تبلیغات
محیط زیست ما ...
 
 
 
انجمن علمی محیط زیست دانشگاه عمران و توسعه

گروه پژوهشی هرباریوم

نویسنده : عضو انجمن | تاریخ : 11:06 ق.ظ - سه شنبه 24 فروردین 1395

نویسنده:شبنم کرمیاستان‌های خراسان با وسعت تقریبی 300 هزار كیلومتر مربع، پهناورترین استان‌های ایران است كه از شرایط اقلیمی و جغرافیایی متنوّع و متفاوتی برخوردار است. از حدود 8000 گونه گیاهان ایران، 2000 گونة آن در استان‌های خراسان می‌روید. این تنوع بالا و نیز وسعت منطقه، كار مستمر، طولانی و پُرزحمتی را می‌طلبد تا پوشش گیاهی وتنوع آن، بررسی و مشخص گردد. نتایج این بررسی‌ها نشان خواهد داد كه چه گیاهانی در معرض انقراض و نابودی قرار گرفته‌اند، چه گیاهانی به‌تازگی شناسایی شده‌اند و موجودی گیاهان استان، چه انواعی را شامل می‌شود. گروه پژوهشی هرباریوم در طول 25 سال گذشته، با جمع‌آوری بیش از 50‌هزار نمونة گیاهی، بخش زیادی از گونه‌های گیاهی استان را نمونه‌برداری كرده است. در طول این مدت چندین گونه گیاه جدید برای خراسان، ایران و نیز دنیا، شناسایی شده‌اند.
جمع‌آوری گیاهان، شناسایی و نیز نگهداری آنها مطابق با استانداردهای بین‌المللی در محلی مخصوص به‌نام هرباریوم، یكی از قدم‌های اساسی و بی‌نظیر این گروه پژوهشی بوده است كه برای ایجاد زمینة مناسب و مطلوب جهت تحقیقات بنیادی و كاربردی، ضروری بوده است. بنا به اظهار نظر متخصصان و گیاه‌شناسان سرشناس كشور، هرباریوم دانشگاه فردوسی مشهد قوی‌ترین و غنی‌ترین هرباریوم ایران پس از هرباریوم‌های مستقر در تهران است. همچنین با ثبت آن در لیست هرباریوم‌های دنیا (با نشان FUMH)، بر اعتبار جهانی این هرباریوم افزوده شده است كه نتیجة آن، انجام مبادلات علمی بین این مركز با مراكز پژوهشی داخل و خارج از كشور می‌باشد.مهم‌ترین اهداف گروه پژوهشی هرباریوم به شرح زیر معرفی می‌شود:

اهداف گروه پژوهشی هرباریوم

1- طراحی و انجام پروژه‌های تحقیقاتی در زمینة پوشش گیاهی استان‌های خراسان.
2- اعزام گروه‌های تحقیقاتی برای جمع‌آوری نمونه‌های گیاهی به اقصی نقاط استان.
3- تهیه فیلم، عكس و اسلاید از پوشش گیاهی مناطق مختلف استان.
4- شناسایی و نام‌گذاری گیاهان جمع‌آوری شده.
5- نگهداری و آرشیو نمونه‌های گیاهی جمع‌آوری‌شده به‌روش استاندارد علمی در هرباریوم و مبادلة نمونه‌های حاصله با هرباریوم‌های داخل و خارج كشور.
6- مطالعة جامع خانواده‌های گیاهی بر اساس نمونه‌های هرباریومی توسط محققین و نیز به‌صورت همكاری با دانشجویان تحصیلات تكمیلی در رشته‌های مختلف شامل علوم گیاهی، داروسازی و كشاورزی و ارائة نوشتاری آن به‌صورت پایان نامه، مقاله، سمینار و كتاب (فلور).
7- تدوین فلور خراسان به روش‌های متداول علمی.
8- انجام مطالعات جامعه‌شناسی گیاهی جهت ارائة چشم‌اندازهای علمی برای برنامه‌ریزی‌های كلان زیست‌محیطی، منابع طبیعی و كشاورزی.
9- مطالعة تخصصی گیاهان از جنبه‌های مختلف كاربردی مانند: گیاهان مرتعی، دارویی، سمی، زینتی،آلرژی‌زا و رنگ‌زا و نیز بررسی آنها از نظر دارا بودن ژن‌های مقاومت به تنش‌های مختلف زیستی و غیر زیستی.
10- جمع‌آوری بذر گیاهان استان و تشكیل بانك ژن گیاهی فلور خراسان جهت بقاء و نگهداری ژنوم گیاهان استان و انجام مطالعات بیوسیستماتیك.
11- جمع‌آوری، شناسایی و نگهداری گلسنگ‌های خراسان و مطالعة آنها از جهت‌های مختلف (به‌‌ویژه آن‌كه به‌تازگی زوایای پنهان این موجودات و اهمیت آنها در حیات بشر به‌صورت روزافزونی روشن‌تر می‌شود).
12- ایجاد باغ گیاه‌شناسی در دانشگاه فردوسی جهت حفظ و نگهداری ژنوم گیاهی استان و بهره‌برداری آموزشی و پژوهشی از آن جهت مطالعات علوم گیاهی.
13- رایانه‌ای كردن اطلاعات گیاهی جمع‌آوری شده.
14- ایجاد ارتباط و همكاری با سایر هرباریوم‌های ایران و جهان.