تبلیغات
محیط زیست ما ...
 
 
 
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه

عوامل بالابرنده حرارت محیط زیست ما و نحوه کنترل ان...

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 02:01 ب.ظ - جمعه 17 اردیبهشت 1395

نویسنده : شیوا اکبری 

عوامل بالابرنده حرارت محیط زیست ما و نحوه کنترل ان...

عوامل بالا برنده دمای محیط زیست شهرمون:

اول-تابش مستقیم آفتا به سطح زمین: اکه آفتاب رو قبل از رسیدن به سطح زمین متوقف کنیم میتونیم از گرم شدن محیط بشکل محسوسی جلوگیری کنیم. استفاده از درختان پر برگ میتواند  بهترین شکل برای سایه انداختن بر زمین و کنترل گرما باشد. شهرداری لامرد درختان خوب و با فایده را از بین برده و بجای آن چمن کاری میکند. چمن کاری مفید است اما خود چمنها برای بقا به درختان احتیاج دارند. جنایتی که شهرداری لامرد در حق درختان انجام میدهد بیشرمانه و غیرقابل بخشش است. باید درختانی مثل انواع کهور(کور) کاشت که زیبا هم هستند(نه کورهای وحشی که کنار خیابان ها کاشته اند) کورها انواع مختلف و زیبایی دارند که شما با انواع آن آشنا هستین. باز درختانی مثل صدر( کنار) و یا گز. درختانی مناسب محیط گرم و خوشک هستند. آیامیدانیداگر هر سال مردم لامرد در روز درخت کاری فقط یک نهال بکارند بعد 5 سال زمین بایر و بدون درخت باقی نمی ماند؟منطقه ما محیطی گرم وخشک دارد: فواید درختان: جلو گیری از تابش مستقیم آفتاب به سطح زمین و ایجاد سایه و جلوگیری از گرم شدن سطح زمین. دوم مرطوب نگه داشتن هوا و کنترل دما ورطوبت هوا. سوم جلوگیری از بوجود آمدن بادهای آتشین(تش باد). چهارم کنترل گردو غبار ناشی از خشکی و وزش باد. پنجم ایجاد فضایی سالم و پر از اکسیژن برای سلامتی روح و جسم. همینطور که میبینین مشکلات زیست محیطی ما دقیقن با کاشتن درختان حل میشود.

چرا اقدام به درختکاری نکنیم؟ هر کسی فقط یه درخت بکاره و تا بزرگ شدنش ازش مراقبت کنه. مشکل حل میشه.دوم - استفاده از مصالحی که بازده گرمای آنها کم باشد: بتن, آجر و ... جزو مصالحی هستند که گرما را درون خود نگه داشته و تا 8 ساعت بعد گرما را به شکل امواج حرارتی به محیط اطراف بخش میکنند. حتمن در هنگام شب  از محیط صحرایی به محیط شهری و برعکس, رفته اید و تفاوت دمایی هوا را تجربه کرده اید. این بخاطر اینه که خاک زود گرم میشود و زود هم گرمای خود را ازدست میدهد وسرد میشود. به همین خاطر محیط صحرایی همشه خنکتر از محیط شهریست. چاره کار اینه که از مصالح بومی مثل سنگ و چوب و گل استفاده بشه. شاید برای ساخت ساختمانهای چند طبقه یا آپارتمان سازی مفید نباشه, اما وقتی زمین به اندازه کافی هست چرا آپارتمان بسازیم. اگه ساختیم, از مصالح و رنگهایی استفاده کنیم که کمترین میزان جذب حرارت رو داشته باشن. برای این کار باید به مهندسین معمار شهر مراجعه بشه. البته چون مهندسین عمران عرصه های طراحی( در همه زمینه ها ساختمانی,شهری, فضا سازیو ...)  رو قبضه کردند مجالی برای خود نمایی معماران شهر نیست!!!!

برای مثال چرا کف پارکها و فضاهای سبز رو آسفالت یا قطعات بتونی و سیمان استفاده بشه. کی میتونه از فضای سبزی که پر از قطعات بتونی هست توی گرمای تابستون یا حتی بهار و پاییز هم استفاده کنه؟  پارک نفت به عنوان مثال, روز که هیچ شب هم نمیشه برای گذروندن وقت به اونجارفت از بس که محیط گرمی داره. و این بخاطر استفاده بیش از حده بتونه.

وقتی شهرداری شهر پر از مهندس عمران باشه و شهردار معلم جغرافی, چه انتظاری از شهرداری برای پیشبرد اهداف, نیازها و خاسته های مهم جامعه میشه داشت؟ شهرداری که فقط بلده از مردم پول بگیره. این همه پول چرا؟ بخاطر کدام اقدام و خدمت شهرداری مردم باید مالیات و عوارض بدن؟ خیابونا و کوچه ها که مثل زمین زراعی شخم زده شده!!!؟

سوم- وسایل نقلیه سبک وسنگین و دستگاه های خنک کننده و حرارتی و...  : استفاده بیش از حد از اتومبیله ا و وسایل نقلیه دیگر و کولرها و ... نیز عامل تأثیر گذار دیگریست که در آلودگی حرارتی محیط زیست ما نقش بسزایی دارد. کافیست چند دستگاه اتومبیل عمومی به این سیستم حمل و نقل شهری اذافه شود تا هم در مصرف سوخت و هم هزینه و هم وقت صرفه جویی شود و عبور و مرور مردم راحت تر وبدون نیاز به اتوموبیلهای شخصی اجام گیرد.