عضو انجمن شنبه 27 آذر 1395 12:08 ب.ظ نظرات ()

مجمع عمومی سازمان ملل متحد سال 2011 را به عنوان سال بین­ المللی جنگل به منظور بالابردن سطح آگاهی­ها در ارتباط با مدیریت پایدار، حفاظت و توسعه پایدار از جنگل­ها اعلام نموده است.

در مجمع عمومی سازمان ملل متحد یكبار دیگر با تاكید مجدد بر تعهد اعضاء نسبت به بیانیه غیرالزام ­آور دستور كار 21 ، از اصول برای توافق جهانی در مدیریت، حفاظت و توسعه پایدار از جنگلها به تصویب رسید.

در كنفرانس محیط زیست و توسعه سازمان ملل متحد، بیانیه ژوهانسبورگ مبنی بر توسعه پایدار و طرح پیاده­ سازی اجلاس جهانی توسعه پایدار بوده كه در شهر ژوهانسبورگ افریقای جنوبی در سال 2002 مصوب گردید. با اشاره به كنوانسیون تنوع زیستی سازمان ملل متحد، كنوانسیون تغییرات اقلیمی سازمان ملل متحد، كنوانسیون مبارزه با بیابان در كشورهایی كه دارای تجربه جدی در خشكسالی و یا بیابان به ویژه در افریقا و دیگر كنوانسیونهای مربوط برای مقابله با پیچیدگی مسائل مربوط به جنگل طرح گردیده است.

از جمله اهداف توسعه هزاره شناخت جنگل­ها و مدیریت پایدار جنگل است كه می­ تواند نقش مهمی در ریشه­ كن كردن فقر و دستیابی به اهداف توسعه توافق شده بین­ المللی داشته باشد.

 


یادآوری تصمیم شورای اقتصادی و اجتماعی 2006/230 در 24 ژوئیه سال 2006

با تاكید بر نیاز به مدیریت پایدار جنگل از همه انواع جنگل­ها از جمله اكوسیستم­های شكننده و با اعتقاد باینكه باید تلاش­های هماهنگ نسل كنونی متمركز بر بالابردن سطح آگاهی در تمام سطوح برای تقویت پایدار، حفاظت و توسعه پایدار از همه انواع جنگل­ها به نفع نسل حاضر و آینده باشد.

1-    تصمیم گرفته می­شود كه سال 2011 را بعنوان سال بین ­المللی جنگل­ها اعلام نمایند.

2-  درخواست از دبیرخانه سازمان ملل متحد و از دپارتمان اقتصادی و اجتماعی برای قرار دادن سال 2011 بعنوان سال خدمت و نقطه كانونی برای پیاده سازی در همكاری با دولت­ها، مشاركت و همكاریهای بین المللی در جنگلها، منطقه­ ای و سازمان­ها و فرآیندهای مربوطه و همچنین گروه­ های بزرگ.

3-  دعوت از سازمانها به ویژه سازمان مواد غذایی و كشاورزی ملل متحد به عنوان رئیس همكاری مشاركت در جنگل­ها به حمایت از پیاده­ سازی فعالیت­ها در سال 2011 .

4-  درخواست از دولت­ها، سازمان­ها و گروه­های بزرگ منطقه­ ای و بین­ المللی برای حمایت از فعالیت­های مربوط به سال 2011 از جهت حمایت از فعالیت­های داوطلبانه مربوطه، از طریق لینك فعالیت­های مناسب مربوط به سال.

5-  در میان كشورهای عضو، سازمان های بین ­المللی و گروه های بزرگ به منظور تسهیل و ترویج فعالیتهای سطح منطقه ای و ملی مربوط به سال 2011 بصورت داوطلبانه مشاركت را ترغیب كرده و با ایجاد كمیته­ های ملی و تعیین نقاط كانونی در كشورهای متبوع خود آن را دنبال می­كند.

6-     درخواست دبیركل سازمان ملل متحد به مجمع عمومی در جلسه شصت و چهارم برای آماده سازی گزارش مربوط به سال.

برای سازماندهی بین ­المللی جشنواره فیلم جنگل (IFFF) به مناسبت سال 2011 بعنوان سال بین ­المللی جنگلها، سازمان ملل متحد در حفاظت از جنگلها دبیرخانه (UNFFS) در حال  همكاری با جكسون هول و جشنواره حیات وحش می  باشد.

