تبلیغات
محیط زیست ما ...
 
 
 
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه

انرژی بیوگاز چیست ؟

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 10:23 ق.ظ - دوشنبه 6 اردیبهشت 1395

 نویسنده : شـــیوا اکـــبری
انرژی بیوگاز چیست ؟
انرژی بیوگاز ( گاز زیستی ) در حقیقت انرژی حاصل از تخمیر فضولات حیوانی و باقیمانده گیاهی و به طور كلی ضایعات آلی است كه در اثر فرآیند گازهای متان  و دی اكسید كربن آزاد می شوند . از گاز متان آزاد شده در این فرآیند می توان در مناطق روستایی برای تامین برق یا سوخت مصرفی استفاده كرد . این گاز به صورت طبیعی در باتلاق ها و مرداب ها و یا مكان هایدفع زباله های شهری مشاهده می شود . 
استفاده از انرژی بیوگاز به صورت متداولامروزی پس از جنگ جهانی دوم مطرح شد . قدمت استفاده از بیوگاز در ایران به سه قرن قبل        ( استفاده از سوخت متان در حمام شیخ بهایی اصفهان ) بر می گردد . در كشورمان تحقیقات گسترده ای در زمینه كاربرد بیوگاز در حال انجام است به همین دلیل استفاده از بیوگاز چشم انداز بسیار روشنی را در آینده برای بخش انرژی كشور ترسیم می نماید . 
در حال حاضر بیوگاز به عنوان یكی از منابع عمده تامین انرژی در دنیا مطرح است و این گاز را هم به طور مستقیم در تامین انرژی حرارتی  و روشنایی و هم به عنوان یك گزینه مناسب برای استفاده در مولدهای احتراق داخلی - میكروتوربین ها - پیل های سوختی و ... جهت تولید برق مورد استفاده قرار می دهند.


فواید بیوگاز در زندگی روزمره 

1) بیوگاز به عنوان یك منبع انرژی محلی و تجدید شونده 
2) بهبود وضعیت ایمنی و صنعتی و خانگی و همچنین سودآور بودن آن
3) بهبود وضعیت كیفیت هوا و كاهش بوهای نا مطبوع
4) كاهش انتشار گازهای گالخانه ای 
5) رشد اقتصادی و تضمین منبع انرژی
6) جمع آوری مواد زاید و حیوانی در یك نقطه و جلوگیری از پراكندگی آنها در محیط اطراف
7) استفاده از بیومس تولیدی به عنوان كود سالم و مطمئن در كشاورزی

كاربردهای انرژی بیوگاز 

ایجاد احتراق : یك متر مكعب بیوگاز حدود 6500 - 5200 كیلوكالری انرژی آزاد می كند و یك متر مكعب بیوگاز برای پخت 3 وعده غذایی یك خانواده 6 نفره كافی است . 
سوخت مكمل برای موتورهای احتراق داخلی : بیوگاز می تواند به عنوان جایگزین مواد سوختی مانند بنزین و گازوئیل در موتورها به كار برود 
تولید نیروی برق : از انرژی بیوگاز مانند اغلب انرژی ها می توان  در تولید الكتریسیته استفاده كرد . 
كمك به بهداشت محیط زیست : یكی از نكات مثبت استفاده از این انرژی به وجود آمدن محیط بهداشتی و سالم - آلوده نشدن آب های مصرفی و جلوگیری از شیوع بیماری های انگلی در مكان های مورد استفاده است . 
كمك به حفظ پوشش گیاهی : با تولید بیوگاز سوخت مورد نیاز انسان تامین شده و دیگر نیازی به قطع درختان و پوشش گیاهی نیست .