عضو انجمن دوشنبه 6 دی 1395 09:53 ب.ظ نظرات ()
نویسندگان : بهارانصاری شبنم کرمی

این بازدید با حضور اساتید مربوطه  و همچنین به همراه دانشجویان گروه محیط زیست در روز سه شنبه مورخ 16/9/95 صورت گرفت.

در ساعت 8:35  صبح حرکت به سمت محل مورد نظر (تالاب شیرین سو) شروع و در ساعت 13:30 بازدید به اتمام رسید و درراس ساعت 14:45 به مبدا (همدان) رسیدیم.

در ورودی شهر، ابتدا فسیلی که قدمتی دیرینه داشت ودر موزه شهرداری نگهداری می شد را مورد تجزیه و تحلیل با مشارکت گروهی دانشجویان در کنار راهنمایی ها و توضیحات اساتید قرار دادیم. در ادامه ی مسیر به سمت تالاب حرکت کردیم که شرح کاملی از این منطقه به همراه پیوست در زیر ارایه می نمایم.

http://f98.co/t/p3NVr2file:///C:/Users/Dear%20User/DSC_0502.JPG

شهر شیرین سو در سال ۱۳۷۹ از یک روستا به یک شهر در تقسیمات کشوری تبدیل شد و اولین شهردار آن نیز در این سال شروع به فعالیت نمود. شهر شیرین سو بنا به آخرین سرشماری انجام شده دارای ۳۳۵۰نفر سکنه می‌باشد و مهمترین فعالیتهای انجام شده مردمان این شهر کشاورزی و دامداری می‌باشد. این شهر در منطقه‌ای بنام مهربان واقع شده که نژاد گوسفند آن شهرتی جهانی دارد. از مناطق گردشگری این شهر می‌توان تالاب زیبای شیرین سو که مامن پرندگان مهاجر می‌باشد، فسیل‌های بیست میلیون ساله که از کوه یاستی داغ کشف شدند که در حال حاضر در موزه شهرداری نگهداری می‌شوند.

شهر شیرین سو در کنار رودی به نام شور چای به وجود آمده است که معادل ترکی آن آب شور می‌باشد به دلیل اینکه در کنار این رود که آب آن شور بوده آب شیرین پیدا شده و مردم این شهر در گذشته از این آب شیرین استفاده کردند نام این شهر به شیرین سو تغییر نام داده است ولی قبل از اینکه نام این شهر شیرین سو باشد بنا به روایت نام قدیم این شهر کهر آباد بوده وبنا به آثار سفالی که از این منطقه کشف شده ودر حال حاضر در اداره میراث فرهنگی شهرستان موجود است. قدمت این شهر و شکوفایی منطقه مهربان را به دوره ایلخانی تخمین می‌زنند که در آن زمان سلطانیه پایتخت ایلخانان بوده هم چنین عده‌ای از اهالی این شهر را ایل‌هایی که در کوچ بوده‌اند تشکیل می‌دهند که این ایلات از عشایر قشقایی و افشاری بوده‌اند که در این منطقه یکجانشین شده‌اند و این ایل‌ها در کنار چشمه‌ای که در کنار این شهر جریان داشته و گویا دارای آب شیرین و گوارایی بوده سکنی گزیده و بدین ترتیب شیرین سو به وجود آمده است. نام قدیم شیرین سو (کهرآباد) نام دارد. قدمت این شهر به حدود دورهٔ ایلخانان برمیگردد.

تالاب انسان ساخت و دائمی  شیرین سو در موقعیت جغرافیایی 48 درجه و 32 دقیقه طول شرقی و 35  درجه و33 دقیقه عرض شمالی در کنار شهر شیرین سو ، در شمال غربی و در فاصله 40 کیلومتری شهرکبودراهنگ،با ارتفاعی برابر 1806 متر از سطح آزاد دریا واقع گردیده است،که دسترسی به آن از طریق راه آسفالته کبودراهنگ به شیرین سو - قیدار میسر می باشد. وسعت محدوده تالاب درحدود 300 هکتار و وسعت دریاچه آن 43 هکتار ، می باشد. از منابع آبی تالاب می توان به  چشمه آبی کهر آباد که در نزدیکی تالاب و محور کبودراهنگ – قیدار قرار دارد ، و نیز رودخانه حسین آباد واقع در 5 کیلومتری شمال شرقی سد، اشاره نمود. در کل محدوده مورد نظر بخش کوچکی از حوضه آبریز قره چای می باشدکه در تقسیم بندی کلی هیدرولوژی ایران جزء حوضه مرکزی و در تقسیم بندی طرح جامع آب شور زیر حوضه ششم از حوضه شماره 1 منطقه هفتم مطالعاتی با کد 6-1-7 محسوب گردیده است. رودخانه اصلی آن که از کوه آق داغ سرچشمه می گیرد به صورت فصلی است و به دشت کبود راهنگ تخلیه می گردد. بیش از 80 درصد از مساحت حوضه در ارتفاعات 1800 تا 1900 متر واقع گردیده است. رودخانه فصلی شیرین سو از جریانهای فصلی می باشد که در خروجی حوزه به دشت کبودراهنگ تخلیه می گردد و از طرف دیگر رودخانه فصلی حسین آباد پس از عبور از روستاهای حسین آباد و باباخنجر به همان دشت تخلیه می شوند.

اما از ویژگیهای بسیار ممتاز این تالاب قرار گرفتن در حد فاصل دو غار بزرگ و دیدنی دنیا یعنی علیصدر و کتله خور و در مجاور بودن مرکز شهر با امکانات و زیر ساختهای کافی است . بویژه واقع شدن در مسیر چهاربانده زنجان-همدان که استانهای شمال غرب را به غرب و پایتخت کشور متصل خواهد کرد، موقعیت ویژه ای را به آن بخشیده است .

گونه های جانوری  تالاب شیرین سو :

در تالاب شیرین سو 54 گونه پرنده وجود دارند که جزو پرندگان كم نظیر و ارزشمند ایران می‌باشند.این تالاب همه ساله در فصل مهاجرت پذیرای  تعداد زیادی پرندگان آبزی وکنار آبزی می باشد که می توان به گونه های : پرستوی دریایی نوک کلفت ، تنجه، لک لک سفید، اردک سرسبز ،آنقوت، فیلوش، کشیم کوچک، باکلان بزرگ، کشیم بزرگ، اگرت بزرگ، باکلان کوچک، بوتیمار کوچک، پرستو دریایی ، خوتکا، آبچلیک پا سرخ، چوب پا ، چنگر نوک سرخ، کاکایی سرسیاه، پرستودریایی نوک‌کاکایی، فلامینگو ، کاکایی نقره ای، دم جنبانک، ابلق و.. اشاره کرد.

حداکثر جمعیت پرندگان در تالاب شیرین سو، اردیبهشت ماه می‌باشد. وجود پرندگان نشانه‌ای از سلامت محیط پیرامون تالاب می‌باشد.

گونه های گیاهی تالاب شیرین سو :

به لحاظ وضعیت پوشش گیاهی، گونه‌های درمنه، گون، خانواده‌های نعنائیان، چتریان، شب بو، گل گاوزبان، گندمیان و بقولات پوشش غالب منطقه می‌باشند.

http://f98.co/t/Ti7x4E

http://f98.co/t/Vc42Nw

http://f98.co/t/Gp3s6W

http://f98.co/t/p8SJj4