عضو انجمن جمعه 17 اردیبهشت 1395 10:14 ب.ظ نظرات ()
نویسنده : بهار انصاری
یکی از معدود تاثیرات مثبت تغییر آب و هوا، حداقل در کوتاه مدت، افزایش غلظت دی اکسید کربن در جو است که می تواند سرعت رشد گیاهان را زیاد کند. این پدیده برای کشاورزی مفید است (البته افزایش دما و تغییر الگوی بارش در زمینی که گرم تر شده، می تواند این مزیت را از بین ببرد). اما هیچ فایده بدون عیبی در تغییرات آب و هوا وجود ندارد. 
تحقیقات اخیر نشان می دهد که گرم شدن زمین آلرژی های تنفسی را نیز تشدید می کند، زیرا غلظت دی اکسید کربن، میزان گرد افشانی را به میزان زیادی تشدید می کند. آسم و سایر ناراحتی های تنفسی به خودی خود در دنیا در حال افزایش است. 
نفش گرم شدن زمین در گسترش آلرژی

سازمان جهانی بهداشت تخمین می زند که ۳۰۰ میلیون نفر در دنیا آسم دارند، و سالانه ۲۵۰.۰۰۰ نفر از این بیماری می میرند. این نرخ در دهه های اخیر افزایش قابل ملاحظه ای داشته است و دانشمندان عوامل متعددی را در آن دخیل می دانند. یکی از دلایل مشهود آن افزایش گرد افشانی است که بطور مستقیم با افزایش سطح دی اکسید کربن مرتبط است. 
دانشمندان بارها اثبات کرده اند که سطح بالای دی اکسید کربن گیاهان را تحریک کرده و انها بیش از حد طبیعی و رشدشان گردافشانی خواهند کرد. به این ترتیب شما از هر گیاه گردافشانی بیشتری دریافت می کنید و آلرژی ها افزایش خواهد یافت. 
بدتر از آن اینکه این گیاهان در دی اکسید کربن بیشتر رشد و پیشرفت بهتری خواهند داشت. موج شهری سازی در آمریکا و اکثر کشورهای دنیا نیز به این قضیه کمک نمی کند، محیط های شهری که اغلب از نواحی روستایی گرم تر است برای این علف ها بهشت محسوب می شود! یکی از دلایل آن استفاده از بتن است و علاوه بر این گرم شدن زمین باعث بروز پدیده لایه اوزون زمینی می شود که محرک قوی تنفسی است و آسم را تشدید می کند. 
طولانی تر شدن فصل رشد این گیاهان در زمینی گرمتر مشکل را وخیم تر خواهد کرد، برای مثال بین سالهای ۱۹۸۲ تا ۲۰۰۱ گردافشانی زیتون اروپایی در اسپانیا افزایش داشته است، چنین تغییری در مدیترانه نیز رخ داده و نتایج مشابه در دیگر نقاط گرم جهان قابل پیش بینی خواهد بود. حتی نقاط شمالی زمین که برای نقاط سخت شناخته می شوند و آلرژی در آن بسیار نادر است، نیز مانند سابق ایمن نخواهد بود. دلایل بروز آلرژی یا اختلالات تنفسی مقداری پیچیده است و دانشمندان نمی توانند دقیقا پیش بینی کنند که تغییرات آب و هوا به چه میزان بر گسترش آلرژی تاثیر خواهد گذاشت. اما اطلاعات اخیر- یعنی اطلاعات جمع آوری شده درباره گردافشانی گیاهان در بیست سال اخیر- این اطمینان را می دهد که گرم شدن زمین آلرژی را بدتر خواهد کرد. پس چگونه می تواند به میلیون ها انسان مبتلا به انرژی کمک کرد؟ همانطور که مبتلایان به آلرژی می دانند، کمک زیادی نمی توان کرد. اما هر اقدامی در جهت کنترل دی اکسید کربن در این زمینه مفید خواهد بود. 
هم اکنون که هیچ کاهشی از نظر ابتلا به آلرژی مشاهده نشده و در آینده که زمین گرم تر می شود، درمان های تاثیرگذار تری نیاز خواهد بود. شاید کسانی که به آلرژی مبتلا هستند باید قدمی در جهت ترغیب جامعه جهانی برای کاهش دی اکسید کربن بردارند، در غیراینصورت تنها چیزی که از دست خواهند داد، تنفسشان است!