی به ایجاد بازشوهای بیشتر و نمایش بیستر گیاهان پرداخته اند. کانسپت اصلی طراحی" ارتباط انسان و طبیعت بوده است که می توان به خوبی این ایده را در طراحی مشاهده کرد.

معرفی ساختمان سبز XTU برنده مسابقه Reinventer Paris

معرفی ساختمان سبز XTU  برنده مسابقه Reinventer.Paris


دو شرکت معماری BPD Marignan و XTU Architects با همکاری SNI Group و MU Architecture موفق به طراحی مجموعه ساختمان هایی شدند که از برندگان مسابقه Reinventer.Paris در کشور فرانسه است. برندگان این پروژه به دنبال ترویج ترکیب فضاهای باز و عمومی با فضای سبز، برای رسیدن به فضایی پایدار و انعطاف پذیر هستند.

معماری پایدار: طراحی برج کشاورزی به شکل زیگورات در شهر پاریس

معماری پایدار: طراحی برج کشاورزی به شکل زیگورات در شهر پاریس

با توجه به افزایش جمعیت و فشرده شدن فضای شهر ها، راه حلی که برای کشاورزی شهری ارائه می شود، طراحی زمین های کشاورزی عمودی است. گروه طراحی پاریسی ABF-labb، ایده ای برای طراحی کشاورزی شهری ارائه داده،طراحی برج گلخانه ای مانند یک زیگورات، مناسب با شرایط اقلیمی شهر پاریس، انجام شده است. معماری پایدار اینساختمان، میزان مصرف انرژی خورشیدی را بالا برده، نور طبیعی را به اطراف پخش می کند و برای مردم منطقه مواد غذایی سالم و ارگانیک فراهم می کند. 

معماری اکوتک: طراحی شهر پایدار توکیو دیگر

معماری اکوتک: طراحی شهر پایدار توکیو دیگر

چگونه می توان بر روی سطح اقیانوس آرام طراحی شهری را انجام داد در حالی که در مقابل تغییرات سطح آب، طوفان ها و یا لرزش های موجود، مقاوم باشد؟ شرکت معماری Kohn Pedersen Fox Associates با همکاری گروه  Leslie E. Robertson Associates، شهر "توکیو دیگر" را به صورتی متراکم و با کمک سیستم انعطاف پذیر رزیلینت، طراحی کردند. مهندسی رزیلینس علمی جدید است که با توجه به تغییرات شرایط کره ی زمین، در شهر سازی های مدرن رواج پیدا کرده است. به کمک این علم زیر ساخت هایی مقاوم برای ساختمان ها در هر مکانی، از جمله بر روی آب، اجرا  می شود که در برابر تغییرات شرایط محیط انعطاف پذیر است و سریعاً خود را با تغییرات تطبیق می دهد. 

معماری پایدار: معماری و طراحی مجتمع مسکونی با پانل های خورشیدی و بام سبز


معماری پایدار: معماری و طراحی مجتمع مسکونی با پانل های خورشیدی و بام سبز

معماری پایدار این مجتمع توسط گروه بیگ در تایوان انجام شده است. بخشی از این مجتمع با زیربنای 1000 مترمربع قرار است  مسکونی باشد و بخشی دیگر قرار است به مرکز سلامت سالمندان اختصاص یابد. پروژه با بام های سبز و دیوارهای شیشه ای سرتاسری که دارد، به نشانه ی شاخصی در منطقه تبدیل خواهد شد.

معماری سبز: طراحی پلی سبز بر فراز بلوک های آپارتمانی

معماری سبز: طراحی پلی سبز بر فراز بلوک های آپارتمانی


معماری سبز این مجتمع مسکونی را شرکت معماری Vo Trong Nghia درویتنام انجام داده است. عمده ی شهرت اینشرکت معماری مربوط به طرح  های دوستدار طبیعت آن می باشد. مجتمع مسکونی که در این بخش قصد بررسی آن را  داریم، بخشی از برنامه ی توسعه ی یکی از شهرهای ویتنام است. طراحی سبز این مجموعه باعث ارتقای کیفیت هوا در این شهر شلوغ و پرجمعیت خواهد شد. 

طراحی خانه بر اساس معماری پایدار و دوستدار محیط زیست

طراحی خانه بر اساس معماری پایدار و دوستدار محیط زیست


Chris Sneesby طراحی خانه هایی را براساس معماری پایدار انجام داده، این خانه با نام Podzook در کشور انگلستان  ساخته می شود. از چوب های طبیعی خود منطقه برای پوشاندن نما استفاده می کنند، چوب ها به قطعاتی کوچک مانند آجر تقسیم می شوند تا شکل گرد سازه را پر کنند. سیستم های لوله کشی و برق متناسب با محیط زیست در طراحی و معماری ساختمان به کار رفته است. این خانه ها را به زودی در کشور های آمریکا و کانادا هم ارسال خواهند کرد.

معماری پایدار : اتاق هایی بر روی صخره ها
گروه تفریحی و گردشگری Natura Vive ، سه اتاقک شفاف با معماری پایدار را برای اقامت کوهنوردان بر روی صخره ی کوهی در پرو نصب کرده است. از 22 راه می توان وارد آن ها شد، یا باید از صخره ها بالا رفت یا مسیری طولانی را از راه کنار صخره ها طی کرد. تخت های اتاقک ها از آلومینیومی ساخته شده اند که در برابر خوردگی و زنگ زدگی و شرایط جوی، مقاوم و پایدار هستند. در هر اتاق 4 تخت خواب، یک میز غذا خوری و یک سرویس بهداشتی تعبیه شده است. 
 