در ماه فوریه 2011 به نمایندگی از 199 كشور در آغاز سال بین ­المللی حفاظت از جنگل­ها     فیلم­هایی برنده خواهند بود كه در مقر سازمان ملل متحد در نیویورك ارائه شوند. جلسه نهم از سازمان ملل متحد درجنگل به عنوان بخشی از برنامه رسمی در آغاز سال بین المللی جنگلها برگزار خواهد شد. پس از آن فیلم های برنده نیز در سراسر جهان به نمایش در خواهند آمد.

جشنواره بین ­المللی فیلم جنگل با هدف افزایش آگاهی در مورد اهمیت جنگل­ها، ارتباط آنها با مردم و سیاره ما را به اشتراك گذاشته و به تبع آن احساس مسئولیت شخصی از برای سرپرستی سبزتر، عادلانه­ تر و الهام بخشیدن به آینده پایدار را افزایش خواهد داد.

 برای سال 2011 بعنوان سال بین ­المللی حفاظت از جنگل­ها آرمی طراحی شده است كه انتقال تم «جنگل برای مردم» از برای حفاظت و توسعه پایدار از جنگل­های جهان بعنوان نقش محوری مردم در مدیریت پایدار در نظر گرفته شده است.

در طراحی و كشیدن تصویر برخی از ارزش­های متعدد جنگل از جمله نیاز به چشم ­انداز 360 درجه، جنگل بعنوان سرپناه مردم و زیستگاه تنوع زیستی، یك منبع غذا، دارو و آب با كیفیت و تمیز و نقش حیاتی در حفظ آب و هوای پایدار جهانی و محیط زیست رعایت شده است.

همه این عناصر به اتفاق یكدیگر این پیام را تقویت می­نمایند: « جنگل­ها برای بقاء و رفاه مردم در همه جا و برای 7 میلیارد انسان حیاتی هستند.»

جنگل­ها بخش جدایی­ ناپذیری از توسعه پایدار جهانی هستند. به گفته بانك جهانی بیش از 6.1 میلیارد نفر از مردم معیشت آنها وابسته به جنگل تخمین زده شده است. تولیدات جنگل و صنعت منبع رشد اقتصادی و اشتغال است كه با تولیدات جهانی جنگل در سطح بین­ المللی حدود 270 میلیارد دلار است.

سازمان بین المللی غذا و كشاورزی FAO جنگل­های از دست رفته بعلت قطع درختان جنگلی را در دنیا حدود 130/000 كیلومترمربع تخمین می­زند.  تبدیل به زمینهای كشاورزی، برداشت غیرقابل تحمل از چوب، شیوه­ های ناسالم  مدیریت زمین و ایجاد شهرك­های بشر شایعترین دلیل برای از دست رفتن مناطق جنگلی هستند. به گفته بانك جهانی جنگل زدایی تا 20 درصد از انتشار گازهای گلخانه­ ای كه موجب گرم شدن كره زمین می­گردد را باعث می­شود. طبق تخمین فائو FAO  بیش از یك تریلیون تن كربن یعنی حدود دو برابر موجود در جو زمین در خاك جنگلها ذخیره می شود.

طبق تخمین بانك جهانی زیستگاه دوسوم از همه گونه­ ها بر روی كره زمین در جنگلها فراهم آورده شده و جنگل زدایی در جنگلهای انبوه بارانی و گرمسیری به منزله از دست دادن بسیاری از گونه ها و تنوع زیستی در حدود 100 گونه در روز می­باشد.

به گزارش اتحادیه بین ­المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) و مشاركت جهانی در مرمت منظر جنگل « در سراسر جهان بیش از یك میلیارد هكتار زمین های رها  شده و جنگل تخریب یافته است كه می­توانیم آنها را احیا نماییم»

از دولت­ها، سازمانهای منطقه ­ای و بین­ المللی و سازمانهای جامعه مدنی انتظار می­رود كه با ایجاد كمیته­ های ملی و تعیین نقاط كانونی در كشورهای متبوع به منظور تسهیل درحمایت از فعالیت سازمانها در سال بین­ المللی جنگلها اقدام نمایند.