تبلیغات
محیط زیست ما ...
 
 
 
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه

منطقه شکار ممنوع مک سرخ "حیات وحش سیستان"

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 11:35 ق.ظ - دوشنبه 30 فروردین 1395

نویسنده: شبنم کرمی


منطقه شکار ممنوع مک سرخ از مناطق زیبا و دست نخورده در 110 کیلومتری جنوب غربی زابل و غرب پناهگاه حیات وحش هامون قرار دارد.
به گزارش سرویس اجتماعی عصرهامون به نقل از اوشیدا،منطقه شکار ممنوع مک سرخ از مناطق زیبا و دست نخورده استان در 110 کیلومتری جنوب غربی زابل و غرب پناهگاه حیات وحش هامون قرار دارد.
این منطقه با مساحت تقریبی ۱۳۰۰۰۰ هکتار در شهر زابل واقع شده و از گونه های شاخص گیاهی آن می توان به گز- تاغ- اسکنبیل- درمنه- بنه- کهور و از گونه های شاخص جانوری آن می توان به هوبره، جبیر، کل و بز، قوچ و میش اشاره کرد.
منطقه شکار ممنوع مک سرخ با وسعت ۱۳۰۰۰۰ هکتار با در طول های E۶۰۵۱۶۰ تا E۶۰۳۰۰۰ و عرض های N۳۰۴۳۴۱ تا N۳۰۰۹۱۶ در استان سیستان و بلوچستان و شهرستان زابل واقع گردیده است.
محور زاهدان – نهبندان از شرق منطقه عبور می کند به گونه ای که مرز شرقی منطقه به حساب می آید و نزدیکترین شهر به منطقه، شهر جدید رامشار به فاصلة حدوداً ۵۰ کیلومتر است. حداکثر ارتفاع از سطح دریا ۱۹۷۸ و حداقل آن ۵۸۰ متر می باشد. از نظر توپوگرافی ۷۰% منطقه کوهستانی و ۳۰% دشت و تپه ماهوری است.
پوشش گیاهی آن گز، قیچ، ترات، نی، زیروک، و خارشتر است و حیوان هایی مانند کرکس سیاه، دلیجه، خرگوش، کبک، تیهو، باقرقره، عقاب صحرایی، کفتار، شغال و جبیر در حیات وحش آن زیست می کنند.
تنها جادة آسفالته قابل دسترسی به منطقه جادة زابل - نهبندان است که از شرق منطقه عبور می کند و در واقع مرز شرقی منطقة شکارممنوع مک سرخ را تشکیل می دهد. جهت دسترسی به منطقه مورد مطالعه از زابل حرکت کرده و پس از طی ۱۲۵ کیلومتر به سه راهی دشتک رسیده سپس در جادة زاهدان – نهبندان پس از طی ۲۰ کیلومتر به محدوده موردنظر می رسیم.