معماری ارگانیک، سازگار با محیط زیست

معماری ارگانیک، سازگار با محیط زیست


واژه معماری ارگانیک که در قرن بیستم میلادی از سوی فرانک لوید رایت یکی از پیشگامان معماری نوین ابداع شد، در حقیقت بر ایجاد هماهنگی بین عادت‌های انسانی و طبیعت اشاره دارد. رایت با تاکید بر استفاده از خطوط افقی هر چه بیشتر بر ارتباط و هارمونی بین معماری و طبیعت تاکید کرد.
البته بعدها دیگر معماران راز و رمزهای دیگری را نیز بر این سبک متفاوت معماری افزودند. در معماری ارگانیک تلاش می شود تا حد امکان طرح با محیط خود سازگار و یکدست باشد. از نمونه های مشهور این سبک معماری می توان به خانه آبشار واقع در ایالت پنسیلوانیا، پشت بام های سبز دانشگاه سنگاپور، استادیوم المپیک مونیخ، خانه پولادی روبرت برونو متاثر از آثار هنرمندان فراواقعیت گرایی همچون آنتونی گائودی و سالوادور دالی، پروژه مرکز اکولوژیکی انگلستان، هتل گیمارد و ورودی های مترو پاریس در فرانسه، خانه میلا واقع در بارسلونا اسپانیا و چند نمونه دیگر اشاره کرد. در ایران نیز گرایش به این نوع خاص از معماری وجود داشته و دارد.

10 سازه دوستدار محیط‌ زیست

طراحی شهر مصدر،اولین شهر پاکیزه دنیا با عنصر معماری پایدار

طراحی شهر مصدر،اولین شهر پاکیزه دنیا
شهر مصدر به عنوان پایدارترین شهر جهان که ساخت آن از سال 2007 در پایتخت امارات متحده عربی آغاز شده به زودی به الگویی برای توسعه پایدار شهرهای جهان مبدل خواهد شد. با گسترش ایده توسعه پایدار در بخش‌های مختلف معماران و شهرسازان نیز به دنبال طرح‌های نوینی بوده و هستند كه از آن طریق بتوانند در مسیر توسعه پایدار شهرها و سكونتگاه‌های شهری گام بردارند. توسعه پایدار شهری به معنای فراهم آوردن شرایطی است كه شهرنشینان امروز و فردا بتوانند درون آن در كمال آرامش و امنیت زندگی كنند و ضمن تندرستی، از رفاهی نسبی بهره‌مند گردند.امارات متحده عربی از جمله كشورهایی است كه با سرلوحه قرار دادن توسعه پایدار و اختصاص منابع مالی عظیم سعی در حركت دراین مسیر داشته است. در این بین می‌توان به طرح پروژه ای كاملا متفاوت با نام «شهر  مصدر» به عنوان نمونه ای از این تلاش‌ها و یكی از مهمترین دستاورد‌های معماری و شهرسازی نوین نام برد. شهر مصدر كه توسط معمار مشهور انگلیسی نورمن فاستر طراحی شده است، اولین شهر پاكیزه دنیاست كه كاملا سازگار با محیط زیست بوده و به نام «شهر پایدار، بدون كربن، بدون آلودگی» نامیده شده است.


باغ شناور - معماری پایدار

باغ شناور ، پاک سازی هوای دریا


معماری فرانسوی به‌نام وینسنت کالباوت که به‌خاطر طراحی‌های زیست‌محیطی‌اش شهرت زیادی به دست آورده‌است، طرح باغی شناور به شکل یک وال را ارائه کرده در حین حرکت روی آب‌های سرتاسر جهان می‌تواند آن را از آلودگی‌های مختلف بزداید.
براساس گزارش دیسکاوری، این طراح پروژه جدیدش را فیسالیا نامیده‌است که به زبان یونانی به معنی حباب آب است. این کشتی وال مانند شفاف برای تامین انرژی کاملا متکی برخود و خودپایدار بوده و می‌تواند در مسیر حرکتش آب را از آلودگی‌های موجود پاک کند.

طراحی مرکز و باغ نمایشگاهی بروکلین

طراحی مرکز و باغ  نمایشگاهی بروکلین


سال احداث: 2013
تعاریف معمار: طرح این باغ توسط کمیسیون طراحی نیویورک، جایزه بهترین طرح از نظر عملکرد، فرم، و زیبایی را به عنوان باغ بوکلین در سال 2008 دریافت کرده است. این باغ یک رابط جدید بین شهر و طبیعت است. ویژه گی اصلی این فضا، چشم انداز رویایی وطراحی سقف این مجموعه می باشد که یک ادغام از چشم انداز و معماری است، و بازتعریفی است از روابط فیزیکی و فلسفی بین بازدیدکننده، باغ، نمایشگاه و حرکت.

طراحی باغ مرکزی (پناهگاه تنفسی)

طراحی باغ مرکزی-پناهگاه تنفسی

موقعیت بنا: وین ، اتریش
معمار: دانشگاه پژوهش و هنرهای استراتژی وین تعاریف معماران: این فضای سبز، برای ایجاد یک شرایط آب و هوایی مناسب آب و هوایی در قلب این مرکز طراحی شده است. تصور می شود که این سایت با رویکردهای متفاوت، توانسته ویژه گی های محیط زیست را به این فضا به صورتی انعطاف پذیر ببخشد. در واقع زبان رسمی یک فرایند فرم یافته در قلب این مرکز، توانسته این ساختمان را به یک مدل جنبشی مناسب تبدیل کند
معماری سبز: طراحی بامی سبز برای موزه ای در هلند

معماری سبز: طراحی بامی سبز برای موزه ای در هلند